Niedobory a Depresja 768x512
Dieta i suplementacja

6 niedoborów, które mogą powodować stany depresyjne

Ju
Justyna Błasiak

6 grudnia 2024

4 minut czytania

Rano trudno Ci wstać z łóżka, a codzienne obowiązki są dla Ciebie coraz większym wyzwaniem? Zanim zdecydujesz się na pomoc psychologiczną, sprawdź, czy dostarczasz organizmowi składników niezbędnych do działania. Niedobory witamin i minerałów, nawet umiarkowanego stopnia, zwłaszcza jeśli występują przez dłuższy czas, mogą skutkować zakłóceniami równowagi emocjonalnej, apatią, problemami z koncentracją i innymi objawami ze strony układu nerwowego. [1]

3eb5ddb0-8346-4701-aa8c-982200097bd6.jpg

Witamina D

Witamina D jest syntezowana w skórze pod wpływem słońca, jednak aby do tego doszło, potrzebne są sprzyjające warunki. W naszej szerokości geograficznej w okresie letnim (czerwiec-lipiec) synteza witaminy D zachodzi przez 9 godzin dziennie, w sezonie wiosennym i jesiennym skraca się do 3 godzin, a zimą może być jeszcze mniejsza. To niewiele czasu, biorąc pod uwagę, że nawet latem sporą część słonecznej pory dnia przeważnie spędzamy w pracy. Ponadto ubranie oraz filtry skutecznie blokują promienie słoneczne. [2] W obliczu tych informacji trudno się dziwić, że 90% Polaków żyje z niedoborem witaminy D. [3]

Witamina D a depresja to również nie przypadek. Niedostateczna synteza witaminy D może przełożyć się na obniżenie nastroju, niechęć do wykonywania ulubionych czynności, przewlekłe zmęczenie oraz znaczące osłabienie odporności organizmu. Znaczny niedobór witaminy D zwiększa ryzyko depresji oraz innych poważnych chorób, w tym nowotworowych.

Witamina B12

Niedobór witaminy B12, przez wiele osób kojarzony jako jedna z przyczyn anemii, może powodować zaburzenia neurologiczne i psychiatryczne. [4] O niedobór tego składnika nietrudno - sprzyja mu m.in. dieta roślinna, podeszły wiek czy różnego rodzaju schorzenia (przewlekłe zapalenie trzustki, choroba Leśniowskiego-Crohna). Tymczasem nasz układ nerwowy jest bardzo wrażliwy na brak witaminy B12, co może skutkować objawami takimi jak drażliwość, zmęczenie, obniżony nastrój czy innymi symptomami przypominającymi depresyjne. Dowiedz się więcej o niedoborze witaminy B12.

Zofia Winczewska

Zofia Winczewska

Farmaceutka, szkoleniowiec, edukatorka i popularyzatorka wiedzy związanej z medycyną prewencyjną i suplementacją spersonalizowaną w oparciu o EBM.

Niedobory witaminy B12 mogą powodować manifestacje ze strony układu nerwowego, powodując między innymi objawy depresyjno- lękowe. Badania wskazują, że odpowiednio wcześnie włączona suplementacja witaminą B12 może poprawić odpowiedź organizmu na stosowane leki przeciwdepresyjne. Warto także zaznaczyć, że dieta niedoborowa w witaminę B12 i kwas foliowy ( witaminę B9) skutkuje podwyższonym poziomem homocysteiny. Może to z kolei prowadzić do zaburzonej produkcji neurotransmiterów (<a href="https://upacjenta.pl/poradnik/serotonina-jak-podniesc-jej-poziom">serotonina</a>, dopamina), a także antyoksydantów odpowiedzialnych za procesy odtruwania organizmu, tj. glutation.

