Jak szybko pozbyć się kataru? Poznaj najskuteczniejsze domowe sposoby na katar
Domowe sposoby

Jak szybko pozbyć się kataru? Poznaj najskuteczniejsze domowe sposoby na katar

Katar uprzykrza Ci życie: mówisz przez nos, masz trudności z oddychaniem, a w nocy nie możesz spać? A może Twoje dziecko zmaga się z katarem i co chwilę wycierasz mu cieknące smarki? Wiemy, że to nic przyjemnego. Dlatego przygotowaliśmy listę najskuteczniejszych domowych sposobów na katar.

Jaki katar mi dolega?

Trudno rozpoznać przyczynę kataru po samym jego kolorze. Choć panuje przekonanie, że zielone lub żółte smarki towarzyszą infekcjom bakteryjnym, mogą równie dobrze pojawić się przy infekcjach wirusowych. Z kolei konsystencja kataru wskazuje na fazę infekcji: na początku katar jest wodnisty i przezroczysty. Później staje się gęsty i zmienia kolor - jest to zupełnie normalne!

Katar może być oznaką przeziębienia lub grypy, może być również powiązany ze stanami zapalnymi zatok - wówczas katarowi towarzyszy ból głowy lub ból pod oczami, przy nosie.

Sentence-alert card icon
Warto zaznaczyć, że nie ma możliwości skrócenia lub zmiany naturalnego przebiegu kataru - po prostu trzeba go przeżyć. Można jednak skutecznie złagodzić objawy i ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie. Poniżej dowiesz się, jak.

Jak odetkać nos w minutę?

Najbardziej uciążliwe w katarze są towarzyszące mu trudności z oddychaniem. By choć przez kilka chwil w ciągu dnia odetchnąć pełną piersią, spróbuj poniższych sposobów!

uCiebiez uPacjenta
Domowepobrania krwi
Internetowekonsultacje ze specjalistami medycznymi
Edukacjazdrowotna
Badanie bez skierowania

Gorący prysznic

Wdychanie gorącego, wilgotnego powietrza nawilży i rozluźni zatoki, dzięki czemu zalegająca w nosie wydzielina łatwiej spłynie. Podobny efekt otrzymasz domową inhalacją nad gorącym talerzem z nakrytą ręcznikiem głową. Więcej o inhalacjach przeczytasz niżej.

Ostre przyprawy

Katar to dobry pretekst do zamówienia obiadu z indyjskiej lub chińskiej restauracji. Dobrze doprawiony posiłek zakończony zostanie upragnionym wydmuchaniem nosa. Przyprawy takie jak chilli, pieprz cayenne, habanero, halapeno, wasabi podniosą chwilowo temperaturę Twojego ciała, rozluźnią mięśnie i udrożnią nos. Uwaga: pikantne przyprawy nasilą wodnisty, cieknący katar - na tego typu dolegliwość wypróbuj ciepłe okłady.

Domowe sposoby na katar u dorosłych i dzieci

Inhalacje (sól fizjologiczna + woda)

Odpowiednie nawilżenie to podstawa, by móc na bieżąco udrażniać nos. Jaka sól najlepiej nadaje się do domowych inhalacji? Do wyboru mamy sól hipertoniczną (3%) lub sól fizjologiczną. Ta pierwsza lepiej sprawdzi się przy gęstej wydzielinie z nosa, zaś sól fizjologiczna przede wszystkim nawilża i oczyszcza drogi oddechowe. Wybór najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Proporcje domowej inhalacji to: 1 łyżeczka soli kuchennej na 1 szklankę gorącej wody. Roztwór wlej do talerza lub miski, połóż naczynie na stole i pochyl głowę nad miską. Następnie nakryj głowę ręcznikiem i wdychaj gorące powietrze przez 10 - 15 minut. Zaraz po ukończeniu inhalacji poczujesz ulgę.

Urozmaiceniem inhalacji są olejki eteryczne. Na katar najlepiej sprawdzą się wyciągi z mięty, eukaliptusa, sosny, drzewa herbacianego, tymianku. Zawarte w tych roślinach mentol i tymol są częstymi składnikami sprejów do nosa.

