Pandemia wywołana wirusem SARS-CoV-2 zmieniła codzienność ludzi na całym świecie. Bardzo szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa wpłynęło na wprowadzenie wielu obostrzeń, które mają na celu uchronienie ludzi przed zachorowaniem na COVID-19. Pomagają w tym również maseczki, rękawiczki, środki higieniczne, częste mycie rąk oraz odpowiednio zachowany dystans społeczny. Jednak może się okazać, że mimo podejmowanych środków ostrożności otrzymasz dodatni wynik testu na koronawirusa. Co w takiej sytuacji zrobić? Jakie kroki powinna podjąć osoba zakażona wirusem SARS-CoV-2?
Testy serologiczne a dodatni wynik badań na koronawirusa
Testy serologiczne w diagnostyce zakażeń wirusem SARS-CoV-2 służą do wykrywania przeciwciał skierowanych przeciwko koronawirusowi. Wyróżniamy trzy grupy przeciwciał, które można zbadać za pomocą testu serologicznego. Są to m.in. przeciwciała IgG, informujące o tym, że pacjent przebył zakażenie w przeszłości. Ten
dodatni wynik testu na koronawirusa
świadczy o tym, że pacjent miał już kontakt z koronawirusem i chorował w sposób bezobjawowy lub skąpoobjawowy, nawet o tym nie wiedząc. Natomiast pozostałe przeciwciała IgM lub IgA mówią o trwającej obecnie chorobie.
Dodatni wynik testu serologicznego na koronawirusa może być spowodowany trwającą lub przebytą infekcją wirusem SASR-CoV-2, ale może również stanowić informację o przebytej lub trwającej infekcji szczepami koronawirusa innymi niż SARS-CoV-2.
Aby ostatecznie wykluczyć lub potwierdzić zakażenie SARS-CoV-2 należy wykonać badanie z zastosowaniem diagnostyki molekularnej techniką Real Time-PCR. Badaniem przesiewowym, które może umożliwić bardzo szybką weryfikację stanu zdrowia jest natomist
test antygenowy.
Na ten moment dynamika odpowiedzi serologicznej w zakażeniu SARS-CoV-2 nie jest jeszcze dokładnie znana, ale najpewniej dodatnie wyniki badań serologicznych (przeciwciała w klasie IgM), pojawiają się później, niż dodatnie wyniki badania PCR, mniej więcej po 7 do 10 dniach od zakażenia.
Testy genetyczne - po jakim czasie od zakażenia pojawia się pozytywny wynik PCR?
Test genetyczny
jest jedynym testem stwierdzającym zakażenie wirusem SARS-CoV-2 rekomendowanym przez Światową Organizację Zdrowia. Wykonywany jest m.in. w szpitalach, by zweryfikować, czy posiadane przez pacjenta objawy są wywołane przez koronawirusa. Samo wykonanie wymazu polega na pobraniu materiału z gardła lub nosogardzieli i trwa mniej więcej minutę.
Test metodą Real-Time PCR powinny wykonać osoby, które posiadają objawy charakterystyczne dla koronawirusa lub miały kontakt z osobą zakażoną. Co ważne, test największą czułość wykazuje dzień po wystąpieniu objawów klinicznych lub 7 do 9 dni od potencjalnego zakażenia. Dlatego, jeśli nie masz objawów klinicznych, ale miałeś kontakt z osobą zakażoną, warto poczekać z wykonaniem testu od 7 do 9 dni od kontaktu. Później liczba cząstek wirusa stopniowo maleje, dlatego wykrycie toczącej się infekcji może być trudniejsze.
Pozytywny wynik testu na koronawirusa – jak dalej postępować?
1. Monitoruj objawy i skontaktuj się z Inspekcją Sanitarną
W przypadku pozytywnego testu serologicznego wynik należy potwierdzić badaniem wykonywanym metodą Real Time-PCR, czyli wykonać wymaz na koronawirusa. W przypadku ciężkiego przebiegu zakażenia należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Wówczas konieczna może być hospitalizacja w szpitalu zakaźnym.
Gdy podczas izolacji domowej stan zdrowia zacznie się pogarszać, należy wezwać karetkę pogotowia, informując przy tym o zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Pogorszenie objawów może obejmować trudną do zbicia gorączkę powyżej 39 stopni, krwawienie z nosa, bóle w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu czy wybroczyny na skórze.
2. Często dezynfekuj przedmioty w swoim otoczeniu
W przypadku dodatniego wyniku testu na koronawirusa
często dezynfekuj powierzchnie takie jak klamki, armatura łazienkowa, blaty kuchenne, urządzenia i telefony. Amerykański Czerwony Krzyż zaleca także, aby unikać dzielenia się przedmiotami gospodarstwa domowego, czyli szklankami, przyborami kuchennymi, ręcznikami i pościelą z innymi domownikami. Jeśli osoba zakażona koronawirusem używa któregokolwiek z tych przedmiotów, należy je dokładnie umyć, zdezynfekować lub wyprać.
3. Pamiętaj, że osoby mieszkające z zakażonym powinny zostać w domu
W celu zapobiegnięcia rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, osoby mieszkające z pacjentem ze zdiagnozowanym koronawirusem, powinny poddać się dwutygodniowej kwarantannie. Osoba opiekująca się zakażonym musi przede wszystkim dbać o środki bezpieczeństwa i często myć ręce, nosić maseczki oraz rękawiczki, a także starać się w sposób bezdotykowy podawać choremu jedzenie.
Jeśli masz
pozytywny wynik PCR
i mieszkasz sam, artykuły codziennego użytku zamawiaj telefonicznie lub przez Internet z bezdotykowym odbiorem.
4. Regularnie wietrz mieszkanie
Światowa Organizacja Zdrowia bada jeszcze zdolność koronawirusa do utrzymywania się w powietrzu. Jednak na ten moment specjaliści zakładają, że wirusem łatwiej się zarazić w pomieszczeniach o ograniczonej wentylacji. Dlatego zadbaj o regularną cyrkulację powietrza, która ułatwia usuwanie cząsteczek wirusa z przestrzeni, w której przebywasz.
Kiedy można zakończyć izolację? Sanepid powinien wyznaczyć końcowy termin izolacji społecznej, jednak CDC, czyli amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób wskazują, że można ponownie przebywać w pobliżu innych osób, kiedy minęło przynajmniej 10 dni od ustąpienia objawów oraz 24 godziny bez gorączki i zażywania leków obniżających gorączkę.