Elektrolity: poznaj ich rolę i zrób je w domu!
Dieta

Elektrolity: poznaj ich rolę i zrób je w domu!

Czujesz się osłabiony? Szukasz sposobów na lepszą wydajność w pracy lub sporcie? A może zmagasz się z odwodnieniem spowodowanym upałami, chorobami lub… stanem poimprezowym? Jeśli jedno z tych stwierdzeń jest prawdziwe, zapewne natknąłeś się już na sugestię, że rozwiązaniem na Twoje problemy mogą być elektrolity lub napoje izotoniczne. Co to takiego? Jak je zrobić samemu w domu? Jak długo je stosować? Poznaj odpowiedzi!

Co to są elektrolity i jaka jest ich rola w organizmie

Elektrolity to ogólne określenie na pierwiastki, które pomagają przewodzić prąd elektryczny. Rolą elektrolitów w organizmie będzie zatem wspomaganie przewodzenia nerwowego.
Poza tym wpływają także indywidualnie na inne obszary zdrowia jak np. skurcze mięśni (w tym serca), regulacja gospodarki wodnej organizmu, ciśnienia krwi, temperatury ciała, metabolizmu lub produkcji hormonów.

Niedobór elektrolitów – objawy

Łagodne niedobory elektrolitów mogą nie dawać żadnych objawów. Kiedy dochodzi do znacznego spadku poziomu elektrolitów w organizmie, częstymi objawami są:

 • ogólne osłabienie,
 • skurcze mięśni,
 • kołatanie serca,
 • mrowienie kończyn,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • ciemniejsza barwa moczu,
 • zimne dłonie i stopy.

O niedoborze elektrolitów u dziecka może świadczyć:

 • senność,
 • problemy z koncentracją,
 • skąpomocz,
 • wzmożone pragnienie,
 • ubytek masy ciała,
 • sucha skóra,
 • płacz bez łez,
 • zapadnięte oczy.

Kiedy szczególnie jesteśmy narażeni na utratę elektrolitów?

Elektrolity tracimy wtedy, kiedy doświadczamy dużej utraty wody, a zatem przede wszystkim:

 • W przypadku biegunek/wymiotów, kiedy tracimy wiele płynów ustrojowych.
 • W przypadku infekcji wirusowych – gorączka i inne objawy choroby mogą powodować obniżenie się poziomu elektrolitów.
 • W upały – kiedy się pocimy, poza wodą, tracimy również elektrolity, które zawarte są w naszym pocie. Już utrata wody o wielkości 2 – 4% masy ciała może odbić się na wydajności np. w pracy! Dowiedz się więcej o odwodnieniu.
 • Po intensywnym wysiłku fizycznym, w szczególności w wysokie temperatury.
 • Po nadmiernym spożyciu alkoholu – elektrolity to dobry sposób na kaca. Kiedy bawisz się, spożywając drinki, piwo lub inne napoje procentowe, powodują one nadmierną utratę wody – co łatwo zauważyć, bo częściej chodzisz do toalety. To jedna z dróg utraty elektrolitów.
 • Przy stosowaniu niektórych leków: diuretyków, antybiotyków, kortykosteroidów lub przy chemioterapii.

Na zaburzenia elektrolitowe narażone są przede wszystkim dzieci w wieku niemowlęcym oraz seniorzy. Dlaczego? Dzieci mają szybszy metabolizm niż dorośli, a ponadto woda stanowi większy odsetek ich masy ciała niż u osoby dorosłej. Poza tym niemowlęta nie mają jeszcze w pełni dojrzałych nerek. Z kolei seniorzy często nie odczuwają pragnienia, co powoduje u nich odwodnienie. Innym powodem jest fakt, że wraz z wiekiem ludzki organizm traci zdolność oszczędzania wody. Do tego mogą dochodzić choroby wieku starszego takie jak demencja, które skutkują zapominaniem, także o jedzeniu i piciu.

Domowe pobranie krwi
Domowe pobranie krwi

Sprawdź poziom elektrolitów we krwi bez wychodzenia z domu

Umów wizytę mobilnego specjalisty medycznego do swojego domu i wykonaj pakiet badań, który zmierzy poziom elektrolitów we krwi oraz oceni ogólną kondycję Twojego organizmu. Zaoszczędź czas i uspokój nerwy – pobranie krwi w domu jest nie tylko wygodne, ale również mniej stresujące!

