Co na przeziębienie w ciąży? Tylko bezpieczne sposoby
Domowe sposoby

Co na przeziębienie w ciąży? Tylko bezpieczne sposoby

Bycie w ciąży może czasami przypominać spacer po polu minowym. Wiele leków lub produktów, które zwykle wspierają nas w walce z przeziębieniem, może zakłócić przebieg ciąży – które sposoby na przeziębienie są zatem bezpieczne? Dodatkowo dochodzi troska o pociechę: czy kaszel lub kichanie może mu zaszkodzić? Odpowiedzi na te pytania poznasz, czytając tekst.

Wpływ przeziębienia na ciążę

Z reguły przeziębienie w ciąży nie jest niebezpieczne – szczególnie gdy nie towarzyszy mu gorączka (o tym niżej). W rzeczywistości niektóre przeziębieniowe objawy, np. kichanie lub katar, są powszechne i ściśle powiązane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w Twoim ciele! Twój organizm wkłada wiele wysiłku w dostosowanie się do nowej sytuacji, dlatego może się zdarzyć, że czujesz się osłabiona lub nawet przeziębiona. Faktem jest też, że ciężarne są bardziej narażone na wszelkiego typu infekcje. Uzbrój się zatem w cierpliwość i zapoznaj się z bezpiecznymi lekami na przeziębienie dla kobiet w ciąży lub domowymi sposobami na przeziębienie w ciąży opisane niżej.

Sentence-neutral card icon
Niektóre infekcje w ciąży mogą zaburzać jej przebieg lub powodować wady płodu. Dowiedz się więcej o chorobach zakaźnych w ciąży.

Katar w ciąży

Wbrew pozorom zatkany nos w ciąży to częste zjawisko! Zmiany hormonalne w ciele przyszłej mamy (w tym przypadku w szczególności zwiększona produkcja estrogenu i progesteronu) powodują obrzęk śluzówki nosa. To powoduje katar. Jeśli objaw ten nie jest związany z przeziębieniem, a wspomnianymi zmianami hormonalnymi, mamy niewesołą wiadomość: prawdopodobnie będzie Ci towarzyszył przez większość ciąży. Zwykle taki katar mija całkowicie dopiero ok. 2 tygodnie po porodzie.

uCiebiez uPacjenta, czyli:
Domowepobrania krwi
Internetowekonsultacje ze specjalistami medycznymi
Edukacjazdrowotna
Badanie bez skierowania

Co na katar w ciąży?

✅ Ciepłe okłady na czoło

Okłady przynoszą chwilową ulgę, a ponadto poprawiają obieg krwi, nawilżają drogi oddechowe oraz redukują ciśnienie w zatokach. Poza tym są wyjątkowo proste to zrobienia! Wystarczy namoczyć kawałek czystego materiału w gorącej (ale nie wrzącej!) wodzie, odkręcić i przyłożyć do czoła. Okład trzymać do momentu, aż poczujesz ulgę. Jeśli w międzyczasie straci temperaturę – namocz go ponownie. To całkowicie bezpieczny i skuteczny sposób.

✅ Inhalacje z soli fizjologicznej w ciąży

Inhalacje w ciąży to bezpieczny sposób na katar – i nie tylko. Sprawdzą się również w przypadku bólu gardła lub kaszlu. Jeśli masz w domu nebulizator – skorzystaj z niego! Jeśli nie, wystarczy, że rozpuścisz trochę soli kuchennej w gorącej wodzie, nakryjesz się ręcznikiem i będziesz wdychać parę wodną nad talerzem. Takie inhalacje pomagają w upłynnianiu gęstego śluzu zaległego w górnych drogach oddechowych. Inhalacje można także urozmaicić naparami z ziół, np. mięty.

⚠️ Krople do nosa w ciąży

Oksymetazolina i ksylometazolina to substancje często obecne w aerozolach lub kroplach do nosa, które są odradzane kobietom w ciąży. Choć w lekach bez recepty stężenie tych substancji jest niskie, nie należy stosować tego typu sprejów do nosa na katar w ciąży bez konsultacji z lekarzem. Lecząc się na własną rękę, lepiej wybierać preparaty na bazie soli morskiej.

