Koronawirus — objawy, leczenie, występowanie

29 Kwi 2020 5 min
uPacjenta.pl

Koronawirus, który pojawił się pod koniec 2019 roku w Chinach, zmienił naszą rzeczywistość. W jaki sposób, w trakcie pandemii, powinniśmy się przed nim zabezpieczać i jak zweryfikować jego obecność w naszych organizmach? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym jest koronawirus?

To właściwie cała grupa wirusów z rodziny Coronaviridae, atakująca do tej pory ssaki (w tym ludzi) i ptaki. Specjaliści wyróżniają aż siedem gatunków koronawirusów wywołujących infekcję u człowieka. Wśród nich są łagodne, związane z przeziębieniem, ale również ostre, wywołujące MERS (Bliskowschodni Zespół Niewydolności Oddechowej), SARS (Zespół Ciężkiej Ostrej Niewydolności Oddechowej) czy głośny ostatnio wirus SARS-CoV-2.

 

Wirus wywołujący chorobę COVID-19 został odkryty pod koniec 2019 roku w Chinach, a jego przypuszczalnym ogniskiem był targ rybny Huanan w prowincji Heilongjiang, na którym sprzedawano żywe zwierzęta i produkty odzwierzęce. Do tej pory nie wynaleziono szczepionki ani leku na tę chorobę, dlatego leczenie chorych w dużej mierze polega na łagodzeniu objawów. Wirus może powodować gorączkę oraz trudności z oddychaniem, ale także ciężkie zapalenie płuc, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Nieustannym wyzwaniem dla medyków, oprócz pomocy chorym pacjentom, jest zlokalizowanie osób, które przechodzą chorobę bezobjawowo lub skąpoobjawowo. 

Koronawirus: objawy zakażenia

Wirus SARS-CoV-2 atakuje przede wszystkim układ oddechowy. Dlatego też pierwszymi objawami zakażenia koronawirusem są suchy kaszel czy gorączka. Pacjenci skarżą się także na problemy z oddychaniem, a na skanach RTG widać wyraźne zmiany w ich płucach. Czas inkubacji koronawirusa wynosi od jednego do czternastu dni, dlatego wszystkie osoby, które były za granicą lub miały styczność z chorymi powinny udać się właśnie na dwutygodniową kwarantannę. Chorobę COVID-19 można przechodzić w sposób bezobjawowy i jednocześnie zarażać innych, dlatego nawet osoby, które nie odczuwają negatywnych objawów, powinny spędzić ten czas w izolacji. 

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

W celu zminimalizowania szans na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 należy przede wszystkim unikać kontaktu z osobami zarażonymi, a także zatłoczonych miejsc, w których znajduje się dużo ludzi. Wirus przenosi się drogą kropelkową, dlatego dla własnego bezpieczeństwa, przestrzegając rekomendacji Ministerstwa Zdrowia, należy przy każdym wyjściu w przestrzeń publiczną zakładać maseczkę, przykrywającą nos oraz usta. Dodatkowo niezbędna jest wzmożona higiena – dokładne i częste mycie rąk oraz dezynfekcja powierzchni. W miarę możliwości powinniśmy również ograniczyć podróże, częste zakupy w sklepach spożywczych czy galeriach oraz kontakty towarzyskie w dużych grupach. 

Jeśli uważasz, że możesz być potencjalnie osobą zarażoną, skontaktuj się z jednostką sanepidu i zgłoś swoje objawy.

Leczenie koronawirusa a grypa

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że sezonowe wirusy grypy zarażają od 3 do 5 milionów ludzi na całym świecie w ciągu roku i zabijają do 650 000 osób. W przypadku koronawirusa liczba potwierdzonych zachorowań na całym świecie od początku pandemii wynosi ponad 4 miliony (dane na dzień 12.05.020). Jak podaje również John Hopkins University, na chorobę COVID-19 zmarło ponad 280 000 osób.

 

Obie choroby mają podobne objawy, jednak najważniejszą różnica między nimi  jest fakt, że na grypę można się zaszczepić, do czego zachęca WHO. Leczenie koronawirusa, a także jego profilaktyka wciąż pozostają zagadką dla medyków. Na ten moment trwają intensywne prace nad szczepionką, jednak nie wiadomo kiedy będzie ona dostępna do użytku dla ludzi. Aktualnie lekarze rekomendują przestrzeganie zasad izolacji oraz wzmożone dbanie o higienę. Istotne może być również spożywanie dużej ilości płynów oraz prowadzenie diety wspierającej odporność.

Badania na koronawirusa

Jeśli czujemy się dobrze, ale niedawno posiadaliśmy jeszcze objawy charakterystyczne dla grypy lub po prostu chcemy się upewnić, czy nie przeszliśmy zakażenia koronawirusem w sposób bezobjawowy lub skąpoobjawowy, warto wykonać kilka badań.  Ich dodatni wynik może świadczyć o przebyciu zakażenia w przeszłości (klasa IgG) lub możliwości toczącej się obecnie infekcji (klasa IgM lub IgA). Są to badania wykonywane metodą półilościową i dokładniejsze niż test kasetkowy. W ofercie uPacjenta dostępne są również e-panele serologiczno-zapalne

 

Jakie badania przeprowadzić?

  • Morfologia krwi z rozmazem
  • CRP ilościowo
  • ALT
  • AST
  • D-dimer
  • CK
  • LDH
  • Koronawirus SARS-CoV-2, panel przeciwciał, półilościowo

Jeśli któryś ze wskaźników będzie odbiegał od normy, warto skonsultować wyniki z lekarzem, najlepiej bez wychodzenia z domu. Przydatna będzie tutaj konsultacja wyników online na naszej stronie, w ramach której można omówić ze specjalistą wyniki badań oraz dalsze kroki leczenia. Dla osób, które chciałyby się również upewnić, czy nie chorują na chorobę COVID-19 istnieje także możliwość realizacji testów genetycznych metodą RT-PCR, która jest rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia. uPacjenta realizuje pobrania wymazów z dróg oddechowych do tego badania w Krakowie, Warszawie, Katowicach, Trójmieście, Wrocławiu oraz Poznaniu.

Badania wraz z domowym pobraniem krwi możesz zamówić na naszej stronie

Zamów
Rabat

Ta strona korzysta z ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli wyrażasz na to zgodę, kontynuuj przeglądanie.