Wysoka ferrytyna – jak obniżyć jej poziom? - okładka
Badania krwi

Wysoka ferrytyna – jak obniżyć jej poziom?

Ag
Agnieszka Konieczna
Konsultacja: mgr Magdalena Palińśka

22 listopada 2024

6 minut czytania

Twoje wyniki badań wskazują na wysoki poziom ferrytyny? Dowiedz się, co może być tego przyczyną oraz jak obniżyć jej poziom!

Podwyższona ferrytyna – przyczyny

Podwyższony poziom ferrytyny może być efektem:

  • hemochromatozy — dziedzicznej lub nabytej choroby, w której dochodzi do nadmiernego wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego;
  • stanów zapalnych rozmaitego pochodzenia, w tym wątroby (uszkodzenie, martwica komórek), śledziony, komórek szpiku kostnego.
  • reumatoidalnego zapalenia stawów;
  • nieodpowiednio dobranej terapii erytropoetyną (EPO), stosowaną w leczeniu niedokrwistości;
  • występowania zespołów mielodysplastycznych — czyli różnych chorób, których cechą wspólną jest zmniejszona ilość krwinek we krwi obwodowej.
  • przeładowania organizmu żelazem wskutek licznych transfuzji lub przedawkowania preparatów zawierających żelazo.

Wysoka ferrytyna a nowotwór

mgr Magdalena Palińska

mgr Magdalena Palińska

Dietetyk

Niektóre nowotwory (a w szczególności złośliwe) mogą powodować wzrost poziomu ferrytyny. Istnieje kilka mechanizmów, przez które nowotwory mogą wpływać na poziom ferrytyny: Nowotwory wątroby: nowotwory wątroby, takie jak rak wątrobowokomórkowy, mogą wpływać na funkcję wątroby, co z kolei może wpływać na produkcję i wydzielanie ferrytyny. Nowotwory krwi: nowotwory krwi, takie jak białaczki, mogą wpływać na poziomy ferrytyny poprzez zwiększone niszczenie komórek krwi, które zawierają żelazo. Nowotwory mięśni i kości: niektóre nowotwory, zwłaszcza te zlokalizowane w mięśniach czy kościach, mogą prowadzić do uwolnienia żelaza z komórek uszkodzonych przez nowotwór. Nowotwory jelita grubego: nowotwory jelita grubego mogą wpływać na absorpcję żelaza w organizmie, co z kolei może wpływać na poziom ferrytyny.

Wysoka ferrytyna a CRP

Wysokie stężenie ferrytyny może iść w parze z wysokim stężeniem CRP – które tak jak ferrytyna jest białkiem ostrej fazy. Oba parametry wzrosnąć nawet kilkukrotnie np. w wyniku zakażeń bakteryjnych i wirusowych, stanów zapalnych czy w przypadku występowania chorób przewlekłych.

Wysoka ferrytyna a tarczyca

mgr Magdalena Palińska

mgr Magdalena Palińska

Dietetyk

Wysoki poziom ferrytyny może towarzyszyć chorobie Hashimoto lub Gravesa-Basedowa. Hormony tarczycy mogą wpływać na gospodarkę żelaza w organizmie. Dodatkowo proces zapalny, który toczy się w gruczole, przebiega zwykle z podwyższeniem wartości wykładników zapalenia we krwi, w tym także „białek ostrej fazy”. Obie jednostki chorobowe mają podłoże zapalne i mogą prowadzić do podwyższonego poziomu ferrytyny w surowicy krwi.

Wysoka ferrytyna u dziecka

Wysoka ferrytyna u dziecka wymaga konsultacji z lekarzem. Może świadczyć o chorobach dziedzicznych np. hemochromatozie lub być wynikiem nieodpowiedniej suplementacji.

Wysoka ferrytyna w ciąży

U kobiet w ciąży znacznie częściej obserwuje się niski poziom ferrytyny, który trzeba podwyższyć odpowiednią suplementacją. Nieodpowiednio dobrany preparat lub jego dawka mogą z kolei doprowadzić do podwyższenia poziomu ferrytyny we krwi. Wysoki poziom białka może też występować u kobiet chorujących na hemochromatozę lub reumatoidalne zapalenie stawów. Taki stan rzeczy wymaga konsultacji z lekarzem. Badania pokazują, że wysoki poziom ferrytyny we krwi zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej.

Wysoka ferrytyna – objawy

Nadmiar ferrytyny może powodować m.in.:

  • bóle stawów;
  • problemy z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego;
  • złe samopoczucie.

