Badania na pasożyty
Podejrzewasz pasożyty u siebie albo swojego dziecka? Dowiedz się, jakie objawy powinny Cię zaniepokoić i jakie badania warto wykonać, aby zweryfikować, czy masz do czynienia z infekcją pasożytniczą. Nie lekceważ żadnych symptomów, bo nieleczone zakażenie pasożytnicze może prowadzić do wielu groźnych powikłań m.in. zaburzeń neurologicznych, chorób reumatycznych, uszkodzenia narządów wewnętrznych, a nawet ślepoty.
Jakie wyróżniamy badania na pasożyty?
Badanie kału na pasożyty
Badanie kału jest podstawowym badaniem laboratoryjnym w kierunku pasożytów. Dzięki niemu można wykryć jaja, cysty i larwy takich pasożytów jak glista ludzka, tasiemiec, lamblia, motylica wątrobowa, włosogłówka i owsiki. Badanie kału na pasożyty należy wykonać także po 1-3 tygodniach od momentu zakończenia leczenia, aby ocenić skuteczność terapii.
Jak przygotować kał do badania na pasożyty?
- Pojemnik do badania kału dostaniesz za darmo w każdym punkcie laboratorium Diagnostyki lub w dowolnej aptece za kilkadziesiąt groszy.
- Pojemnik do badania kału jest bardzo mały, dlatego najpierw oddaj kał do czystego jednorazowego pojemnika (plastikowego lub szklanego). Za pomocą szpatułki, która jest częścią nakrętki pojemnika, pobierz kał, umieść w pojemniku i zakręć. Próbka kału powinna być wielkości orzecha włoskiego (w przypadku płynnej próbki wystarczy kilka mililitrów).
- Jeśli widzisz jaja lub robaki w kale, pobierz próbkę kału, na której są one widoczne do osobnego pojemniczka. Dodaj do niego niewielką ilość wody i również oddaj do analizy.
- Jeśli wróciłeś z podróży do tropików, kał powinieneś pobrać czterokrotnie. Ostatnia próbka powinna zostać pobrana po przyjęciu środków przeczyszczających.
- Pojemnik z próbką do badań opisz imieniem, nazwiskiem oraz datą pobrania. Pamiętaj, że próbka kału powinna być odebrana przez specjalistę medycznego w ciągu 24 godzin od momentu pobrania.
Ile kału do badania trzeba przygotować?
Wystarczy ilość kału wielkości orzecha włoskiego. W przypadku płynnej treści należy pobrać kilka mililitrów.
Jak przechowywać kał do badania na pasożyty?
Próbkę zamkniętą w sterylnym pojemniczku włóż do woreczka i schowaj do lodówki do momentu przyjazdu specjalisty, który tę próbkę zabierze do laboratorium.
Domowy test na pasożyty: jak pobrać próbkę do badania na owsiki?
Do badania w kierunku owsików odbierz zestaw do wymazu w tym kierunku z punktu Diagnostyki lub zakup taki w aptece. Wymaz pobierz rano, jeszcze przed myciem lub wszelkimi czynnościami fizjologicznymi. Jedną ręką rozsuń pośladki i przyklej taśmę na 5 sekund do fałd odbytu. Odklej taśmę i przyklej do otrzymanego szkiełka podstawowego – to Twoja próbka do badań.
Ile się czeka na wyniki kału na pasożyty?
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki badania kału na pasożyty wynosi 2-4 dni robocze.
Ile kosztuje badanie kału na pasożyty?
Cena badania kału na pasożyty (1 oznaczenie) zaczyna się od 14,25 zł. Koszty badania mogą się różnić w zależności od laboratorium. Jeśli zdecydujesz się na odbiór próbki kału przez specjalistę medycznego, musisz doliczyć koszt dojazdu.