Możesz powtarzać zabieg nawet 3 razy w ciągu dnia. Inhalacje wolno robić na noc - ułatwi to zasypianie.

Wdychanie gorącej wody to również dobry sposób na katar u dzieci. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo najmłodszych i upewnić się, że maluch nie wyleje na siebie gorącej wody. Według badań to właśnie dzieci są szczególnie narażone na wypadki podczas domowych inhalacji. Aby ograniczyć ryzyko poparzeń, rozważ domowe inhalatory (nebulizatory) stworzone z myślą o pociechach.

Sentence-alert card icon
Inhalacja wodą z solą hipertoniczną może spowodować nasilenie kaszlu lub skurczu oskrzeli oraz przesuszenie śluzówek u osób chorujących na przewlekłe choroby dróg oddechowych, np. na astmę. W takich sytuacjach warto wykonać inhalację z użyciem soli izotonicznej.

Syrop z cebuli

Najpopularniejszy babciny sposób na katar. Cebula ma właściwości antyoksydacyjne i antybakteryjne, a do tego jest wypełniona witaminami! Syrop z cebuli pomaga zwalczyć zapalenie gardła, działa wykrztuśnie, wzmacnia odporność oraz pomaga w walce z katarem.

Aby zrobić swój własny syrop, posiekaj cebulę i wymieszaj ją z cukrem lub miodem. Taką mieszaninę odstaw na 24 godziny - w tym czasie kawałki rośliny puszczą sok. Pij jedną łyżeczkę mikstury kilka razy dziennie.

Herbata

Katar, ból gardła czy przeziębienie powinny zwrócić naszą uwagę na odpowiednie nawodnienie organizmu. Im więcej przyjmiemy płynów, tym bardziej rozrzedzamy śluz w drogach oddechowych. Gorąca herbata dodatkowo może posłużyć jako środek do inhalacji - wdychaj parę znad kubka, zanim zaczniesz ją pić!

Jaką herbatę pić przy katarze lub przeziębieniu?
Wybierz herbaty zawierające zioła o działaniu przeciwzapalnym, np.: rumianek. Do herbaty możesz dodać też imbir lub miód.

Ciepłe okłady

Domowym sposobem na cieknący katar lub zapchane zatoki są ciepłe okłady na czoło. Poprawiają cyrkulację krwi i nawilżają drogi oddechowe. Pomagają również zredukować ciśnienie w zatkanych zatokach. Namocz czysty kawałek materiału w gorącej (ale nie wrzącej!) wodzie, wykręć materiał, żeby nie ciekła z niego woda, a następnie przyłóż do czoła na 15 - 20 minut. Powtarzaj do momentu, kiedy poczujesz ulgę.

Domowe sposoby na zatoki

Płukanie zatok

Płukanie zatok to skuteczny sposób na oczyszczenie jamy nosowej z bakterii, wirusów, jak również alergenów, martwej tkanki i zalegającej wydzieliny. Przeczytaj artykuł o zapaleniu zatok i dowiedz się, jak płukać zatoki.

Czosnek

Ząbki czosnku są doskonałym domowym sposobem na ból gardła, mogą też pomóc w katarze, jeśli ten jest objawem przeziębienia, grypy lub zapalenia zatok. Najlepiej spożywać czosnek na surowo - alicyna, która odpowiada za zapach tej rośliny i jej zdrowotne właściwości, "znika" w temperaturze powyżej 60°C. Jeśli chcesz dodać go to potraw, zrób to pod koniec gotowania.

Sposoby na zatkany nos w nocy

Zatkany nos w nocy to prawdziwa udręka, przez którą często trudno zasnąć. Jak temu zaradzić?

  • Podłóż dodatkową poduszkę
    Dzięki temu wydzielina w nosie i zatokach będzie swobodnie spływała, zamiast zatykać nos.
  • Włącz nawilżacz powietrza
    Jeśli posiadasz nawilżacz powietrza, włącz go na noc i postaw nieopodal łóżka. Pomoże to rozrzedzić smarki.

