Wysoki cholesterol – objawy i przyczyny
Dieta i suplementacja

Wysoki cholesterol – objawy i przyczyny

Zastanawiasz się, jakie są objawy wysokiego cholesterolu? Całkiem słusznie, bo jest spora szansa, że problem podwyższonego cholesterolu dotyczy również Ciebie – według danych zmaga się z nim aż 61% dorosłych Polaków! Przeczytaj artykuł i poznaj objawy oraz przyczyny wysokiego poziomu cholesterolu we krwi.

Podwyższony i wysoki cholesterol, czyli jaki?

Cholesterol obecny w organizmie człowieka dzieli się na „dobry” i „zły”. Mianem „dobrego” cholesterolu określa się lipoproteiny o dużej gęstości HDL (z ang. High Density Lipoprotein), a mianem „złego” lipoproteiny o małej gęstości LDL (z ang. Low Density Lipoprotein). Lipoproteiny to kompleksy tłuszczowo-białkowe, gdzie część tłuszczową stanowi m.in. cholesterol. Rolą lipoprotein jest transport lipidów do wszystkich komórek ciała.

Mówiąc o wysokim poziomie cholesterolu, tak naprawdę chodzi o nieprawidłowy poziom „złego” cholesterolu LDL.

Wysoki cholesterol – objawy

Podwyższony poziom cholesterolu może nie dawać żadnych objawów. W większości przypadków jedynym sposobem, by sprawdzić stężenie cholesterolu, jest pobranie krwi i wykonanie lipidogramu (oznaczenie wszystkich frakcji cholesterolu i trójglicerydów). Dopiero kiedy poziom cholesterolu w organizmie jest już bardzo wysoki, mogą pojawić się objawy miażdżycy – przewlekłej choroby rozwijającej się na skutek odkładania się cholesterolu i innych lipidów na ściankach naczyń krwionośnych. W tym przypadku symptomy mogą się różnić w zależności od tego, gdzie doszło do nagromadzenia się tłuszczów.

Kiedy wysoki cholesterol utrzymuje się w organizmie przez długi czas, może dawać następujące objawy:

 • niedokrwienie kończyn dolnych;
 • bóle nóg;
 • bóle stawów;
 • ogólne osłabienie;
 • problemy z pamięcią i koncentracją.
Dlaczego warto wybrać pobranie krwi w domu z uPacjenta?.
97%poleca uPacjenta innym
12 minutśredni czas trwania wizyty
250 000pacjentów miesięcznie
Badanie bez skierowania

Wysoki cholesterol – objawy skórne

U niektórych osób objawy podwyższonego cholesterolu widoczne są gołym okiem. Pod skórą tworzą się złogi cholesterolowe, które przyjmują postać żółtaków – żółtych zgrubień na ciele, najczęściej pod piersiami, na powiekach, narządach płciowych, zgięciach kolanowych i łokciowych. Złogi cholesterolowe mogą też występować na podeszwie stóp – wtedy skóra jest żółta, błyszcząca i naciągnięta.

cholesterol - objawy skórne złogi

Oczy a cholesterol

Wysoki poziom cholesterolu może też wpływać na sam narząd wzroku. Odkładając się w rogówce oka, powoduje problemy z widzeniem – nie pogarsza wzroku, ale zakłóca obraz. Osoba z wysokim poziomem cholesterolu może widzieć przed oczami białe plamki lub pierścienie. Do groźnej sytuacji dochodzi, jeśli cholesterol odkłada się w naczyniach krwionośnych oka. Z czasem może dojść do zablokowania przepływu krwi i w konsekwencji zawału oka.

Wysoki cholesterol a zmęczenie

Pośrednim objawem wysokiego poziomu cholesterolu jest zmęczenie. Podwyższony cholesterol często towarzyszy nadwadze i otyłości. Dodatkowe kilogramy sprawiają, że każda aktywność fizyczna wiąże się ze zwiększonym wysiłkiem i szybkim zmęczeniem.

