Trójglicerydy

Wysokie trójglicerydy we krwi zwiększają ryzyko chorób układu krążenia i przyczyniają się do wielu zaburzeń metabolicznych. Regularne oznaczanie ich poziomu pozwala zapobiegać tym dolegliwościom i cieszyć się długim życiem. Sprawdź, czy masz podwyższone trójglicerydy. Wykonaj badanie krwi bez wychodzenia z domu!

Zobacz pełny opis

Cena badania od:7,60 zł

Komu polecamy to badanie?

Każdemu, kto chce zadbać o swoje zdrowie

Pacjentom z nadwagą i otyłością

Osobom palącym papierosy

Pacjentom z nadciśnieniem tętniczym lub chorobą wieńcową

Osobom stosującym dietę wysokoprzetworzoną (tłuszcze nasycone i trans kwasy tłuszczowe, węglowodany proste, cukry rafinowane)

Wszystkim, którzy ukończyli 50. rok życia

Cukrzykom

Pacjentom z chorobami tarczycy

Osobom o niskiej aktywności fizycznej

Osobom nadmiernie spożywającym alkohol

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy badać poziom trójglicerydów?

Zbadaj poziom trójglicerydów, jeśli dotykają Cię objawy takie jak:

problemy z koncentracją i zapamiętywaniem;

złogi cholesterolowe (żółte zgrubienia w okolicy powiek, ust, pod piersiami);

złe samopoczucie;

wysokie ciśnienie krwi;

bóle nóg i skurcze łydek;

zmęczenie;

otyłość brzuszna;

zadyszka nawet przy niewielkim wysiłku.

Sentence-alert card icon
Objawy wysokich trójglicerydów często są zupełnie niezauważalne! Nieleczony lub niekontrolowany wysoki poziom trójglicerydów we krwi może zwiększać ryzyko poważnych powikłań, takich jak choroba niedokrwienna serca i udar mózgu. Bardzo wysoki poziom trójglicerydów we krwi może zwiększać ryzyko ostrego zapalenia trzustki lub zapalenia trzustki, które powoduje silny ból brzucha. Dlatego warto wykonywać badanie trójglicerydów profilaktycznie raz do roku, aby mieć ich stężenie pod kontrolą.
Materiał do badania:krew żylna
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:1 dzień roboczy
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Jak wykonać badanie trójglicerydów w domu?

1
Zaplanuj badania

Wybierz badania, datę i adres pobrania.

2
Zbadaj się u Siebie

Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

3
Skonsultuj wyniki online

Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

Wybierz Pakiet Badań, a konsultację zyskasz gratis. Po zakupie otrzymasz maila ze szczegółami.

4
Ciesz się lepszym zdrowiem

Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.

Dlaczego warto badać trójglicerydy?

Trójglicerydy są podstawowym źródłem energii. Jednak spożywane w nadmiernej ilości (poprzez dietę bogatą w tłuszcze i węglowodany) powodują szereg konsekwencji zdrowotnych. Szacuje się, że 32% dorosłych mężczyzn i 20% dorosłych kobiet w Polsce ma za wysoki poziom trójglicerydów!

Nadmiar trójglicerydów sprawia, że organizm nie jest w stanie ich „przejeść”. Wtedy odkłada je w postaci tkanki tłuszczowej. Jeśli zdarzy się to sporadycznie, raczej nie wpłynie na masę ciała. Natomiast przewlekłe stosowanie diety wysokoprzetworzonej, małoodżywczej, obfitującej w cukier rafinowany, tłuszcze nasycone, w tym kwasy tłuszczowe typu trans, prowadzi z czasem do nadwagi i otyłości. Dodatkowe kilogramy stanowią poważne obciążenie dla organizmu i zwiększają ryzyko rozwoju wielu chorób m.in. wątroby, nerek i układu krążenia, a także nowotworów, cukrzycy i dny moczanowej. Wysokie trójglicerydy zaburzają także gospodarkę hormonalną, co najczęściej objawia się nieprawidłowościami w pracy tarczycy i problemach z płodnością.

Regularne badanie poziomu trójglicerydów we krwi pozwala zapobiec ww. dolegliwościom. Tym bardziej jest to ważne, że w wielu przypadkach podwyższone triglicerydy nie dają o sobie znać. Wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwala na wdrożenie skutecznego leczenia i zapobiega groźnym powikłaniom. Badaj się regularnie i ciesz się zdrowiem przez długie lata!

Sentence-neutral card icon
Wykonując badanie trójglicerydów, warto jednocześnie oznaczyć pełen profil lipidowy (lipidogram). Obejmuje on trójglicerydy (TG), cholesterol całkowity (CHOL), HDL, LDL i nie-HDL. Dzięki temu uzyskasz komplet informacji o gospodarce lipidowej w swoim organizmie. To z kolei pozwoli ocenić ryzyko wystąpienia poważnych chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca, zawał serca czy udar.

Sprawdź kompleksowo swoje zdrowie i wybierz pakiet, który zawiera lipidogram i inne ważne parametry.

