Niedoczynność tarczycy – badania, które trzeba wykonać

Najczęstszymi objawami niedoczynności tarczycy są: spowolnienie metabolizmu, ospałość i brak energii do działania. Często towarzyszą jej również takie stany psychiczne jak apatia lub nawet depresja. Wiesz, o czym mowa, ale do tej pory nie było Ci po drodze na badania? Czas to zmienić! Sprawdź, jakie badania na niedoczynność tarczycy wykonać, aby jak najwcześniej zidentyfikować chorobę i ograniczyć jej negatywny wpływ na zdrowie!

Hashimoto

Badania na niedoczynność tarczycy

TSH – hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową, warunkujący pracę tarczycy. Osoby, które leczą tę przypadłość powinny badać TSH kilka razy w roku. Osoby zdrowe: profilaktycznie raz do roku.

FT3 i FT4, czyli trijodotyronina i wolna tyroksyna – hormony tarczycy.

anty-TPO – przeciwciała tarczycowe, obecne przy chorobie Hashimoto.

anty-TG – przeciwciała tyreoglobuliny, produkowane przez tarczycę w przypadku chorób narządu.

Wybierz Pakiet Badań na Tarczycę - tak wychodzi taniej!

PAKIET BADAŃ NA TARCZYCĘ PODSTAWOWY

Skontroluj zdrowie Twojej tarczycy. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Badania w pakiecie: TSH • FT4 • anty-TPO

PAKIET BADAŃ NA TARCZYCĘ ROZSZERZONY

Zbadaj swoją tarczycę pod kątem najczęstszych chorób.  W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Badania w pakiecie: TSH • FT4 • FT3 • anty-TPO • p/c. p. receptorom TSH (TRAb) • anty-TG

Masz niedoczynność tarczycy? Kontroluj nie tylko hormony!

„Uśpiona” tarczyca spowalnia metabolizm. To z kolei może skutkować gromadzeniem się cholesterolu we krwi lub anemią z niedoborów w wyniku nieprzyswajania ważnych substancji odżywczych. Może też wpływać na gęstość kości. Jeśli masz stwierdzoną niedoczynność tarczycy, przynajmniej raz do roku pamiętaj również o tych badaniach:

Morfologia krwi pozwala na ogólną ocenę stanu organizmu, wykrywa anemię oraz identyfikuje aktywne stany zapalne. Niedoczynność tarczycy często przyczynia się do wystąpienia niedokrwistości – deficyt hormonów tarczycy może ograniczać działalność szpiku kostnego, który produkuje komórki krwi, w tym erytrocyty. Inną możliwą przyczyną anemii przy niedoczynności tarczycy jest spowolniony metabolizm. Sprawia to, że organizm nie wchłania wszystkich przyjmowanych składników odżywczych, w tym żelaza i witaminy B12 – elementów, które przyczyniają się do anemii z niedoborów.

Badanie poziomu żelaza oraz ferrytyny to testy w sprawdzające przyczynę anemii. Ferrytyna określa zapasy żelaza w organizmie, a badanie żelaza we krwi sprawdza, ile aktualnie tego pierwiastka krąży w Twoich naczyniach.

Badanie witaminy B12 to kolejne badanie sprawdzające przyczynę anemii. Szczególnie zaleca się je osobom prowadzącym dietę wegańską lub wegetariańską, ponieważ witamina ta znajduje się przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego.

 “Uśpiona” tarczyca może powodować gromadzenie się cholesterolu we krwi, a to z kolei zwiększa ryzyko np. zawału serca. Dobrze mieć pod kontrolą poziom HDL i LDL, aby w porę zapobiegać chorobom. Lipidogram sprawdza poziom wszystkich frakcji cholesterolu, pozwalając na monitorowanie zdrowia.

Niedoczynność tarczycy może negatywnie wpływać na układ kostny, sprzyjając rozwojowi osteoporozy. Badanie wapnia całkowitego to ważny element diagnostyki i monitorowania chorób kości.

Chcesz umówić konkretne badanie krwi do swojego domu? Wyszukaj je w katalogu badań i zarezerwuj wizytę.

Jak przygotować się do badań na niedoczynność tarczycy?

Badania tarczycowe nie wymagają bycia na czczo.

Badania na niedoczynność tarczycy wykonaj w godzinach porannych (7 – 10).

Jeśli bierzesz biotynę, zrezygnuj z niej 2 – 3 dni przed badaniem. Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

15 minut przed pobraniem krwi zawsze warto wypić szklankę wody.

Postaraj się zachować spokój przed badaniami. Wykonując pobranie krwi w domu to o wiele prostsze!

Wykonaj badania tarczycowe w swoim domu

Umów badanie online

Wybierz badania, które chcesz wykonać lub wybierz pakiet badań.

Oczekuj wizyty

Mobilny specjalista medyczny przyjedzie do Ciebie w wyznaczony dzień.

Wykonaj badanie

Rozsiądź się wygodnie w ulubionym fotelu i pozwól pobrać sobie krew. Zajmie to tylko chwilę! Jeśli masz jakieś pytania – zadaj je.

Odbierz i skonsultuj wyniki

Wyniki badań sprawdzisz na: wyniki.upacjenta.pl. Jeśli któryś z parametrów Cię niepokoi, możesz umówić się na konsultację online z jednym z naszych diagnostów.

Co zyskasz, wykonując domowe badania krwi?

