Koronawirus — objawy, leczenie, występowanie

31 Sty 2020 5 min
uPacjenta.pl

Od kiedy w mediach pojawiły się pierwsze wzmianki o nowej odmianie koronawirusa 2019-nCoV, świat obiegła panika. Czy jest jednak czego się obawiać? Komu zagraża koronawirus? Jakie są objawy koronawirusa 2019-nCoV? Na te i inne pytania, odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym jest koronawirus?

To właściwie cała grupa wirusów z rodziny Coronaviridae, atakująca do tej pory ssaki (w tym ludzi) i ptaki. Specjaliści wyróżniają aż siedem gatunków koronawirusów wywołujących infekcję u człowieka. Wśród nich są łagodne, związane z przeziębieniem, ale również ostre, wywołujące MERS (Bliskowschodni Zespół Niewydolności Oddechowej), SARS (Zespół Ciężkiej Ostrej Niewydolności Oddechowej) czy głośny ostatnio Wirus 2019-nCoV.

 

Wirus 2019-nCoV został odkryty pod koniec 2019 roku w Chinach, a jego przypuszczalnym ogniskiem był targ rybny Huanan w prowincji Heilongjiang, na którym sprzedawano żywe zwierzęta i produkty odzwierzęce. Do tej pory nie wynaleziono szczepionki ani leku przeciwko 2019-nCoV, dlatego chorzy otrzymują leczenie mające na celu złagodzenie objawów. Co ważne, wirus nie jest groźny dla każdego zarażonego i tylko u niektórych powoduje ciężkie zapalenie płuc, a w skrajnych przypadkach śmierć.

Objawy zarażenia koronawirusem

Wirus 2019-nCoV atakuje przede wszystkim system oddechowy. Dlatego pierwszymi objawami są suchy kaszel i gorączka. Pacjenci skarżą się także na problemy z oddychaniem, a na skanach RTG widać wyraźne zmiany w ich płucach.

 

Od momentu zarażenia do pierwszych objawów choroby musi minąć od jednego do czternastu dni i jest to tzw. okres inkubacji choroby. Lekarze nie wiedzą jeszcze, czy choroba może przebiegać bezobjawowo i czy osoba zarażona nieobserwująca u siebie oznak zarażenia mogłaby nieświadomie zarażać innych.

Jak ustrzec się przed koronawirusem?

Przede wszystkim należy unikać kontaktu z osobami zarażonymi. Choroba przenosi się drogą kropelkową, dlatego jeśli obawiamy się, że w naszym otoczeniu mogą pojawić się osoby chore, warto zasłaniać nos i usta chusteczką lub maską chirurgiczną, którą można kupić w aptece. Poza tym warto często myć ręce wodą i mydłem, a także powstrzymać się przed dotykaniem śluzówek (czyli nosa, oczu, ust i ran) brudnymi rękami.

 

O ile tylko jest to możliwe, powinniśmy powstrzymać się przed podróżami do Chin. Linie lotnicze umożliwiają zwrot pieniędzy za zakupiony już bilet (jeśli jego data nie przekracza końca lutego) lub przełożenie daty wylotu na późniejszy termin.

Jeśli uważasz, że możesz być potencjalnie osobą zarażoną, udaj się jak najszybciej do szpitala i zgłoś swoje objawy lekarzowi.

Koronawirus a grypa

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że sezonowe wirusy grypy zarażają od 3 do 5 milionów ludzi na całym świecie rocznie i zabijają do 650 000 osób rocznie. To o wiele większy problem w skali świata niż 2019-nCoV. Obie choroby mają podobne objawy, dlatego jeśli nie mieliśmy kontaktu z osobami zarażonymi, ani nie przebywaliśmy w regionach owładniętych koronawirusem, nie powinniśmy się niepokoić, ale jak najszybciej rozpocząć leczenie pod kątem popularnej grypy.

 

Najważniejszą różnica między tymi dwoma chorobami jest fakt, że na grypę można się zaszczepić, do czego też przekonuje nas WHO.

Badania na koronawirusa

W Polsce dostępne są specjalistyczne badania pod kątem koronawirusa, jednak należy dopytywać o nie w odpowiednich jednostkach. Jeśli czujemy osłabienie, pojawił się kaszel i gorączka, warto przeprowadzić badania mające na celu ustalenie, czy nasz stan zdrowia spowodowany jest bakterią, czy wirusem.

 

Jakie badania przeprowadzić?

  • Morfologia krwi pełna
  • CRP ilościowo
  • OB
  • Mocz-badanie ogólne
  • Prokalcytonina ilościowo

 

Jeśli któryś ze wskaźników będzie odbiegał od normy, warto wybrać się z badaniami do lekarza. Możesz też skorzystać z konsultacji ze specjalistą online. Wystarczy przejść na stronę https://upacjenta.pl/konsultacje i wybrać opcję „Konsultacja wyników”, a następnie omówić ze specjalistą wyniki badań i dalsze kroki leczenia.

Badania wraz z domowym pobraniem krwi możesz zamówić na naszej stronie

Zamów
Rabat
© 2019 uPacjenta

Ta strona korzysta z ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli wyrażasz na to zgodę, kontynuuj przeglądanie.