Chlamydia - objawy, badania, leczenie, zapobieganie - okładka
Choroby

Chlamydia - objawy, badania, leczenie, zapobieganie

Na
Natalia Kryger
Konsultacja: mgr Agnieszka Okarmus

22 listopada 2024

10 minut czytania

Wszelkie nietypowe objawy w okolicach intymnych budzą lęk. Nic dziwnego, w końcu wizja choroby wenerycznej niesie ze sobą nie tylko nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne, ale też poczucie wykluczenia. Jednak infekcje intymne to powszechny problem. Każdego roku WHO notuje ok. 357 milionów przypadków chorób przenoszonych drogą płciową. Najczęstszą z nich jest chlamydia. W Europie co roku diagnozowanych nią zostaje ok. 250 tysięcy osób. Choroba dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, i niestety może przebiegać bezobjawowo. Jednak poza chorobą weneryczną bakterie Chlamydia odpowiadają również za chlamydiozę płucną oraz ornitozę. Poznaj różnice oraz sposoby leczenia choroby!

Co to jest chlamydia?

Chlamydia to rodzaj bakterii, które mogą być przenoszone między ludźmi lub zwierzętami, powodując chlamydiozę.

U ludzi infekcje wywołują 3 gatunki chlamydii:

  • Chlamydia trachomatismożna się nią zarazić wyłącznie przez kontakt płciowy, czyli wtedy, gdy wydzielina zakaźna (zakażony śluz lub sperma) dotkną błon śluzowych partnera. Istnieje również możliwość przeniesienia chlamydiozy na dziecko podczas porodu.
  • Chlamydia pneumoniae – to ta „chlamydia w gardle”, która przenosi się drogą kropelkową (czyli kiedy ktoś kichnie lub kaszlnie w Twojej obecności).
  • Chlamydia psittaci – przenosi się na człowieka przez kontakt z chorym ptactwem lub ich odchodami i powoduje ornitozę.
a29f9b44-8c39-4b15-b351-72c29d81fd49-1.jpg

Chlamydia – objawy

Poszczególne gatunki Chlamydii dają różne objawy, często jednak chlamydioza przebiega bezobjawowo. Czasami symptomy mogą trwać tylko kilka dni – niestety nie oznacza to, że choroba minęła. Dlatego nie ignoruj żadnego sygnału ciała!

Uwaga - warto skontrolować swoje zdrowie po każdym ryzykownym zachowaniu seksualnym. Sprawdź Intymny pakiet badań krwi. Badania zamówisz do domu, a wyniki odbierzesz online - w pełnej dyskrecji i komforcie.

Chlamydia trachomatis – objawy

Objawy chlamydii trachomatis wspólne dla obu płci to przede wszystkim:

  • pieczenie w okolicy odbytu;
  • krwawienie przy oddawaniu stolca;
  • trudności w oddawaniu moczu (uczucie pieczenia oraz ból).

Czasami może się objawiać również zapaleniem gardła wskutek kontaktów oralnych.

Ponadto chlamydioza tego typu może przyjąć formę ziarnicy wenerycznej pachwin (LGV). Daje ona objawy skórne w postaci grudkowo-pęcherzykowych zmian na wargach sromowych większych, penisie lub w pachwinach. W dalszym etapie dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych, co może powodować ból podbrzusza, gorączkę, bóle głowy lub utratę apetytu. Jeśli na tym etapie nie zostanie wdrożone leczenie, zmiany skórne zaczną włóknieć i się zabliźniać. To spowoduje zawężenie się cewki moczowej oraz odbytnicy, a także niedrożność naczyń chłonnych.

Odczuwasz opisane objawy? Nie lekceważ ich. Nawet, jeśli to nie chlamydioza, może to być inna choroba intymna, np. rzeżączka. Dlatego warto przebadać się kompleksowo. Spraw.dź Intymny pakiet badań krwi

Chlamydia – objawy u kobiet

70% chorych kobiet nie ma objawów chlamydii. Jeśli już się pojawiają, zaczynają być zauważalne ok. 1 – 3 tygodnie po zakażeniu. Symptomami mogą być:

  • nietypowe, śluzowe lub ropno-śluzowe upławy;
  • plamienia lub krwawienia międzymiesiączkowe;
  • krwawienie po stosunku;
  • infekcja dróg moczowych;
  • częste oddawanie moczu;
  • śluzowo-ropna wydzielina z cewki moczowej;
  • ból podbrzusza (również podczas stosunku).

Niepokoić powinna również zmiana zapachu wydzieliny z pochwy i ból podczas stosunku.

Nieleczona chlamydia może również prowadzić do problemów z zajściem w ciążę.

