Eozynofile podwyższone - interpretacja, badania dodatkowe
Badania krwi

Eozynofile podwyższone - interpretacja, badania dodatkowe

EOS to skrót w wynikach morfologii oznaczający eozynofile (EO, eozynocyty, granulocyty kwasochłonne). Zastanawiasz się, czym są eozynofile i co oznacza ich podwyższony poziom? Odpowiedź poznasz w artykule!

Czym są eozynofile?

Eozynofile to rodzaj krwinek białych (leukocytów). Pomagają w walce z pasożytami oraz uczestniczą w rozkładzie histaminy, odpowiadającej za wystąpienie objawów reakcji alergicznych. Eozynofile to komórki, które w krwioobiegu utrzymują się od 4,5 do 8 godzin, a następnie wędrują do tkanek, w których ich czas przeżycia wzrasta nawet do 15 dni.

Norma eozynofilów

Prawidłowa wartość eozynofilów (EOS) we krwi mieści się w przedziale 1-6%.

Zrozum lepiej swoje wyniki badań. Umów interpretację wyników krwi online.

Eozynofile podwyższone – możliwe przyczyny

Stan organizmu, w którym jest wysoka liczba eozynofilii, nazywany jest eozynofilią. Nie jest to choroba, a raczej stan przejściowy. Czytaj dalej i poznaj najczęstsze przyczyny wysokich eozynofilii!

Alergia

Ponieważ główną rolą eozynofilii jest generowanie reakcji alergicznej, za podwyższonym EOS w morfologii najczęściej stoją aktywne alergie. Ponadto, podwyższone eozynofile obserwowane są w przypadku astmy i egzemy. W reakcji związanej z alergią (wziewną czy pokarmową) wartość eozynofilów może zdecydowanie przekroczyć dopuszczalny zakres referencyjny. Warto w takiej sytuacji poszerzyć diagnostykę o oznaczenie immunoglobuliny E, która ściśle związana jest z procesem o podłożu alergicznym. W alergii podwyższonym eozynofilom mogą towarzyszyć podwyższone monocyty.

Infekcja pasożytnicza

Co najmniej dwukrotnie podwyższone eozynofile (5% lub więcej) mogą wskazywać na infekcję pasożytniczą. Eozynofile poza alergenami zwalczają też pasożyty, stąd ich silna aktywacja w przypadku tego typu choroby.

Eozynofilowe zapalenie żołądka i jelit

Eozynofile naturalnie bytują m.in. w śluzówce przewodu pokarmowego. Zdarza się jednak, że pojawiają się w głębszych tkankach – to stan patologiczny, świadczący o eozynofilowym zapaleniu żołądka i jelit. Wówczas podwyższonym eozynofilom towarzyszą bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, utrata apetytu. Taki stan może prowadzić do zapalenia trzustki czy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego.

Podwyższone eozynofile a białaczka

Eozynofile mogą być podwyższone przy nowotworze narządów krwiotwórczych (białaczce), jednak same podwyższone eozynofile nie świadczą o raku. Przy białaczce wraz z eozynofilami obserwuje się podwyższony poziom innych leukocytów, obniżoną liczbę erytrocytów oraz niski poziom płytek krwi. Dlatego przy interpretacji wyników morfologii krwi należy brać pod uwagę pozostałe parametry.

Stres a eozynofile

Stres może pobudzać eozynofile do działania. Badania wskazują, że odczuwane przy wysokim napięciu objawy jelitowe mogą być spowodowane aktywacją eozynofili. W odpowiedzi na stres eozynofile mogą aktywować uwalnianie kortykotropiny – hormonu biorącego udział w procesie chorobotwórczym jelit. Tym samym poziom EOS może być podwyższony w warunkach stresowych.

Eozynofile niskie

Jaki poziom eozynofili jest niepokojący?

O ostrej eozynofilii mówi się wtedy, gdy liczba EOS wynosi >5000/uL.

Badania uzupełniające

Aby zidentyfikować przyczynę wysokich eozynofili we krwi, warto wykonać badania uzupełniające, np.:

Wszystkie te badania możesz wykonać w domu uSiebie z uPacjenta. Umów przyjazd specjalisty medycznego do Twojego domu – postaw na wygodę. Bez kolejek, bez skierowania.

Image

Artykuł zweryfikowany przez eksperta

Marta Dziemańczuk
Konsultacja merytoryczna
dr n. med. Marta Dziemańczuk

Tytuł doktora nauk medycznych obroniła na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W pracy naukowej skupiła się na patomechanizmach związanych z insulinoopornością oraz wpływie diet na rozwój otyłości oraz stanu zapalnego w organizmie. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywa nie tylko w laboratorium ogólnym ale również mikrobiologicznym. Pasjonatka transfuzjologii oraz immunologii. Swoje podejście opiera na szerokim, indywidualnym spojrzeniu na potrzeby pacjenta. Według niej wyniki badań laboratoryjnych są integralną częścią i punktem wyjścia do zdiagnozowania problemów zdrowotnych a tym samym do poprawy jakości życia.

Pokaż więcej

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
  • Zaplanuj badania

    Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

  • Zbadaj się u Siebie

    Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

  • Skonsultuj wyniki online

    Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

  • Ciesz się lepszym zdrowiem

    Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.