Wapń: rola, dzienne zapotrzebowanie, źródła w diecie - okładka
Dieta i suplementacja

Wapń: rola, dzienne zapotrzebowanie, źródła w diecie

Na
Natalia Kryger
Konsultacja: mgr Magdalena Palińska

22 listopada 2024

8 minut czytania

Wapń to ważny budulec kości oraz jeden z elektrolitów, czyli pierwiastków wspomagających przewodnictwo nerwowe. Jego niedobór może realnie odbić się na postawie najmłodszych dzieci oraz stworzyć ryzyko osteoporozy w starszym wieku. Jak prawidłowo zadbać o podaż wapnia w diecie? Kiedy warto stosować preparaty z wapniem i co ma do tego wszystkiego… wapno? Sprawdź w artykule!

Rola wapnia w organizmie

Wapń odgrywa ważną rolę w budowaniu ludzkiego szkieletu – ok. 99% wapnia znajduje się właśnie w kościach. Pozostały 1% występuje w płynach ustrojowych i pomaga utrzymać prawidłową pracę serca, mięśni, stawów, reguluje też krzepliwość krwi oraz przeciwdziała tworzeniu się zwyrodnień i zmian nowotworowych. To jeden z elektrolitów, czyli pierwiastków wspomagających przewodnictwo nerwowe. Wapń w ciąży uczestniczy w rozwoju układu kostnego u płodu, podobnie jak magnez.

Wapń a wapno – czym się różnią? Potocznie na wapń w formie tabletek musujących lub innych preparatów np. na alergię, mówi się „wapno”. Słowa te czasami stosuje się zamiennie. Sprawdź sam(-a): zerknij na etykietę produktu. W składzie lub pod nazwą powinieneś(-aś) zauważyć oznaczenie Calcium – to łacińska nazwa wapnia, od której wziął się skrót tego pierwiastka w tablicy Mendelejewa: Ca.

Co reguluje poziom wapnia we krwi?

Odpowiedni poziom wapnia we krwi pomaga utrzymać witamina D, hormon PTH oraz kalcytonina.

Wapń na alergie

Wieść ludowa niesie, że wapń pomaga w łagodzeniu reakcji alergicznych. Naukowcy jednak wciąż prowadzą dyskusję, czy to rzeczywiście prawda. Badanie Matysiak i in. zaprzecza temu twierdzeniu: eksperyment przeprowadzono wśród 40 uczestników z wywołaną w warunkach laboratoryjnych reakcją alergiczną (objawiającej się astmą lub zapaleniem spojówek, błon śluzowych nosa bądź jamy ustnej). Połowa z nich otrzymała wapń, a połowa placebo. W tej pracy naukowej nie zauważono wpływu wapnia na łagodzenie objawów alergicznych. Z kolei badanie Debelić uzyskało odmienne wyniki. Logika badania była taka sama. W eksperymencie brało udział 20 uczestników, u których wystąpiła skórna reakcja alergiczna. Podanie preparatu wapnia znacznie zmniejszyło objawy alergii. Za skutecznością wapnia w łagodzeniu objawów alergii opowiada się również badanie Bachert i in. Warto zauważyć, że wszystkie wymienione badania prowadzone były na małych grupach badawczych, dlatego potrzebnych jest więcej prac naukowych, by jednoznacznie określić skuteczność stosowania wapnia na alergie.

Niedobór wapnia

Wskutek niedoboru hormonu PTH, witaminy D lub zabiegów takich jak: usunięcie przytarczyc, radioterapii szyi, bądź chorób nowotworowych, nerek, trzustki, a nawet przyjmowania niektórych leków może dojść do obniżenia poziomu wapnia w organizmie. Również nadmiar fosforu obniża poziom wapnia we krwi. Sprawdź, jak objawia się niedobór wapnia.

Objawy niedoboru wapnia

Niski poziom wapnia objawia się przede wszystkim tężyczką, czyli zespołem objawów charakteryzujących się skurczem dłoni i stóp, a w dalszej kolejności także innych mięśni, np. klatki piersiowej lub twarzy. Poza tym niedobór wapnia może dawać objawy skórne, np. suchą, łuszczącą się skórą i paznokciami (przypominającą łuszczycę), a także drgawkami lub zaburzeniami neurologicznymi.

Niedobór wapnia u osób dorosłych zwiększa ryzyko osteoporozy.

Niedobór wapnia – konsekwencje

Przewlekły niedobór wapnia może skutkować krzywicą u dzieci, zaś u dorosłych: zwiększonym ryzykiem osteoporozy. Niski poziom wapnia może przyczynić się również do wzrostu ciśnienia krwi.

