Lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG)

Lipidogram to badanie sprawdzające poziom cholesterolu we krwi. Dzięki regularnym pomiarom możesz zapobiec miażdżycy, zawałowi serca lub udarowi. Wykonaj badanie cholesterolu w domu dzięki usłudze pobrania krwi u pacjenta!

Zobacz pełny opis

Cena badania od:23,28 zł

Komu polecamy badanie lipidogramu?

Każdemu, kto chce długo cieszyć się zdrowiem

Osobom chcącym oszacować ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca

Kobietom po 55. r.ż.

Młodzieży po 20. r.ż., która jeszcze nigdy nie mierzyła cholesterolu

Chorym na nadciśnienie, choroby nerek, wątroby lub układu sercowo-naczyniowego

Cierpiącym na choroby autoimmunologiczne np. łuszczycę lub RZS

Osobom często spożywającym tłuste potrawy

Świeżo upieczonym mamom po okresie połogu

Osobom, które mają genetyczne predyspozycje do dyslipidemii lub miały w rodzinie przypadki zawału mięśnia sercowego

Pacjentom w celu monitorowania skuteczności leczenia zbijania cholesterolu

Mężczyznom po 45. r.ż

Kobietom po menopauzie

Dzieciom i młodzieży obarczonym wysokimi czynnikami ryzyka rozwoju miażdżycy (cukrzyca, nadwaga lub otyłość)

Cukrzykom

Osobom prowadzącym siedzący tryb życia

Pacjentom z nadwagą lub otyłością

Nałogowym palaczom

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy zrobić badanie na miażdżycę?

Lipidogram wykonuj nawet, kiedy nie odczuwasz żadnych objawów - miażdżyca długo rozwija się w ukryciu. Aby jej zapobiegać, badaj się regularnie.

Materiał do badania:krew żylna
Metoda badania:spektrofotometryczna
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:24h
Szacowny okres ważności wyników:3 miesiące
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Diagnostyka

Badania wykonywane są przy współpracy z siecią laboratoriów Diagnostyka.

Jak wykonać badanie lipidogramu w domu?

1
Zamawiasz online

Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.

2
My pobieramy Ci krew w domu

Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

3
Wyniki odbierasz online

Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Dlaczego warto wykonać badanie na miażdżycę: lipidogram?

Prawie 20 mln Polaków ma zbyt wysoki cholesterol. Jeśli przyjrzymy się liczbom w kategoriach wiekowych, zobaczymy, że wśród osób po sześćdziesiątce aż 80% Polaków ma cholesterol powyżej normy. Wielu z nich może nie zdawać sobie z tego sprawy — wysoki cholesterol nie daje żadnych objawów. Gromadzi się latami, prowadząc do miażdżycy, udaru mózgu, wylewu lub zawału serca — co może spowodować nawet śmierć pacjenta.

Lipidogram to podstawowe badanie, dzięki któremu możesz ochronić swoje naczynia krwionośne przed szkodliwym wpływem wysokiego stężenia cholesterolu. Dlatego w trosce o zdrowie wykonaj pierwszy lipidogram około 20. roku życia i powtarzaj to badanie co ok. 5 lat. Profil lipidowy wykonywany jako badanie przesiewowe pozwala zidentyfikować problemy zdrowotne i zmienić swój styl życia (odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, ograniczenie spożycia alkoholu), a w razie konieczności wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Sentence-neutral card icon
Wysoki cholesterol sukcesywnie i po cichu zaburza pracę całego układu sercowo-naczyniowego. Sprawdź kompleksowo swoje zdrowie — wybierz pakiet badań, który zmierzy poziom cholesterolu i innych ważnych parametrów.

Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
Stres
159,00 zł
PAKIET BADAŃ NA SERCE
Elektrolity (Na, K)

Nieinwazyjne badania na serce z krwi – i to we własnym domu, bez stania w kolejkach, szumu ludzi dookoła i stresu? Tak, to możliwe! Pakiet Badań na Serce to aż 6 markerów sercowych, które ocenią kondycję tego ważnego mięśnia oraz określą ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Wykrycie nieprawidłowości w badaniach zawartych w pakiecie pozwala na wcześniejsze zarysowanie poziomu ryzyka wystąpienia chorób sercowych i wprowadzenia zmian w swoim stylu życia, które zmniejszą prawdopodobieństwo zachorowania. Zdrowe serce to siły na zabawy z dziećmi i wnukami, a także ulubioną aktywność fizyczną – nie rezygnuj z nich. Umów przyjazd specjalisty medycznego. Pakiet kardiologicznych badań krwi powinny wykonać osoby znajdujące się w grupie ryzyka wystąpienia chorób sercowych: osoby z nadwagą, palące nałogowo, prowadzące siedzący tryb życia oraz mające w swojej rodzinie przypadki chorób sercowo-naczyniowych, jak również osoby, u których postawiono już diagnozę takich chorób jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zespół metaboliczny w celu monitorowania stanu zdrowia oraz określenia skuteczności wprowadzonego leczenia.

