Progesteron w ciąży. Normy, znaczenie przy in vitro
Badania krwi

Progesteron w ciąży. Normy, znaczenie przy in vitro

Progesteron to jeden z kluczowych hormonów w ciąży. Po zapłodnieniu jego poziom mocno wzrasta. Zapobiega to owulacji w momencie, kiedy macica jest już „zajęta” przez płód. Ponadto wysoki progesteron w ciąży hamuje skurcze macicy, chroniąc przed przedwczesnym porodem. Dowiedz się, ile powinien wynosić progesteron w ciąży, przed ciążą i po transferze blastocysty.

Progesteron w ciąży – normy

Normy progesteronu w ciąży prezentują się następująco:

I trymestr ciąży: 11,0 — 44,3 ng/ml

II trymestr ciąży: 25,4 — 83,3 ng/ml

III trymestr ciąży: 58,7 — 214 ng/ml

Jaki poziom progesteronu świadczy o ciąży? Norma progesteronu w 1. trymestrze ciąży wynosi 11,0 – 44,3 ng/ml, podczas gdy u kobiety nieciężarnej w ostatniej fazie cyklu norma to 1,83 – 23,9 ng/ml. Oznacza to, że poziom progesteronu na początku ciąży może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Warto jednak pamiętać, że badanie progesteronu nie służy diagnostyce ciąży – o zapłodnieniu informuje badanie beta-HCG. Natomiast badania hormonów kobiecych są pomocne w ocenie stabilności ciąży, szczególnie wtedy, gdy kobieta prowadziła leczenie niepłodności lub przechodziła zabieg in vitro.

Niski progesteron a zajście w ciążę

Niski progesteron jest jedną z możliwych przyczyn problemów z zajściem w ciążę. Przed zapłodnieniem progesteron odpowiada bowiem za pogrubienie błony śluzowej macicy (endometrium), co zapewnia optymalne warunki do zapłodnienia.

Niski progesteron w ciąży

Niski progesteron w ciąży może stanowić zagrożenie dla ciąży i przyczynić się do poronienia lub ciąży pozamacicznej. Progesteron stymuluje endometrium do przekazywania składników odżywczych embrionowi, tym samym zapewniając mu warunki do prawidłowego rozwoju.

Objawy niskiego progesteronu w ciąży mogą być tożsame z typowymi objawami ciąży. Na pewno Twoją uwagę powinno zwrócić każde plamienie. Jeśli wcześniej nie zmagałaś się z problemami hormonalnymi, ani nie miałaś problemu z zajściem w ciążę, raczej nie powinnaś się martwić. Natomiast jeśli Twoja droga do stania się matką była wyboista, jeszcze przed zapłodnieniem powinnaś regularnie badać swoje hormony.

Za wysoki progesteron a zajście w ciążę

Wysoki progesteron może stwarzać problemy z zajściem w ciążę, zwłaszcza kiedy przyczyną zbyt wysokiego poziomu hormonu jest zespół policystycznych jajników. Jednak nie przekreśla to całkowicie szans na zostanie matką – kluczowe jest właściwe leczenie i regularne badanie hormonów kobiecych.

Pakiet badań hormonalnych dla kobiet
Pakiet badań hormonalnych dla kobiet

Pakiet badań hormonalnych dla kobiet

Sprawdź, czy osiągasz równowagę hormonalną. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Progesteron a in vitro

Progesteron zapewnia optymalne warunki do zapłodnienia, dlatego ważne jest monitorowanie jego poziomu przed procedurą in vitro oraz po niej. W niektórych przypadkach konieczne jest podawanie progesteronu przez stosowanie kremów lub w przez zastrzyki.

Nie zawsze chodzi tylko o jakość jajeczek. W niektórych przypadkach równie ważny jest odpowiedni poziom progesteronu dla sukcesu zapłodnienia in vitro. Warto pamiętać, że przed rozpoczęciem leczenia niepłodności należy mieć pod kontrolą poziom wielu innych hormonów oraz kluczowych dla ciąży witamin i składników mineralnych, takich jak kwas foliowy czy żelazo. Kompleksowy przegląd zdrowia pod kątem planowania ciąży możesz wykonać u Siebie w domu! Wybierz Pakiet badań przed in vitro dla kobiet i zaoszczędź czas i nerwy. Zbadaj się tak, jak Ci wygodnie.

Pakiet przed in-vitro dla kobiet
Pakiet przed in-vitro dla kobiet

Pakiet przed in-vitro dla kobiet

Wykonaj badania krwi, które pomogą oszacować powodzenie procedury in vitro oraz bezpieczeństwo ciąży. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Progesteron po transferze blastocysty

Optymalne poziomy progesteronu mogą się różnić w zależności od indywidualnych czynników i stosowanych protokołów w różnych klinikach. Badania wskazują, że kiedy poziom progesteronu spada poniżej 5 ng/mg obserwuje się drastyczne obniżenie współczynnika urodzeń po procedurze in vitro. Lekarz prowadzący decyduje, jakie stężenia są optymalne dla powodzenia procedury

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
  • Zaplanuj badania

    Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

  • Zbadaj się u Siebie

    Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

  • Skonsultuj wyniki online

    Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

  • Ciesz się lepszym zdrowiem

    Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.