
Czym jest kinesiotaping?
Kinesiotaping to elastyczne i kolorowe taśmy, które mają za zadanie pomóc w uzupełnieniu leczeniu dolegliwości bólowych pacjenta. Odpowiednio naklejone plastry tworzą niewielkie pofałdowania na powierzchni skóry, dzięki którym zwiększony zostaje obszar dla krążenia krwi i limfy między skórą właściwą a powięzią. Dzięki uzyskanej przestrzeni aplikacja wpływa na samoleczenie i poprawę regeneracji. Najczęściej kinesiotaping stosowany jest jako uzupełnienie terapii wykonywanej przez fizjoterapeutę.
Jakie są wskazania do stosowania dynamicznego plastrowania?
- Urazy;
- Usztywnienie struktur;
- Stabilizacja np. stawu;
- Odciążenie np. stawu;
- Działanie przeciwbólowe;
- Działanie zwiększające lub zmniejszające napięcie mięśniowe;
- Działanie limfatyczne w celu zmniejszenia obrzęku;
- Działanie więzadłowe w celu zabezpieczenia i odbarczania więzadła;
- Profilaktyka urazu, który wydarzył się w przeszłości.
Jakie są przeciwskazania?
- Otwarte rany;
- Alergia na klej zawarty w taśmie;
- Ból, zasinienie, dyskomfort;
- Zaburzenie czucia.
Należy poinformować pacjenta o możliwości wystąpienia alergii skórnej, która może powstać pod plastrem lub wokół, objawiając się to pieczeniem lub swędzeniem. Jeśli wystąpi alergia należy zdjąć aplikację i zgłosić o alergii terapeucie podczas kolejnej sesji terapeutycznej.
W jakich dysfunkcjach i urazach możemy zastosować kinesiotaping?
Podstawą leczenia dysfunkcji czy dolegliwości bólowej powinna być wizyta u fizjoterapeuty i/lub lekarza. Fizjoterapeuta przeprowadzi wnikliwy wywiad i badanie, celem znalezienia przyczyny oraz zaproponuje odpowiednią terapię aby zmniejszyć objawy dolegliwości. Kinesiotaping jest uzupełnieniem, lecz nie stanowi podstawy terapii.
W jakich dysfunkcjach terapeuta może wykorzystać dynamiczne plastrowanie?
- Rozejście mięśnia prostego brzucha;
- Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego;
- Ostroga piętowa;
- Rwa kulszowa;
- Bóle kolan i/lub bioder;
- Cieśń nadgarstka;
- Bóle przeciążeniowe;
- Zastoje limfatyczne;
- Łokieć tenisisty i/lub golfisty;
- Blizny (świeża, niezagojona blizna jest przeciwskazaniem!).
Czy plastry można przyklejać samodzielnie?
Tylko w sytuacji, kiedy fizjoterapeuta uzna, że jest to niezbędne i nauczy pacjenta jak prawidłowo aplikować plaster przy jego dolegliwościach. Każda dysfunkcja, ograniczenie z którym się boryka się pacjent wymaga indywidualnego podejścia. Taping należy odpowiednio przykleić, zgodnie z kierunkiem włókien mięśniowych oraz odpowiednim napięciem plastra. Przed zastosowaniem aplikacji należy odtłuścić skórę oraz pozbyć się nadmiernego owłosienia. Przed naklejeniem plastra na skórę należy aktywować klej poprzez pocieranie taśmy. Aplikacje zazwyczaj nosimy od 3 do 5 dni, w tym czasie możemy pływać w basenie oraz brać prysznic, należy pamiętać o odpowiednim osuszeniu plastra ręcznikiem.
Wyróżniamy kilka metod aplikacji
Aplikacja limfatyczna, dzięki której możemy unieść powierzchnie skóry i przywrócić prawidłowe krążenie układu limfatycznego, co pomoże nam w pozbyciu się obrzęku.
Aplikacja więzadłowa, która pomaga w napięciu więzadła oraz następuje stymulacja kory mózgowej o prawidłowym ułożeniu stawu.
Aplikacja mięśniowa, która w zależności od techniki zastosowania może zwiększać lub zmniejszać napięcie mięśniowe okolicznych tkanek.
Aplikacja funkcjonalna, która wspomoże przy dysfunkcjach mięśni.

Artykuł został napisany na podstawie:
- Dynamiczne plastrowanie. Zbigniew Śliwiński, Marcin Krajczy
- Kinesiotaping. Rozwiązania wybranych problemów funkcjonalnych. Emilia Mikołajewska