Stan zdrowia Polaków
Zdrowie kobiet i osób starszych najbardziej ucierpiało w pandemii
Indeks Zdrowia to wskaźnik opracowany na potrzeby raportu, który pozwala stwierdzić, w jakim stopniu dana osoba dba o swoje zdrowie i stosuje się do zaleceń w zakresie zdrowego stylu życia. W 2020 roku wysoki Indeks Zdrowia (na poziomie 75-100%) miało 13% badanych. W tym roku liczba ta spadła do zaledwie 4%. Co ciekawe, spadek najbardziej widoczny jest w dwóch grupach - chodzi o kobiety i osoby 65+.
Jak Polacy dbają o zdrowie? Kobiet bardzo dobrze dbających o swoje zdrowie jest w 2021 roku aż o 11 punktów procentowych mniej niż rok temu (dla mężczyzn spadek jest mniejszy i wynosi 7 punktów procentowych). Natomiast Indeks Zdrowia w grupie 65+ spadł w porównaniu z poprzednim rokiem o ponad 9 punktów procentowych, co jest najwyższym wynikiem wśród wszystkich grup wiekowych. Możemy się domyślać przyczyn tych statystyk - prawdopodobnie kobiety w związku nową, pandemiczną rzeczywistością (łączenie pracy zdalnej z nauką zdalną dzieci i obowiązkami domowymi) mają mniej czasu, by o siebie zadbać, natomiast osoby starsze w związku z obostrzeniami miały utrudniony dostęp do usług medycznych lub bały się wizyt w placówkach medycznych.
Prawie połowa Polaków nie wykonała morfologii krwi
Morfologia krwi to przeglądowe badanie, które należy wykonać przynajmniej raz w roku. Jak kształtuje się stan zdrowia Polaków? Aż 47% Polaków nie wykonało morfologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Co ciekawe, zaledwie 12% z nich tłumaczy się obawami przed zakażeniem koronawirusem podczas wizyty w placówce. 76% badanych zadeklarowało, że nie czuje potrzeby wykonania badania.
Takie podejście jest szczególnie zaskakujące w okolicznościach, w których tak dużo mówi się o zdrowiu. Dobra kondycja fizyczna i psychiczna przekłada się na wysoką odporność, a tym samym - naturalną ochronę organizmu przed patogenami. Okazuje się, że wielu Polaków nie jest tego świadomych, a w kwestii edukowania o profilaktyce zdrowotnej pozostaje jeszcze wiele do zrobienia.
Wzrasta spożycie suplementów diety
Co czwarty Polak deklaruje, że przyjmuje suplementy diety - to wzrost o 8 punktów procentowych względem poprzedniego roku. Wzrosła także częstotliwość ich spożycia. 31% kobiet i 18% mężczyzn przyjmuje suplementy codziennie. Polacy najchętniej stosują preparaty wielowitaminowe, sięgają także po suplementy poprawiające nastrój czy stymulujące trawienie i pracę układu pokarmowego. Dodatkowo kobiety sięgają po środki wzmacniające włosy, paznokcie i skórę, a panowie - po te poprawiające potencję.
Wzrost osób przyjmujących suplementację jest niepokojący - powinniśmy bowiem pamiętać, że głównym źródłem składników odżywczych dla naszego organizmu jest pełnowartościowe pożywienie. Co więcej, każda suplementacja powinna być skonsultowana z lekarzem - przyjmowaniem środków na ,,własną rękę” można sobie zaszkodzić.
Rośnie zainteresowanie telemedycyną
Jak wygląda stan zdrowia Polaków w porównaniu do poprzedniego roku? Pandemia ograniczyła dostęp do usług medycznych świadczonych drogą tradycyjną. Nie dziwi zatem, że z telemedycyny w przeciągu ostatniego roku skorzystało aż 49% Polaków. Dodatkowo większość naszych rodaków (85%) jest z takiej formy pomocy zadowolona i deklaruje, że wizyta telemedyczna spełniła ich oczekiwania.
