Helicobacter pylori w kale

Helicobacter pylori to bakteria, którą zakażonych jest nawet 75% światowej populacji. W większości przypadków nie jest groźna, ale niekiedy może prowadzić do choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a nawet nowotworu. Jeśli cierpisz na refluks lub doświadczasz objawów niestrawności po posiłku, koniecznie wykonaj test na Helicobacter z kału – bez wychodzenia z domu!

Zobacz pełny opis

Cena badania od:33,25 zł

Komu polecamy to badanie?

Pacjentom z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy

Pacjentom w trakcie długotrwałej terapii niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi

Osobom doświadczającym objawów niestrawności po posiłkach (bóle brzucha, zgaga, wzdęcia)

Osobom z podejrzeniem raka żołądka lub chłoniaka typu MALT

Sentence-positive card icon
Badanie kału bez wychodzenia z domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla rodziców, kobiet w ciąży, seniorów i tych, którzy są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy wykonać test na Helicobacter z kału?

Wykonaj badanie na Helicobacter pylori, jeśli dotykają Cię takie objawy jak:

bóle brzucha;

wzdęcia;

niezamierzona utrata masy ciała;

zgaga;

krwawienia z odbytu;

zmiana rytmu wypróżnień – naprzemienne biegunki i zaparcia.

Materiał do badania:kał
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:1-7 dni roboczych
Odbiór przygotowanej próbki przez specjalistę medycznego.
Badanie bez skierowania

Jak wykonać test na Helicobacter z kału?

1
Zaplanuj badania

Wybierz badania, datę i adres pobrania.

2
Zbadaj się u Siebie

Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

3
Skonsultuj wyniki online

Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

Wybierz Pakiet Badań, a konsultację zyskasz gratis. Po zakupie otrzymasz maila ze szczegółami.

4
Ciesz się lepszym zdrowiem

Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.

Dlaczego warto wykonać badanie na Helicobacter z kału?

Szacuje się, że w Polsce bakterią Helicobacter pylori zakażonych jest nawet 67% osób dorosłych i 30% dzieci. Zakażenie bakterią ma związek z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy: u co 10. osoby z H. pylori wystąpią objawy choroby. Wrzodów żołądka i dwunastnicy nie wolno lekceważyć, ponieważ są one uznawane za stan przednowotworowy. Z czasem mogą prowadzić do rozwoju raka. U osób zakażonych H. pylori ryzyko wystąpienia raka żołądka jest dwukrotnie większe niż u osób niezakażonych. Ponadto zaobserwowano ścisły związek pomiędzy Helicobacter a chłoniakiem typu MALT – bakteria ta jest obecna niemal u wszystkich chorych na tego typu chłoniaka.

Jeśli doświadczasz zgagi lub niestrawności po ciężkostrawnym posiłku, koniecznie wykonaj badanie kału w kierunku Helicobacter pylori.

Sentence-neutral card icon
Zadbaj kompleksowo o swój układ pokarmowy! Wybierz pakiet badań, dzięki któremu zbadasz również inne ważne parametry oceniające stan wątroby, trzustki i jelit.

Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
Zakażenia i przeziębienie
1529,00 zł
Pakiet po podróży do strefy tropikalnej
Chikungunya IgG

Niedawno zwiedzałeś z wielką mocą piękne, odległe kraje, a dziś nie jesteś w stanie ruszyć się z łóżka? Wykonaj szereg badań na choroby tropikalne, takie jak: malaria, gorączka Denga, wirus Zika lub WZW A. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich: badania wykonaj w domu! W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Zdrowie ogólne
929,00 zł
Pakiet kompleksowych badań stanu zdrowia
anty-TG anty-TPO

Czy za pomocą jednego pobrania krwi można zbadać wszystko? Tak, z Pakietem Kompleksowych Badań Stanu Zdrowia jest to jak najbardziej możliwe! Pakiet pozwala oznaczyć aż 32 parametry krwi, dzięki czemu identyfikuje ewentualne niedobory, zaburzenia hormonalne, choroby układu krążenia i wiele innych dolegliwości. Kompleksowy przegląd zdrowia wykonasz bez wchodzenia z domu - a wyniki skonsultujesz online!

Package preview image
Zdrowie ogólne
299,00 zł
Pakiet badań dla każdego (rozszerzony)
Konsultacja wyników uPacjenta

Chcesz kompleksowo zadbać o swoje zdrowie? Wykonaj Pakiet Badań dla Każdego (rozszerzony) i skonsultuj wyniki z Opiekunem Zdrowia uPacjenta. Dzięki 18 badaniom zawartym w pakiecie przebadasz się od stóp do głów, a specjalista medyczny zinterpretuje Twoje wyniki, odpowie na pytania i rozwieje wątpliwości. Podpowie też jak uzupełnić ewentualne niedobory oraz, jeśli zajdzie taka konieczność, zaproponuje dalszą diagnostykę. Wszystko w ramach jednego pakietu!

Jak często wykonywać badanie?

Zgodnie z zaleceniami lekarza oraz w przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów, mogących świadczyć o zakażeniu Helicobacter pylori.

