Czy dieta bezmięsna jest zdrowa?
Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego prawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska lub wegańska jest odpowiednia dla człowieka na każdym etapie jego rozwoju. Okazuje się jednak, że skomponowanie bezmięsnego jadłospisu nie jest proste i niesie ze sobą ryzyko różnego rodzaju niedoborów. Potwierdza to badanie, w którym porównano stan zdrowia mięsożerców i wegetarian. Co prawda u osób jedzących mięso przeciętnie diagnozowano aż 7 różnych niedoborów, jednak wegetarianom również brakowało składników odżywczych (głównie 3: wapnia oraz witamin B12 i D).
Co w takim razie jeść na diecie roślinnej, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników? Jakie witaminy i minerały powinien uwzględniać bezmięsny jadłospis? Jak zbilansować dietę wegetariańską i wegańską? Sprawdź to!
7 najważniejszych składników odżywczych dla wegan i wegetarian
Żelazo
Produkty roślinne są źródłem tzw. żelaza niehemowego, które jest przyswajane znacznie gorzej niż żelazo hemowe obecne w produktach zwierzęcych. Dlatego weganie i wegetarianie są szczególnie narażeni na występowanie niedokrwistości z niedoboru żelaza.
Jak poprawić przyswajalność żelaza? Jak zbilansować dietę wegetariańską? Do posiłków zawierających źródła żelaza niehemowego (soja gotowana, pestki słonecznika, pestki dyni, płatki owsiane) warto dodawać produkty bogate w witaminę C. Witamina ta zwiększa przyswajalność żelaza 2-12 razy w zależności od rodzaju posiłku.
Ferrytyna
Poza stężeniem żelaza istotnym wskaźnikiem rozwoju anemii jest poziom ferrytyny, która magazynuje żelazo i zabezpiecza komórki przed szkodliwym działaniem tego pierwiastka. Nasz organizm pobiera żelazo w pierwszej kolejności z ferrytyny, dlatego spadek tego parametru może informować o anemii jeszcze zanim badania wykażą obniżenie stężenia żelaza.
Aby podnieść poziom ferrytyny i zbilansować dietę wegańską i wegetariańską, należy spożywać rośliny strączkowe, pełnoziarniste kasze, suszone owoce oraz warzywa i owoce bogate w witaminę C.
Wapń
To podstawowy budulec kości i zębów, także składnik istotny dla prawidłowej pracy mięśni i gospodarki hormonalnej. Najlepszym źródłem tego pierwiastka jest mleko oraz nabiał. Przyswajanie wapnia z produktów roślinnych jest utrudnione ze względu na obecność błonnika i kwasu szczawiowego.
Jeśli jesteś na diecie bezmlecznej, włącz do jadłospisu te produkty roślinne, które wyróżniają się na tle innych wysoką zawartością wapnia:
- mak,
- sezam (i produkty zawierające ten składnik, np. pasta tahini),
- nasiona chia,
- siemię lniane,
- figi suszone.
Witamina B12 a dobrze zbilansowana dieta wegetariańska
To witamina, która odgrywa istotną rolę w pracy nerwów, komórek oraz bierze udział w tworzeniu DNA. Niestety, nie ma jej w owocach, warzywach czy produktach zbożowych. Dlatego weganie i wegetarianie powinni suplementować witaminę B12, a osoby jedzące niewielkie ilości mięsa (fleksitarianie) i produktów pochodzenia zwierzęcego - regularnie kontrolować jej poziom i w razie potrzeby wdrożyć suplementację.
Witamina B9 (kwas foliowy)
Kwas foliowy odgrywa istotną rolę w procesie krwiotwórczym - jego odpowiedni poziom chroni przed rozwojem anemii. Ponadto składnik ten wspomaga tworzenie, dojrzewanie i pracę komórek.
Choć witamina B9 występuje w pokarmach roślinnych, jej wchłanianie może być zaburzone przez czynniki takie jak choroby jelit, niektóre leki czy niedobory innych witamin (B12, C).
Dobrze zbilansowana dieta wegetariańska powinna zawierać odpowiednie ilości witaminy B9. Aby wzbogacić dietę w większą ilość kwasu foliowego, należy spożywać surowe lub krótko gotowane warzywa, w szczególności zielone oraz zboża, pestki i orzechy.
Witamina D
Witamina D jest głównie syntezowana w skórze pod wpływem światła. Dlatego w sezonie zimowym u osób, które wykluczyły z diety produkty spożywcze zawierające witaminę D (nabiał, tłuste ryby), może wystąpić niedobór tego składnika.
Witamina D występuje tylko w nielicznych produktach roślinnych, głównie grzybach (borowik, pieczarka, pieprznik jadalny). Aby zbilansować dietę wegetariańską i wegańską, powinno się rozważyć jej suplementację.
Aminokwasy egzogenne
Soczewica czy fasola są cennymi źródłami białka, jednak nie zawierają one wszystkich aminokwasów egzogennych - związków, których nasz organizm nie jest w stanie sam wyprodukować i które muszą być dostarczane wraz z dietą.
Aby w pełni pokryć zapotrzebowanie na proteiny, warto spożywać różnorodne posiłki roślinne, uwzględniając w jadłospisie kilka gatunków roślin strączkowych. Dobrze jest również włączyć do diety nasiona chia oraz komosę ryżową - zawierają one wszystkie aminokwasy egzogenne i są źródłem tzw. kompletnego białka.
Jak sprawdzić, czy dieta wegańska lub wegetariańska jest dobrze zbilansowana?
Z myślą o osobach rezygnujących ze spożywania mięsa stworzyliśmy pakiet badań dla wegan i wegetarian. Jest on ukierunkowany na wykrycie niedoborów i nieprawidłowości zdrowotnych, które dotykają osoby na diecie roślinnej. Regularne badania to najprostszy sposób na to, by ocenić, czy we właściwy sposób komponujemy jadłospis i czy na co dzień towarzyszy nam dobrze zbilansowana dieta wegetariańska/wegańska.
Jeśli stosunkowo niedawno wdrożyliśmy nowy sposób odżywiania, warto także obserwować reakcje organizmu. Przewlekłe zmęczenie, spadki lub wahania nastroju czy zwiększona podatność na infekcje mogą być sygnałem, że nie dostarczamy organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Pamiętajmy też, że zapotrzebowanie na poszczególne witaminy i mikroelementy zmienia się sezonowo (np. zimą podaż witaminy D powinna być większa), w zależności od wieku czy sytuacji życiowej (ekspozycja na stres, ciąża). Dolegliwości wywołane niedoborami mogą pojawić się nawet wtedy, gdy od dłuższego czasu z powodzeniem stosujemy dietę bazującą na roślinach.
Wegetarianie, weganie, fleksitarianie - zachęcamy Was do rozsądnego planowania jadłospisu i regularnych badań! Dzięki nim jeszcze lepiej zbilansujecie dietę, poprawiając swój stan zdrowia i samopoczucie.