
Zapalenie płuc - co to jest i jakie są przyczyny?
Czy wiesz, jaką funkcję w Twoim organizmie pełnią płuca? Dostarczają tlen do krwi i usuwają dwutlenek węgla – są więc niezbędną częścią układu oddechowego. Natomiast zapalenie płuc to stan zapalny spowodowany przez infekcję bakteryjną, wirusową albo grzybiczą. Zakażenie obejmuje zwykle małe pęcherzyki powietrzne w jednym lub w obu płucach. Choroba często zaczyna się jako infekcja górnych dróg oddechowych, a następnie przenosi się do dolnych dróg oddechowych.
National Health Service wyróżnia cztery rodzaje zapalenia płuc:
- wirusowe zapalenie płuc – wywołane przez wirusa,
- zachłystowe zapalenie płuc – spowodowane na przykład wdychaniem dymu szkodliwej substancji chemicznej,
- grzybicze zapalenie płuc – najczęściej spotyka osoby z osłabionym układem odpornościowym,
- szpitalne zapalenie płuc – które rozwija się w wyniku pobytu w szpitalu, leczenia innej choroby albo jest efektem użycia respiratora.
Jak rozpoznać zapalenie płuc?
Diagnostyka bazuje na badaniu fizykalnym, prześwietleniu klatki piersiowej, morfologii krwi, teście plwociny oraz pomiarze poziomu tlenu we krwi. Nie ma jednak ostatecznego testu, który mógłby rozróżnić bakteryjne zapalenie płuc od wirusowego, dlatego istotna jest tutaj ocena lekarza na podstawie wykonanych badań.
Jak diagnozuje się zapalenie płuc u dziecka? Nieco różni się to od diagnozy u dorosłych. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje bowiem, aby podczas diagnozy kierować się występowaniem kaszlu, trudności w oddychaniu, zwiększonej częstości oddechów lub obniżonego poziomu świadomości.
Spersonalizuj swój
pakiet badań
Spersonalizuj swój
pakiet badań
Nie wiesz jaki pakiet badań wybrać dla siebie
lub członków Twojej rodziny?
Wypełnij nasz kwestionariusz a my dopasujemy pakiet indywidualnie pod potrzeby na bazie Twoich odpowiedzi.
Objawy zapalenia płuc
Gdy bakteria lub wirus dostają się do organizmu drogą oddechową, pęcherzyki płucne wypełniają się płynem lub ropą. Zastanawiasz się, czy te zmiany w płucach są odczuwalne? W pewnym stopniu tak, dlatego że nagromadzenie płynu w płucach prowadzi do kaszlu, odkrztuszania i płytszego oddechu. Czasami podczas głębokiego oddychania może wystąpić również ból w klatce piersiowej. Jeśli infekcja postępuje, płuca w końcu mogą nie być w stanie dostarczać tlenu do krwi, co skutkuje niewydolnością oddechową. Najlepiej jednak nie dopuścić do tego stanu, dlatego zwróć uwagę na poniżej wymienione objawy i jeśli zauważysz je u siebie, zareaguj odpowiednio szybko.
Najczęstsze objawy zapalenia płuc to:
- kaszel,
- trudności w oddychaniu,
- ból w klatce piersiowej,
- złe samopoczucie,
- utrata apetytu,
- pocenie się i dreszcze,
- szybkie bicie serca,
- wysoka temperatura.
Objawy występujące rzadziej:
- bóle głowy,
- nudności lub wymioty,
- dezorientacja,
- ból stawów i mięśni,
- zmęczenie.
Jak leczyć zapalenie płuc?
Co zrobić, kiedy podejrzewasz u siebie zapalenie płuc? Najlepiej zgłoś się do lekarza, by potwierdzić lub wykluczyć diagnozę. Łagodną odmianę zapalenia płuc można leczyć w domu poprzez odpoczynek, picie dużej ilości płynów oraz przyjmowanie antybiotyków (szczególnie, jeśli jest to infekcja bakteryjna). W sytuacji, gdy nie masz innych problemów zdrowotnych, najpewniej dobrze zareagujesz na leczenie i Twój stan zdrowia szybko się poprawi.
Jeśli jednak pacjent cierpi na dodatkowe choroby lub doświadcza cięższego przebiegu zapalenia płuc, konieczna może być hospitalizacja. Wówczas lekarze mogą zastosować tlenoterapię (kiedy stwierdzony zostanie niski poziomu tlenu we krwi) lub leczenie respiratorem (w przypadku niewydolności oddechowej).
Zapalenie płuc a COVID-19
Jak odróżnić zapalenie płuc od koronawirusa? Objawy zapalenia płuc mogą być bardzo podobne do objawów COVID-19, dlatego ustalenie przyczyny Twojego stanu prawdopodobnie będzie wymagało wykonania testu na koronawirusa.
Objawy podobne przy obu chorobach to:
- gorączka,
- kaszel,
- duszność,
- ból w klatce piersiowej,
- zmęczenie.
Symptomem, na który warto zwrócić uwagę w celu rozróżnienia zapalenia płuc od COVID-19, są zaburzenia węchu lub smaku. U chorych zakażonych wirusem SARS-CoV-2 objaw ten występuje aż 27 razy częściej niż u innych. Co to oznacza w praktyce? Jeśli zauważasz kłopoty z rozróżnianiem smaków lub zapachów, istnieje spora szansa, że występuje u Ciebie zarażenie koronawirusem.
Dokładnie obserwuj sygnały, które wysyła Ci Twój organizm. Szczególnie jeśli odczuwasz duszności lub ból w klatce piersiowej - wówczas zgłoś się po pomoc lekarską. Jeśli we własnym zakresie chcesz zweryfikować swój stan zdrowia pod kątem COVID-19 skorzystaj z testu antygenowego lub wymazu RT-PCR.