
Rola płuc w organizmie człowieka
Płuca są odpowiedzialne za usuwanie dwutlenku węgla z krwi i dostarczanie do niej tlenu. Składają się z tysięcy cienkich rurek zakończonych pęcherzykami powietrza. Każdy z tych pęcherzyków pokryty jest naczyniami krwionośnymi, które są połączone z żyłami, tętnicami i dzięki temu połączeniu transportują krew wewnątrz organizmu. Wszystko to sprawia, że odgrywają wyjątkowo ważną rolę w funkcjonowaniu układu oddechowego.
Jak przebiega zapalenie płuc?
Zapalenie płuc może być wywołane infekcją bakteryjną, wirusową lub grzybiczą, która atakuje jedno lub dwa płuca. W wyniku infekcji, w płucach pojawia się stan zapalny, a w pęcherzykach powietrznych gromadzi się płyn lub ropa, które utrudniają oddychanie. Gromadzenie się płynu w płucach prowadzi do powstania ropnia. Kiedy płuca nie są w stanie dostarczać do krwi tlenu i usuwać dwutlenku węgla, może pojawić się nawet niewydolność oddechowa. Dlatego też zapalenie płuc wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej szczególnie u dzieci w wieku 5 lat lub młodszych i u osób powyżej 65 roku życia.
Specjaliści wyróżniają trzy rodzaje zapalenia płuc - poza szpitalne, zapalenie płuc związane z opieką zdrowotną oraz respiratorowe zapalenie płuc. Pierwsze z nich najczęściej jest wywoływane przez grypę, pneumokoki lub wirus RSV. Drugi rodzaj może rozwinąć się u pacjenta po pobycie w szpitalu, zakładzie opieki długoterminowej czy centrum dializ. Natomiast respiratorowe zapalenie płuc może wystąpić po leczeniu polegającym na użyciu respiratora, czyli urządzenia wspomagającego oddychanie.
Spersonalizuj swój
pakiet badań
Spersonalizuj swój
pakiet badań
Nie wiesz jaki pakiet badań wybrać dla siebie
lub członków Twojej rodziny?
Wypełnij nasz kwestionariusz a my dopasujemy pakiet indywidualnie pod potrzeby na bazie Twoich odpowiedzi.
Zapalenie płuc - objawy
Do typowych objawów zapalenia płuc należą:
- trudności z oddychaniem, płytki oddech,
- szybkie bicie serca,
- ból w klatce piersiowej,
- uczucie senności,
- uporczywy kaszel,
- osłabienie,
- potliwość,
- bolesność mięśni,
- nudności,
- wymioty,
- gorączka.
Leczenie zapalenia płuc polega na wyleczeniu infekcji i zapobieganiu powikłaniom. Kurację dostosowuje się do rodzaju zapalenia płuc oraz wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Często wystarcza podanie antybiotyku, środków zmniejszających gorączkę, leków przeciwbólowych i uspokajających kaszel.
Czym jest koronawirus?
COVID-19 to choroba zakaźna wywoływana przez nowo odkrytego wirusa SARS-CoV-2. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że u większości zakażonych osób występują objawy choroby układu oddechowego obecne w łagodnej lub umiarkowanej formie, które przemijają bez konieczności specjalistycznego leczenia. Jednakże seniorzy oraz osoby posiadające inne problemy zdrowotne takie jak choroby krążenia, cukrzyca czy przewlekłe choroby układu oddechowego, są bardziej narażone na wystąpienie poważnych objawów i ciężki przebieg choroby.
Charakterystyka zakażenia koronawirusem SARS CoV-2
Wirus rozprzestrzenia się przede wszystkim drogą kropelkową – poprzez ślinę, wydzielinę z nosa, gdy zakażona osoba kaszle, kicha lub nawet mówi. Najlepszym sposobem zapobiegania i spowolnienia rozprzestrzeniania wirusa jest częste mycie rąk, niedotykanie twarzy i stosowanie maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej. Od zarażenia się wirusem do pojawienia się objawów mija od 4 do 14 dni.
U niektórych zakażonych wirusem SARS-CoV-2 mogą wystąpić komplikacje. Ma to miejsce w sytuacji, gdy układ odpornościowy zalewa krwiobieg białkami zapalnymi, czyli cytokinami. Mogą one zabijać tkanki, uszkadzać płuca, serce i nerki. Dlatego w wyniku wystąpienia choroby COVID-19 można cierpieć na ostrą niewydolność oddechową, tak samo, jak w wyniku zapalenia płuc. Wzrost liczby chorych z zapaleniem płuc był zresztą pierwszą oznaką pojawienia się nowego koronawirusa w Chinach.
Koronawirus - objawy
Światowa Organizacja Zdrowia dzieli objawy koronawirusa na najczęstsze, mniej powszechne i poważne.
Najczęstsze objawy:
- gorączka,
- suchy kaszel,
- zmęczenie.
Mniej powszechne objawy:
- ból gardła,
- bóle mięśni,
- zapalenie spojówek,
- biegunka,
- utrata smaku lub węchu,
- ból głowy,
- wysypka na skórze albo przebarwienie palców u rąk i nóg.
Poważne objawy:
- trudności w oddychaniu,
- ból w klatce piersiowej,
- utrata mowy lub ruchu.
Przy łagodnych objawach koronawirusa powinniśmy walczyć z objawami w domu, izolując się w miarę możliwości od innych ludzi oraz członków rodziny. Natomiast w przypadku poważnych objawów konieczna jest wizyta w szpitalu, gdzie lekarze stosują antybiotyki, leki przeciwwirusowe, tlenoterapię oraz repiratoterapię. Aktualnie naukowcy nieustannie pracują nad wynalezieniem odpowiednich leków i szczepionki, która uodporni społeczeństwo na wirusa SARS-CoV-2.
Zapalenie płuc a koronawirus – różnice kliniczne
Badania naukowców z Chin polegające na porównaniu cech klinicznych między zapaleniem płuc wynikającym z COVID-19, a pozaszpitalnym zapaleniem płuc, wykazały kilka ciekawych wniosków. Okazało się, że pacjenci z zapaleniem płuc wywołanym koronawirusem mieli niższy poziom parametrów laboratoryjnych takich jak: liczba białych krwinek, limfocytów, poziom prokalcytoniny, szybkość opadania erytrocytów i poziom białka C-reaktywnego.
U tych pacjentów występowały poważniejsze zaburzenia oddechowe (m.in. zespół ostrej niewydolności oddechowej), które skutkowały wyższym odsetkiem przyjęć na oddział intensywnej terapii i częstszą koniecznością wentylacji mechanicznej. Badacze przeanalizowali także śmiertelność 30-dniową i była ona ponad dwukrotnie wyższa u pacjentów z zapaleniem płuc spowodowanym zakażeniem koronawirusem.
Noś maseczkę w miejscach publicznych, często myj ręce i w miarę możliwości unikaj spotkań z ludźmi. Dzięki temu przyczynisz się do spowolnienia rozprzestrzeniania koronawirusa. Jeśli obserwujesz u siebie niepokojące objawy charakterystyczne dla COVID-19 zrealizuj test antygenowy lub wymaz RT-PCR, by zweryfikować swój stan zdrowia. A jeśli już przeszedłeś zakażenie, możesz także pomóc chorym i zostań dawcą osocza ozdrowieńców!