Dieta i suplementacja

Wysoki cholesterol – objawy i przyczyny

Wysoki cholesterol – objawy i przyczyny - okładka
Unnamed 1 (1)

Autor artykułu::  Agnieszka Konieczna

Konsultacja merytoryczna::  mgr Karolina Wojtkowska

22 listopada 2024

Przeczytasz w 8 min

Zastanawiasz się, jakie są objawy wysokiego cholesterolu? Całkiem słusznie, bo jest spora szansa, że problem podwyższonego cholesterolu dotyczy również Ciebie – według danych zmaga się z nim aż 61% dorosłych Polaków! Przeczytaj artykuł i poznaj objawy oraz przyczyny wysokiego poziomu cholesterolu we krwi.

Podwyższony i wysoki cholesterol, czyli jaki?

Cholesterol obecny w organizmie człowieka dzieli się na „dobry” i „zły”. Mianem „dobrego” cholesterolu określa się lipoproteiny o dużej gęstości HDL (z ang. High Density Lipoprotein), a mianem „złego” lipoproteiny o małej gęstości LDL (z ang. Low Density Lipoprotein). Lipoproteiny to kompleksy tłuszczowo-białkowe, gdzie część tłuszczową stanowi m.in. cholesterol. Rolą lipoprotein jest transport lipidów do wszystkich komórek ciała.

Mówiąc o wysokim poziomie cholesterolu, tak naprawdę chodzi o nieprawidłowy poziom „złego” cholesterolu LDL.

Wysoki cholesterol – objawy

Podwyższony poziom cholesterolu może nie dawać żadnych objawów. W większości przypadków jedynym sposobem, by sprawdzić stężenie cholesterolu, jest pobranie krwi i wykonanie lipidogramu (oznaczenie wszystkich frakcji cholesterolu i trójglicerydów). Dopiero kiedy poziom cholesterolu w organizmie jest już bardzo wysoki, mogą pojawić się objawy miażdżycy – przewlekłej choroby rozwijającej się na skutek odkładania się cholesterolu i innych lipidów na ściankach naczyń krwionośnych. W tym przypadku symptomy mogą się różnić w zależności od tego, gdzie doszło do nagromadzenia się tłuszczów.

Kiedy wysoki cholesterol utrzymuje się w organizmie przez długi czas, może dawać następujące objawy:

  • niedokrwienie kończyn dolnych;
  • bóle nóg;
  • bóle stawów;
  • ogólne osłabienie;
  • problemy z pamięcią i koncentracją.

Dlaczego warto wybrać pobranie krwi w domu z uPacjenta?

97%

poleca uPacjenta innym

12 minut

średni czas trwania wizyty

250 000

pacjentów miesięcznie

Wysoki cholesterol – objawy skórne

U niektórych osób objawy podwyższonego cholesterolu widoczne są gołym okiem. Pod skórą tworzą się złogi cholesterolowe, które przyjmują postać żółtaków – żółtych zgrubień na ciele, najczęściej pod piersiami, na powiekach, narządach płciowych, zgięciach kolanowych i łokciowych. Złogi cholesterolowe mogą też występować na podeszwie stóp – wtedy skóra jest żółta, błyszcząca i naciągnięta.

453c601f-3186-478a-9462-63c0d775ca07-1.webp

Oczy a cholesterol

Wysoki poziom cholesterolu może też wpływać na sam narząd wzroku. Odkładając się w rogówce oka, powoduje problemy z widzeniem – nie pogarsza wzroku, ale zakłóca obraz. Osoba z wysokim poziomem cholesterolu może widzieć przed oczami białe plamki lub pierścienie. Do groźnej sytuacji dochodzi, jeśli cholesterol odkłada się w naczyniach krwionośnych oka. Z czasem może dojść do zablokowania przepływu krwi i w konsekwencji zawału oka.

Wysoki cholesterol a zmęczenie

Pośrednim objawem wysokiego poziomu cholesterolu jest zmęczenie. Podwyższony cholesterol często towarzyszy nadwadze i otyłości. Dodatkowe kilogramy sprawiają, że każda aktywność fizyczna wiąże się ze zwiększonym wysiłkiem i szybkim zmęczeniem.

Nie masz pewności, czy Twoje objawy świadczą o wysokim poziomie cholesterolu? Wykonaj badania krwi i się przekonaj! Oznaczenie pełnego profilu lipidowego (lipidogramu) to jedyna droga do poznania poziomu cholesterolu we krwi. Oznaczając wszystkie frakcje cholesterolu oraz trójglicerydy można oszacować m.in. ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

placeholder-cover

Lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG)

Lipidogram to badanie sprawdzające poziom cholesterolu we krwi. Dzięki regularnym pomiarom możesz zapobiec miażdżycy, zawałowi serca lub udarowi.

Przyczyny wysokiego cholesterolu

  • Nieodpowiednio zbilansowana dieta obfitująca w tłuszcze nasycone i węglowodany;
  • brak aktywności fizycznej;
  • siedzący tryb życia;
  • nadwaga i otyłość;
  • palenie tytoniu;
  • nadużywanie alkoholu;
  • zaburzenia hormonalne;
  • stosowanie niektórych leków m.in. kortykosteroidów, progestagenów, beta-blokerów, leków moczopędnych;
  • cukrzyca;
  • niedoczynność tarczycy;
  • czynniki genetyczne;
  • stres – ta przyczyna może być dla wielu zaskoczeniem, ale badania jasno wskazują na zależność pomiędzy stresem a wysokim poziomem cholesterolu.

Czym grozi wysoki cholesterol?