Badanie krwi na pasożyty
W wyniku zakażenia pasożytniczego ludzki organizm wytwarza przeciwciała przeciw konkretnemu gatunkowi. Badania krwi na pasożyty umożliwiają wykrycie takich gatunków jak motylica wątrobowa, glista ludzka, tasiemiec, włosień i niektóre pierwotniaki. Testy te mają jednak pewne ograniczenia – w pierwszych miesiącach po zakażeniu często nie wykrywają infekcji, a także mogą dawać wynik fałszywie pozytywny nawet wiele lat po zakończeniu leczenia. Dlatego badania krwi na pasożyty warto wykonywać jednocześnie z analizą kału.
Kto w szczególności narażony jest na zakażenie pasożytami?
Dzieci
Wszyscy, którzy nie przestrzegają podstawowych zasad higieny np. nie myją rąk przed posiłkiem
Osoby powracające z tropikalnych podróży
Właściciele psów i kotów
Osoby kąpiące się w naturalnych zbiornikach wodnych
Pracownicy terenowi
Rolnicy i hodowcy
Osoby jedzące niemyte owoce i warzywa
Nie masz pewności, czy masz pasożyty? Najlepszym sposobem, by się tego dowiedzieć, jest wykonanie badań kału i krwi. Przebadaj się, szczególnie jeśli doświadczasz takich objawów zakażenia pasożytniczego.
Najczęstsze objawy pasożytów u dzieci i dorosłych
- bóle brzucha;
- biegunki lub zaparcia;
- nudności i wymioty;
- gorączka;
- osłabienie;
- niedokrwistość;
- brak apetytu;
- utrata masy ciała;
- świąd odbytu;
- problemy ze snem;
- bóle i zawroty głowy;
- bóle mięśni i stawów;
- nadpobudliwość nerwowa u dzieci: częsty płacz, zgrzytanie zębami, obgryzanie paznokci, trudność w skupieniu uwagi, bezsenność.
Zakażenie pasożytnicze przez długi czas może przebiegać bezobjawowo! Ponadto symptomy mogą się nieco różnić w zależności od rodzaju występującego pasożyta.
Wykonaj badania na pasożyty w swoim domu
Umów badanie online
Wybierz badania, które chcesz wykonać lub wybierz pakiet badań.
Oczekuj wizyty
Mobilny specjalista medyczny przyjedzie do Ciebie w wyznaczony dzień.
Wykonaj badanie
Rozsiądź się wygodnie w ulubionym fotelu i pozwól pobrać sobie krew. Zajmie to tylko chwilę! Jeśli masz jakieś pytania – zadaj je.
Odbierz i skonsultuj wyniki
Wyniki badań sprawdzisz na: wyniki.upacjenta.pl. Jeśli któryś z parametrów Cię niepokoi, możesz umówić się na konsultację online z jednym z naszych diagnostów.
Co zyskasz, wykonując domowe badania krwi?
Pełen komfort
Kanapa, a może łóżko? Bliski trzymający za rękę? Zainspirowani bajką o złotej rybce chcemy spełniać życzenia o idealnym badaniu – i to nie tylko trzy. Zadbamy o Twój komfort na wielu płaszczyznach.
• Mamy czas dla Pacjentów. Rozwiejemy Twoje obawy i wątpliwości.
• Boisz się pobierania krwi? Hemofobia to powszechna przypadłość. Wiemy, jak zadbać o Twój spokój.
• W ramach jednej wizyty możemy zbadać do 3 osób. Dzięki temu możesz szybko przebadać nie tylko siebie, ale i swoich bliskich.
• Badanie krwi możesz umówić także na sobotę, a nawet niedzielę! Wybierz dogodny termin – dostosujemy się do Twojego kalendarza.
Więcej czasu
Domowe badanie krwi zajmie Ci zaledwie 15 minut. W tym czasie specjalista:
• zapuka do drzwi i powita Cię uśmiechem,
• zdezynfekuje ręce we wskazanym miejscu,
przygotuje sprzęt,
• pobierze krew lub inny materiał do badań,
• przekaże informacje na temat odbioru wyników,
• odpowie na Twoje pytania i wątpliwości.