Wapń – norma we krwi

Zarówno niedobór, jak i nadmiar wapnia stwierdza się na podstawie badań krwi lub wykonując densytometrię, czyli badanie gęstości kości i stężenia wapnia w szkielecie, które wykonuje się np. przy podejrzeniu osteoporozy.

Prawidłowy poziom wapnia we krwi (oznaczenie wapnia całkowitego) mieści się w normach 2,25–2,75 mmol/l.

Produkty bogate w wapń

Wapń zawiera się przede wszystkim w mleku i jego przetworach, tzn. jogurtach, kefirach, maślankach itp. Wzrost popularności diety wegańskiej sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się, w czym jest wapń oprócz nabiału. Na szczęście niektóre produkty roślinne również zawierają wiele wapnia, np. jarmuż, liście pietruszki, szpinak lub suche nasiona fasoli. Wapń jest również składnikiem wód mineralnych. Sprawdź tabelę produktów bogatych w wapń niżej i wprowadź te, które najbardziej lubisz, do swojej diety!

Wchłanialność wapnia możesz poprawić, suplementując witaminę D. Sprawdź, w czym jest witamina D. Wchłanialność poprawia również laktoza. Z tego względu osoby zmagające się z nietolerancją laktozy mogą mieć niedobór wapnia.

Produkty bogate w wapń – tabela
Produkt
Zawartość wapnia (mg/100 g)
mak
1266
sezam
975
ser edamski tłusty
867
sardynka w pomidorach
250
nasiona soi
240
migdały
239
tofu z dodatkiem soli wapniowych
200
natka pietruszki
193
orzechy laskowe
186
jogurt naturalny 2%
170
nasiona fasoli białej
163
jarmuż
157
nasiona słonecznika
131
mleko sojowe wzbogacone w wapń
120
mleko 3,2%
118
boćwina, szczypior, szpinak
97 - 93
ser twarogowy tłusty
88
orzechy włoskie
87
soki owocowe wzbogacone w wapń
85
szczaw
80
kapusta biała, bób, dynia, fasola szparagowa
60 - 70
mąka wzbogacana w wapń
68
orzechy archaidowe
58
brukselka, groch suchy
57
płatki owsiane
54
Przesuń w bok aby zobaczyć więcej informacji

Dzienne zapotrzebowanie na wapń

Dzienne zapotrzebowania na wapń różni się w zależności od wieku. Kobiety w ciąży potrzebują go nawet dwa razy więcej niż nieciężarne. Matki karmiące piersią również powinny przyjmować więcej wapnia, ponieważ wraz z karmieniem mogą doświadczać wzmożonej utraty wapnia, co jest spowodowane spadkiem estrogenu po ciąży.

Dzienne zapotrzebowanie na wapń na podstawie Ross AC, Taylor CL, Yaktine AL i in.; 2011.
Wiek i płeć
Dzienne zapotrzebowanie na wapń (mg)
Dzieci 1 - 3 l.
700
Dzieci 4 - 8 l.
1000
Dzieci 9 - 18 l.
1300
Mężczyźni 19 - 30 l.
1000
Kobiety i mężczyźni 19 - 50 l.
1000
Mężczyźni 51 - 70 l.
1000
Kobiety 51 - 70 l.
1200
Kobiety i mężczyźni > 70 r.ż.
1200
Przesuń w bok aby zobaczyć więcej informacji
Dzienne zapotrzebowanie na wapń kobiet w ciąży lub karmiących piersią
Wiek matki
Dzienne zapotrzebowanie na wapń (mg)
Matka 14 - 18 l.
1300
Matka 19 - 30 l.
1000
Przesuń w bok aby zobaczyć więcej informacji

Wapń – suplementacja

Normy Żywienia dla Populacji Polski podają, że podaż wapnia w diecie w naszym kraju wynosi 60% zalecanego dziennego spożycia. Jeśli chcesz, przedyskutuj ze swoim lekarzem formę i dawkowanie suplementów wapnia. Weź pod uwagę, że wapń może wchodzić w interakcję z innymi lekami (np. z aspiryną, niektórymi witaminami lub ziołami) lub utrudniać wchłanianie niektórych leków. Poza tym, jak każdy lek lub suplement, można go przedawkować. Dlatego tak ważne jest, by nie rozpoczynać suplementacji na własną rękę. Ekspert oceni, czy w Twoim przypadku branie tabletek z wapniem jest konieczne, a jeśli tak: określi bezpieczną dla Ciebie dawkę i sposób przyjmowania leku.

