Badania na pasożyty

Podejrzewasz pasożyty u siebie albo swojego dziecka? Dowiedz się, jakie objawy powinny Cię zaniepokoić i jakie badania warto wykonać, aby zweryfikować, czy masz do czynienia z infekcją pasożytniczą. Nie lekceważ żadnych symptomów, bo nieleczone zakażenie pasożytnicze może prowadzić do wielu groźnych powikłań m.in. zaburzeń neurologicznych, chorób reumatycznych, uszkodzenia narządów wewnętrznych, a nawet ślepoty.

Jakie wyróżniamy badania na pasożyty?

Badanie kału na pasożyty

Badanie kału jest podstawowym badaniem laboratoryjnym w kierunku pasożytów. Dzięki niemu można wykryć jaja, cysty i larwy takich pasożytów jak glista ludzka, tasiemiec, lamblia, motylica wątrobowa, włosogłówka i owsiki. Badanie kału na pasożyty należy wykonać także po 1-3 tygodniach od momentu zakończenia leczenia, aby ocenić skuteczność terapii.

Jak przygotować kał do badania na pasożyty?

  1. Pojemnik do badania kału dostaniesz za darmo w każdym punkcie laboratorium Diagnostyki lub w dowolnej aptece za kilkadziesiąt groszy.
  2. Pojemnik do badania kału jest bardzo mały, dlatego najpierw oddaj kał do czystego jednorazowego pojemnika (plastikowego lub szklanego). Za pomocą szpatułki, która jest częścią nakrętki pojemnika, pobierz kał, umieść w pojemniku i zakręć. Próbka kału powinna być wielkości orzecha włoskiego (w przypadku płynnej próbki wystarczy kilka mililitrów).
  3. Jeśli widzisz jaja lub robaki w kale, pobierz próbkę kału, na której są one widoczne do osobnego pojemniczka. Dodaj do niego niewielką ilość wody i również oddaj do analizy.
  4. Jeśli wróciłeś z podróży do tropików, kał powinieneś pobrać czterokrotnie. Ostatnia próbka powinna zostać pobrana po przyjęciu środków przeczyszczających.
  5. Pojemnik z próbką do badań opisz imieniem, nazwiskiem oraz datą pobrania. Pamiętaj, że próbka kału powinna być odebrana przez specjalistę medycznego w ciągu 24 godzin od momentu pobrania.

Ile kału do badania trzeba przygotować?

Wystarczy ilość kału wielkości orzecha włoskiego. W przypadku płynnej treści należy pobrać kilka mililitrów.

Jak przechowywać kał do badania na pasożyty?

Próbkę zamkniętą w sterylnym pojemniczku włóż do woreczka i schowaj do lodówki do momentu przyjazdu specjalisty, który tę próbkę zabierze do laboratorium.

Domowy test na pasożyty: jak pobrać próbkę do badania na owsiki?

Do badania w kierunku owsików odbierz zestaw do wymazu w tym kierunku z punktu Diagnostyki lub zakup taki w aptece. Wymaz pobierz rano, jeszcze przed myciem lub wszelkimi czynnościami fizjologicznymi. Jedną ręką rozsuń pośladki i przyklej taśmę na 5 sekund do fałd odbytu. Odklej taśmę i przyklej do otrzymanego szkiełka podstawowego – to Twoja próbka do badań.

Ile się czeka na wyniki kału na pasożyty?

Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki badania kału na pasożyty wynosi 2-4 dni robocze.

Ile kosztuje badanie kału na pasożyty?

Cena badania kału na pasożyty (1 oznaczenie) zaczyna się od 14,25 zł. Koszty badania mogą się różnić w zależności od laboratorium. Jeśli zdecydujesz się na odbiór próbki kału przez specjalistę medycznego, musisz doliczyć koszt dojazdu.

Badanie krwi na pasożyty

 

W wyniku zakażenia pasożytniczego ludzki organizm wytwarza przeciwciała przeciw konkretnemu gatunkowi. Badania krwi na pasożyty umożliwiają wykrycie takich gatunków jak motylica wątrobowa, glista ludzka, tasiemiec, włosień i niektóre pierwotniaki. Testy te mają jednak pewne ograniczenia – w pierwszych miesiącach po zakażeniu często nie wykrywają infekcji, a także mogą dawać wynik fałszywie pozytywny nawet wiele lat po zakończeniu leczenia. Dlatego badania krwi na pasożyty warto wykonywać jednocześnie z analizą kału.

Kto w szczególności narażony jest na zakażenie pasożytami?

Dzieci

Wszyscy, którzy nie przestrzegają podstawowych zasad higieny np. nie myją rąk przed posiłkiem

Osoby powracające z tropikalnych podróży

Właściciele psów i kotów

Osoby kąpiące się w naturalnych zbiornikach wodnych

Pracownicy terenowi

Rolnicy i hodowcy

Osoby jedzące niemyte owoce i warzywa

Nie masz pewności, czy masz pasożyty? Najlepszym sposobem, by się tego dowiedzieć, jest wykonanie badań kału i krwi. Przebadaj się, szczególnie jeśli doświadczasz takich objawów zakażenia pasożytniczego.

Najczęstsze objawy pasożytów u dzieci i dorosłych

Zakażenie pasożytnicze przez długi czas może przebiegać bezobjawowo! Ponadto symptomy mogą się nieco różnić w zależności od rodzaju występującego pasożyta.

Wykonaj badania na pasożyty w swoim domu

Umów badanie online

Wybierz badania, które chcesz wykonać lub wybierz pakiet badań.

Oczekuj wizyty

Mobilny specjalista medyczny przyjedzie do Ciebie w wyznaczony dzień.

