Już w listopadzie ubiegłego roku okazało się, że koronawirus może powodować wiele dolegliwości, dotychczas niekojarzonych z tą chorobą. Towarzystwo Lekarzy Rodzinnych Hiszpanii poinformowało, że u osoby z COVID-19 może wystąpić nawet 36 różnych objawów.
Występowanie nietypowych symptomów potwierdziły badania naukowców z Uniwersytetu La Paz w Madrycie opublikowane na łamach British Journal of Dermatology. Badania przeprowadzono na grupie 666 pacjentów przechodzących łagodną lub umiarkowaną postać zakażenia koronawirusem. Z jakimi objawami najczęściej zmagali się pacjenci?
Covidowy język
U 1 na 4 przebadanych pacjentów stwierdzono zmiany na języku. Były to różnego rodzaju obrzęki, owrzodzenia, odbarwienia oraz niedawno powstałe zagłębienia i wypukłości. U chorych diagnozowano zapalenie brodawek języka układające się w kształt litery U. Standardowym objawom COVID-19 towarzyszyło również zapalenie jamy ustnej lub błon śluzowych. Niewielka ilość pacjentów skarżyła się na uczucie pieczenia w ustach.
Tego rodzaju objawy zaczęto określać nazwą ,,covidowy język”. To termin nieoficjalny - zmiany w jamie ustnej spodowane zakażeniem koronawirusem nie doczekały się jeszcze medycznego terminu.
Dlaczego zakażenie koronawirusem objawia się w jamie ustnej?
Naukowcy podejrzewają, że to obszar wrażliwy na koronawirusa. Na języku występuje duża liczba receptorów AECE2, które odgrywają kluczową rolę w transmisji wirusa do komórek.
Czy covidowy język to niebezpieczny objaw?
Nie zaobserwowano związku między występowaniem covidowego języka a stopniem nasilenia choroby. Symptomy, przy odpowiednim leczeniu, ustępują po około tygodniu.
Lekarze podkreślają, że zmian w jamie ustnej nie należy traktować jako podstawy do rozpoznania infekcji. Jednorazowy obrzęk czy owrzodzenie języka, jeśli nie występuje wraz z innymi objawami, nie świadczy o COVID-19.
Covidowe palce
Zmiany dermatologiczne na dłoniach lub stopach stwierdzono u około 40% badanych pacjentów. Były nimi czerwonofioletowe plamy, często z owrzodzeniami, pęcherzami i grudkami. U części pacjentów zaobserwowano zmiany przypominające odmrożenia.
Podobnie jak zmiany na języku, plamy na palcach dłoni i stóp doczekały się nieoficjalnego terminu - ,,covidowe palce”.
Skąd wiadomo, że plamy na palcach są związane z COVID-19?
Potwierdza to jedno z badań opublikowanych w The Journal of Dermatology. U dzieci z plamami i zmianami skórnymi wykonano badania, podczas których wykryto obecność SARS-CoV-2 w komórkach śródbłonka skóry oraz gruczołach potowych.
Lekarze twierdzą, że covidowe palce mogą pomóc w rozpoznawaniu infekcji o bezobjawowym przebiegu. Zdarza się bowiem, że jest to jedyny objaw, jaki występuje u pacjentów.
Jak długo utrzymują się zmiany na covidowych palcach?
Problemy skórne występują u pacjentów łagodnie przechodzących zakażenie koronawirusem i zazwyczaj znikają w przeciągu dwóch tygodni od zakażenia. Niektórzy naukowcy, jak dr Esther E. Freeman, twierdzą jednak, że zmiany mogą utrzymywać się znacznie dłużej. Lekarka, po przebadaniu około 1000 pacjentów z koronawirusem, doszła do wniosków, że problemy skórne mogą towarzyszyć pacjentom przez kilkadziesiąt dni.
Zmiany na podeszwach stóp
Zmiany dermatologiczne mogą obejmować także nietypowe obszary ciała, takie jak… podeszwy stóp. Pacjenci z koronawirusem zgłaszają ich pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie, obrzęk i czerwonobrunatne plamy. Jakiś czas od zakażenia na stopach może wystąpić także złuszczanie naskórka.
Zmiany na podeszwach stóp mogą wydawać się nietypowym objawem, jednak występują one w przebiegu także innych chorób, w tym wirusowych. Zaczerwienienie i pieczenie stóp było charakterystycznym objawem pacjentów z ospą, zakażonych podczas epidemii w Chinach w 1987 r. Podobne objawy mogą towarzyszyć także osobom z HIV lub pacjentom onkologicznym (w tym drugim przypadku są one skutkiem toksycznego leczenia).
Pamiętaj, że zakażenie COVID-19 zazwyczaj wiąże się z zespołem symptomów - jeden izolowany objaw nie świadczy o infekcji. Jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa, wykonaj test - w ten sposób uzyskasz wiarygodną informację o stanie zdrowia!