Badania na jelita

Jelita nie bez powodu nazywane są drugim mózgiem. Mikrobiota jelitowa wpływa na wiele procesów zachodzących w organizmie, a nawet może mieć związek z samopoczuciem. Jak sprawdzić zdrowie jelit? Jak zbadać jelita bez kolonoskopii? Wykonując badania na jelita z krwi i kału!

Zamów badanie

Jakie wyróżniamy badania na jelita?

Badania z krwi i kału są najprostszym i nieinwazyjnym sposobem na sprawdzenie stanu zdrowia zarówno jelita grubego, jak i cienkiego. Stan jelit można także sprawdzić za pomocą kolonoskopii. Jest to nieco inwazyjna i niekomfortowa metoda diagnostyczna. Kolonoskopię najczęściej przeprowadza się w przypadku otrzymania nieprawidłowych wyników badań krwi i kału na jelita. Zatem jeśli chcesz sprawdzić zdrowie swoich jelit, zacznij od badań laboratoryjnych. Możesz je wykonać bez wychodzenia z domu!

Badanie krwi na jelita

Diagnostykę dolegliwości związanych z układem pokarmowym warto zacząć od podstawowych badań krwi. Jakie badania na jelita z krwi warto wykonać?

Morfologia krwi (pełna)

Podstawowe badanie krwi, które pozwala zdiagnozować m.in. anemię i stany zapalne jelit.

Badania na celiakię

Badania przeciwciał charakterystycznych dla celiakii.

CA 19-9

Marker nowotworowy raka jelita grubego, odbytnicy i trzustki.

Badanie kału na jelita

Badania kału stanowią doskonałe uzupełnienie badań krwi. Pozwalają wykryć infekcje pasożytnicze, wirusowe i bakteryjne oraz stany zapalne jelit. Pomagają też ocenić wchłanialność poszczególnych składników odżywczych. Nieprawidłowości takie jak obecność krwi utajonej w kale są wskazaniem do pogłębionej diagnostyki w kierunku raka jelita grubego i wykonania kolonoskopii.

Badanie mikroflory jelitowej KyberBiom

Badanie mikroflory jelitowej oferuje szczegółowy wgląd w kondycję Twojej mikrobioty jelitowej, co pozwala na precyzyjne dostosowanie diety i stylu życia tak, by wspierać swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Badanie ocenia m.in. liczebność i rodzaje bakterii niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. 

Badanie ogólne kału

Podstawowe badanie oceniające najważniejsze parametry kału takie jak: barwa, zapach, konsystencja, pH, obecność pasożytów, śluzu i niestrawionych resztek pokarmowych.

Krew utajona w kale

Pozytywny wynik jest wskazaniem do pogłębionej diagnostyki w kierunku: raka jelita grubego, anemii z niedoboru żelaza, celiakii, choroby Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącego zapalenie jelita i uchyłkowatości jelita.

Helicobacter pylori

Badanie pozwala zdiagnozować chorobę wrzodową dwunastnicy (fragment jelita cienkiego) oraz żołądka. Szczególnie polecane osobom, które doświadczają bólów w nadbrzuszu po spożytym posiłku.

Pasożyty w kale

Badanie należy wykonać w przypadku podejrzenia infekcji pasożytniczej oraz w przypadku stwierdzenia pasożytów podczas badania ogólnego kału. Badanie kału na pasożyty pozwala wykryć takie organizmy jak: glista ludzka, tasiemiec, owsiki, lamblia, włosogłówka i motylica wątrobowa.

Kalprotektyna w kale

Badanie przydatne w diagnostyce i różnicowaniu stanów zapalnych jelit i przewodu pokarmowego. Umożliwia rozpoznanie m.in. raka jelita grubego, nieswoistego zapalenia jelit, wrzodziejącego zapalenia jelita, choroby Leśniowskiego-Crohna, a także chorób wątroby i trzustki.

Ile się czeka na wyniki kału na jelita?

Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki badania kału na pasożyty wynosi 2-4 dni robocze.

Ile kosztuje badanie kału na jelita?

Cena badania kału na pasożyty (1 oznaczenie) zaczyna się od 14,25 zł. Koszty badania mogą się różnić w zależności od laboratorium. Jeśli zdecydujesz się na odbiór próbki kału przez specjalistę medycznego, musisz doliczyć koszt dojazdu.

Jak pobrać kał do badania? Praktyczne wskazówki

Badanie kału także w kontekście zdrowia jelit potrafi budzić wiele pytań. Przeczytaj porady uPacjenta, które pomogą Ci w poprawny sposób przygotować kał do badania!

Jakie objawy mogą świadczyć o chorobie jelit?

Wykonaj badania na jelita w swoim domu

Umów badanie online

Wybierz badania, które chcesz wykonać lub wybierz pakiet badań.

Oczekuj wizyty

Mobilny specjalista medyczny przyjedzie do Ciebie w wyznaczony dzień.

