Podwyższone MCH - co oznacza u dzieci, dorosłych, ciężarnych
Badania krwi

Podwyższone MCH - co oznacza u dzieci, dorosłych, ciężarnych

Otrzymujesz wynik morfologii krwi, a tam… podwyższone MCH. Co oznacza ten enigmatyczny skrót? Czy jest się czym niepokoić? Sprawdź, na ile Twój wynik odbiega od normy i jakie mogą być tego przyczyny.

Czym jest MCH?

MCH to skrót od angielskiego Mean Corpuscular Hemoglobin, oznaczający średnią masę hemoglobiny w krwince czerwonej. Norma MCH dla osoby dorosłej bez względu na płeć wynosi 27–32 pg.

Co oznacza podwyższone MCH we krwi?

Podwyższone MCH często nie jest sytuacją niepokojącą (zwłaszcza, jeśli pozostałe parametry morfologii są w normie). Jednak niekiedy MCH powyżej normy wskazuje na anemię konkretnego typu - megaloblastyczną. Choroba ta wynika z niedoboru witaminy B12 i/lub kwasu foliowego i wymaga leczenia w postaci suplementacji tych składników.

Niekiedy podwyższone MCH obserwuje się również w przebiegu chorób tarczycy, zaburzeń wątroby i zakażeń zarówno bakteryjnych, jak i wirusowych.

MCH i inne wskaźniki morfologii podwyższone

MCH i MCV podwyższone

MCH jest często interpretowane wraz z MCV - wskaźnikiem objętości krwinek czerwonych. Oba te wskaźniki, jeśli są podwyższone, mogą wskazywać na anemię z niedoboru kwasu foliowego lub witaminy B12, tzw. niedokrwistość megaloblastyczną. Ich zwiększony poziom występuje również w przebiegu niektórych chorób wątroby lub u osób z przewlekłym alkoholizmem.

MCH i MCHC podwyższone

MCHC to parametr często mylony z MCH, jednak oznacza on coś innego - średnie stężenie hemoglobiny w krwince czerwonej. Podobnie jak MCH, MCHC jest brane pod uwagę w diagnostyce anemii i różnicowaniu typów niedokrwistości.

Do zwiększenia MCH i MCHC dochodzi bardzo rzadko, między innymi w przypadku sferocytozy wrodzonej. W tej chorobie erytrocyt przybiera kształt kulisty zamiast dyskowatego, a zwiększenie MCH i MCHC spowodowane jest częściowym odwodnieniem erytrocytów, a więc zagęszczeniem znajdującej się w nim hemoglobiny. Sferozytoza wrodzona diagnozowana jest zazwyczaj jeszcze w wieku dziecięcym i, co należy podkreślić jeszcze raz, jest niezmiernie rzadka.

MCH i monocyty podwyższone

Podwyższone monocyty mogą być wskaźnikiem różnych chorób i stanów organizmu (m.in. infekcja, choroba autoimmunologiczna). Dlatego warto skonsultować z lekarzem, dlaczego poziom MCH i monocytów w Twoim przypadku przekroczył normę. Pamiętaj, że parametry zawarte w morfologii są trudne w interpretacji i powinny być analizowane zbiorczo, dlatego zaufaj specjaliście i nie podejmuj prób autodiagnozy. 

MCH podwyższone w ciąży

Podwyższone MCH u kobiet w ciąży jest stanem naturalnym, wynikającym z przemian, jakie zachodzą w tym czasie w kobiecej gospodarce hormonalnej. Intensywne wymioty, typowy objaw początków ciąży, również może wpłynąć na podwyższenie parametru. Nie oznacza to jednak, że na wysoki poziom MCH należy za każdym razie przymykać oko - u niektórych ciężarnych może on być sygnałem niedoborów witaminy B12 i kwasu foliowego, witamin istotnych dla rozwoju dziecka, szczególnie w obszarze układu nerwowego. Aby zapewnić sobie spokój, należy regularnie wykonywać badania - z Pakietem Badań dla Kobiet w Ciąży zrobisz to wygodnie w domu.