Sposoby na katar alergiczny

Wodnisty katar i kichanie mogą być objawami kataru siennego. Domowym sposobem na katar alergiczny jest przede wszystkim imbir.

Imbir to nie tylko fantastyczny środek na walkę z przeziębieniem (często nazywanym naturalnym antybiotykiem), ale również efektywne narzędzie do zwalczania kataru alergicznego. Badanie Yampraserta i innych dowiodło, że 50 mg wyciągu z imbiru dziennie działa tak samo jak leki antyhistaminowe! Autorzy pracy sugerują, że wyciąg z imbiru może być stosowany jako alternatywa lub uzupełnienie leczenia dla tej grupy pacjentów.

Innymi sposobami na radzenie sobie z cieknącym katarem jest po prostu utrzymywanie higieny: mycie rąk po powrocie z zewnątrz, a w sezonie alergicznym - branie prysznica po każdym spacerze, aby zmyć z siebie wszelkie osiadłe na ciele pyłki.

Niektóre badania wskazują także na skuteczność akupresury w zwalczaniu kataru siennego. Poniżej opisaliśmy punkty, które należy uciskać, by poczuć ulgę podczas kataru. Więcej badań jest jednak koniecznych, by potwierdzić skuteczność masażu w walce z katarem.

Poznaj więcej sposobów na alergię.

Sposoby na katar

Leki na katar

Amol

Popularny Amol można stosować na katar, by ułatwić sobie oddychanie i złagodzić bóle zatok. Aby uzyskać taki efekt, wetrzyj preparat w czoło.

Krople do nosa z kapsaicyną

Niezależne badania Fokkensa, Hellingsa i Segboer oraz research Gevorgyan i innych pokazały, że kapsaicyna zawarta w niektórych ostrych przyprawach, np. papryce chilli, efektywnie radzi sobie z zapychającym nos katarem. Badania dotyczyły sprejów do nosa zawierających ten składnik. Tylko w takiej formie należy stosować kapsaicynę do nosa: nie zaleca się samodzielnych prób odetkania nosa np. sproszkowanym chilli.

Maści na katar

Olejki eteryczne z majeranku wspomagają walkę z infekcjami bakteryjnymi. Jeśli masz w domu maść majerankową, posmaruj się pod nosem i na czole. Wdychany zapach przyniesie ulgę.

Majeranek nie powinien być stosowany podczas przeziębienia w ciąży.

Dobrą wiadomością jest fakt, że katar łatwo wyleczyć domowymi sposobami oraz poprzez unikanie suchego powietrza, które powoduje np. dym papierosowy lub smog. Jednak jeśli po tygodniu katar nie ustępuje, a do tego odczuwasz inne niepokojące symptomy, np. gorączkę, skonsultuj się z lekarzem. Życzymy dużo zdrowia!

Natalia Kryger
Autor wpisu
Natalia Kryger

Zwolenniczka zdrowego stylu życia oraz uprawiania sportu. Wolne chwile spędza na sali treningowej, ćwicząc akrobatykę powietrzną. Interesuje się psychologią oraz fizjologią człowieka. Autorka tekstów o tematyce medycznej, well-beingowej oraz lifestyle’owej.

Pokaż więcej

Bio photo
Konsultacja merytoryczna
mgr farm. Zofia Winczewska

Farmaceutka, w trakcie doktoratu na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Szkoleniowiec, edukatorka i popularyzatorka wiedzy związanej z medycyną prewencyjną oraz suplementacją spersonalizowaną w oparciu o EBM. Głównym obszarem moich zainteresowań jest wpływ niedoborów pokarmowych na rozwój chorób przewlekłych. Moim marzeniem jest stworzenie kompleksowego systemu prewencji zdrowotnej w oparciu o fachową wiedzę.

Pokaż więcej

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
  • Zaplanuj badania

    Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

  • Zbadaj się u Siebie

    Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

  • Skonsultuj wyniki online

    Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

  • Ciesz się lepszym zdrowiem

    Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.