Nie masz pewności, czy Twoje objawy świadczą o wysokim poziomie cholesterolu? Wykonaj badania krwi i się przekonaj! Oznaczenie pełnego profilu lipidowego (lipidogramu) to jedyna droga do poznania poziomu cholesterolu we krwi. Oznaczając wszystkie frakcje cholesterolu oraz trójglicerydy można oszacować m.in. ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Badanie poziomu witaminy B12
Badanie poziomu witaminy B12

Sprawdź poziom cholesterolu bez wychodzenia z domu

Regularne badania lipidogramu pozwalają na efektywne zapobieganie miażdżycy.

Przyczyny wysokiego cholesterolu

 • Nieodpowiednio zbilansowana dieta obfitująca w tłuszcze nasycone i węglowodany;
 • brak aktywności fizycznej;
 • siedzący tryb życia;
 • nadwaga i otyłość;
 • palenie tytoniu;
 • nadużywanie alkoholu;
 • zaburzenia hormonalne;
 • stosowanie niektórych leków m.in. kortykosteroidów, progestagenów, beta-blokerów, leków moczopędnych;
 • cukrzyca;
 • niedoczynność tarczycy;
 • czynniki genetyczne;
 • stres – ta przyczyna może być dla wielu zaskoczeniem, ale badania jasno wskazują na zależność pomiędzy stresem a wysokim poziomem cholesterolu.

Czym grozi wysoki cholesterol?

Nadmiar „złego cholesterolu” prowadzi do jego odkładania się na ścianach naczyń krwionośnych. To z czasem może prowadzić do miażdżycy, a w konsekwencji zawału serca, udaru mózgu, choroby wieńcowej, niedokrwienia kończyn i choroby nerek. Nie bagatelizuj wysokiego poziomu cholesterolu! Badaj się regularnie i kontroluj jego poziom. 

Zaleca się, aby każdy oznaczał stężenie cholesterolu całkowitego przynajmniej raz na 4-6 lat. Po 50. roku życia badanie należy wykonywać raz w roku. Natomiast osoby zmagające się już z podwyższonym poziomem cholesterolu powinny kontrolować jego poziom raz na pół roku. W przypadku cukrzyków i osób z chorobami krążenia zaleca się jeszcze częstsze badania – zgodnie z zaleceniami lekarza.

Wysoki cholesterol? Monitoruj swoje zdrowie - bez wychodzenia z domu

Package preview image
Zdrowie ogólne
299,00 zł
Pakiet badań dla każdego (rozszerzony)
Konsultacja wyników uPacjenta

Chcesz kompleksowo zadbać o swoje zdrowie? Wykonaj Pakiet Badań dla Każdego (rozszerzony) i skonsultuj wyniki z Opiekunem Zdrowia uPacjenta. Dzięki 18 badaniom zawartym w pakiecie przebadasz się od stóp do głów, a specjalista medyczny zinterpretuje Twoje wyniki, odpowie na pytania i rozwieje wątpliwości. Podpowie też jak uzupełnić ewentualne niedobory oraz, jeśli zajdzie taka konieczność, zaproponuje dalszą diagnostykę. Wszystko w ramach jednego pakietu!

Package preview image
Zdrowie ogólne
929,00 zł
Pakiet kompleksowych badań stanu zdrowia
anty-TG anty-TPO

Czy za pomocą jednego pobrania krwi można zbadać wszystko? Tak, z Pakietem Kompleksowych Badań Stanu Zdrowia jest to jak najbardziej możliwe! Pakiet pozwala oznaczyć aż 32 parametry krwi, dzięki czemu identyfikuje ewentualne niedobory, zaburzenia hormonalne, choroby układu krążenia i wiele innych dolegliwości. Kompleksowy przegląd zdrowia wykonasz bez wchodzenia z domu - a wyniki skonsultujesz online!

Package preview image
Kobieta
529,00 zł
Pakiet badań przed wizytą u dietetyka
anty-TPO

Podejdź odpowiedzialnie do zmiany diety – obojętne, czy chcesz schudnąć, przytyć, czy po prostu lepiej się czuć. Wykonaj badania i od razu skonsultuj je ze specjalistą medycznym. On ocenie, czy istnieją niedobory lub choroby, z którymi się zmagasz, a które można złagodzić dietą. Wszystko w ramach jednej usługi, dzięki której nie musisz ruszać się z fotela, aby zacząć zmieniać swoje nawyki. Badania krwi wykonasz we własnym domu, a konsultację ekspercką: online!