Wysoka ferrytyna – jak obniżyć jej poziom?

Leki na obniżenie ferrytyny

Nadmiar ferrytyny może wymagać zastosowania tzw. leków chelatujących żelazo, takich jak deferoksamina, deferypron, deferazyroks. Do terapii lekowej kwalifikują się osoby, które mają stężenie ferrytyny powyżej 1000 ng/ml lub biopsja bądź rezonans potwierdziły u nich złogi żelaza w wątrobie.

Dieta

Niestety, dieta nie ma dużego znaczenia, jeśli chodzi o obniżanie poziomu ferrytyny. Lekarze co prawda rekomendują ograniczenie produktów obfitujących w żelazo oraz witaminę C i kwas foliowy (czyli substancje poprawiające przyswajanie żelaza), jednak kluczowe dla ustabilizowania poziomu ferrytyny jest rozpoznanie przyczyny jej nadmiaru.

Upust krwi

Choć upuszczanie krwi kojarzy się ze średniowieczną metodą leczenia, która nie zawsze przynosiła efekty, dziś procedura ta jest z powodzeniem stosowana w leczeniu nadkrwistości, hemochromatozy i innych przypadłości wymagających obniżenie poziomu żelaza.

Wysoka ferrytyna – do jakiego lekarza się udać?

Wysoki poziom ferrytyny należy skonsultować z hematologiem – lekarzem specjalizującym się w diagnostyce i leczeniu chorób krwi oraz układu krwionośnego. Jeśli przyczyną wysokiej ferrytyny jest nieodpowiednia suplementacja (przedawkowanie preparatów zawierających żelazo), pomocna będzie konsultacja dietetyczna. Specjalista powie Ci, co jeść oraz co i w jakiej dawce warto ewentualnie suplementować. Dzięki temu poziom ferrytyny i innych ważnych parametrów krwi utrzymasz na prawidłowym poziomie. Zapobiegniesz też niedoborom i nadmiarom w przyszłości!

a1382fd0-a07d-4abb-b972-13bbda20f2e7-1.png

Agnieszka Konieczna

Agnieszka Konieczna

Autor artykułu

Absolwentka biotechnologii na Politechnice Wrocławskiej i studiów podyplomowych z content marketingu na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym. Interesuje ją wszystko, co związane ze zdrowym stylem życia i psychologią. Autorka tekstów o tematyce medycznej i well-beingowej.
Magdalena Palińska

mgr Magdalena Palińska

Weryfikacja merytoryczna

Specjalistka osiągająca świetne rezultaty w terapiach żywieniowych, silnie wspierająca walkę z niepłodnością oraz zaburzeniami psychosomatycznymi. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z pacjentem indywidualnym i specjalizacji we wspomaganiu leczenia zaburzeń psychicznych. Propagatorka holistycznego traktowania pacjentów. W swojej pracy stosuje zasady, których nadrzędnym celem jest wsparcie indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Realizuje swoją misję poznając historie pacjentów, analizując ich słowa, mowę ciała, dobierając odpowiedni do potrzeb rodzaj terapii i osiągając wspólny sukces. Cały potencjał jako specjalisty uaktywnia się w dietetyce klinicznej. Jej zadaniem jest budowanie świadomości oddziaływania stylu odżywiania na samopoczucie fizyczne i psychiczne każdego z nas.

Podobne artykuły

Niska ferrytyna – objawy. Jak podnieść jej poziom?

Niska ferrytyna – objawy. Jak podnieść jej poziom?

Niski poziom ferrytyny obniża samopoczucie, powoduje senność, a nawet omdlenia.

Czytaj więcej
Bezsenność — przyczyny. Sposoby na problemy ze snem

Bezsenność — przyczyny. Sposoby na problemy ze snem

Nie możesz spać? Poznaj możliwe przyczyny i sposoby na bezsenność!

Czytaj więcej
Białaczka — objawy, rodzaje, diagnostyka

Białaczka — objawy, rodzaje, diagnostyka

Jakie są objawy białaczki? Jak wyglądają wyniki krwi przy leukemii? Jakie są ...

Czytaj więcej
Anemia: objawy, rodzaje, przyczyny i badania na niedokrwistość

Anemia: objawy, rodzaje, przyczyny i badania na niedokrwistość

Czy wiesz, jakie są rodzaje anemii i które objawy powinny być sygnałem do wyk...

Czytaj więcej
image

Bądźmy w kontakcie

30% zniżki na start i wiedza w newsletterowej pigułce. Piszesz się na to?
Wysoka ferrytyna – jak obniżyć jej poziom?