Bazofile podwyższone, bazofile niskie – zrozum wyniki BASO - okładka
Badania krwi

Bazofile podwyższone, bazofile niskie – zrozum wyniki BASO

Na
Natalia Kryger
Konsultacja: mgr Patryk Rosa

22 listopada 2024

3 minut czytania

Bazofile (bazocyty, granulocyty zasadochłonne) to typ białych krwinek (leukocytów), które produkują i magazynują heparynę – substancję zmniejszającą krzepliwość krwi. Pełnią też ważną funkcję w modulowaniu reakcji alergicznej. Co oznaczają odchylenia od normy? Sprawdź możliwe przyczyny niskich i podwyższonych bazofilii!

Bazofile niskie

Poziom bazocytów zwykle jest niski, bowiem komórki te stanowią zaledwie 1% wszystkich komórek w Twoim ciele. Dlatego wynik BASO bliski lub równy 0 zwykle nie ma znaczenia diagnostycznego. Bazofile poniżej normy mogą niepokoić wtedy, gdy wykonujesz regularnie badania morfologii krwi i wtedy zauważasz spadek w granulocytach zasadochłonnych.

Niższe niż zwykle bazofile mogą świadczyć o:

  • aktywnej, ostrej infekcji;
  • nadczynności tarczycy;
  • długotrwałej terapii steroidami, chemioterapii lub radioterapii.

Niskie bazofile w ciąży to stan naturalny, związany ze zmianami zachodzącymi w organizmie.

Bazofile podwyższone – najczęstsze przyczyny

Stan organizmu, w którym zauważa się wysokie bazofile, nazywamy bazofilią. To nie choroba – lecz takie wyniki BASO w morfologii mogą sugerować pewne choroby.

  1. Podwyższone bazofile najczęściej świadczą o aktywnej alergii IgE-zależnej. W obrazie klinicznym zwykle obserwuje się eozynofile i bazofile podwyższone. Wynik ten nie pomoże Ci jednak zidentyfikować alergenu, który wywołał reakcję organizmu – do tego potrzebne są testy alergiczne.
  2. Bazocyty powyżej normy mogą również świadczyć o chorobie autoimmunologicznej, np. RZS, toczniu, hashimoto czy chorobach zapalnych jelit (np. chorobie Crohna). W chorobach tego typu dochodzi do aktywacji systemu odpornościowego, którego głównym “oddziałem” są białe krwinki, w tym bazofile. Spójrz na pozostałe wyniki morfologii krwi i sprawdź, czy inne typy leukocytów, np. neutrofile, również nie są podwyższone.
  3. Za wysokie bazofile obserwuje się także przy niedoczynności tarczycy, ponieważ wówczas zwiększa się stres oksydacyjny i stan zapalny w organizmie, co może wpływać na podwyższenie poziomu bazofilów.

Jak obniżyć poziom bazocytów?

Metoda obniżenia poziomu bazocytów zależy od przyczyny odchyleń od normy – dlatego przy dużych odchyleniach istotne są badania uzupełniające, które pomogą dobrać właściwą metodę terapii.

Bazofile u dziecka

Normy bazofilii nie są zależne od wieku. Możliwe przyczyny podwyższonych bazofilii u dziecka są takie same jak u dorosłych.

Poziom bazofili przy białaczce

Wysoki poziom bazofilii może być obserwowany przy nowotworze układu krwiotwórczego (białaczce) – jednak same podwyższone bazofile nie świadczą o nowotworze. W białaczce obserwujemy równocześnie: podwyższone leukocyty, niską hemoglobinę i erytrocyty oraz niskie płytki krwi.

Badania uzupełniające

Nurtuje Cię wynik bazofilii? Wykonaj badania dodatkowe, które pomogą Ci ustalić przyczynę odchyleń od normy. W diagnostyce przydatne mogą być:

Badania te możesz wykonać w swoim domu, z uPacjenta! To świetne rozwiązanie, jeśli czujesz się osłabiony lub wolisz unikać kontaktu z obcymi patogenami – a do tego duża wygoda!

701a70e2-33de-4312-afcb-a7de7b05db41-2.svg

W pigułce

Bazofile, czyli granulocyty zasadochłonne, stanowią zaledwie 1% wszystkich białych krwinek i są kluczowe dla modulowania reakcji alergicznych oraz produkcji heparyny. Ich niskie poziomy zazwyczaj nie są diagnostycznie istotne. Z kolei podwyższone bazofile mogą sugerować aktywną alergię, choroby autoimmunologiczne lub niedoczynność tarczycy. Wysoki poziom bazofili może również wskazywać na białaczkę, szczególnie gdy towarzyszą mu inne nieprawidłowości w morfologii krwi. W celu ustalenia przyczyny odchyleń warto wykonać badania dodatkowe, takie jak testy alergiczne, badania na tarczycę czy manualny rozmaz krwi, które można komfortowo zrealizować uSiebie z uPacjenta.

Artykuł zweryfikowany przez eksperta

Patryk Rosa

mgr Patryk Rosa

Konsultacja merytoryczna

Swoje doświadczenie w pracy diagnosty zbierał w pracowni serologii transfuzjologicznej oraz pracowni cytogenetycznej. Tytuł magistra uzyskał na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Stara się poszerzać swoją wiedzę poprzez udział w szkoleniach oraz kursach. Diagnostyka laboratoryjna jest dziedziną medycyny, która dynamicznie się rozwija oraz jest istotnym elementem postępowania diagnostycznego, dlatego uważa, że systematyczne wykonywanie badań laboratoryjnych może wspomóc pacjentów we wczesnym wykrywaniu chorób oraz wspierać w utrzymaniu zdrowego stylu życia.

Podobne artykuły

Eozynofile podwyższone - interpretacja, badania dodatkowe

Eozynofile podwyższone - interpretacja, badania dodatkowe

Co mogą oznaczać podwyższone eozynofile? Kiedy wynik jest niebezpieczny dla z...

Czytaj więcej
Niska hemoglobina – interpretacja, przyczyny, leczenie

Niska hemoglobina – interpretacja, przyczyny, leczenie

Co oznacza niska hemoglobina? Co jeść przy niskiej hemoglobinie? Poznaj domow...

Czytaj więcej
Jak obniżyć CRP naturalnie? Poznaj sprawdzone sposoby!

Jak obniżyć CRP naturalnie? Poznaj sprawdzone sposoby!

CRP to białko ostrej fazy, które jest wydzielane przez wątrobę w odpowiedzi n...

Czytaj więcej
Skaza białkowa — co to jest i jak ją leczyć?

Skaza białkowa — co to jest i jak ją leczyć?

W czasach wszechobecnych alergii rodzice przykładają coraz większą wagę do ob...

Czytaj więcej
image

Bądźmy w kontakcie

30% zniżki na start i wiedza w newsletterowej pigułce. Piszesz się na to?