Wykonaj badanie

Rozsiądź się wygodnie w ulubionym fotelu i pozwól pobrać sobie krew. Zajmie to tylko chwilę! Jeśli masz jakieś pytania – zadaj je.

Odbierz i skonsultuj wyniki

Wyniki badań sprawdzisz na: wyniki.diag.pl. Jeśli któryś z parametrów Cię niepokoi, możesz umówić się na konsultację online z jednym z naszych diagnostów.

Co zyskasz, wykonując domowe badania krwi?

Kanapa, a może łóżko? Bliski trzymający za rękę? Zainspirowani bajką o złotej rybce chcemy spełniać życzenia o idealnym badaniu – i to nie tylko trzy. Zadbamy o Twój komfort na wielu płaszczyznach.

 

• Mamy czas dla Pacjentów. Rozwiejemy Twoje obawy i wątpliwości.
• Boisz się pobierania krwi? Hemofobia to powszechna przypadłość. Wiemy, jak zadbać o Twój spokój.
• W ramach jednej wizyty możemy zbadać do 3 osób. Dzięki temu możesz szybko przebadać nie tylko siebie, ale i swoich bliskich.
• Badanie krwi możesz umówić także na sobotę, a nawet niedzielę! Wybierz dogodny termin – dostosujemy się do Twojego kalendarza.

Domowe badanie krwi zajmie Ci zaledwie 15 minut. W tym czasie specjalista:

 

• zapuka do drzwi i powita Cię uśmiechem,
• zdezynfekuje ręce we wskazanym miejscu,
przygotuje sprzęt,
• pobierze krew lub inny materiał do badań,
• przekaże informacje na temat odbioru wyników,
• odpowie na Twoje pytania i wątpliwości.

 

A po wizycie? Zaoszczędzony czas możesz przeznaczyć na śniadanie nieśpiesznie zjedzone z rodziną lub inne przyjemności. Nasi Pacjenci dzięki domowym wizytom oszczędzają średnio aż 2 godziny! 

Patrzysz na rozrzucone zabawki, niepozmywane naczynia i zastanawiasz się, czy dom to bezpieczne miejsce na pobranie krwi? Uspokajamy. Nasi specjaliści posiadają środki do dezynfekcji, stosują m.in. maseczki, rękawiczki i podkładki, a w uPacjentowej walizce noszą wszystko, co potrzebne do pobrania krwi.


Po pobraniu próbek nasz specjalista zabezpiecza je w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

Twoje dziecko na widok igły krzyczy i płacze? W naszym zespole pracują doświadczone położne, które potrafią odwrócić uwagę malucha od nieprzyjemnej sytuacji. Ale to nie wszystko!

 

Dla dzielnych małych Pacjentów mamy naklejki ze zwierzakami i barwny katalog, w którym można je kolekcjonować. Każda kolejne pobranie krwi to dla Twojego dziecka okazja, aby poznać kolejnego zwierzęcego bohatera. Sprawdziliśmy taką formę nagrody u wielu dzieci – zapewniamy, że działa!

Masz pod opieką starszą lub chorą osobę? A może babcia, dziadek czy rodzic coraz częściej miewa problemy z poruszaniem? Nie musisz zamawiać badań w domu dla siebie – możesz to zrobić w imieniu osoby, której taka usługa jest szczególnie potrzebna.

Nie musisz obawiać się o kompetencje naszych specjalistów – potrafią oni pobrać krew od osoby, która ma ,,trudne”, słabo widoczne żyły.

Badania na jelita z krwi i kału – interpretacja wyników

Nie masz pewności, jak odczytać wyniki badań na jelita z krwi i kału? Spieszymy z pomocą! Umów się na konsultację z Opiekunem Zdrowia uPacjenta, który zinterpretuje Twoje wyniki badań i zaleci dalsze kroki.

W jakich miejscowościach wykonasz badanie krwi i kału w domu?

Domowe pobrania krwi to wygoda i oszczędność. Mobilni specjaliści medyczni uPacjenta aktualnie działają w:

 

Białystoku  |  Bielsko-Białej  |  Gdańsku  |  Gdyni | Katowicach  |  Krakowie |  Łodzi  |  Lublinie  |  Olsztynie  |  Poznaniu  |  Rzeszowie  |  Szczecinie  |  Warszawie  |  Wrocławiu

 

Dojeżdżamy także na obrzeża tych miast.

Sprawdź, co o uPacjenta mówią klienci!

Dowiedz się więcej o chorobach jelit

Rak jelita grubego – objawy, diagnostyka, leczenie

Sprawdź, jakie są objawy raka jelita grubego oraz choroby, które również dają gastryczne symptomy.

Zespół jelita drażliwego – objawy, przyczyny, leczenie

Zespół jelita drażliwego (IBS) potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Dowiedz się więcej o objawach i leczeniu IBS.

Celiakia – jak się objawia?

Celiakia to choroba związana z nietolerancją glutenu. Sprawdź, jakie są objawy celiakii i jak można ją zdiagnozować.