⚠️ Rutinoscorbin w ciąży

Rutinoscorbin to jeden z pierwszych preparatów, o których myślimy, gdy czujemy się niewyraźnie. Choć wstępne dane kliniczne dot. stosowania zawartego w Rutinoscorbinie rutozydu oraz kwasu askorbinowego nie wskazują na zagrożenie dla ciąży, więcej danych jest potrzebnych, by jednoznacznie określić bezpieczeństwo tego leku. Wiadomo jednak, że kwas askorbinowy w nadmiernych ilościach może doprowadzić do objawów niedoborów u noworodków. Stosowanie leku powinno zatem zostać skonsultowane ze specjalistą.

Kichanie w ciąży

Kichanie w ciąży to kolejny popularny objaw, który często towarzyszy katarowi. Poza obrzękiem śluzówki nosa spowodowanym zmianami hormonalnymi, przyczyną może być obniżona odporność na pewne alergeny. Jeśli nie wiesz, na co jesteś uczulona, sprawdź to, wykonując testy na alergię w domu.

Pragniemy zaznaczyć, że mitem jest, aby kichanie było niebezpieczne dla ciąży. Powiedzmy to sobie stanowczo: kichanie nie szkodzi dziecku i nie może spowodować poronienia, ani żadnych komplikacji ciążowych.

Jak radzić sobie z kichaniem w ciąży?

✅ Zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza

Obojętne, czy kichanie spowodowane jest zmianą poziomu kobiecych hormonów w Twoim organizmie, czy przeziębieniem – ulgę przyniesie Ci odpowiednie nawilżenie powietrza. Zainteresuj się kupnem nawilżacza do domu lub wywieś w pokojach, w których przebywasz najczęściej, mokre szmatki i ręczniki. Co to daje?
Drażniące substancje w powietrzu, np. pyłki roślin, stają się cięższe, dzięki czemu nie trafiają do naszych dróg oddechowych.
Wilgotne powietrze rozluźnia śluz i ułatwia jego wydalanie. Jeśli kichaniu towarzyszy katar lub ból gardła, przyniesie to ulgę!

Sentence-alert card icon
Decydując się na zakup nawilżacza powietrza, pamiętaj, by utrzymywać go w czystości. W przeciwnym razie w zaniedbanym urządzeniu może zacząć rozwijać się pleśń i bakterie!

Ból gardła w ciąży

Ból gardła w ciąży również nie jest powodem do zmartwień. Czego unikać przy leczeniu tej dolegliwości? Czytaj dalej!

Opieka na każdym etapie ciąży - badania krwi w domu

Package preview image
Dla kobiet
519,00 zł
Pakiet badań przed ciążą
ALT, ALAT (aminotransferaza alaninowa)

Odpowiedzialne podejście do planowania ciąży to odpowiednie dbanie o siebie już na etapie starań o dziecko. Sprawdź gotowość swojego organizmu do ciąży oraz przeprowadź badania pod kątem infekcji intymnych i niedoborów, które mogą wpłynąć na rozwój płodu – a to wszystko bez wychodzenia z domu! W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Ciąża i macierzyństwo
339,00 zł
Pakiet badań dla kobiet w ciąży
Ferrytyna Glukoza

Ciąża to czas, w którym organizm kobiety pracuje na najwyższych obrotach. Badania zawarte w pakiecie pozwalają ocenić ogólny stan zdrowia przyszłej mamy oraz wykryć ewentualne nieprawidłowości, które mogą stanowić zagrożenie dla ciąży i prawidłowego rozwoju dziecka. Zadbaj o siebie oraz nienarodzonego maluszka — i bądź spokojna. Nerwy oszczędzi Ci także domowe pobranie krwi: zamień krzesełko w przychodni na ulubiony fotel! W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Choroby intymne
319,00 zł
Pakiet badań na choroby zakaźne w ciąży
HBs antygen

Zbadaj się na toksoplazmozę, HIV, HCV, HBV i różyczkę na jednej wizycie specjalisty medycznego w Twoim domu! Nawet jeśli nie odczuwasz żadnych objawów, możesz być nosicielką wirusów lub bakterii, które zagrażają prawidłowemu przebiegu ciąży. Zbadaj się w domu i ogranicz ekspozycję na obce patogeny! W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Co stosować na ból gardła w ciąży?