A po wizycie? Zaoszczędzony czas możesz przeznaczyć na śniadanie nieśpiesznie zjedzone z rodziną lub inne przyjemności. Nasi Pacjenci dzięki domowym wizytom oszczędzają średnio aż 2 godziny!
Higiena jak w przychodni
Patrzysz na rozrzucone zabawki, niepozmywane naczynia i zastanawiasz się, czy dom to bezpieczne miejsce na pobranie krwi? Uspokajamy. Nasi specjaliści posiadają środki do dezynfekcji, stosują m.in. maseczki, rękawiczki i podkładki, a w uPacjentowej walizce noszą wszystko, co potrzebne do pobrania krwi.
Po pobraniu próbek nasz specjalista zabezpiecza je w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.
Podejście do dzieci
Twoje dziecko na widok igły krzyczy i płacze? W naszym zespole pracują doświadczone położne, które potrafią odwrócić uwagę malucha od nieprzyjemnej sytuacji. Ale to nie wszystko!
Dla dzielnych małych Pacjentów mamy naklejki ze zwierzakami i barwny katalog, w którym można je kolekcjonować. Każda kolejne pobranie krwi to dla Twojego dziecka okazja, aby poznać kolejnego zwierzęcego bohatera. Sprawdziliśmy taką formę nagrody u wielu dzieci – zapewniamy, że działa!
Wygoda dla osób starszych
Masz pod opieką starszą lub chorą osobę? A może babcia, dziadek czy rodzic coraz częściej miewa problemy z poruszaniem? Nie musisz zamawiać badań w domu dla siebie – możesz to zrobić w imieniu osoby, której taka usługa jest szczególnie potrzebna.
Nie musisz obawiać się o kompetencje naszych specjalistów – potrafią oni pobrać krew od osoby, która ma ,,trudne”, słabo widoczne żyły.
Mam pasożyty w kale – co robić?
Po pierwsze: bez paniki! Jeśli u Ciebie lub Twojego dziecka wykryto pasożyty w kale, w pierwszej kolejności skonsultuj się lekarzem – internistą lub pediatrą. Jeśli przyjedziesz do lekarza z gotowymi wynikami badań, specjalista od razu będzie mógł zalecić Ci skuteczne leczenie.
Nie masz pewności, jak odczytać wyniki badań kału lub krwi w kierunku pasożytów? Spieszymy z pomocą! Umów się na konsultację z Opiekunem Zdrowia uPacjenta, który zinterpretuje Twoje wyniki badań i zaleci dalsze kroki.
Potrzebujesz pomocy specjalisty w interpretacji wyników krwi?
Porozmawiaj z diagnostą przez telefon lub czat.
W jakich miejscowościach wykonasz badania na pasożyty w domu?
Domowe pobrania krwi to wygoda i oszczędność. Mobilni specjaliści medyczni uPacjenta aktualnie działają w:
Białystoku | Bielsko-Białej | Gdańsku | Gdyni | Katowicach | Krakowie | Łodzi | Lublinie | Olsztynie | Poznaniu | Rzeszowie | Szczecinie | Warszawie | Wrocławiu
Dojeżdżamy także na obrzeża tych miast.
Sprawdź, co o uPacjenta mówią klienci!
Dowiedz się więcej o pasożytach
Owsiki u dzieci i dorosłych — objawy, leczenie, profilaktyka
Jak wyglądają owsiki i jak się ich pozbyć? Czy są domowe sposoby na owsiki? Jak zapobiegać owsicy w przyszłości?
Świerzb — objawy. Co pomaga na swędzenie skóry?
Jak wygląda świerzb? Z czym można pomylić objawy? Co pomaga na swędzenie skóry? Poznaj skuteczne sposoby!
Dlaczego trzeba myć letnie owoce i jak to robić?
Letnie owoce kuszą, aby zjeść je prosto z krzaka. Czy to na pewno dobry pomysł?