Elektrolity w ciąży

Utrzymywanie odpowiedniego stężenia niektórych elektrolitów w ciąży jest ważne dla poprawnego rozwoju płodu i utrzymania ciąży. Potas w ciąży jest ważny ze względów utrzymania odpowiedniego ciśnienia krwi. Kiedy dochodzi do nadciśnienia, może dojść do niedotlenienia dziecka lub zaburzeń rozwoju. Stwarza to również ryzyko przedwczesnego porodu. Z kolei magnez w ciąży uczestniczy w rozwoju układu kostnego u płodu, podobnie jak wapń.

Zaburzenia elektrolitowe

Nadmiar lub niedobór elektrolitów jest ściśle powiązany ze stanem ludzkiej gospodarki wodnej. Niektóre choroby mogą przyczyniać się do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej. Takimi chorobami i stanami zdrowotnymi są:

 • oparzenia;
 • nowotwory;
 • choroby sercowo-naczyniowe, np. nadciśnienie lub zawał serca;
 • zatrucie wodą;
 • zaburzenia odżywiania;
 • choroby nerek;
 • choroby wątroby, np. marskość wątroby;
 • alkoholizm.

Pacjenci z tymi chorobami w szczególności powinni wykonywać badanie elektrolitów we krwi. Wygodę dla pacjentów leczonych ambulatoryjnie stanowi usługa domowego pobrania krwi. Umawiając przyjazd mobilnego specjalisty medycznego, nie musisz ruszać się z fotela, tracić czasu na dojazdy i martwić się o to, czy wystarczy Ci sił na stanie w kolejkach.

Domowe elektrolity – jak zrobić własny napój izotoniczny?

Potas, sód magnez i wapń to pierwiastki, które z łatwością możemy uzupełnić dietą oraz napojami, które szybko przygotujemy w domu. Aby uzupełnić elektrolity, nie musisz iść do apteki! Ba, nie musisz nawet kupować izotoników, czyli elektrolitów do picia. Portal Dietetycy.org porównał skład komercyjnych izotoników z domowymi elektrolitami – te dostępne w sklepie zawierają znacznie więcej cukru. Ponadto wzbogacone są w barwniki, regulatory kwasowości, konserwanty oraz substancje mające szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie uwagi u dzieci. Właśnie dlatego zamiast gotowych rozwiązań, polecamy przygotować domowe elektrolity.

Brak sił? Zbadaj swoje zdrowie - pakiety badań krwi w domu

Package preview image
COVID-19
369,00 zł
PAKIET BADAŃ NA ZMĘCZENIE
Albumina

W pewnym stopniu zmęczenie jest nieodłącznym elementem codzienności. Jednak kiedy uczucie to jest przytłaczające i wszechobecne, przez co utrudnia codzienne czynności, warto przyjrzeć się swojemu zdrowiu. Za chroniczne zmęczenie może bowiem odpowiadać niedobór witamin i składników mineralnych, zaburzenia hormonalne lub nieprawidłowości w obrębie pracy niektórych narządów, np. wątroby lub nerek. Badania w Pakiecie umożliwiają diagnostykę wymienionych stanów zdrowotnych, przez co są też wskazówką dla specjalisty do zalecenia farmakoterapii, suplementacji lub zmian w diecie. Tak szerokie spojrzenie zyskasz, zamawiając zaledwie 1 pakiet badań, który wykonasz w swoim domu. Wyniki odbierzesz również w wygodny sposób: online.

Package preview image
Sport i dieta
369,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA AKTYWNYCH (PODSTAWOWY)
ALT, ALAT (aminotransferaza alaninowa)

Uprawiasz regularnie sport lub planujesz zacząć to robić? Sprawdź swoją gotowość do ćwiczeń! Z pakietem szczegółowo ocenisz kondycję swojego organizmu i przygotujesz go do zintensyfikowanej aktywności fizycznej, sprawdzisz też stężenie markerów zmęczeniowych. Badania krwi wykonasz w domu – zaoszczędzony czas możesz poświęcić na poranny trening! Zmuszanie organizmu do dużego wysiłku fizycznego może prowadzić do kontuzji oraz ryzyka wystąpienia schorzeń i chorób. Badania w Pakiecie pozwalają na ocenę parametrów związanych ze zwiększoną pracą mięśni oraz bardziej intensywnym obciążeniem układu sercowo-naczyniowego, co jest związane z regularnym uprawianiem sportu. Sprawdzają również metabolizm oraz stężenie kluczowych dla aktywnego trybu życia pierwiastków takich jak żelazo, witamina D czy elektrolity.