✅ Płucz gardło solą

Roztwór soli w wodzie (w proporcji: 1 łyżeczka na szklankę letniej wody) na przepłukanie gardła pomoże złagodzić ból i jest całkowicie bezpieczny dla ciąży. Również wyżej opisane inhalacje solą fizjologiczną przyniosą ulgę w bólu gardła.

✅ Miód w ciąży? O tak!

Miód ma działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, a nawet przeciwbólowe. Przyspiesza również proces regeneracji organizmu. Kluczem do stosowania miodu jako środka na przeziębienie jest dodawanie go do przestygniętej wody, ponieważ zbyt wysoka temperatura zabija jego lecznicze właściwości. Miód w ciąży można spożywać w dowolnych ilościach.

✅ Siemię lniane nie tylko na problemy żołądkowe

Poza pobudzaniem trawienia i ułatwianiem wypróżniania siemię lniane łagodzi też stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej oraz gardła. Jest to bezpieczniejsza alternatywa dla innych znanych ziół na ból gardła np. szałwii lub tymianku, których lepiej unikać.

✅ Antybiotyki w ciąży

Przytrafiła Ci się angina w ciąży i zastanawiasz się, czy przepisane antybiotyki nie wpłyną na rozwój dziecka? Na szczęście w leczeniu anginy zwykle stosuje się antybiotyki na bazie penicyliny, które są bezpieczne dla Twojego stanu.

Dowiedz się więcej o leczeniu anginy.

Sentence-neutral card icon
Antybiotyki zawierające: tetracykliny (np. tetracyklina), aminoglikozydy, fluorochinolony, kotrimoksazol, nitrofurantoina i chinolony, polimyksyny (np. kolistyna) są odradzane kobietom w ciąży.

🚫 Tymianek w ciąży

Tymianek i podbiał to znane połączenie, stosowane w szczególności przy bólu gardła. Tymianek pospolity zwiększa czynność wydzielniczą oskrzeli, pomaga upłynnić zalegającą wydzielinę, ma też działanie przeciwzapalne. Ponadto stymuluje wydzielanie soku żołądkowego i działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Niestety może wykazywać też działanie wczesnoporonne, zwłaszcza kiedy jest spożywany w większych ilościach.

🚫 Szałwia w ciąży

Płukanie gardła szałwią lub stosowanie pastylek na gardło na bazie tego zioła to popularny sposób na ból gardła ze względu na właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne rośliny. Jednak, jak podaje portal leki.pl, szałwia stosowana w ciąży może nieść ryzyko przyspieszonego porodu i zahamowania laktacji. Wszystko przez tujon — toksyczną substancję zawartą w tym ziele.

Kaszel w ciąży

Podobnie jak zwykłe przeziębienie, kaszel w ciąży nie stanowi zagrożenia dla płodu (choć silny kaszel w zaawansowanej ciąży faktycznie może wywołać skurcze macicy i przedwczesny poród). Jest za to… mniej skuteczny! Wskutek rozrostu macicy i rozwijającego się w niej płodu dochodzi do uniesienia kopuły przepony. W związku z tym nie dochodzi do efektywnego usunięcia wydzieliny z dróg oddechowych przy próbach odkrztuszania. Dlatego też ten objaw przeziębienia może męczyć Cię dłużej, jeśli jesteś w ciąży.

Sentence-neutral card icon
Dotknęło Cię zapalenie oskrzeli w ciąży? Ta choroba może mieć wpływ na ciążę. Dowiesz się więcej w artykule o zapaleniu oskrzeli.