Package preview image
Zaburzenia metaboliczne
399,00 zł
Pakiet badań metabolicznych
Albumina C-peptyd

Wykonaj badania pod kątem chorób dietozależnych, dzięki którym łatwiej będzie Ci wybrać najlepszą dietę. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Dla mężczyzn
199,00 zł
Pakiet badań na wątrobę
HBs antygen

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów, który pomaga oczyszczać organizm z toksyn oraz trawić pokarm. Zagrażają jej nie tylko nieodpowiednie nawyki żywieniowe, ale także wirusy, o których możesz nie wiedzieć. Sprawdź kompleksowo swoją wątrobę na 1 wizycie – zbadaj, czy nie dotyka Cię zapalenie wątroby, marskość narządu, czy infekcje wirusowe (WZW B, WZW C). Niektóre parametry mogą też wskazywać na dolegliwości powiązane z zaburzeniami pracy wątroby, np. choroby kości, niedobory żelaza lub cynku, a także na intensywny wysiłek fizyczny podjęty przed badaniem czy zatrucie lekami. Pakiet badań krwi na wątrobę w szczególności polecamy osobom, które doświadczyły zatrucia bądź tym, których krewni chorowali na wątrobę. Ponadto swoją wątrobę powinny badać osoby cierpiące na alkoholizm, cukrzycę, nadciśnienie lub anemię, stosujące leki mogące mieć wpływ na wątrobę (np. Nimesil, Izotek, ketonal, naproksen, niektóre antybiotyki, leki przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze lub przeciwnowotworowe, antykoncepcję hormonalną), otyłe lub uwielbiające tłuste potrawy. Pamiętaj: Im wcześniej wykryjesz chorobę wątroby, tym większe szanse na całkowite wyleczenie. Wątroba ma zdolność szybkiej regeneracji, jednak by to się stało, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia oraz zmian w stylu życia, a diagnoza powinna nastąpić, zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian i marskości narządu. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Zdrowie ogólne
929,00 zł
Pakiet kompleksowych badań stanu zdrowia
anty-TG anty-TPO

Czy za pomocą jednego pobrania krwi można zbadać wszystko? Tak, z Pakietem Kompleksowych Badań Stanu Zdrowia jest to jak najbardziej możliwe! Pakiet pozwala oznaczyć aż 32 parametry krwi, dzięki czemu identyfikuje ewentualne niedobory, zaburzenia hormonalne, choroby układu krążenia i wiele innych dolegliwości. Kompleksowy przegląd zdrowia wykonasz bez wchodzenia z domu - a wyniki skonsultujesz online!

Jak często badać trójglicerydy?

Profilaktycznie, aby zapobiegać chorobom układu krążenia oraz cukrzycy, badanie trójglicerydów warto wykonywać raz w roku.

Osoby, u których stwierdzono miażdżycę, przeszły zawał serca lub udar mózgu, powinny częściej wykonywać badanie – zgodnie z zaleceniami lekarza.

Ustaw mailowe przypomnienie o badaniach

Jak przygotować się do badania trójglicerydów?

 • Bullet image

  Bądź na czczo. Ostatni posiłek zjedz 8 - 12 godzin przed pobraniem krwi.

 • Bullet image

  Na kilka dni przed badaniem nie zmieniaj drastycznie swoich nawyków żywieniowych.

 • Bullet image

  Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego przed badaniem.

 • Bullet image

  2 - 3 dni przed badaniem nie pij alkoholu.

 • Bullet image

  Zaplanuj badanie w godzinach porannych (7 - 10).

 • Bullet image

  Chwilę przed pobraniem wypij szklankę wody.

 • Bullet image

  W miarę możliwości przyjdź na badanie zrelaksowany.

Sentence-positive card icon
Do dzieła! Umów badanie i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Co to są trójglicerydy?

Trójglicerydy (triglicerydy, TG) to tłuszcze proste, które stanowią podstawowy materiał energetyczny w organizmie człowieka. Ich nadmiar magazynowany jest w postaci tkanki tłuszczowej.

Trójglicerydy a cholesterol

Trójglicerydy to nie to samo co cholesterol – choć oba parametry określają grupę lipidów. Podczas gdy trójglicerydy są głównym źródłem energii w organizmie, cholesterol jest budulcem błon komórkowych, a także bierze udział w syntezie hormonów steroidowych (takich jak kortyzol, testosteron, estrogeny) oraz witaminy D. Jest również ważny dla produkcji żółci, która pomaga w trawieniu tłuszczów.

Różnice można podsumować następująco: trójglicerydy to baterie organizmu, a cholesterol – cegły, które składają się na budowę korytarzy (naczyń krwionośnych) dla komórek.

Warto też zwrócić uwagę na źródła cholesterolu i trójglicerydów w diecie. To przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego jak np.: mięso, żółtko jaja, tłuszcz mleczny, podroby. Ponadto żywność mająca wpływ na trójglicerydy to również produkty obfitujące w cukier, a także alkohol.

Normy trójglicerydów

Prawidłowe stężenie trójglicerydów we krwi nie powinno przekraczać 150 mg/dl.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

 • nagłe zmiany w diecie na kilka dni przed badaniem (zarówno głodówka, jak i przejedzenie);
 • wysiłek fizyczny
 • stres
 • spożywanie alkoholu
 • pora dnia
 • spożycie posiłku przed badaniem
 • niektóre leki, np. statyny

Interpretacja wyników

Wysokie trójglicerydy mogą świadczyć o hiperlipoproteinemii, cukrzycy, niedoczynności tarczycy, zapaleniu trzustki lub niewydolności nerek.

Podwyższone trójglicerydy we krwi obserwuje się także u osób nadużywających alkoholu oraz stosujących antykoncepcję hormonalną.Niski poziom triglicerydów może oznaczać niedożywienie, wyniszczenie organizmu, nadczynność tarczycy, zespół złego wchłaniania (np. utrata triglicerydów z kałem), przewlekłe zapalenie trzustki, cholestazę.

Sentence-positive card icon
Zbadaj się w domu, a wyniki odbierz online. Postaw na wygodę! Sprawdź opinie o usłudze uPacjenta.
Zinterpretuj wyniki krwi ze specjalistą online