Package preview image
Zdrowie ogólne
289,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA KAŻDEGO (ROZSZERZONY) Z KONSULTACJĄ
Konsultacja wyników uPacjenta

Chcesz kompleksowo zadbać o swoje zdrowie? Wykonaj Pakiet Badań dla Każdego (rozszerzony) i skonsultuj wyniki z Opiekunem Zdrowia uPacjenta. Dzięki 18 badaniom zawartym w pakiecie przebadasz się od stóp do głów, a specjalista medyczny zinterpretuje Twoje wyniki, odpowie na pytania i rozwieje wątpliwości. Podpowie też jak uzupełnić ewentualne niedobory oraz, jeśli zajdzie taka konieczność, zaproponuje dalszą diagnostykę. Wszystko w ramach jednego pakietu badań, które wykonasz bez wychodzenia z domu! W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

To całkiem proste! Wystarczy:

 • 500 ml wody;
 • łyżka miodu, syropu klonowego lub syropu z agawy;
 • sok z cytryny (całej lub połowy);
 • szczypta soli.

Całość zmieszaj i popijaj w ciągu dnia.

Portal Dietetycy.org proponuje również inne domowe dania, które uzupełnią elektrolity, np. rosół, a dla miłośników słodkiego: koktajle mleczne z owocami.

Formy aptecznych elektrolitów

Gotowe elektrolity dostępne w aptekach to dobra opcja w szczególności dla osób zmagających się z ostrą biegunką. Produkty dostępne w aptekach to fachowo płyny nawadniające, inaczej płyny glukozowo-elektrolitowe. Część z nich może zawierać sporo cukru, inne będą wzbogacone o probiotyki, które pomogą przywrócić równowagę jelitową po infekcji lub zatruciu. Najczęściej przyjmują one formę musujących tabletek lub proszku.

Sentence-alert card icon
Jesteś diabetykiem? Pamiętaj, że elektrolity dla cukrzyków nie powinny zawierać cukru.

Czy elektrolity można pić codziennie?

Czy można przedawkować elektrolity?

Przedawkowanie elektrolitów jest możliwe poprzez nadmierną suplementację. Nadmiar elektrolitów może przyczyniać się do rozwoju chorób np. sercowo-naczyniowych lub nerek, dlatego należy z rozsądkiem podchodzić do preparatów z minerałami, zwłaszcza jeśli nie konsultujemy swojego wyboru z lekarzem.

Nadmiar elektrolitów rzadko kiedy można uzyskać samą dietą.

Równowaga jest ważna nie tylko w spacerze po linie. Zbalansowany poziom elektrolitów zapewnia dobrą kondycję układu nerwowego, serca, kości oraz metabolizmu. Przesunięcie szali na jedną ze skrajności może nawet zagrażać życiu. Znajdź złoty środek i ciesz się znakomitym zdrowiem oraz odpornością, która nie da się zepchnąć z liny! :)

Natalia Kryger
Autor
Natalia Kryger

Zwolenniczka zdrowego stylu życia oraz uprawiania sportu. Wolne chwile spędza na sali treningowej, ćwicząc akrobatykę powietrzną. Interesuje się psychologią oraz fizjologią człowieka. Autorka tekstów o tematyce medycznej, well-beingowej oraz lifestyle’owej.

Pokaż więcej

Bio photo
Konsultacja merytoryczna
mgr Magdalena Palińska

Dietetyk kliniczny, ratownik medyczny oraz terapeuta. W swojej pracy dużo uwagi zwraca na żywienie kobiet w ciąży i wspomaganie leczenia niepłodności. Współtworzy eventy Świadoma Mama we Wrocławiu, obecnie pisze pracę na temat wiedzy o programowaniu żywieniowym.

Pokaż więcej

our-process-widget-default-icon
Badania krwi w Twoim domu
 • Zamów badania online

  Podaj datę, która Ci pasuje. O wyznaczonej porze przyjedzie do Ciebie specjalista, który pobierze krew.

 • Wykonaj badanie w ulubionym fotelu

  Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

 • Pobierz wyniki online

  Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.