Nadmiar „złego cholesterolu” prowadzi do jego odkładania się na ścianach naczyń krwionośnych. To z czasem może prowadzić do miażdżycy, a w konsekwencji zawału serca, udaru mózgu, choroby wieńcowej, niedokrwienia kończyn i choroby nerek. Nie bagatelizuj wysokiego poziomu cholesterolu! Badaj się regularnie i kontroluj jego poziom. 

Zaleca się, aby każdy oznaczał stężenie cholesterolu całkowitego przynajmniej raz na 4-6 lat. Po 50. roku życia badanie należy wykonywać raz w roku. Natomiast osoby zmagające się już z podwyższonym poziomem cholesterolu powinny kontrolować jego poziom raz na pół roku. W przypadku cukrzyków i osób z chorobami krążenia zaleca się jeszcze częstsze badania – zgodnie z zaleceniami lekarza.

Wysoki cholesterol? Monitoruj swoje zdrowie - bez wychodzenia z domu

Zdrowie ogólne
369,00 zł
Pakiet Badań Dla Każdego (rozszerzony)

Pakiet Badań Dla Każdego (rozszerzony)

TSH
APTT
Zdrowie ogólne
1099,00 zł
Pakiet Kompleksowych Badań Stanu Zdrowia

Pakiet Kompleksowych Badań Stanu Zdrowia

LH
FSH
Kobieta
569,00 zł
Pakiet Badań Przed Wizytą U Dietetyka

Pakiet Badań Przed Wizytą U Dietetyka

FT3
FT4

Cholesterol na poziomie 300-400 mg/dl – czy to dużo?

Stężenie cholesterolu całkowitego powinno mieścić się w przedziale 115-190 mg/dl. Zatem wszystkie wartości powyżej 190 mg/dl oznaczają podwyższony poziom cholesterolu. Jeśli Twój cholesterol jest na poziomie 300, a nawet 400 mg/dl mówimy o ekstremalnie wysokim poziomie. W takim przypadku jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem, by podjąć odpowiednie kroki mające na celu jak najszybsze obniżenie jego poziomu.

Wynik cholesterolu całkowitego powinien być interpretowany razem z wynikami cholesterolu LDL i nie-HDL. Analizując pełen profil lipidowy, można oszacować ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i innych powikłań spowodowanych wysokim poziomem cholesterolu we krwi.

Normy cholesterolu LDL i nie-HDL są różne i przedstawiają się następująco:

Cholesterol LDL
Zalecane stężenie
Grupa
poniżej 115 mg/dl
Osoby zdrowe z małym ryzykiem sercowo-naczyniowym
poniżej 100 mg/dl
Osoby z umiarkowanym ryzykiem sercowo-naczyniowym
poniżej 70 mg/dl
Osoby z dużym ryzykiem sercowo-naczyniowym
poniżej 55 mg/dl
Osoby z bardzo dużym ryzykiem sercowo-naczyniowym
poniżej 40 mg/dl
Osoby z ekstremalnym ryzykiem sercowo-naczyniowym
Przesuń w bok aby zobaczyć więcej informacji
Cholesterol nie-HDL
Zalecane stężenie
Grupa
poniżej 130 mg/dl
Osoby z umiarkowanym ryzykiem sercowo-naczyniowym
poniżej 100 mg/dl
Osoby z dużym ryzykiem sercowo-naczyniowym
poniżej 85 mg/dl
Osoby z bardzo dużym ryzykiem sercowo-naczyniowym
poniżej 70 mg/dl
Osoby z ekstremalnym ryzykiem sercowo-naczyniowym
Przesuń w bok aby zobaczyć więcej informacji

Podsumowując: im więcej u Ciebie czynników ryzyka związanych z wystąpieniem chorób sercowo-naczyniowych, tym poziom cholesterolu LDL i nie-HDL powinien być niższy.

Podwyższony cholesterol – leczenie

Skutecznym sposobem na trwałe obniżenie cholesterolu jest wyeliminowanie przyczyny jego wysokiego poziomu. W większości przypadków sprowadza się to do zmiany diety, zwiększenia aktywności fizycznej i rezygnacji z używek. W niektórych przypadkach konieczne może się okazać wsparcie farmakologiczne.

Dowiedz się, jak obniżyć cholesterol domowymi sposobami.

Potrzebujesz wsparcia w walce z wysokim cholesterolem? Skorzystaj z Konsultacji medycyny stylu życia w uPacjenta. Nasi specjaliści pomogą Ci nie tylko obniżyć poziom cholesterolu, ale też powiedzą, co możesz zrobić, by w pełni cieszyć się zdrowiem.

7979fb15-7668-4a43-96da-165fb8e17a91-2.png

Agnieszka Konieczna

Autor wpisu:

Agnieszka Konieczna

Absolwentka biotechnologii na Politechnice Wrocławskiej i studiów podyplomowych z content marketingu na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym. Interesuje ją wszystko, co związane ze zdrowym stylem życia i psychologią. Autorka tekstów o tematyce medycznej i well-beingowej.
Karolina Wojtkowska

Konsultacja merytoryczna:

mgr Karolina Wojtkowska

Tytuł magistra zdobyła na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, z kolei studia podyplomowe z psychodietetyki ukończyła na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu. Głównym obszarem zainteresowań są nutripsychiatria, psychosomatyka oraz zaburzenia odżywiania. Na co dzień niesie pomoc w zakresie zmiany nawyków żywieniowych, błędnych przekonań na temat odżywiania i towarzyszących schematów poznawczych. Pomaga pacjentom w wyjściu z błędnego koła odchudzania, poprzez zrozumienie działań, które ów cykl napędzają.

Podobne artykuły

Newsletter illustration

Zniżki dla subskrybentów! Zapisz się na newsletter i otrzymaj atrakcyjny rabat.

© 2025 uPacjenta