Nadmiar wapnia – objawy

Uzyskanie nadmiaru wapnia w organizmie samą dietą nie jest możliwe. Taka sytuacja może mieć miejsce po przedawkowaniu suplementów wapnia lub witaminy D (która reguluje poziom wapnia) bądź mieć związek z nadczynnością przytarczyc czy chorobą nowotworową. W rzadkich przypadkach hiperkalcemia może mieć związek z nadczynnością tarczycy.

Czy nadmiar wapnia jest szkodliwy? Tak – wysokie stężenie wapnia w organizmie może spowodować choroby nerek i zwapnienie naczyń. Zwiększa także ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i raka prostaty oraz ogranicza wchłanianie innych minerałów, np. żelaza, magnezu, cynku.

Objawami nadmiaru wapnia są:

  • osłabienie,
  • problemy z koncentracją,
  • zwiększone pragnienie,
  • częstomocz,
  • zaparcia,
  • brak apetytu,
  • ból brzucha,
  • nudności i wymioty,
  • osłabienie mięśni,
  • senność.

Jak leczyć nadmiar wapnia? Przy stwierdzonej hiperkalcemii stosuje się preparaty z potasem. Dieta na nadmiar wapnia we krwi może przyspieszyć unormowanie sytuacji. Na czym polega? Na unikaniu produktów bogatych w ten pierwiastek (które wypisaliśmy wyżej).

Jeśli nie mierzysz się z żadnymi innymi chorobami, odpowiednia dieta powinna zapewnić Ci adekwatną podaż wapnia, a co za tym idzie: silne kości. Zadbaj o obecność produktów bogatych w ten pierwiastek, zwłaszcza jeśli jesteś kobietą – to właśnie panie częściej cierpią na osteoporozę oraz nietolerancję laktozy, która również przyczynia się do zmniejszonej wchłanialności wapnia. Dobrym pomysłem jest również suplementowanie witaminy D, ponieważ według szacunków aż 90% Polaków ma jej niedobór! W ten sposób poprawisz absorpcję wapnia i zbudujesz silne kości. Życzymy zdrowia!

Natalia Kryger

Natalia Kryger

Autor

Zwolenniczka zdrowego stylu życia oraz uprawiania sportu. Wolne chwile spędza na sali treningowej, ćwicząc akrobatykę powietrzną. Interesuje się psychologią oraz fizjologią człowieka. Autorka tekstów o tematyce medycznej, well-beingowej oraz lifestyle’owej.
Magdalena Palińska

mgr Magdalena Palińska

Konsultacja merytoryczna

Specjalistka osiągająca świetne rezultaty w terapiach żywieniowych, silnie wspierająca walkę z niepłodnością oraz zaburzeniami psychosomatycznymi. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z pacjentem indywidualnym i specjalizacji we wspomaganiu leczenia zaburzeń psychicznych. Propagatorka holistycznego traktowania pacjentów. W swojej pracy stosuje zasady, których nadrzędnym celem jest wsparcie indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Realizuje swoją misję poznając historie pacjentów, analizując ich słowa, mowę ciała, dobierając odpowiedni do potrzeb rodzaj terapii i osiągając wspólny sukces. Cały potencjał jako specjalisty uaktywnia się w dietetyce klinicznej. Jej zadaniem jest budowanie świadomości oddziaływania stylu odżywiania na samopoczucie fizyczne i psychiczne każdego z nas.

Podobne artykuły

Nadczynność tarczycy - objawy, badania, dieta

Nadczynność tarczycy - objawy, badania, dieta

Jakie są objawy nadczynności tarczycy u mężczyzn, kobiet i dzieci? Dowiedz si...

Czytaj więcej
Skaza białkowa — co to jest i jak ją leczyć?

Skaza białkowa — co to jest i jak ją leczyć?

W czasach wszechobecnych alergii rodzice przykładają coraz większą wagę do ob...

Czytaj więcej
Refluks: objawy, leczenie. Skąd bierze się ta dolegliwość i jak z nią walczyć?

Refluks: objawy, leczenie. Skąd bierze się ta dolegliwość i jak z nią walczyć?

Refluks żołądkowo-przełykowy to nieprzyjemna dolegliwość, z którą zmaga się o...

Czytaj więcej
Choroba kociego pazura - objawy i badania

Choroba kociego pazura - objawy i badania

Czy Twój kotek jest milusi, słodko sypia na podusi? Podaruj mu dzisiaj prawdz...

Czytaj więcej
image

Bądźmy w kontakcie

30% zniżki na start i wiedza w newsletterowej pigułce. Piszesz się na to?