Wellbeing w praktyce
Zdrowie i dobre samopoczucie pracowników jest niezwykle ważne dla poprawnego funkcjonowania każdej firmy. Współcześnie, w świetle najnowszych badań, benefity pozwalające inwestować w ludzi stają się niemalże koniecznością. Jak podaje Instytut Gallupa, przemyślana i prawidłowo wdrożona polityka w zakresie wellbeingu sprawia, że firma ma mniejszą rotację (od 26% do 61%), a pracownicy są bardziej lojalni i zaangażowani w swoje zadania (o 15%). Są także skłonni do polecania organizacji jako dobrego miejsca do rozwoju. Najnowsze badania wykazują również, że zdrowi i szczęśliwi pracownicy wykazują się znacznie większą wydajnością oraz rzadziej korzystają ze zwolnień chorobowych, co znacznie rozwiązuje problem absencji w miejscu pracy. [1]
Elastyczne godziny pracy to jeden z elementów polityki wellbeingu coraz częściej wdrażany przez wiele przodujących na rynku firm. Taki system pozwala lepiej zająć się koniecznymi sprawami pozazawodowymi, zaoszczędzić czas w ciągu dnia i - co najważniejsze - zmniejszyć ryzyko wypalenia zawodowego.
Wyróżniono kilka typów elastycznego czasu pracy. Są to m.in.
- praca w niepełnym wymiarze czasowym,
- ruchomy czas pracy,
- liczba godzin w wymiarze rocznym,
- godziny pracy ułożone naprzemiennie,
- praca w domu. [2]
Poniżej przedstawiamy korzyści płynące z wdrożenia tego pozapłacowego benefitu. Przekonaj się, czy to rozwiązanie sprawdzi się również w Twojej firmie.
Praca w godzinach największej produktywności
Elastyczne godziny pracy pozwalają zrealizować zadania, których pracownik nie może się podjąć, pracując w określonych ramach czasowych - jak np. wizyta w urzędzie lub u dentysty. W wielu przypadkach jest to benefit niezwykle przydatny dla rodziców. Wdrażając takie rozwiązanie w Twojej firmie, pozwolisz pracownikom na samodzielne zaplanowanie czasu pracy i wykonanie większej ilości obowiązków w ciągu dnia.
Elastyczne godziny pracy to także możliwość dopasowania godzin pracy do indywidualnego chronotypu. Czas, w którym pracownicy są bardziej efektywni, może się różnić. Badania dowodzą, że poranna efektywność w wielu przypadkach wcale nie jest największa. Dopasowanie czasu pracy do okresu największej produktywności bez wątpienia jest niezwykle korzystne dla rozwoju firmy. [3]
W wielu przypadkach brak ścisłego ograniczenia czasu rozpoczęcia i zakończenia pracy będzie jednak wiązał się ze znacznie większą samodyscypliną ze strony pracownika. Należy mieć na uwadze, że praktyce może to dla niego oznaczać więcej niż 8 godzin pracy dziennie.
Zmniejszenie ryzyka wypalenia zawodowego
Elastyczny czas pracy pozwala też na zmniejszenie poziomu stresu, co przekłada się na mniejsze ryzyko wypalenia zawodowego. Mniej zestresowani pracownicy są nawet o 29% bardziej usatysfakcjonowani swoją pracą i czują się nawet o 25% ważniejsi dla swojej organizacji. [4]
Elastyczne godziny pracy od strony pracodawcy
Wellbeing i elastyczne godziny pracy to korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawcy. Firmę tworzą ludzie i to właśnie oni odpowiedzialni są za wszystkie działania i realizację zadań. Szczęśliwi pracownicy wykonują je szybciej, lepiej i z większym zaangażowaniem. Inwestycja w ludzi to również inwestycja w dobro całej organizacji.
Oto korzyści dla pracodawcy płynące z wprowadzenia elastycznych godzin pracy:
- większe zaangażowanie pracowników i efektywność ich pracy,
- zmniejszenie problemu absencji,
- mniejsza rotacja,
- budowanie wizerunku dobrego pracodawcy. [5]
Na całym świecie trend wellbeingu rośnie w siłę. Pozapłacowy benefit w postaci elastycznych godzin pracy powoli przestaje zaskakiwać i staje się codziennością. Najmłodsze pokolenia pracowników coraz częściej oczekują wprowadzenia idei wellbeingu, przez co wiele firm skłania się ku temu systemowi. Zadbaj o swoich pracowników i przekonaj się, czy to dobra decyzja dla Twojej firmy.
Źródła:
- Health Enhancement Research Organization (HERO), Brigham Young University oraz Center for Health Research at Healthways
- https://www.money.pl/gospodarka/elastyczny-czas-pracy-dla-kogo-i-jakie-sa-jego-zasady-6504717305828993a.html
- https://timewise.co.uk/article/how-flexible-working-supports-employee-engagement-and-well-being/
- https://employeebenefits.co.uk/does-flexible-working-improve-mental-wellbeing/
- https://www.hse-network.com/how-flexible-working-arrangements-can-help-to-improve-staff-mental-health/