Chlamydia – objawy u mężczyzn

  • Wodnisty, śluzowy, ropno-śluzowy lub ropny wyciek z cewki moczowej bądź odbytu;
  • pieczenie penisa;
  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu;
  • częstomocz;
  • świąd w okolicach cewki moczowej;
  • zaczerwieniona żołądź penisa (w wyniku infekcji cewki).

Ignorowane objawy mogą eskalować i powodować również obrzęk moszny oraz powiększenie jąder, wynikające z infekcji nasieniowodów, co w konsekwencji może prowadzić do bezpłodności.

U połowy mężczyzn z chlamydią nie wystąpią żadne objawy.

Mężczyźni są bardziej narażeni na ziarnicę weneryczną.

Chlamydia u dzieci – objawy

Mimo że chlamydia trachomatis rozprzestrzenia się drogą płciową, małe dzieci też mogą się nią zarazić! Jeśli podczas ciąży matka nie podejmuje leczenia chlamydiozy bądź nie jest świadoma swojej choroby, bakterie mogą przejść na malucha podczas porodu.

Objawy chlamydii u dzieci nie obejmują jednak miejsc intymnych, lecz przede wszystkim oczy. Pojawia się zapalenie spojówek, a czasami również zapalenie płuc.

Chlamydia pneumoniae – objawy

W przypadku chlamydii osiadłej w gardle objawy są jednakowe dla każdego, niezależnie od płci. Są to:

  • ból gardła,
  • kaszel,
  • stan podgorączkowy lub gorączka.

Chlamydia pneumoniae nie daje objawów neurologicznych.

Chlamydia psittaci – objawy

U ludzi ornitoza daje podobne objawy do grypy lub zapalenia oskrzeli. Pojawia się:

  • gorączka,
  • ból głowy,
  • dreszcze,
  • ból mięśni,
  • trudności w oddychaniu,
  • suchy kaszel,
  • wysypka.

Badania na chlamydię, które wykryją aktywną lub przebytą infekcję

Chcąc upewnić się, że nie dosięgnęła Cię żadna chlamydia, masz do wyboru różne formy testów na te bakterie.

Testy na chlamydię trachomatis

  • Badania serologiczne z próbki krwi, polegające na identyfikacji przeciwciał IgG lub IgM chlamydii w organizmie. Obecność przeciwciał świadczy o przebytej lub aktywnej infekcji. Wykonaj to badanie w domu, aby potwierdzić lub wykluczyć chorobę.
  • Badania molekularne, do których konieczne jest wykonanie wymazu z cewki moczowej i kanału szyjki macicy. W niektórych przypadkach lekarz może pobrać próbkę z odbytu. Badania molekularne może być wykonane z moczu.

W razie powikłań lekarz może zlecić również tomografię komputerową jamy brzusznej i miednicy mniejszej.

Chlamydia może współwystępować z innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak: HIV, kiła czy rzeżączka. Jeśli masz dolegliwości intymne, wykonaj badania i upewnij się, że Twojemu zdrowiu nic nie zagraża! Nieleczone choroby weneryczne mają wpływ na cały organizm.

Pakiet Badań Na Choroby Weneryczne - okładka

Pakiet badań na choroby weneryczne

9 badań + konsultacja wyników

Choroby weneryczne mogą budzić skrępowanie – lecz emocje nie powinny wstrzymywać Cię przed dbaniem o własne zdrowie. Wykonaj badanie na kiłę, chlamydię, HIV,...

Choroby intymne

cena od: 349,00 zł

Chlamydia – leczenie

Na szczęście zakażenie chlamydią jest wyleczalne. Tak jak w przypadku większości infekcji bakteryjnych stosuje się antybiotyki. To jedyny skuteczny sposób – żadne naturalne metody leczenia nie zwalczą chlamydii.

Długość leczenia zależy od gatunku bakterii oraz stopnia zaawansowania choroby. Leczenie chlamydii trachomatis trwa co najmniej 7 dni, podczas gdy zakażenie chlamydią pneumoniae lub ornitozą może trwać nawet 4 tygodnie.

W trakcie leczenia należy powstrzymać się od uprawiania seksu. 3 miesiące po zakończeniu leczenia warto wykonać ponowne badanie na chlamydiozę, ponieważ infekcja ma tendencję do nawrotów. Przebycie chlamydiozy nie daje trwałej odporności – możliwe jest ponowne zachorowanie.

Jeśli masz pozytywny wynik badania na chlamydię – poinformuj wszystkich partnerów seksualnych z co najmniej ostatnich 3 miesięcy. Nawet jeśli nie mają objawów, powinni przejść leczenie.