Wykonaj badanie

Rozsiądź się wygodnie w ulubionym fotelu i pozwól pobrać sobie krew. Zajmie to tylko chwilę! Jeśli masz jakieś pytania – zadaj je.

Odbierz i skonsultuj wyniki

Wyniki badań sprawdzisz na: wyniki.upacjenta.pl. Jeśli któryś z parametrów Cię niepokoi, możesz umówić się na konsultację online z jednym z naszych diagnostów.

Co zyskasz, wykonując domowe badania krwi?

Kanapa, a może łóżko? Bliski trzymający za rękę? Zainspirowani bajką o złotej rybce chcemy spełniać życzenia o idealnym badaniu – i to nie tylko trzy. Zadbamy o Twój komfort na wielu płaszczyznach.

 

• Mamy czas dla Pacjentów. Rozwiejemy Twoje obawy i wątpliwości.
• Boisz się pobierania krwi? Hemofobia to powszechna przypadłość. Wiemy, jak zadbać o Twój spokój.
• W ramach jednej wizyty możemy zbadać do 3 osób. Dzięki temu możesz szybko przebadać nie tylko siebie, ale i swoich bliskich.
• Badanie krwi możesz umówić także na sobotę, a nawet niedzielę! Wybierz dogodny termin – dostosujemy się do Twojego kalendarza.

Domowe badanie krwi zajmie Ci zaledwie 15 minut. W tym czasie specjalista:

 

• zapuka do drzwi i powita Cię uśmiechem,
• zdezynfekuje ręce we wskazanym miejscu,
przygotuje sprzęt,
• pobierze krew lub inny materiał do badań,
• przekaże informacje na temat odbioru wyników,
• odpowie na Twoje pytania i wątpliwości.

 

A po wizycie? Zaoszczędzony czas możesz przeznaczyć na śniadanie nieśpiesznie zjedzone z rodziną lub inne przyjemności. Nasi Pacjenci dzięki domowym wizytom oszczędzają średnio aż 2 godziny! 

Patrzysz na rozrzucone zabawki, niepozmywane naczynia i zastanawiasz się, czy dom to bezpieczne miejsce na pobranie krwi? Uspokajamy. Nasi specjaliści posiadają środki do dezynfekcji, stosują m.in. maseczki, rękawiczki i podkładki, a w uPacjentowej walizce noszą wszystko, co potrzebne do pobrania krwi.


Po pobraniu próbek nasz specjalista zabezpiecza je w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

Twoje dziecko na widok igły krzyczy i płacze? W naszym zespole pracują doświadczone położne, które potrafią odwrócić uwagę malucha od nieprzyjemnej sytuacji. Ale to nie wszystko!

 

Dla dzielnych małych Pacjentów mamy naklejki ze zwierzakami i barwny katalog, w którym można je kolekcjonować. Każda kolejne pobranie krwi to dla Twojego dziecka okazja, aby poznać kolejnego zwierzęcego bohatera. Sprawdziliśmy taką formę nagrody u wielu dzieci – zapewniamy, że działa!

Masz pod opieką starszą lub chorą osobę? A może babcia, dziadek czy rodzic coraz częściej miewa problemy z poruszaniem? Nie musisz zamawiać badań w domu dla siebie – możesz to zrobić w imieniu osoby, której taka usługa jest szczególnie potrzebna.

Nie musisz obawiać się o kompetencje naszych specjalistów – potrafią oni pobrać krew od osoby, która ma ,,trudne”, słabo widoczne żyły.

Mam pasożyty w kale – co robić?

Po pierwsze: bez paniki! Jeśli u Ciebie lub Twojego dziecka wykryto pasożyty w kale, w pierwszej kolejności skonsultuj się lekarzem – internistą lub pediatrą. Jeśli przyjedziesz do lekarza z gotowymi wynikami badań, specjalista od razu będzie mógł zalecić Ci skuteczne leczenie.

Nie masz pewności, jak odczytać wyniki badań kału lub krwi w kierunku pasożytów? Spieszymy z pomocą! Umów się na konsultację z Opiekunem Zdrowia uPacjenta, który zinterpretuje Twoje wyniki badań i zaleci dalsze kroki.

Potrzebujesz pomocy specjalisty w interpretacji wyników krwi?
Porozmawiaj z diagnostą przez telefon lub czat.

W jakich miejscowościach wykonasz badania na pasożyty w domu?

Domowe pobrania krwi to wygoda i oszczędność. Mobilni specjaliści medyczni uPacjenta aktualnie działają w:

 

Białystoku  |  Bielsko-Białej  |  Gdańsku  |  Gdyni | Katowicach  |  Krakowie |  Łodzi  |  Lublinie  |  Olsztynie  |  Poznaniu  |  Rzeszowie  |  Szczecinie  |  Warszawie  |  Wrocławiu

 

Dojeżdżamy także na obrzeża tych miast.

Sprawdź, co o uPacjenta mówią klienci!

Dowiedz się więcej o pasożytach

Owsiki u dzieci i dorosłych — objawy, leczenie, profilaktyka

Jak wyglądają owsiki i jak się ich pozbyć? Czy są domowe sposoby na owsiki? Jak zapobiegać owsicy w przyszłości?

Świerzb — objawy. Co pomaga na swędzenie skóry?

Jak wygląda świerzb? Z czym można pomylić objawy? Co pomaga na swędzenie skóry? Poznaj skuteczne sposoby!

Dlaczego trzeba myć letnie owoce i jak to robić?

Letnie owoce kuszą, aby zjeść je prosto z krzaka. Czy to na pewno dobry pomysł?