Nadciśnienie w ciąży – wszystko, co powinnaś wiedzieć - okładka
Choroby

Nadciśnienie w ciąży – wszystko, co powinnaś wiedzieć

Na
Natalia Kryger
Konsultacja: mgr farm. Zofia Winczewska

22 listopada 2024

5 minut czytania

Nadciśnienie tętnicze w ciąży nie daje żadnych objawów. Dlatego tak ważne jest stałe monitorowanie swojego zdrowia. Dowiedz się, jakie jest prawidłowe ciśnienie w ciąży i jakie są ryzyka dla Ciebie i dziecka.

Prawidłowe ciśnienie w ciąży

Prawidłowe ciśnienie w ciąży wynosi tyle samo, co u kobiet nieciężarnych, czyli nie powinno przekraczać 140/90 mm Hg. Postępowanie jest jednak inne, jeśli mówimy o nadciśnieniu, które pojawiło się dopiero w ciąży, niż w sytuacji, gdy kobieta zmagała się z nadciśnieniem już przed ciążą.

Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne?

Kiedy ciśnienie w ciąży przekracza 160/110 mmHg, należy skierować się do szpitala.

Nadciśnienie w ciąży

Nadciśnienie ciążowe zwiększa ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego, czyli stanu, w którym po 20. tygodniu ciąży ciśnienie przekracza 140/90, a dodatkowo pojawia się białkomocz (tj. więcej niż 0,3 g białka w dobowej zbiórce moczu). Kiedy przekształci się w rzucawkę, u pacjentki występują drgawki. To przede wszystkim ryzyko dla kobiety. Ponadto w przyszłości z większym prawdopodobieństwem może zostać dotknięta chorobami sercowo-naczyniowymi, zawałem serca lub udarem mózgu. Przebyty stan rzucawkowy zwiększa też prawdopodobieństwo powikłań położniczych przy następnych ciążach.

Ryzyko nadciśnienia i innych chorób serca rośnie również u narodzonego dziecka. Nieleczone nadciśnienie w ciąży stwarza także ryzyko obumarcia płodu.

Nadciśnienie ciążowe — podwyższone ciśnienie pod koniec ciąży

O nadciśnieniu ciążowym mówimy, kiedy po 20. tygodniu (w drugiej połowie ciąży) ciśnienie przyszłej matki zaczęło przekraczać 140/90 mm Hg. W takim przypadku ciśnienie zwykle wraca do normy w ciągu 12 tygodni po porodzie. Zwykle dopiero po urodzeniu rozpoczyna się terapię — i to tylko w przypadku, gdy ciśnienie przekracza 150/100 mm Hg. Nadciśnienie indukowane ciążą stwierdza się u 5 - 6% ciężarnych.

Nadciśnienie a ciąża

Częstszym przypadkiem jest sytuacja, w której kobieta już przed zajściem w ciążę mierzyła się z nadciśnieniem. Przy nadciśnieniu 1. i 2. stopnia nie jest wymagana hospitalizacja.

Podobnie jak w przypadku nadciśnienia ciążowego, wzrasta wówczas ryzyko stanu przedrzucawkowego, a także przedwczesnego porodu lub konieczności cesarskiego cięcia, dlatego ważne jest regularne monitorowanie swojego zdrowia.

Badania na nadciśnienie w ciąży

Ważne jest, by już na etapie planowania ciąży wykonać kompleksowy przegląd zdrowia, ponieważ im później rozpoznane zostaną choroby, tym większe prawdopodobieństwo, że wpłyną one na rozwój płodu.

7655194d-e68b-49f7-a9d7-9dca2be8a22a-4.svg

Jeśli planujesz ciążę i nie wiesz, czy masz nadciśnienie:

Jeśli planujesz ciążę i wiesz, że masz nadciśnienie tętnicze, wykonaj:

a także badanie czynności nerek.

Jeśli jesteś już w ciąży i stwierdzono u Ciebie nadciśnienie, lekarz prowadzący powinien przeprowadzać nie częściej niż co 2 tygodnie badania monitorujące stan płodu takie jak: ocenę wzrostu przez USG, ocenę płynu owodniowego i badanie przepływu krwi w tętnicy pępowinowej. Badania kardiotokograficzne wykonuje się nie częściej niż 1 raz w tygodniu, chyba że pojawiają się niepokojące objawy, takie jak obniżona aktywność ruchowa płodu, krwawienia, ból brzucha lub ogólne pogorszenia zdrowia przyszłej matki. Ponadto ważne są regularne pomiary ciśnienia (ok. 1 tygodniowo).

f337e73d-e57c-438b-993e-b81b0488973e-4.jpg

Jak obniżyć ciśnienie w ciąży?

Jak zbić ciśnienie w ciąży? Przede wszystkim zwróć uwagę na swój styl życia i dietę: ograniczaj słone przekąski – zastąp je owocami i warzywami. Dbaj o aktywność fizyczną dopasowaną do Twojego stanu, a także w miarę możliwości ograniczaj stres lub naucz się wybranej techniki relaksacyjnej. Zapoznaj się ze sposobami na obniżenie ciśnienia w domu.

Leki na nadciśnienie w ciąży

U ciężarnych zwykle stosuje się metylodopę, ewentualnie labetolol lub nifedypinę. Ponadto należy co najmniej 2 razy w tygodniu wykonywać pomiar ciśnienia.

Natalia Kryger

Natalia Kryger

Autor wpisu

Zwolenniczka zdrowego stylu życia oraz uprawiania sportu. Wolne chwile spędza na sali treningowej, ćwicząc akrobatykę powietrzną. Interesuje się psychologią oraz fizjologią człowieka. Autorka tekstów o tematyce medycznej, well-beingowej oraz lifestyle’owej.
Zofia Winczewska

Zofia Winczewska

Konsultacja merytoryczna

Farmaceutka, w trakcie doktoratu na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Szkoleniowiec, edukatorka i popularyzatorka wiedzy związanej z medycyną prewencyjną oraz suplementacją spersonalizowaną w oparciu o EBM. Głównym obszarem moich zainteresowań jest wpływ niedoborów pokarmowych na rozwój chorób przewlekłych. Moim marzeniem jest stworzenie kompleksowego systemu prewencji zdrowotnej w oparciu o fachową wiedzę.

Podobne artykuły

Badania w ciąży: kalendarz, interpretacja wyników

Badania w ciąży: kalendarz, interpretacja wyników

Jakie badania w ciąży wykonać i kiedy? Które są obowiązkowe? Co oznaczają odc...

Czytaj więcej
Badania prenatalne – kiedy je wykonywać? Na czym polegają?

Badania prenatalne – kiedy je wykonywać? Na czym polegają?

Kiedy wybrać się na badania prenatalne? Czy są one obowiązkowe? Jak się przyg...

Czytaj więcej
Pierwsze wspólne wakacje. Jak podróżować z niemowlakiem?

Pierwsze wspólne wakacje. Jak podróżować z niemowlakiem?

Pierwsze wakacje z niemowlakiem to wielkie wydarzenie - zarówno dla dziecka, ...

Czytaj więcej
13 najbardziej skutecznych sposobów na ból gardła!

13 najbardziej skutecznych sposobów na ból gardła!

Poznaj 13 domowych sposobów na ból gardła i pozbądź się uporczywej dolegliwoś...

Czytaj więcej
image

Bądźmy w kontakcie

30% zniżki na start i wiedza w newsletterowej pigułce. Piszesz się na to?