Powikłania po nieleczonej chlamydii

Nieleczona chlamydia przenoszona drogą płciową ma szereg powikłań. U obu płci możliwe jest rozwinięcie się reaktywnego zapalenia stawów. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, mogą stać się bezpłodni.

Na najpoważniejsze powikłania po nieleczonej chlamydii narażone są kobiety. W ich przypadku chlamydioza może przekształcić się w zapalenie narządów miednicy mniejszej (zapalenie przydatków). To choroba, która dotyka narządy płciowe: jajowody, macicę, jajniki, a także otrzewną maciczną, a w zaawansowanym stadium stan zapalny może wychodzić także poza miednicę. Zapalenie przydatków może mieć dotkliwe skutki w postaci bezpłodności lub wystąpienia ciąży pozamacicznej (ektopowej).

Każda przyszła mama powinna być przetestowana pod kątem chlamydiozy i innych chorób zakaźnych, ponieważ mogą one mieć wpływ na przebieg ciąży. Chlamydioza podwyższa też ryzyko przedwczesnego porodu i utrudnia utrzymanie ciąży. Dowiedz się więcej o chorobach zakaźnych w ciąży.

Zapobieganie chlamydii i innym chorobom wenerycznym

Zdecydowana większość chlamydii dotyka osoby heteroseksualne. Spokojniejszy sen pomogą Ci osiągnąć poniższe wskazówki, które ochronią Cię nie tylko przed chlamydią, ale też innymi chorobami wenerycznymi.

  1. Zabezpieczaj się. Prezerwatywy skutecznie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
  2. Przebywaj w związku monogamicznym. Im mniejsza liczba partnerów seksualnych, tym mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania. Jeśli masz wielu partnerów seksualnych – dbaj o zabezpieczenie i regularnie testuj się w kierunku chorób wenerycznych.
  3. Rozmawiaj ze swoim partnerem. To nie wstyd pytać o liczbę wcześniejszych partnerów!
  4. Nie dziel się swoimi erotycznymi zabawkami i myj je po każdym użyciu. Dobrą praktyką jest nakładanie prezerwatywy na wibrator.

⚠️ Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego na chlamydię najbardziej narażeni są nastolatkowie. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń i powszechności chorób wenerycznych. Jeśli jesteś rodzicem dziecka w tym wieku, porozmawiaj z pociechą o tym, jak powinien wyglądać bezpieczny seks. To zaprocentuje w przyszłości i zapewni nie tylko bezpieczeństwo zdrowotne, ale także nakreśli kształt zdrowych relacji partnerskich.

6b0e6374-f80c-43c2-ae91-6b3750867d73-1.jpg
Natalia Kryger

Natalia Kryger

Autor wpisu

Zwolenniczka zdrowego stylu życia oraz uprawiania sportu. Wolne chwile spędza na sali treningowej, ćwicząc akrobatykę powietrzną. Interesuje się psychologią oraz fizjologią człowieka. Autorka tekstów o tematyce medycznej, well-beingowej oraz lifestyle’owej.
Agnieszka Okarmus

ngr Agnieszka Okarmus

Konsultacja merytoryczna

Diagnosta laboratoryjny, kierownik pracowni Hematologii oraz podróżnik z zamiłowania. Główną pasją jest praca z pacjentem w szerzeniu wiedzy z zakresu diagnostyki analitycznej w celu zapobiegania chorobom cywilizacyjnym. W wolnych chwilach wskakuje w starego Land Cruisera, aby poznawać odległe zakątki globu.

Podobne artykuły

Refluks: objawy, leczenie. Skąd bierze się ta dolegliwość i jak z nią walczyć?

Refluks: objawy, leczenie. Skąd bierze się ta dolegliwość i jak z nią walczyć?

Refluks żołądkowo-przełykowy to nieprzyjemna dolegliwość, z którą zmaga się o...

Czytaj więcej
Jak obniżyć ciśnienie? 11 sposobów na zbicie ciśnienia

Jak obniżyć ciśnienie? 11 sposobów na zbicie ciśnienia

Sprawdź, jak szybko obniżyć ciśnienie. Poznaj domowe sposoby i zioła na serce.

Czytaj więcej
Skaza białkowa — co to jest i jak ją leczyć?

Skaza białkowa — co to jest i jak ją leczyć?

W czasach wszechobecnych alergii rodzice przykładają coraz większą wagę do ob...

Czytaj więcej
Nadczynność tarczycy - objawy, badania, dieta

Nadczynność tarczycy - objawy, badania, dieta

Jakie są objawy nadczynności tarczycy u mężczyzn, kobiet i dzieci? Dowiedz si...

Czytaj więcej
image

Bądźmy w kontakcie

30% zniżki na start i wiedza w newsletterowej pigułce. Piszesz się na to?