Co na kaszel w ciąży?

✅ Syrop z cebuli w ciąży

Alternatywą do syropów dostępnych w aptece, jest domowy syrop na kaszel w ciąży – i nie tylko, bo syrop z cebuli działa też antyoksydacyjnie oraz antybakteryjnie. Pomaga odkrztusić zalegającą wydzielinę, a ponadto łagodzi ból gardła, pomaga w walce z katarem oraz wzmacnia odporność – w końcu jest pełen witamin!

Jak zrobić syrop z cebuli?
Posiekaną cebulę umieść w naczyniu i posyp cukrem lub polej miodem. Odstaw na 1 dzień – w tym czasie cebula puści sok i rozcieńczy mieszaninę. Pij 1 łyżeczkę syropu kilka razy w ciągu dnia.

⚠️ Syropy na kaszel w ciąży

Z ostrożnością powinnaś podchodzić do aptecznych syropów na kaszel w ciąży. Mogą zawierać gwajafenezynę, która ma działanie wykrztuśne. Wpływ tej substancji na ciążę nie jest potwierdzony, jednak odradza się jego stosowanie szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Ponadto zdecydowana większość syropów oparta jest na alkoholu, którego należy przecież unikać w oczekiwaniu na dziecko. Skonsultuj się w aptece z farmaceutą, aby mieć pewność, że wybrany specyfik jest bezpieczny dla Ciebie i dziecka.

Ból głowy w ciąży

Jak podaje Brytyjska Służba Zdrowia (NHS) bóle głowy mogą zdarzać się w szczególności na początku ciąży. Jeśli jednak utrzymują się również w kolejnych trymestrach, być może ma to związek z nadciśnieniem tętniczym. Skorzystaj z darmowej konsultacji ze specjalistą medycznym, który podpowie, jakie badania wykonać, by móc ocenić swój stan zdrowia.

Co na ból głowy w ciąży?

✅ Amol w ciąży

Amol może być stosowany na ból głowy, zatok, ucha, a nawet kaszel. Amol w ciąży można stosować wyłącznie na skórę, nigdy doustnie (zawiera alkohol)! Bezpieczne jest zatem masowanie węzłów chłonnych lub okolic zatok tym preparatem. Łagodzi to ból zatok w ciąży i rozgrzewa organizm. Kilka kropel nierozcieńczonego preparatu możesz wcierać w skórę nawet kilka razy na dobę.

🚫 Leki przeciwbólowe w ciąży

Niestety większość popularnych i łatwodostępnych leków w aptece nie jest bezpieczna dla ciąży. Wyjątek stanowi opisany niżej paracetamol, który stosowany sporadycznie nie wpływa na przebieg ciąży. Zakazane są:

  1. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ lub NSAIDs), czyli grupa leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Większość popularnych leków na przeziębienie bez recepty należy do tej grupy. W szczególności mowa tutaj o następujących produktach:
    1. Aspiryna – czyli kwas acetylosalicylowy. Przy długotrwałym stosowaniu ma także działanie przeciwzakrzepowe. Stosowana w ciąży bez odpowiedniego nadzoru może zwiększać ryzyko wytrzewiania wrodzonego, krwawień, wad serca i rozszczepu podniebienia u dziecka. Chcąc poradzić sobie z gorączką w ciąży, lepiej sięgnąć po paracetamol (zobacz niżej).
    2. Ibuprofen – ten niesteroidowy lek przeciwzapalny, przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, zmniejszający obrzęk, poprawiający ruchomość stawów oraz usuwający uczucie zdrętwienia w stawach. Hamuje także agregację płytek krwi oraz zmniejsza krzepliwość krwi. Stosowanie go w ciąży, szczególnie w I trymestrze, może prowadzić do poronienia, bądź negatywnie wpłynąć na rozwój nerek i układu krążenia płodu. Zobacz, w jakich innych sytuacjach nie można stosować ibuprofenu
    3. Naproksen – kolejny niesteroidowy lek przeciwzapalny o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Podobnie jak ibuprofen działa antyagregacyjnie i może przyczyniać się do wad rozwojowych płodu.
  2. Pyralginazgodnie z ulotką, lek ten zawiera metamizol, substancję podobną do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które są stanowczo odradzane w ciąży. Dlatego nie zaleca się stosowania Pyralginy w ciąży.
  3. Kodeina – to tak naprawdę pochodna morfiny. Pomaga przy silnych bólach głowy, kości, stawów, bólach miesiączkowych, pourazowych oraz po ekstrakcji zęba, hamuje też suchy, uporczywy kaszel. Konsekwencją niekontrolowanego przyjmowania kodeiny w ciąży może być zahamowanie ośrodka oddechowego u dziecka niedługo po porodzie. Innymi możliwymi skutkami są: problemy z oddychaniem, bądź zespołu odstawiennego u noworodka.