Kanapa, a może łóżko? Bliski trzymający za rękę? Zainspirowani bajką o złotej rybce chcemy spełniać życzenia o idealnym badaniu – i to nie tylko trzy. Zadbamy o Twój komfort na wielu płaszczyznach.

 

• Mamy czas dla Pacjentów. Rozwiejemy Twoje obawy i wątpliwości.
• Boisz się pobierania krwi? Hemofobia to powszechna przypadłość. Wiemy, jak zadbać o Twój spokój.
• W ramach jednej wizyty możemy zbadać do 3 osób. Dzięki temu możesz szybko przebadać nie tylko siebie, ale i swoich bliskich.
• Badanie krwi możesz umówić także na sobotę, a nawet niedzielę! Wybierz dogodny termin – dostosujemy się do Twojego kalendarza.

Domowe badanie krwi zajmie Ci zaledwie 15 minut. W tym czasie specjalista:

 

• zapuka do drzwi i powita Cię uśmiechem,
• zdezynfekuje ręce we wskazanym miejscu,
przygotuje sprzęt,
• pobierze krew lub inny materiał do badań,
• przekaże informacje na temat odbioru wyników,
• odpowie na Twoje pytania i wątpliwości.

 

A po wizycie? Zaoszczędzony czas możesz przeznaczyć na śniadanie nieśpiesznie zjedzone z rodziną lub inne przyjemności. Nasi Pacjenci dzięki domowym wizytom oszczędzają średnio aż 2 godziny! 

Patrzysz na rozrzucone zabawki, niepozmywane naczynia i zastanawiasz się, czy dom to bezpieczne miejsce na pobranie krwi? Uspokajamy. Nasi specjaliści posiadają środki do dezynfekcji, stosują m.in. maseczki, rękawiczki i podkładki, a w uPacjentowej walizce noszą wszystko, co potrzebne do pobrania krwi.


Po pobraniu próbek nasz specjalista zabezpiecza je w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

Twoje dziecko na widok igły krzyczy i płacze? W naszym zespole pracują doświadczone położne, które potrafią odwrócić uwagę malucha od nieprzyjemnej sytuacji. Ale to nie wszystko!

 

Dla dzielnych małych Pacjentów mamy naklejki ze zwierzakami i barwny katalog, w którym można je kolekcjonować. Każda kolejne pobranie krwi to dla Twojego dziecka okazja, aby poznać kolejnego zwierzęcego bohatera. Sprawdziliśmy taką formę nagrody u wielu dzieci – zapewniamy, że działa!

Masz pod opieką starszą lub chorą osobę? A może babcia, dziadek czy rodzic coraz częściej miewa problemy z poruszaniem? Nie musisz zamawiać badań w domu dla siebie – możesz to zrobić w imieniu osoby, której taka usługa jest szczególnie potrzebna.

Nie musisz obawiać się o kompetencje naszych specjalistów – potrafią oni pobrać krew od osoby, która ma ,,trudne”, słabo widoczne żyły.

Jak interpretować wyniki badań na niedoczynność tarczycy?

W niedoczynności tarczycy gruczoł ten produkuje za mało hormonów T3 i T4. To powoduje wzrost hormonu TSH, którego rolą jest pobudzanie produkcji wolnej tyroksyny oraz trijodytyroniny. W skrócie: podwyższone TSH i obniżony poziom hormonów FT3 i FT4 świadczą o niedoczynności tarczycy.


Nie warto ignorować takiego wyniku. Bardzo wysokie TSH grozi m.in. wystąpieniem woli tarczycowych, uszkodzeniem nerwów, spowolnieniem pracy nerek, depresją, bezpłodnością lub trudnościami z utrzymaniem ciąży.


Tylko co to właściwie znaczy „wysokie TSH”? Pamiętaj, że normy TSH różnią się w zależności od wieku. U dorosłych do 50. r.ż. TSH powinno mieścić się w przedziale 0,5 – 4,1 mμIU/l. W późniejszych latach może naturalnie wzrastać, nawet do wartości 5,2.

Zrozum lepiej swoje wyniki badań

Umów interpretację wyników krwi ze specjalistą online!

Zrozum lepiej swoje wyniki badań

Umów interpretację wyników krwi ze specjalistą online!

W jakich miejscowościach wykonasz badanie krwi w domu?

Domowe pobrania krwi to wygoda i oszczędność. Mobilni specjaliści medyczni uPacjenta aktualnie działają w:

 

Białystoku  |  Bielsko-Białej  |  Gdańsku  |  Gdyni | Katowicach  |  Krakowie |  Łodzi  |  Lublinie  |  Olsztynie  |  Poznaniu  |  Rzeszowie  |  Szczecinie  |  Warszawie  |  Wrocławiu

 

Dojeżdżamy także na obrzeża tych miast.

Sprawdź, co o uPacjenta mówią klienci!

Dowiedz się więcej o chorobach tarczycy

Niedoczynność tarczycy i jej objawy, leczenie oraz diagnostyka

Czy niedoczynność tarczycy widać gołym okiem? Jakie badania wykonać i jak żyć z chorobą? Ile trwa leczenie?

Choroba Hashimoto pod lupą: objawy, badania, dieta

Dowiedz się, jak żyć z hashimoto oraz jak kontrolować swoje zdrowie przy diagnozie przewlekłego zapalenia tarczycy.

Tarczyca: rola, objawy chorób, badania, leczenie

Jaką rolę pełnią hormony tarczycy? Co powoduje zaburzenie pracy tarczycy i jakie daje objawy? Poznaj odpowiedzi 👆