
Ile kosztuje pracodawcę złe samopoczucie pracownika?
Niestety wielu pracowników niewystarczająco dba o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Koszty, które ponoszą przedsiębiorstwa z powodu złego samopoczucia zespołu, są zaskakująco wysokie [1]. Jak się okazuje, wśród światowych wydatków wynikających z dolegliwości związanych z pracą:
- 40% to dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego,
- 16% to choroby kardiologiczne,
- 9% stanowią problemy z układem oddechowym,
- 7% to zaburzenia psychiczne.
Jak podaje Alebank [2], nieobecność pracownika zarabiającego 2500 zł netto może wynosić nawet do 6000 zł netto. W końcu pracodawca musi zapłacić za nadgodziny osób wypełniających obowiązki nieobecnego lub zatrudnić kogoś na jego zastępstwo. Złe samopoczucie prowadzące do nieefektywnej pracy kosztuje amerykańskie firmy aż 150 miliardów dolarów rocznie! [1]
Jak zadbać o wellbeing zespołu?
ICAN Institute [3] opisuje wskaźnik Wellbeing Index, stworzony przez firmę Healthways oraz Instytut Gallupa, który wyróżnia najważniejsze czynniki wpływające na indywidualne spełnienie i satysfakcję z pracy. Są to:- poczucie sensu;
- relacje,
- finanse,
- społeczność,
- stan fizyczny.
Okazuje się, że aż 30% ankietowanych osób nie odczuwa spełnienia w żadnym z wymienionych obszarów, a tylko 7% jest zadowolonych z każdego elementu. Jeśli więc chcesz zadbać o samopoczucie swoich pracowników, Twoje wysiłki powinny skoncentrować się na inwestowaniu w ich zdrowie i dobrostan psychiczny.
Spersonalizuj swój
pakiet badań
Spersonalizuj swój
pakiet badań
Nie wiesz jaki pakiet badań wybrać dla siebie
lub członków Twojej rodziny?
Wypełnij nasz kwestionariusz a my dopasujemy pakiet indywidualnie pod potrzeby na bazie Twoich odpowiedzi.
Opieka zdrowotna
Magazyn Wellbeing People [4] wskazuje na kilka cennych wskazówek, które warto wdrożyć jako wartości dla całej firmy, by szerzyć kulturę dbania o siebie i o swoje zdrowie, a tym samym wprowadzić wellbeing w miejscu pracy. Przede wszystkim lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego ważne jest zdrowe odżywianie, optymalne nawodnienie, regularne ćwiczenia fizyczne i odpowiednia ilość snu. Zwróć więc uwagę na to, co jest oferowane w Twojej firmie do jedzenia, czy zachęcacie do aktywności fizycznej, a także czy nie pochwalacie zachowań obejmujących niedobór snu i odpoczynku.
Jak podaje Human Resource Executive [5], pandemia COVID-19 sprawiła, że wielu pracowników odłożyło profilaktyczne badania na później. Według ekspertów spadek liczby badań profilaktycznych w ostatnim roku może wywołać gwałtowny przyrost zachorowań na nowotwory, choroby układu krążenia i inne przewlekłe schorzenia.
Warto zastanowić się nad akcją badań profilaktycznych w Twojej firmie. uPacjenta pomoże dobrać badania odpowiadające na problemy, z którymi aktualnie mierzą się Twoi pracownicy. Mogą to być testy pod kątem odporności, długotrwałego stresu, zmęczenia, chorób cywilizacyjnych, czy też ogólnego stanu zdrowia.
Stan psychiczny pracowników
Z raportu Healthdesk [6] wynika, że aż 25% pracowników biurowych pracuje z niższą efektywnością ze względu na chroniczne poczucie stresu. W Wielkiej Brytanii szacuje się, że około 30-40% absencji chorobowej można przypisać jakiejś formie choroby psychicznej [7]. Natomiast stres związany z pracą jest główną przyczyną złego stanu zdrowia w miejscu pracy, niskiej produktywności i błędów ludzkich. Co więcej, według Warwick [8] pracownicy, którzy są szczęśliwi, cechują się produktywnością o 12% wyższą od pozostałych. Ale co zrobić jako przedsiębiorstwo, żeby wpłynąć na samopoczucie psychiczne zespołu?
Jak podpowiada Wellbeing People, w zakresie dbałości o dobrostan pracowników ważne jest oferowanie wsparcia, otwarta komunikacja, a także motywowanie do znajdowania równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Zachęcaj pracowników do rozmów o swoich potrzebach i problemach, żeby tworzyć kulturę akceptacji oraz otwartości. Dzięki temu Twoi podwładni będą czuli, że ich samopoczucie jest ważne i że mogą liczyć na Twoje wsparcie, bez obaw, wstydu i lęku o nieprzyjemne konsekwencje ukazania swoich słabości. Zwróć uwagę również na to, czy pracownicy mają stawiane realistyczne oczekiwania - zbyt duża presja, by nieustannie pracować na najwyższym poziomie, może bowiem doprowadzić do wyczerpania psychicznego i emocjonalnego.
Jeśli chcesz ograniczyć nieobecności, zwolnienia lekarskie i spadki efektywności swoich pracowników, zrób co w Twojej mocy, aby zadbać o ich zdrowie fizyczne i stan psychiczny. Dzięki temu możesz stworzyć atrakcyjną kulturę organizacji i wygenerować większe zyski!
Źródła:
- https://m.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/72103/absencja_chorobowa_szacowanie_kosztow.pdf
- https://alebank.pl/ile-kosztuja-pracodawce-nieobecnosci-chorobowe-pracownikow/?id=265398&catid=22872
- https://www.ican.pl/b/well-being-w-pracy-moda-czy-rosnaca-swiadomosc/PhXOQzApw
- https://www.wellbeingpeople.com/2019/06/21/how-to-improve-health-and-wellbeing-in-the-workplace/
- https://hrexecutive.com/soundbite-dont-skip-annual-exams-screenings/
- https://www.healthdesk.com.pl/raport-healthdesk/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3062016/
- https://warwick.ac.uk/newsandevents/pressreleases/new_study_shows/