MCH podwyższone u niemowlaka

Nieznaczny wzrost MCH u noworodków i niemowlaków nie powinien budzić niepokoju. W ciągu kilku miesięcy po urodzeniu krwinki płodowe zamieniają się na krwinki ,,dorosłe” - z tym mogą wiązać się wahania w parametrach morfologii. Jeżeli wyniki krwi budzą niepokój rodzica, najlepiej skonsultować je z pediatrą - oceni on, czy podaż witamin w diecie dziecka nie jest zbyt wysoka oraz czy wpływ na podwyższone MCH mogły mieć warunki okołoporodowe. W razie wątpliwości uzasadnione jest kontrolne powtórzenie badań po upływie kilku miesięcy.

Sentence-neutral card icon
Kolejna wyprawa do przychodni z maluszkiem to za dużo? Wykonaj Pakiet Badań dla Niemowlaka bez wychodzenia z domu!

Podwyższone MCH u dzieci

Nieznacznie podwyższone MCH u dzieci nie jest powodem do niepokoju, zwłaszcza jeśli pozostałe parametry krwi nie odbiegają od normy, a dziecko nie sygnalizuje gorszego samopoczucia. Podwyższone MCH może pojawić się w przebiegu sferocytozy wrodzonej (to rodzaj niedokrwistości, rozwija się na skutek mutacji genetycznych), jednak są to niezmiernie rzadkie przypadki, a choroba powoduje odchylenia również w innych wskaźnikach z krwi.

Badania uzupełniające, z którymi lepiej zrozumiesz wynik MCH

Aby upewnić się, że wzrost MCH nie był spowodowany zaburzeniami i niedoborami, możesz wykonać badania uzupełniające:

Te i więcej niedoborów możesz zbadać na 1 wizycie specjalisty medycznego w Twoim domu, wybierając Pakiet Badań na Niedobory Witamin i Składników Mineralnych uPacjenta.

Pakiet badań na niedobór witamin i składników mineralnych (podstawowy)
Pakiet badań na niedobór witamin i składników mineralnych (podstawowy)

Pakiet badań na niedobór witamin i składników mineralnych (podstawowy)

Suplementuj świadomie! Sprawdź, czy rzeczywiście masz niedobory. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Co może zafałszować wynik MCH?

Nieprawidłowy poziom MCH może pojawić się wskutek radykalnej zmiany w diecie lub przyjmowania niektórych substancji. Dlatego zanim wykonasz badania krwi, skonsultuj się z lekarzem, czy nie odstawić na kilka dni przed pobraniem przyjmowanych leków i suplementów diety. 

W pigułce

Nieznacznie podwyższone MCH przy braku innych odchyleń nie jest powodem do niepokoju, zwłaszcza przy braku objawów. MCH wykraczające ponad normę może pojawić się w przebiegu anemii z niedoboru witaminy B12 i kwasu foliowego, chorób tarczycy czy infekcji. Podwyższone MCH u kobiet w ciąży, niemowląt i dzieci zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju - wynika z naturalnie zachodzących w organizmie przemian. Jednak dla pewności warto wykonać badania uzupełniające i skonsultować swój stan zdrowia ze specjalistą.

Artykuł zweryfikowany przez eksperta

Karolina Wojtkowska
Konsultacja merytoryczna
mgr Karolina Wojtkowska

Tytuł magistra zdobyła na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, z kolei studia podyplomowe z psychodietetyki ukończyła na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu. Głównym obszarem zainteresowań są nutripsychiatria, psychosomatyka oraz zaburzenia odżywiania. Na co dzień niesie pomoc w zakresie zmiany nawyków żywieniowych, błędnych przekonań na temat odżywiania i towarzyszących schematów poznawczych. Pomaga pacjentom w wyjściu z błędnego koła odchudzania, poprzez zrozumienie działań, które ów cykl napędzają.

Pokaż więcej

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
  • Zaplanuj badania

    Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

  • Zbadaj się u Siebie

    Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

  • Skonsultuj wyniki online

    Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

  • Ciesz się lepszym zdrowiem

    Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.