Jak przygotować kał do badania na Helicobacter?

 • Bullet image

  Odbierz z punktu Diagnostyki darmowy pojemnik do przechowywania próbki kału lub zakup taki w dowolnej aptece.

 • Bullet image

  W przypadku domowego badania kału zaleca się mieć porcję materiału przygotowaną na przyjazd specjalisty do domu, który zawiezie ją do laboratorium.

 • Bullet image

  Skonsultuj z lekarzem przyjmowane leki i suplementy. Zaleca się, aby na 7 dni przed badaniem odstawić preparaty zawierające bar lub bizmut oraz leki przeciwgorączkowe. Jeśli prowadzona była terapia antybiotykowa – z badaniem należy poczekać 2 tygodnie.

Jak pobrać kał do badania?

 1. Pojemnik można zakupić w każdej aptece lub odebrać za darmo w punkcie pobrań laboratorium Diagnostyki.
 2. Kał należy pobrać do specjalnego jednorazowego pojemnika (przy użyciu umieszczonej w pojemniku łopatki) do 1/3 wysokości pojemnika.
 3. Kał nie powinien mieć styczności z moczem, wodą oraz detergentami.
 4. Materiał do badania najlepiej oddać na pasek papieru przymocowany do deski muszli klozetowej. Materiał można również oddać do plastikowego pojemnika.
 5. Ważne, aby pobrany materiał pochodził z 2-3 różnych miejsc tej samej porcji kału.
 6. Pojemnik z próbką do badań opisz imieniem, nazwiskiem oraz datą pobrania. Pamiętaj, że próbka kału powinna być odebrana przez specjalistę medycznego w ciągu 24 godzin od momentu pobrania.

Jak przechowywać kał do badania? 

Kał można przechowywać w temperaturze pokojowej do 2 godzin przed przyjazdem specjalisty. Jeżeli nie jest to możliwe, kał należy przechowywać w lodówce (2-8 stopni C) przez maksymalnie 24 godziny.

Sentence-positive card icon
Czas na badanie! Przygotuj próbkę kału zgodnie z instrukcją i poczekaj na przyjazd specjalisty medycznego, który zawiezie ją do laboratorium.

Co to Helicobacter pylori?

Helicobacter pylori to bakteria, która kolonizuje błonę śluzową żołądka. Występuje ona nawet u 75% światowej populacji. H. pylori ma związek z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, jednak jej obecność w przewodzie pokarmowym nie jest równoznaczna z pojawieniem się objawów choroby. Choroba wrzodowa rozwija się tylko u co 10. osoby zakażonej H. pylori.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

 • Terapia antybiotykowa – jeśli osoba była wcześniej leczona antybiotykami, zwłaszcza w celu wyeliminowania H.pylori, może to wpłynąć na wynik badania. Antybiotyki mogą zmniejszać ilość bakterii H.pylori obecnych w kale, prowadząc do fałszywie ujemnego wyniku.
 • Przyjmowanie inhibitorów pompy protonowej (IPP) – niektóre leki stosowane w leczeniu chorób żołądka, takie jak inhibitory pompy protonowej, mogą wpływać na wyniki badań H.pylori w kale. Te leki zmniejszają wydzielanie kwasu solnego w żołądku, co może wpływać na ilość H.pylori wydalanej z kałem.
 • Przyjmowanie bizmutu – substancje zawierające bizmut, takie jak preparaty bizmutu stosowane w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, mogą wpływać na wyniki badania H.pylori w kale. Bizmut może wpływać na obecność H.pylori w kale, prowadząc do fałszywie pozytywnych lub fałszywie ujemnych wyników.
 • Wykorzystanie próbek kału – próbkowanie kału do badania również może mieć wpływ na wynik. Właściwe pobranie i przechowywanie próbki kału są istotne, aby zapewnić dokładność wyników. Niewłaściwe pobranie lub przechowywanie próbki może wpływać na wykrywalność H.pylori.
 • Obecność krwi w kale – krwawe stolce mogą wpływać na wynik badania H.pylori w kale. Obecność krwi może prowadzić do fałszywie pozytywnego wyniku, dlatego istotne jest odróżnienie obecności H.pylori od krwawienia z innego źródła.
 • Okres inkubacji – czas między zakażeniem H.pylori a badaniem kału może mieć znaczenie. Krótki okres inkubacji przed badaniem może wpływać na wynik, ponieważ organizm potrzebuje czasu na wytworzenie odpowiedniej ilości bakterii H.pylori, która będzie wydalana z kałem.

Badanie Helicobacter pylori – norma

Prawidłowy wynik badania na Helicobacter pylori powinien być negatywny (ujemny).

Badanie na Helicobacter z kału – interpretacja wyników

Wynik pozytywny (dodatni) wskazuje na obecność bakterii Helicobacter pylori w przewodzie pokarmowym.

Wynik negatywny (ujemny) oznacza brak bakterii H.pylori w przewodzie pokarmowym.

Zinterpretuj wyniki krwi ze specjalistą online