
Spersonalizuj swój
pakiet badań
Spersonalizuj swój
pakiet badań
Nie wiesz jaki pakiet badań wybrać dla siebie
lub członków Twojej rodziny?
Wypełnij nasz kwestionariusz a my dopasujemy pakiet indywidualnie pod potrzeby na bazie Twoich odpowiedzi.
Czym jest koronawirus?
To właściwie cała grupa wirusów z rodziny Coronaviridae, atakująca do tej pory ssaki (w tym ludzi) i ptaki. Specjaliści wyróżniają aż siedem gatunków koronawirusów wywołujących infekcję u człowieka. Wśród nich są łagodne, związane z przeziębieniem, ale również ostre, wywołujące MERS (Bliskowschodni Zespół Niewydolności Oddechowej), SARS (Zespół Ciężkiej Ostrej Niewydolności Oddechowej) czy głośny ostatnio wirus SARS-CoV-2.
Wirus wywołujący chorobę COVID-19 został odkryty pod koniec 2019 roku w Chinach, a jego przypuszczalnym ogniskiem był targ rybny Huanan w prowincji Heilongjiang, na którym sprzedawano żywe zwierzęta i produkty odzwierzęce. Do tej pory nie wynaleziono szczepionki ani leku na tę chorobę, dlatego leczenie chorych w dużej mierze polega na łagodzeniu objawów Covid. Wirus może powodować gorączkę oraz trudności z oddychaniem, ale także ciężkie zapalenie płuc, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Nieustannym wyzwaniem dla medyków, oprócz pomocy chorym pacjentom, jest zlokalizowanie osób, które przechodzą chorobę bezobjawowo lub skąpoobjawowo.
Koronawirus: objawy zakażenia
Wirus SARS-CoV-2 atakuje przede wszystkim układ oddechowy. Dlatego też pierwszymi objawami zakażenia koronawirusem są suchy kaszel czy gorączka. Pacjenci skarżą się także na problemy z oddychaniem, a na skanach RTG widać wyraźne zmiany w ich płucach. Czas inkubacji koronawirusa wynosi od jednego do czternastu dni. Chorobę COVID-19 można przechodzić w sposób bezobjawowy i jednocześnie zarażać innych, dlatego nawet osoby, które nie odczuwają negatywnych objawów koronawirusa.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Leczenie koronawirusa a grypa
Badania na koronawirusa
Jeśli czujemy się dobrze, ale niedawno posiadaliśmy jeszcze objawy charakterystyczne dla grypy lub po prostu chcemy się upewnić, czy nie przeszliśmy zakażenia koronawirusem w sposób bezobjawowy lub skąpoobjawowy, warto wykonać kilka badań. Ich dodatni wynik może świadczyć o przebyciu zakażenia w przeszłości (klasa IgG) lub możliwości toczącej się obecnie infekcji (klasa IgM lub IgA). Są to badania wykonywane metodą półilościową i dokładniejsze niż test kasetkowy. W ofercie uPacjenta dostępne są również e-panele serologiczno-zapalne.
Jakie badania przeprowadzić?
- Morfologia krwi z rozmazem
- CRP ilościowo
- ALT
- AST
- D-dimer
- CK
- LDH
- Koronawirus SARS-CoV-2, panel przeciwciał, półilościowo