Porada pediatry
Planując wakacje za granica w towarzystwie dzieci, rodzice powinni zdawać sobie sprawę z tego, jak problematyczny może być sam wyjazd i jego przygotowania. Większość z nas zakłada, że urlop przebiegnie bez większych komplikacji, jednak są aspekty, które muszą być wzięte pod uwagę. Zwłaszcza decydując się na urlop w krajach na południu Europy, ale i w tych na innych kontynentach, należy pamiętać, że tamtejsze bakterie różnią się od tych, do których przywykliśmy na co dzień. Dotyczy to przede wsrzytkim bakterii panujących w wodzie i pokarmach.
Przed wyjazdem rodzice powinni zabrać dziecko do pediatry, który oceni ogólny stan zdrowia malucha. Na taką wizytę dobrze jest zabrać ze sobą świeże wyniki badań morfologii i CRP, ponieważ pomogą one lekarzowi w postawieniu diagnozy. Na ich podstawie lekarz może wykluczyć ewentualne stany zapalne czy choroby, które dyskwalifikowałyby dziecko z wyjazdu. Dobry pediatra podpowie także jakie szczepienia wykonać i co zrobić, gdyby podczas wyjazdu spotkałyby nas nieprzyjemności zdrowotne.
Niezbędne szczepienia
W niektórych krajach obowiązuje konieczność zaszczepienia się zanim wjedziemy na ich terytorium. Wynika to z faktu, że zmieniając klimat jesteśmy dużo bardziej narażeni na choroby zakaźne. Ponadto w wielu krajach warunki sanitarne i opieka medyczna wciąż pozostają na niższym poziomie niż ten, do którego przywykliśmy. Najbardziej popularne szczepienia ochronią nas przed:
- Błonnicą,
- Durem brzusznym,
- Wirusowym zapaleniem wątroby typu A i B,
- Tężcem,
- Żółtą gorączką,
- Krztuścem,
- Japońskim zapaleniem mózgu,
- Wścieklizną.
Szczepienia możesz wykonać w Ośrodkach Medycyny Podróży, ale część z nich jest też dostępna w Centrach Medycznych czy klinikach. Podczas wizyty u pediatry skonsultuj się z nim w temacie szczepień, a on z pewnością doradzi Ci, gdzie w Twoim mieście możesz zaszczepić siebie i Twoich najbliższych.
Apteczka małego podróżnika
Co zabrać na wakacje z dzieckiem? Podręczna apteczka powinna być obowiązkowym wyposażeniem każdej podróży. Zabierając ze sobą dziecko, wyposaż ją przede wszystkim w:
- Węgiel aktywny i leki za zatwardzenie,
- Leki na chorobę lokomocyjną,
- Plastry i opatrunki,
- Tabletki nawilżające gardło,
- Środki przeciwbólowe,
- Środki na owady i kremy z filtrem,
- Elektrolity w proszku,
- Leki przeciwgorączkowe,
- Panthenol 15%,
- Leki na alergie i wszystkie inne leki, które dziecko przyjmuje regularnie.
Pamiętaj, że do samolotu w bagażu podręcznym możesz wnieść jedynie płyny o pojemności do 100 ml, które muszą być spakowane w specjalne torebki strunowe.
Dokumenty w podróży
Choć wjeżdzając na terytorium krajów należących do strefy Schengen nie musisz okazywać dokumentów, zawsze lepiej jest mieć je przy sobie. Co zabrać dla dziecka za granicę? Paszport i dowód osobisty nie zajmą wiele miejsca, a mogą przecież zdarzyć się sytuacje, w których konieczne będzie potwierdzenie Twojej tożsamości, np. podczas zatrzymania przez policję lub wchodząc na pokład samolotu. Książeczka zdrowia dziecka również może się przydać, dlatego spakuj ją na wszelki wypadek.
Co w przypadku, gdy Twoja pociecha nie ma jeszcze dowodu tożsamości? Najlepiej wyrób jej paszport. By uzyskać paszport dla dziecka, oboje rodziców musi być obecnych przy składaniu wniosku. Zasada ta nie obowiązuje, gdy jedno z rodziców nie ma prawa do decydowania o tego typu kwestiach. Wniosek możesz złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce.
Za paszport dla dziecka zapłacisz jedynie 30 złotych, ale jeśli posiadasz Kartę Dużej Rodziny, kwota ta spada do 15 złotych (tylko nie zapomnij zabrać Karty ze sobą). Na miejscu urzędnik poprosi Cię o wypełniony wniosek o wydanie paszportu, jedno kolorowe zdjęcie dziecka (najlepiej zrobione przez fotografa) i dowód wpłaty. Jeśli Twoje dziecko miało już paszport, ale jest on nieważny, zabierz go ze sobą. Czas oczekiwania na wydanie paszportu to trzydzieści dni, ale poza sezonem wakacyjnym zdarza się, że można go odebrać szybciej. Paszport dla dziecka jest ważny pięć lat od daty jego wydania.
Ochrona przed słońcem
Skóra dziecka jest dużo bardziej wrażliwa niż skóra dorosłych i nie jest jeszcze uodporniona na promienie parzącego słońca. Co powinno znaleźć się na liście rzeczy do wyjazdu dla dziecka? Wakacje z dzieckiem: co zabrać? Szykując się do wyjazdu, koniecznie zajrzyj do apteki lub drogerii i zaopatrz się w kremy z wysokim filtrem. Obecnie producenci wciąż poszerzają gamę swoich produktów, dlatego nie powinnaś mieć problemu ze znalezieniem wodoodpornych kremów z filtrem SFP 50.
Krem nakładaj dziecku co około trzy godziny i zadbaj o jego dodatkową porcję tuż po wyjściu z wody. Kremy wodoodporne chronią nas podczas kąpieli, ale gdy po wyjściu z wody wytrzemy ciało ręcznikiem, większość ochrony znika. Uważaj też na kremy kolorowe. Mają one bardziej przypodobać się dzieciom, ale większość z nich brudzi ubrania tłustymi i trudnymi do sprania plamami.