Package preview image
Dla dzieci
219,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA DZIECKA (1-3) Z KONSULTACJĄ
Bilirubina całkowita

Jako rodzic chcesz jak najlepiej dla swojego dziecka. Zapewniasz mu zajęcia i rozrywki, które rozwijają jego horyzonty, uczysz nawigacji we współczesnym świecie oraz dbasz o to, by był zdrowy. Warto upewnić się, czy od wewnątrz wszystko działa, jak należy, a dziecko ma zasoby do odpowiedniego rozwoju. Pakiet Badań dla Dziecka (1-3) identyfikuje niedobory kluczowe dla rozwoju młodego organizmu pierwiastków oraz pozwala stwierdzić choroby takie jak: anemia, czy alergia jeszcze przed wystąpieniem objawów. Wszystkie 9 badań wykonasz w znajomym i bezpiecznym otoczeniu ulubionych zabawek: w Waszym domu. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

Package preview image
Sport i dieta
529,00 zł
PAKIET BADAŃ PRZY NADWADZE
Albumina

Masz problemy ze schudnięciem i zastanawiasz się, co jest tego przyczyną? W kwestiach zdrowotnych nie warto tracić czasu na domysły. Wykonaj badania krwi, które pomogą Ci zdiagnozować przyczynę nadwagi lub otyłości. Następnie wyniki badań skonsultujesz z lekarzem lub dietetykiem, który nakreśli Ci dalsze działanie. Prawidłowa waga to nie tylko zgrabna sylwetka, ale przede wszystkim zdrowie! Co mogą wykryć badania zawarte w pakiecie? Pomogą zdiagnozować przyczynę nadwagi, a także wykryć wiele niedoborów, zaburzeń hormonalnych oraz chorób cywilizacyjnych takich jak: miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie i wiele innych.

Jak często wykonywać badanie na miażdżycę?

The American Heart Association zaleca, by każdy badał poziom cholesterolu co 4 - 6 lat.

Wraz z wiekiem częstotliwość badania cholesterolu powinna być większa. Jak podaje National Heart, Lung and Blood Institute (NHLBI) kobiety po 55. roku życia i mężczyźni po 45. roku życia powinni przeprowadzać badanie co roku.

Pacjenci przyjmujący leki na obniżenie cholesterolu powinni z kolei wykonać lipidogram co pół roku.

Cukrzycy i osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego również powinny sprawdzać swój profil lipidowy częściej — częstotliwość badań określa lekarz.

Badanie cholesterolu u dzieci powinniśmy przeprowadzić dwukrotnie przed osiągnięciem przez nie pełnoletniości:

 • pomiędzy 9. a 11. rokiem życia,
 • pomiędzy 17. a 21. rokiem życia.
Ustaw mailowe przypomnienie o badaniach

Jak przygotować się do badania lipidogramu?

 • Bullet image

  Na badanie przyjdź na czczo: ostatni posiłek zjedz 8 - 12 godzin przed pobraniem krwi.

 • Bullet image

  Kilka dni przed badaniem zrezygnuj całkowicie z alkoholu.

 • Bullet image

  W dniach poprzedzających badanie nie zmieniaj swoich nawyków żywieniowych.

 • Bullet image

  W miarę możliwości przed badaniem unikaj sytuacji stresowych.

 • Bullet image

  Przed badaniem unikaj wysiłku fizycznego.

 • Bullet image

  Umów badanie w godzinach porannych.

Sentence-positive card icon
Do dzieła! Umów pobranie krwi w domu i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Co to jest lipidogram?

Lipidogram to badanie, które przedstawia profil lipidowy organizmu, czyli przebieg metabolizmu cholesterolu i lipoprotein.

Cholesterol to związek chemiczny potrzebny do produkcji hormonów, wytwarzania witaminy D oraz syntezy kwasów żółciowych. Jego nadmiar może doprowadzić do ograniczenia przepływu krwi w naczyniach i mieć fatalny skutek.

Lipidogram — co to za badania?
W badaniu lipidogramu bada się następujące parametry:

Cholesterol całkowity (CHOL) - określa ogólną liczbę cholesterolu i lipoprotein we krwi.

Cholesterol LDL — nazywamy go „złym cholesterolem”. To lipoproteiny o małej gęstości. Gdy jest ich za dużo, gromadzą się w tętnicach i prowadzą do miażdżycy.

Cholesterol HDL — lipoproteiny o dużej gęstości znane są jako „dobry cholesterol”. Pomaga transportować nadmiar cholesterolu z tętnic do wątroby, gdzie jego nadmiar jest usuwany, a to zmniejsza ryzyko chorób serca.

Cholesterol nie-HDL — jest to różnica między stężeniem cholesterolu całkowitego a cholesterolem HDL. Pozwala to na ocenę ryzyka miażdżycowego.