Cholesterol na poziomie 300-400 mg/dl – czy to dużo?

Stężenie cholesterolu całkowitego powinno mieścić się w przedziale 115-190 mg/dl. Zatem wszystkie wartości powyżej 190 mg/dl oznaczają podwyższony poziom cholesterolu. Jeśli Twój cholesterol jest na poziomie 300, a nawet 400 mg/dl mówimy o ekstremalnie wysokim poziomie. W takim przypadku jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem, by podjąć odpowiednie kroki mające na celu jak najszybsze obniżenie jego poziomu.

Wynik cholesterolu całkowitego powinien być interpretowany razem z wynikami cholesterolu LDL i nie-HDL. Analizując pełen profil lipidowy, można oszacować ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i innych powikłań spowodowanych wysokim poziomem cholesterolu we krwi.

Normy cholesterolu LDL i nie-HDL są różne i przedstawiają się następująco:

Cholesterol LDL

Zalecane stężenie

Grupa

poniżej 115 mg/dl

Osoby zdrowe z małym ryzykiem sercowo-naczyniowym

poniżej 100 mg/dl

Osoby z umiarkowanym ryzykiem sercowo-naczyniowym

poniżej 70 mg/dl

Osoby z dużym ryzykiem sercowo-naczyniowym

poniżej 55 mg/dl

Osoby z bardzo dużym ryzykiem sercowo-naczyniowym

poniżej 40 mg/dl

Osoby z ekstremalnym ryzykiem sercowo-naczyniowym

Cholesterol nie-HDL

Zalecane stężenie

Grupa

poniżej 130 mg/dl

Osoby z umiarkowanym ryzykiem sercowo-naczyniowym

poniżej 100 mg/dl

Osoby z dużym ryzykiem sercowo-naczyniowym

poniżej 85 mg/dl

Osoby z bardzo dużym ryzykiem sercowo-naczyniowym

poniżej 70 mg/dl

Osoby z ekstremalnym ryzykiem sercowo-naczyniowym

Podsumowując: im więcej u Ciebie czynników ryzyka związanych z wystąpieniem chorób sercowo-naczyniowych, tym poziom cholesterolu LDL i nie-HDL powinien być niższy.

Podwyższony cholesterol – leczenie

Skutecznym sposobem na trwałe obniżenie cholesterolu jest wyeliminowanie przyczyny jego wysokiego poziomu. W większości przypadków sprowadza się to do zmiany diety, zwiększenia aktywności fizycznej i rezygnacji z używek. W niektórych przypadkach konieczne może się okazać wsparcie farmakologiczne.

Dowiedz się, jak obniżyć cholesterol domowymi sposobami.

Potrzebujesz wsparcia w walce z wysokim cholesterolem? Skorzystaj z Konsultacji medycyny stylu życia w uPacjenta. Nasi specjaliści pomogą Ci nie tylko obniżyć poziom cholesterolu, ale też powiedzą, co możesz zrobić, by w pełni cieszyć się zdrowiem.

Image
Bio photo
Autor wpisu:
Agnieszka Konieczna

Absolwentka biotechnologii na Politechnice Wrocławskiej i studiów podyplomowych z content marketingu na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym. Interesuje ją wszystko, co związane ze zdrowym stylem życia i psychologią. Autorka tekstów o tematyce medycznej i well-beingowej.

Pokaż więcej

Karolina Wojtkowska
Konsultacja merytoryczna:
mgr Karolina Wojtkowska

Dietetyk kliniczny, ze specjalizacją z psychodietetyki. W swojej pracy łączy wiedzę kliniczną i psychologiczną. Głównym obszarem zainteresowań są zaburzenia odżywiania, w tym także zmiana błędnych przekonań na temat odżywiania i towarzyszących schematów poznawczych. Na co dzień pomaga osobom w wyjściu z błędnego koła odchudzania, poprzez zrozumienie działań, które ów cykl napędzają.

Pokaż więcej

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
 • Zaplanuj badania

  Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

 • Zbadaj się u Siebie

  Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

 • Skonsultuj wyniki online

  Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

 • Ciesz się lepszym zdrowiem

  Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.