Ból zatok w ciąży

Chore zatoki w ciąży to prawdziwe utrapienie. Na szczęście w większości przypadków nie jest to zagrożenie dla dziecka.

Co na zatoki w ciąży?

✅ Zapewnij sobie komfort snu: podłóż drugą poduszkę!

Podwójna poduszka pod głową pomoże spłynąć zalegającej wydzielinie i swobodnie oddychać podczas snu.

✅ Przepłucz zatoki wodą z solą

Wprowadź do swojego nosa strumień wody z rozpuszczoną odrobiną soli kuchennej lub z solą fizjologiczną. Zrobisz to przy pomocy gotowych zestawów do płukania zatok, dostępnych w aptekach lub samodzielnie rozpuszczając 1 łyżeczkę soli na 1 szklankę wody. Upewnij się, że korzystasz z CZYSTEJ wody – najlepiej wcześniej przegotowanej i wystygniętej. W przeciwnym razie narażasz się na pogorszenie infekcji.

Przeczytaj artykuł o zapaleniu zatok i dowiedz się więcej.

Sentence-neutral card icon
Podczas płukania zatok skorzystaj z poniższych tipów:
  1. Przed wprowadzeniem strumienia wody do nosa pochyl się nad umywalką i zatkaj jedną dziurkę.
  2. Oddychaj przez usta. W ten sposób unikniesz przedostania się słonej wody do gardła – a nie jest to przyjemne.
  3. Kiedy ściśniesz buteleczkę i przepłuczesz jedną stronę nosa, odetkaj drugą dziurkę i pozwól wodzie wypłynąć.

⚠️ Sinupret w ciąży

Sinupret to popularny lek ziołowy pomocny w przypadku bólu zatok. Niestety jego wpływ na rozwój płodu jest nieznany, dlatego ze względów bezpieczeństwa należy unikać tego leku. Odradza się stosowanie Sinupretu w okresie karmienia piersią. Zanim zdecydujesz się wziąć ten preparat, skonsultuj się z lekarzem.

🚫 Ibuprom zatoki w ciąży

Każdy wariant leku Ibuprom zawiera ibuprofen, który może być niebezpieczny dla ciąży, szczególnie w I i III trymestrze. Zrezygnuj z tego leku, dopóki nie urodzisz.

Gorączka w ciąży

W odróżnieniu od wyżej wymienionych objawów gorączka w ciąży może być niebezpieczna – zwłaszcza we wczesnej ciąży. Badanie Waller i in. wykazało, że wysoka temperatura na samym początku ciąży lub tuż przed zapłodnieniem zwiększa ryzyko wad płodowych. Jeśli masz podwyższoną temperaturę w ciąży, nie zwlekaj, i skonsultuj się ze swoim lekarzem!

Jak radzić sobie z gorączką w ciąży?

✅ Pij dużo wody

W każdej chorobie, szczególnie takiej, której towarzyszy gorączka, ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Zapewnienie organizmowi optymalnej ilości wody wspomaga regenerację. Dzięki wodzie nasze ciało bardziej skutecznie zwalcza wysoką temperaturę. Co więcej, dbanie o nawilżenie gardła łagodzi jego ból, ułatwi też odkrztuszanie zalegającej wydzieliny.