Te dane sugerują, że część osób sceptycznie nastawionych do korzystania z usług telemedycznych przekonało się do nich. Prawdopodobnie przy okazji część społeczeństwa uzupełniła kompetencje cyfrowe (np. nauczyła się korzystać z różnych platform medycznych), aby zasięgnąć profesjonalnej porady lekarskiej.
Lepiej się odżywiamy i więcej śpimy
Rokrocznie rośnie liczba Polaków, którzy dbają o prawidłowe nawyki w zakresie snu i diety. Blisko ⅔ z nas (61%) śpi 7-9 godzin na dobę. To o 3 punkty procentowe więcej niż w poprzednim roku. Natomiast liczba Polaków, którzy przesypiają co noc mniej niż 7 godzin zmalała w stosunku do 2021 roku o 4 punkty procentowe.
Jeśli chodzi o dietę również widać poprawę. 34% (wzrost o 4 punkty procentowe w porównaniu z 2020) Polaków je warzywa codziennie, a 43% (wartość bez zmian) - kilka razy w tygodniu. Wszystkie grupy wiekowe w podobnym stopniu dbają o to, aby włączyć warzywa do swojej diety - w każdym przedziale wiekowym ilość osób codziennie spożywających warzywa plasuje się na poziomie 32-36%.
Nieznacznie spada liczba osób sięgających po fast foody. Tego rodzaju posiłki kilka razy w tygodniu spożywa 2% Polaków (spadek o 1 punkt procentowy w porównaniu z 2020), kilka razy w miesiącu - 23% (spadek o 2 punkty procentowe), natomiast nigdy - 16% (wzrost o dwa punkt procentowe).
Jeśli chodzi o codziennie nawyki, widać, że zmieniają się one z roku na rok na zdrowsze. Choć dzieje się to stosunkowo powoli, cieszy tendencja, że coraz więcej osób dba o wartościowy jadłospis i prawidłowy sen.
Więcej zdiagnozowanych osób z chorobami serca, nowotworami i depresją
Odsetek osób z chorobami serca, alergią lub astmą, depresją, chorobą nowotworową wzrósł o 1 punkt procentowy w stosunku do 2020 roku dla każdej z tych grup.
Wyniki raportu dotyczące aktualnego stanu zdrowia Polaków komentuje diagnostka laboratoryjna uPacjenta, Agnieszka Okarmus:
Duża część Polaków cierpi na schorzenia przewlekłe. Są to w dużej mierze choroby cywilizacyjne wynikające z naszego stylu życia: nadciśnienie, cukrzyca, choroby tarczycy czy depresja. W związku z ograniczonym dostępem do opieki zdrowotnej w dobie pandemii, znaczna część osób wykonywała badania profilaktyczne, aby monitorować swój stan zdrowia. Jeszcze jakiś czas temu badania laboratoryjne były odpowiedzią na wystąpienie lub nasilenie się objawów, obecnie zaś bardzo duży nacisk kładziony jest na okresową kontrolę i przegląd zdrowia. Do najczęściej wykonywanych badań profilaktycznych należą: morfologia krwi, CRP, TSH, lipidogram, kreatynina i próby wątrobowe. Badania te pozwalają ocenić stan nerek, wątroby , tarczycy czy rozwój stanu zapalnego. Na podstawie ich wyników można stwierdzić, czy pacjent cierpi na niedokrwistość, zaburzenia ze strony układu krzepnięcia lub inne choroby i dolegliwości utrudniające codzienne funkcjonowanie.
Sprawdź również, jak wygląda profilaktyka nowotworowa w Polsce.
Jak pokazują wyniki NTZP, Polacy chcą o siebie zadbać, jednak nie zawsze robią to z głową. Pamiętajmy, żeby dbać nie tylko o dietę i sen, ale także uzupełniać prawidłowe wyniki regularnymi badaniami. Konsultujmy z lekarzem także wszystkie przyjmowane preparaty - pamiętajmy, że suplementy powinny być dla naszego organizmu wsparciem, a nie źródłem składników odżywczych.