Neutrofile podwyższone – przyczyny, badania dodatkowe
Badania krwi

Neutrofile podwyższone – przyczyny, badania dodatkowe

Neutrofile to „pierwsza linia obrony” naszego organizmu przed patogenami. Kiedy ich liczba jest podwyższona, mówimy o neutrofilii. Co może być tego przyczyną? Sprawdź!

Neutrofile podwyższone – o czym świadczą?

Neutrofile powyżej normy mogą wskazywać na aktywną infekcję. Może ona być wynikiem prozaicznych rzeczy takich jak: przeziębienie, stres, a nawet… intensywny wysiłek fizyczny. W wielu przypadkach wysokie neutrofile to stan przejściowy. Jeśli jednak powtórzenie badań krwi po jakimś czasie wyniki morfologii krwi dalej wskazują na podwyższone neutrofile, może to wskazywać na stany chorobowe, którym warto się przyjrzeć.

Zrozum lepiej swoje wyniki badań. Umów interpretację wyników krwi online.

Choroby przewlekłe

Za wysoki poziom neutrofilii u dorosłych i dzieci może świadczyć np. o:

Nowotwory

Niektóre nowotwory mogą wiązać się z wysokim poziomem neutrofilii we krwi. Taki wynik można zaobserwować przy chłoniaku Hodgkina, przewlekłej białaczce szpikowej i niektórych guzach.

Przewlekła nadprodukcja neutrofili może stanowić część procesu chorobowego nowotworów mieloproliferacyjnych (MPN), takich jak przewlekła białaczka neutrofilowa i przewlekła białaczka szpikowa. Nowotwory te są spowodowane mutacjami w komórkach macierzystych szpiku kostnego, które często zwiększają poziom zarówno neutrofili, jak i płytek krwi.

Sentence-alert card icon
Białaczka charakteryzuje się silnym wzrostem niedojrzałych form komórek krwi. Kiedy obserwowany jest drastyczny wzrost dojrzałych leukocytów we krwi, dochodzi do tzw. reakcji białaczkowej. Mówi się o niej wtedy, gdy neutrofile są podwyższone do poziomu powyżej 50 x 10^9 komórek/l. Zwykle ma to miejsce w przypadku posocznicy, odrzucenia narządu, guzów litych i infekcji bakteryjnych.

Leki

Również niektóre leki mogą przyczyniać się do podwyższenia poziomu neutrofili we krwi. Takimi lekami :

 • glikokortykosteroidy,
 • immunostymulanty (pleryksafor - stosowany u osób z chorobą nowotworową),
 • leki zawierające lit i katecholaminy.

Neutrofile podwyższone w ciąży

Liczba białych krwinek, których częścią są neutrofile, w ciąży wzrasta naturalnie – zwłaszcza pod koniec ciąży. Eksperci tłumaczą, że neutrofile odgrywają ważną rolę w unaczynieniu łożyska oraz zapewniają ochronę płodu przed inwazyjnymi patogenami.

Badania uzupełniające

Jeśli już od kilku badań krwi obserwujesz wysokie neutrofile, warto przyjrzeć się dokładniej swojemu organizmowi. Wykonaj badania dodatkowe:

Zbadaj się kompleksowo na 1 wizycie – wybierz Pakiet Kompleksowych Badań Stanu Zdrowia uPacjenta i wykonaj badania u Siebie w domu!

Pakiet kompleksowych badań stanu zdrowia
Pakiet kompleksowych badań stanu zdrowia

Pakiet kompleksowych badań stanu zdrowia

Sprawdź każdy obszar zdrowia na jednej wizycie. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
 • Zaplanuj badania

  Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

 • Zbadaj się u Siebie

  Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

 • Skonsultuj wyniki online

  Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

 • Ciesz się lepszym zdrowiem

  Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.