✅ Czosnek w ciąży

Czosnek to kolejny znany sposób na przeziębienie i jego profilaktyce. Zapobiega też stanowi przedrzucawkowemu, czyli komplikacji ciąży charakteryzującej się podwyższonym ciśnieniem krwi. Może także chronić przed przedwczesnym porodem. Nie jest znana maksymalna bezpieczna dawka czosnku, jednak ilości wykorzystywane do potraw są uznawane za bezpieczne. Warto jednak pamiętać, że zbyt częste spożywanie go w ciąży może zwiększać ryzyko wystąpienia krwawienia lub przyczynić się do niestrawności, zwłaszcza jeśli cierpisz na chorobę refluksową przełyku.

✅ Paracetamol w ciąży

Paracetamol traktuje się jako bezpieczny lek na przeziębienie ciąży, pomaga też zwalczyć stan podgorączkowy. Dopuszczony jest do stosowania u kobiet ciężarnych od 4. miesiąca ciąży, a także u karmiących mam, a nawet u noworodków i niemowląt. Łagodzi bóle, sprawdzi się również jako rozwiązanie na gorączkę w ciąży. Paracetamol zawarty jest np. w popularnym Apapie, Theraflu, Fervexie. Zobacz, kiedy nie stosować paracetamolu..

Paracetamol w ciąży – dawkowanie

Leki na przeziębienie w ciąży

Pamiętaj, że kobiety ciężarne powinny konsultować z lekarzem prowadzącym każdy przyjmowany lek, ponieważ środki przyjmowane przez matkę, przenikają także do płodu. W konsekwencji może mieć to wpływ na rozwój dziecka. Znając Twoją historię medyczną i prowadzony tryb życia, lekarz jest w stanie ocenić przewagę korzyści nad potencjalnymi działaniami niepożądanymi.

Najbardziej newralgicznym momentem jest pierwszy trymestr. Przez pierwsze 12 tygodni ciąży lepiej unikać wszelkich leków. To właśnie w tym czasie kształtują się najważniejsze organy oraz dochodzi do kluczowych podziałów komórkowych.

Są jednak leki, które lekarze zgodnie odradzają przyszłym mamom, ponieważ mogą zwiększać ryzyko wad płodowych. Wśród substancji i leków na przeziębienie, których lepiej nie brać w ciąży, są leki, które z dużym prawdopodobieństwem znajdują się w Twojej domowej apteczce. Wymieniliśmy je wyżej, ale też zebraliśmy w zbiorczej infografice poniżej, powstałej na bazie informacji z University of Michigan.

Przeziębienie w ciąży - jakie leki brać?

Kiedy udać się do lekarza, jeśli podejrzewamy u siebie przeziębienie podczas ciąży?

System odpornościowy kobiety ciężarnej jest słabszy niż normalnie. Ma to swoją funkcję: dzięki temu organizm nie odrzuca płodu. Jednak konsekwencją tego osłabienia jest zwiększona podatność na infekcje. Choć zwykłe przeziębienie jest niegroźne dla dziecka, to przekształcenie się objawów takich jak: katar, kaszel, bóle gardła w grypę może wpłynąć na przebieg ciąży. Nie lekceważ żadnych z nich, ponieważ kobiety spodziewające się dziecka są bardziej narażone na powikłania po grypie, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Dlatego ważne jest skuteczne i bezpieczne działanie, gdy tylko poczujesz pierwsze niepokojące objawy mogące świadczyć o przeziębieniu.

Sygnałami, które wskazują, że powinnaś udać się do lekarza już teraz, są:

Jak zapobiegać przeziębieniu w ciąży

Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Odpowiedni styl życia i dieta ochronią Cię przed powtórnym przeziębieniem. To, co możesz zrobić to:

  • myć często ręce;
  • wysypiać się;
  • prowadzić zdrową dietę;
  • dbać o nawodnienie organizmu;
  • ruszać się;
  • unikać stresu;
  • starać się nie dotykać oczu, nosa i ust rękami, którymi dotykałaś np. klamek, poręczy, pieniędzy;
  • nie przebywać w bliskim kontakcie z osobami chorymi;
  • unikać dużych skupisk ludzi w okresie grypowym;
  • wykonać badania krwi na odporność, które pomogą wskazać słabsze obszary organizmu.

