Badania krwi

Neutrofile podwyższone – przyczyny, badania dodatkowe

Neutrofile podwyższone – przyczyny, badania dodatkowe - okładka
Natalia Kryger

Autor artykułu::  Natalia Kryger

Konsultacja merytoryczna::  mgr Karolina Wojtkowska

22 listopada 2024

Przeczytasz w 3 min

Neutrofile to „pierwsza linia obrony” naszego organizmu przed patogenami. Kiedy ich liczba jest podwyższona, mówimy o neutrofilii. Co może być tego przyczyną? Sprawdź!

Neutrofile podwyższone – o czym świadczą?

Neutrofile powyżej normy mogą wskazywać na aktywną infekcję. Może ona być wynikiem prozaicznych rzeczy takich jak: przeziębienie, stres, a nawet… intensywny wysiłek fizyczny. W wielu przypadkach wysokie neutrofile to stan przejściowy. Jeśli jednak powtórzenie badań krwi po jakimś czasie wyniki morfologii krwi dalej wskazują na podwyższone neutrofile, może to wskazywać na stany chorobowe, którym warto się przyjrzeć.

Zrozum lepiej swoje wyniki badań. Umów interpretację wyników krwi online.

Choroby przewlekłe

Za wysoki poziom neutrofilii u dorosłych i dzieci może świadczyć np. o:

Nowotwory

Niektóre nowotwory mogą wiązać się z wysokim poziomem neutrofilii we krwi. Taki wynik można zaobserwować przy chłoniaku Hodgkina, przewlekłej białaczce szpikowej i niektórych guzach.

Przewlekła nadprodukcja neutrofili może stanowić część procesu chorobowego nowotworów mieloproliferacyjnych (MPN), takich jak przewlekła białaczka neutrofilowa i przewlekła białaczka szpikowa. Nowotwory te są spowodowane mutacjami w komórkach macierzystych szpiku kostnego, które często zwiększają poziom zarówno neutrofili, jak i płytek krwi.

Białaczka charakteryzuje się silnym wzrostem niedojrzałych form komórek krwi. Kiedy obserwowany jest drastyczny wzrost dojrzałych leukocytów we krwi, dochodzi do tzw. reakcji białaczkowej. Mówi się o niej wtedy, gdy neutrofile są podwyższone do poziomu powyżej 50 x 10^9 komórek/l. Zwykle ma to miejsce w przypadku posocznicy, odrzucenia narządu, guzów litych i infekcji bakteryjnych.

Leki

Również niektóre leki mogą przyczyniać się do podwyższenia poziomu neutrofili we krwi. Takimi lekami :

  • glikokortykosteroidy,
  • immunostymulanty (pleryksafor - stosowany u osób z chorobą nowotworową),
  • leki zawierające lit i katecholaminy.

Neutrofile podwyższone w ciąży

Liczba białych krwinek, których częścią są neutrofile, w ciąży wzrasta naturalnie – zwłaszcza pod koniec ciąży. Eksperci tłumaczą, że neutrofile odgrywają ważną rolę w unaczynieniu łożyska oraz zapewniają ochronę płodu przed inwazyjnymi patogenami.

Badania uzupełniające

Jeśli już od kilku badań krwi obserwujesz wysokie neutrofile, warto przyjrzeć się dokładniej swojemu organizmowi. Wykonaj badania dodatkowe:

Zbadaj się kompleksowo na 1 wizycie – wybierz Pakiet Kompleksowych Badań Stanu Zdrowia uPacjenta i wykonaj badania u Siebie w domu!

Pakiet Kompleksowych Badań Stanu Zdrowia - okładka

Pakiet Kompleksowych Badań Stanu Zdrowia

Czy za pomocą jednego pobrania krwi można zbadać wszystko? Tak, z Pakietem Kompleksowych Badań Stanu Zdrowia jest to jak najbardziej możliwe! Pakiet pozwala ...

Cena pakietu:  
1099,00 zł

Suma pojedynczych badań:  1739,38 zł

Podobne artykuły

Newsletter illustration

Zniżki dla subskrybentów! Zapisz się na newsletter i otrzymaj atrakcyjny rabat.

© 2025 uPacjenta