Trójglicerydy (TG) — określają poziom tłuszczów prostych, magazynowanych w tkance tłuszczowej. Trójglicerydy są główną rezerwą energii ludzkiego organizmu.

Sentence-alert card icon
Poziom cholesterolu podlega okresowym wahaniom. Z tego względu powinno się wykonać dwa oznaczenia i na tej podstawie lekarz prowadzący podejmuje decyzje o ewentualnym leczeniu farmakologicznym.
Normy cholesterolu

Parametr

Prawidłowa wartość

Cholesterol całkowity norma

< 190 mg/dl (5,0 mmol/l)

Trójglicerydy norma

< 150 mg/dL (1,7 mmol/l)

Cholesterol HDL norma

> 40 mg/dl (1,0 mmol/l) dla mężczyzn > 45 mg/dl (1,2 mmol/l ) dla kobiet

Cholesterol LDL norma

~100 mg/dL

Cholesterol nie-HDL norma

< 145 mg/dL

Ryzyko sercowo-naczyniowe określane przez wynik cholesterolu LDL

małe

umiarkowane

duże

bardzo duże

ekstremalne

< 155 mg/dl (3,0 mm/l)

< 100 mg/d (2,6 mmol/l)

< 70 mg/dl (1,8 mmol/l)

< 55 mg/dl (1,4 mmol/l)

< 40 mg/dl (1 mmol/l)

Przesuń w bok aby zobaczyć więcej informacji

Ryzyko sercowo-naczyniowe określane przez wynik cholesterolu nie-HDL

umiarkowane

duże

bardzo duże

ekstremalne

< 130 mg/dl (3,4 mmol/l)

< 100 mg/dl (2,6 mmol/l)

< 85 mg/dl (2,2 mmol/l)

< 70 mg/dl (1,8 mmol/l)

Przesuń w bok aby zobaczyć więcej informacji

Normy mogą różnić się między laboratoriami i są zależne od metody analizy próbki. Interpretacja wyników badań jest też inna w przypadku osób nałogowo palących papierosy.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

 • Nieodpowiednie przygotowanie się do badania może mieć wpływ na wynik lipidogramu.
 • Wysokie stężenie bilirubiny. Sprawdź jej poziom.

Interpretacja wyników

Cholesterol całkowity podwyższony może wskazywać na: hipercholesterolemię, niedrożność dróg żółciowych, cholestazę, niedoczynność tarczycy, cukrzycę, choroby trzustki, dietę wysokotłuszczowa, alkoholizm.

Niskiemu cholesterolowi całkowitemu mogą towarzyszyć: biegunki tłuszczowe w zespole złego wchłaniania, nadczynność tarczycy, choroby mieloproliferacyjne, niedożywienie, choroby wątroby, leki (sterydy anaboliczne, witamina D, epinefryna, beta-blokery, estrogeny).

Cholesterol LDL podwyższony przede wszystkim wskazuje na zwiększone ryzyko wystąpienia chorób serca. Ponadto wzrost poziomu frakcji LDL możemy zaobserwować w hiperlipoproteinemii, hipercholesterolemii, niedoczynności tarczycy, cukrzycy, przewlekłej niedoczynności nerek, anoreksji, porfirii.

Zazwyczaj nie monitoruje się niskich wartości cholesterolu LDL, dlatego niskie stężenie tego parametru nie powinno budzić niepokoju. Obniżone LDL obserwujemy w niektórych stanach chorobowych: nadczynności tarczycy, ciężkim uszkodzeniu wątroby i układu żółciowego, przewlekłej niedokrwistości oraz abetalipoproteinemii.

Cholesterol HDL podwyższony może być skutkiem redukcji masy ciała, czy zaburzeń genetycznych np. hiperalfalipoproteinemii. Wysokie wartości tej frakcji mają działanie ochronne, zmniejszające ryzyko miażdżycy.

Podwyższony cholesterol nie-HDL może wskazywać na zwiększone ryzyko choroby niedokrwiennej serca.

Cholesterol HDL za niski może wskazywać na dyslipidemię aterogenną, rodzinną hipoalfalipoproteinemię czy niedobór wewnątrzkomórkowego białka przenoszącego estry cholesterolu

Cholesterol nie-HDL niski pozwala lepiej ocenić ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w stosunku do cholesterolu LDL.

Trójglicerydy podwyższone mogą być wynikiem nabytych lub dziedzicznych dyslipidemii, dny moczanowej, cukrzycy, choroby wątroby, otyłości, niedoczynności tarczycy, choroby nerek.

Niski poziom trójglicerydów występuje np. przy nadczynności tarczycy, niedożywieniu, wyniszczeniu organizmu, zaburzeniach wchłaniania.

Sentence-neutral card icon
Zamów domowe pobranie krwi, a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.
Image