Menopauza i andropauza — jakie badania wykonać?

24 maja 2019 10 min

Choć o menopauzie krążą już prawdziwe legendy zagadnienie, jakim jest andropauza, wciąż dla wielu pozostaje tajemnicą. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy najprawdopodobniej jest fakt, że nie dotyczy ona całej populacji mężczyzn, a ci których dotyka, często nie chcą o niej głośno mówić. Czym więc różnią się te dwa zjawiska i jak przeciwdziałać ich najbardziej uciążliwym objawom? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Co to jest menopauza?

Najprościej rzecz ujmując, jest to okres w życiu kobiety, w którym funkcje rozrodcze jej organizmu powoli ulegają wygaszaniu. Długość jej trwania, a także czas, w którym następuje jest indywidualny. Można jednak uogólnić, że w przypadku całkowicie zdrowego organizmu jej początki przypadają między 44, a 56 rokiem życia. Zazwyczaj klimakterium (inna nazwa menopauzy) trwa około czterech lat i towarzyszy mu kilka charakterystycznych symptomów. Należą do nich:

 • Uderzenie gorąca,
 • Ogólne osłabienie i zmęczenie,
 • Nocna potliwość,
 • Drażliwość,
 • Przybieranie na masie,
 • Spadek libido,
 • Podwyższona temperatura,
 • Problemy z pamięcią i koncentracją ,
 • Lekka depresja,
 • Nieregularne krwawienia.
Co zmienia się w organizmie po okresie menopauzy?

Każda kobieta powinna zdawać sobie sprawę z tego, że po klimakterium jej organizm działa nieco inaczej niż wcześniej. Najwcześniej zauważalną różnicą jest spadek metabolizmu, a co za tym idzie, przybieranie na wadze. Centymetry szczególnie chętnie odkładają się w okolicy brzucha, co dla wielu Pań jest sporym utrapieniem. Warto mieć więc na uwadze odpowiednią dietę i zmniejszenie porcji spożywanego pożywienia, na rzecz częstszych posiłków.

 

Inną ważną kwestią są zmiany w obrębie narządów płciowych. Wiele kobiet narzeka na problemy związane z suchością pochwy, przez co są częściej narażone na wszelkie infekcje okolic intymnych. Wiąże się to także ze zwężeniem wejścia do pochwy, bolesnymi stosunkami, a nawet anorgazmią, wskutek czego wiele pań całkowicie zniechęca się i rezygnuje ze współżycia. Bywa, że objawy te powodują wstyd, przez który kobiety odsuwają się od swoich partnerów, napędzając tym samym poczucie niskiej samooceny i depresję.

Jak radzić sobie z menopauzą?

W aptekach znajdziesz wiele leków i preparatów ziołowych, których zadaniem jest minimalizowanie objawów menopauzy. Możemy podzielić je na te naturalne, których skład opiera się na ziołach, oraz na hormonalne, które zawierają hormony i są wydawane wyłącznie na receptę. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm będzie potrzebował innej dawki substancji łagodzących, dlatego przed ich stosowaniem najlepiej będzie skonsultować się z lekarzem. Niezastąpione okażą się także dieta bogata w witaminy, aktywność fizyczna i odrzucenie niezdrowych nawyków, takich jak palenie papierosów.

Czym jest andropauza?

Andropauza definiowane jest jako okres w życiu mężczyzny zapowiadający zbliżające się wejście w okres starości. Zazwyczaj jej objawy pojawiają się po pięćdziesiątym roku życia i są łączone z obniżającym się poziomem testosteronu w organizmie. Przypadłość ta nie dotyczy wszystkich mężczyzn, dlatego termin ten nie jest tak dobrze znany, jak menopauza u kobiet. Można podejrzewać, że mamy do czynienia z andropauzą, gdy pojawią się:

 • Zaburzenia snu,
 • Zaburzenia apetytu,
 • Problemy z erekcją i/lub spadek libido,
 • Zmniejszenie masy mięśniowej i zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej,
 • Nadciśnienie tętnicze,
 • Uderzenia gorąca i nadmierna potliwość,
 • Zwiększona drażliwość i ogólne rozdrażnienie.
Co zmienia się w organizmie po okresie andropauzy?

Lekarze przede wszystkim obserwują spadek testosteronu, hormonu wzrostu, melatoniny i estradiolu w organizmach swoich pacjentów w okresie andropauzy. Warto pamiętać, że choć wielu panów cierpi na spadek libido, nie oznacza to, że tracą oni zdolność do reprodukcji, która jest możliwa właściwie do końca życia mężczyzny. W trakcie trwania i po okresie andropauzy wskazane jest też dbanie o dietę oraz aktywność fizyczną, ponieważ organizm w tym czasie ma skłonność do magazynowania tłuszczu, co czasem prowadzi do stanów przedcukrzycowych.

Jak radzić sobie z andropauzą?

Z pewnością pomocne okażą się naturalne suplementy, takie jak maca, cynk, selen czy korzeń pokrzywy, które nie tylko działają przeciwstarzeniowo, ale i wspomagają funkcje seksualne. Jeśli objawy są jednak bardzo uciążliwe, lekarz może wystawić receptę na leki hormonalne, zawierające w sobie testosteron. Ten rodzaj terapii niesie za sobą duże ryzyko skutków ubocznych, dlatego koniecznym jest, by pacjent był pod stałą opieką specjalisty.

Jakie badania hormonalne wykonać w okresie przekwitania?

To, jak nasz organizm będzie reagował na symptomy przekwitania, jest w dużej mierze zależne od poziomu hormonów, które się w nim znajdują. Przed wizytą u lekarza warto wykonać wstępne badania krwi, by ułatwić specjaliście diagnozę i przepisanie ewentualnych medykamentów.

 

Kobiety powinny przede wszystkim sprawdzić poziom TSH, FSH, LH, estradiolu, prolektyny, DHEA-SO4, testosteronu i SHBG. Nie zaszkodzi także klasyczna morfologia i zmierzenie poziomu glukozy oraz mocznika we krwi.

 

W przypadku mężczyzn ważny będzie poziom testosteronu, homocysteiny, PSA, CRP, THS, Lipodogram, a także OB i elektrolity.

 

W ofercie uPacjenta znajdują się specjalistyczne pakiety zaprojektowane z myślą o osobach starszych i zbliżających się do okresu przekwitania. Decydując się na wykupienie pakietu pacjent ma pewność, że przebadane zostaną wszystkie niezbędne dla prawidłowej diagnozy wskaźniki. By zamówić pakiet wraz z pobraniem, wystarczy wejść na stronę https://upacjenta.pl/ i wybrać interesujący nas zestaw badań.

Rabat
© 2019 uPacjenta

Ta strona korzysta z ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli wyrażasz na to zgodę, kontynuuj przeglądanie.