W latach 40. i 50. ubiegłego wieku większość rodziców bała się wirusa polio, na który wiele dzieci ciężko chorowało w okresie wakacji. I choć został on niemal całkiem wyeliminowany dzięki szczepieniom, nadal istnieje sporo chorób, które latem dotykają naszych podopiecznych.
7 najczęstszych chorób dzieci latem
1. Choroby przenoszone przez komary i kleszcze
Kleszcze mogą zarażać dzieci różnymi infekcjami - wirusowymi, bakteryjnymi czy pierwotniakowymi [1]. Najgroźniejszymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze są: borelioza, odkleszczowe zapalenie opon mózgowych oraz gorączka plamista Gór Skalistych, która najczęściej występuje w Stanach Zjednoczonych. Natomiast największe ryzyko złapania infekcji pochodzącej od komarów istnieje za granicą. Co więcej, w wyniku zmian klimatycznych choroby takie jak denga, gorączka Zachodniego Nilu, japońskie zapalenie mózgu czy malaria, dotychczas spotykane w tropikach, coraz częściej są spotykane w Europie [2]. Podczas urlopu pamiętaj więc o używaniu środków odstraszających komary i kleszcze.
2. Udar słoneczny i wysypka cieplna
Magazyn Schooldays [3] jako jedne z najczęstszych chorób dziecięcych występujących latem wyróżnia również udar słoneczny i cieplną wysypkę. Udar może wystąpić, gdy dziecko zbyt długo przebywa na słońcu i zbyt mało pije. To poważny stan objawiający się między innymi dezorientacją, nudnościami, rozgrzaną skórą, szybkim pulsem, a czasem nawet utratą przytomności. Natomiast wysypka cieplna pojawia się na głowie, szyi i ramionach, zwykle w wyniku zablokowania przewodów potowych przez noszenie zbyt ciężkich ubrań w upale. Zazwyczaj znika sama po dwóch dniach, żeby jednak oszczędzić dzieciom swędzącego dyskomfortu, warto ubierać je adekwatnie do pogody.
3. Zatrucie pokarmowe
W żywności mogą rozwijać się szkodliwe dla człowieka bakterie, które najszybciej wzrastają w ciepłym i wilgotnym środowisku - latem mają więc doskonałe warunki do wzrostu. Rozmaite grille, pikniki czy obiady na powietrzu, kiedy jedzenie długo stoi na zewnątrz, sprzyjają rozwojowi tych bakterii. Gdy Twoja pociecha zje żywność zawierającą bakterie, w przewodzie pokarmowym powstaną mikroorganizmy wywołujące ból brzucha, wymioty i biegunkę. Dlatego pamiętaj, aby w ciepłych miesiącach niewykorzystane jedzenie jak najszybciej chować do lodówki.
4. Przeziębienie u dzieci latem
Przeziębienie latem wbrew pozorom wcale nie jest tak rzadko spotykane. Jak tłumaczy Riley Childrens [4] zarażamy się od osób, które już zdążyły zachorować lub są nosicielami wirusa. Można się przeziębić również poprzez kontakt z powierzchnią, której dotykała zarażona osoba. Natomiast temperatura nie ma dużego wpływu na to, czy przeziębienie przeniesie się pomiędzy ludźmi. Najważniejszym czynnikiem ryzyka jest przebywanie w pobliżu zakażonych osób, w zamkniętych przestrzeniach, dlatego latem przeziębiamy się nieco rzadziej,skoro większość czasu spędzamy na świeżym powietrzu.
5. Katar sienny
Katar sienny (czy też alergiczny nieżyt nosa) to reakcja alergiczna na pyłki roślin (najczęściej traw, drzew, chwastów). Szpital dziecięcy Seattle Childrens [5] zauważa, że latem pojawiają się pyłki traw, dlatego w porze letniej najbardziej uporczywa jest alergia właśnie na nie. Czasami przyczyną alergii może być uczulenie na roztocza lub sierść zwierząt. Objawy kataru siennego to zwykle wydzielina z nosa, swędzenie i kichanie - mogą one trwać aż do 8 tygodni, przez cały sezon pylenia danej rośliny. Te dolegliwości mogą utrudniać Twojemu dziecku codzienne funkcjonowanie, dlatego, jeśli je zauważysz, zgłoś się do alergologa, by wdrożyć działania antyalergiczne.
6. Użądlenia owadów
Użądlenia i ukąszenia owadów sprawiają ból, jednak nie są groźne, jeśli tylko dziecko nie jest uczulone. W przypadku alergików mogą powodować poważne infekcje oraz reakcje anafilaktyczne, z którymi trzeba jak najszybciej zgłosić się po pomoc medyczną [6]. Pamiętaj, że reakcja alergiczna czasami pojawia się dopiero po pierwszym użądleniu, dlatego warto zapobiegać ukąszeniom. Przede wszystkim na świeżym powietrzu używaj środków odstraszających owady, a także uprzedź dziecko, by nigdy nie uderzało w gniazda os i nie wykonywało gwałtownych ruchów w pobliżu os oraz pszczół. Natomiast podczas leśnych czy górskich wędrówek zaopatrz dzieci w długie spodnie, skarpety i bluzy z długim rękawem, by jak najszczelniej osłaniać skórę.
7. Choroby związane z kąpieliskami
Wiele wirusów i bakterii przenosi się przez wodę, szczególnie w gorące dni. Latem, po spędzeniu czasu w morzu czy basenie, należy uważać więc na biegunkę, dur brzuszny czy „ucho pływaka”, gdy woda niefortunnie dostanie się do uszu. Ten ostatni stan wywołuje uczucie swędzenia, bolesności, a czasem nawet tymczasową utratę słuchu. Aby nie zarazić się biegunką czy durem brzusznym trzeba uważać, by nie zachłysnąć się i nie pić skażonej wody, a problemom z uszami zapobiegnie pluskanie się w specjalnych zatyczkach.
Jak wskazuje Verywell Health [7], aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wymienionych chorób, należy powtarzać dzieciom, jak ważne jest systematyczne mycie rąk, nawadnianie się w upalne dni czy też unikanie dzielenia się napojami i jedzeniem z innymi. Te zdroworozsądkowe zasady pomogą Twojemu dziecku spędzić wakacje w pełnym zdrowiu i radości!
Źródła:
1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15977962/
2. http://www.mosquitoalert.com/en/mosquito-alert-expands-to-europe-to-track-the-spread-of-disease-transmitting-mosquitoes/
3. https://www.schooldays.ie/articles/10-summer-kids-illnesses-to-watch-out-for
4. https://www.rileychildrens.org/connections/sick-in-the-summer-what-causes-summer-colds
5. https://www.seattlechildrens.org/conditions/a-z/hay-fever/
6. https://kidshealth.org/en/parents/insect-bite.html
7. https://www.verywellhealth.com/summer-time-infections-2633384