
Co to jest choroba kociego pazura?
Choroba kociego pazura to jedna z chorób bakteryjnych przenoszona przez koty, a w szczególności kocięta. Wywoływana jest przez bakterie Bartonellla henselae. U człowieka do zakażenia dochodzi poprzez udrapnięcie przez zakażone zwierzę. Najczęściej choroba dotyka dzieci do 15 roku życia. Szacuje się, że blisko ⅓ kotów jest zakażona tą bakterią [1]. Jest to choroba samoograniczająca się, tzn. że może ustąpić także bez leczenia maksymalnie po 6 miesiącach od zakażenia, z reguły nie przyczynia się również do poważnych powikłań.
Spersonalizuj swój
pakiet badań
Spersonalizuj swój
pakiet badań
Nie wiesz jaki pakiet badań wybrać dla siebie
lub członków Twojej rodziny?
Wypełnij nasz kwestionariusz a my dopasujemy pakiet indywidualnie pod potrzeby na bazie Twoich odpowiedzi.
Objawy choroby kociego pazura
Jakie są główne objawy choroby kociego pazura? Należy przede wszystkim obserwować miejsce zadrapania przez kociaka. W przypadku zakażenia na ranie tworzy się grudka lub krosta. Jest to pierwszy objaw zakażenia. Po 1 - 6 tygodniach następuje powiększenie się węzłów chłonnych, najczęściej: na szyi, pod pachami, w pachwinach, pod żuchwą, w dole łokciowym lub w brzuchu. Objawami choroby kociego pazura może być także gorączka, która występuje średnio u co 10. chorego [1].
Możliwe powikłania
Choroba kociego pazura w zdecydowanej większości przebiega łagodnie. Zdarzają się jednak sytuacje, w których możemy spotkać się z powikłaniami - spytaliśmy o to specjalistkę: Agnieszkę Okarmus.

Choroba kociego pazura i jej diagnostyka
Lekarz diagnozuje chorobę poprzez wywiad środowiskowym. Konieczne jest stwierdzenie, czy pacjent miał w ostatnim czasie kontakt z kotami, oraz czy widać miejsce zadrapania, na którym powstała charakterystyczna grudka. Jeśli tak, specjalista sprawdza stan węzłów chłonnych [1].
Potwierdzeniem diagnozy choroby kociego pazura mogą być badania krwi na obecność przeciwciał specyficznych dla bakterii Bartonella henselae.
Choroba kociego pazura oraz jej leczenie
Choroba kociego pazura u ludzi zwykle przechodzi łagodnie. Aby przyspieszyć proces leczenia, najczęściej zaleca się pacjentowi stosowanie antybiotyków. Po zakończeniu terapii można wrócić do swojej normalnej aktywności.
Jak uchronić siebie i kociaka przed zarażeniem?

Choć choroba kociego pazura brzmi bardziej drapieżnie, niż jej prawdziwa natura, warto pamiętać o niej podczas kontaktu z kociętami. Szczególną uwagę powinni zwrócić rodzice, których dziecko bawi się ze zwierzakiem oraz osoby z osłabioną odpornością. W imię zasady: lepiej zapobiegać, niż leczyć, ostrożność może uchronić przed zachorowaniem.
Źródło:
- https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zakazenia-bakteryjne/157689,choroba-kociego-pazura