Zadbaj o te elementy, pamiętając, że ciężarne kobiety są też bardziej narażone na wystąpienie powikłań po grypie, takich jak: zapalenie płuc, oskrzeli lub zatok. Ryzyko tych komplikacji zwiększa się z każdym trymestrem. Najbardziej skuteczną formą zapobiegania nim jest szczepienie przeciwko grypie.

Szczepienie przeciwko grypie w ciąży – co powinnaś wiedzieć

Dostęp do szczepienia przeciwko grypie jest nieograniczony, a w dodatku darmowy. Wystarczy udać się do najbliższego punktu szczepień. Tam umówisz wizytę, na której lekarz przeprowadzi wywiad medyczny i oceni, czy kwalifikujesz się do zabiegu. Eksperci są zgodni, że szczepienie na grypę w ciąży jest bezpieczne.

Szczepienie jest korzystne nie tylko dla Ciebie, ale także dla Twojego dziecka. Nabytą w jego wyniku odporność przenosisz na niemowlę. Dzięki temu redukujesz ryzyko zachorowania dziecka na grypę w pierwszym półroczu jego życia. To świetna wiadomość, zwłaszcza że tak małych dzieci nie można jeszcze zaszczepić przeciwko grypie.

Choć nie ma przeciwwskazań, by zaszczepić się na grypę w ciąży, zaleca się przeprowadzenie tego zabiegu już na etapie planowania dziecka. Dlaczego?
Odporność po szczepieniu następuje po ok. 2 tygodniach od szczepienia i utrzymuje się przez 6-12 miesięcy. Dzięki odpowiednio wczesnemu szczepieniu możesz zabezpieczyć się na cały okres trwania ciąży (a do tego wzmocnić odporność dziecka!).

Sprawdź, gdzie zaszczepisz się przeciwko grypie.

Z odpowiednią mapą przejście przez przeziębienie w ciąży nie musi wyglądać jak spacer po polu minowym. Lista bezpiecznych substancji i produktów pomoże Ci przejść przez gorsze samopoczucie bez szkód dla dziecka. Po powrocie do sił skup się na profilaktyce i przeprowadź badania, które pozwolą ocenić stan kluczowych dla przyszłej mamy parametrów krwi. Pakiet podstawowych badań wykonasz wygodnie we własnym fotelu ze specjalistą medycznym uPacjenta. Dowiedz się więcej o badaniach krwi w ciąży oraz domowych pobraniach krwi.

 

Natalia Kryger
Autor wpisu
Natalia Kryger

Zwolenniczka zdrowego stylu życia oraz uprawiania sportu. Wolne chwile spędza na sali treningowej, ćwicząc akrobatykę powietrzną. Interesuje się psychologią oraz fizjologią człowieka. Autorka tekstów o tematyce medycznej, well-beingowej oraz lifestyle’owej.

Pokaż więcej

Bio photo
Konsultacja merytoryczna
mgr farm. Zofia Winczewska

Farmaceutka, w trakcie doktoratu na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Szkoleniowiec, edukatorka i popularyzatorka wiedzy związanej z medycyną prewencyjną oraz suplementacją spersonalizowaną w oparciu o EBM. Głównym obszarem moich zainteresowań jest wpływ niedoborów pokarmowych na rozwój chorób przewlekłych. Moim marzeniem jest stworzenie kompleksowego systemu prewencji zdrowotnej w oparciu o fachową wiedzę.

Pokaż więcej

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
  • Zaplanuj badania

    Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

  • Zbadaj się u Siebie

    Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

  • Skonsultuj wyniki online

    Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

  • Ciesz się lepszym zdrowiem

    Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.