Magnez

Polskie Towarzystwo Magnezologiczne alarmuje, że w polskiej diecie brakuje 1/3 dziennego zapotrzebowania magnezu. To skutek zmniejszonej ilości tego pierwiastka w glebach, wodzie pitnej oraz w wysoko przetworzonej żywności. Niewielki niedobór magnezu nie daje wyraźnych symptomów, jednak ten większy i przewlekły może powodować: nadpobudliwość nerwową, skurcze i bóle mięśni, zaburzenia pamięci i orientacji, stres, niepokój, zmęczenie, depresję, a nawet zwiększone ryzyko zawału serca. Jak pokazują badania, suplementacja magnezem dość szybko poprawia stan chorych ze średnio nasiloną depresją. [5]

Kwasy tłuszczowe omega-3

To składnik, który dosłownie buduje mózg! Wielonienasycone kwasy tłuszczowe stanowią bowiem aż 20% suchej masy mózgu oraz ponad 30% wszystkich kwasów tłuszczowych w układzie nerwowym. [6] Omega-3 odgrywają ważną rolę w regulacji przepływu neurotransmiterów oraz sygnałów nerwowych, a także zmniejszają produkcję wolnych rodników, co przynosi korzyści w walce ze stresem oksydacyjnym.

Selen

W telewizji obejrzymy reklamy preparatów zawierających witaminę D czy witaminy z grupy B12, a z większości internetowych poradników dowiemy się o istotnej roli kwasów omega-3 w diecie. Ale czy komukolwiek z nas przyjdzie do głowy, żeby dostarczać organizmowi… selenu?

Tymczasem badania [7] pokazują istotny statystycznie związek między niedoborami selenu a depresją. Dieta uboga w selen zwiększa ryzyko pojawienia się tej choroby, natomiast suplementacja selenem prowadzi do poprawy nastroju i zmniejsza prawdopodobieństwo występowania stanów lękowych (w porównaniu z osobami przyjmującymi placebo).

Sprawdź też, czym jest depresja maskowana.

Cynk

To kolejny niedoceniony pierwiastek. Cynk ma szczególne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz układu immunologicznego. Niedobór cynku objawia się obniżoną aktywnością, a także osłabieniem pamięci oraz koncentracji. [8]

Badania Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii CM UJ oraz Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk pokazały, że u pacjentów w fazie depresji stężenie cynku jest niższe, niż u osób zdrowych, natomiast podczas reemisji choroby poziom tego pierwiastka u obu grup był porównywalny. [9] Te i inne badania dostarczają dowodu na przeciwdepresyjną aktywność cynku.

Jeśli obserwujesz u siebie utrzymujące się pogorszenie nastroju - rozpocznij od diagnostyki. Sprawdzenie poziomu witamin i minerałów pozwoli Ci znaleźć przyczynę problemu i wdrożyć odpowiednie działania, takie jak zmiana nawyków, diety, suplementacja czy zgłoszenie się po pomoc lekarską.

Źródła:

  1. http://strona.ppol.nazwa.pl/uploads/images/PP_1_2014/75Stefa%C5%84ska_PsychiatrPol_1_2014.pdf, dostęp: 11.02.2022.
  2. D. Tuchendler, M. Bolanowski, Sezonowość zmian stężeń witaminy D w organizmie człowieka, Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii, nr 1 (2010), s. 38-40.
  3. https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C399291%2Cekspert-ponad-90-proc-polakow-ma-niedobory-witaminy-d.html, dostęp: 11.02.2022.
  4. https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/201301_Geriatria_004.pdf, dostęp: 11.02.2022.
  5. https://neurologia-praktyczna.pl/files/3211.pdf, dostęp: 11.02.2022.
  6. https://neurologia-praktyczna.pl/a4055/Dietetyczne-niedobory-mikroskladnikow-i-suplementacja-w-chorobach-neurologicznych.html, dostęp: 11.02.2022.
  7. http://www.psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_4_2013/657Wilczynska_PsychiatrPol2013_47_4.pdf, dostęp: 11.02.2022.
  8. http://www.psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_6_2020/1109Czaderny_PsychiatrPol2020v54i6.pdf, dostęp: 11.02.2022.
  9. https://www.centrumdobrejterapii.pl/aktualnosci/cynk-w-depresji-nawracajacej-najnowsze-badania-polskich-naukowcow/, dostęp: 11.02.2022.

Podobne artykuły

Bostonka – co to, objawy u dzieci i dorosłych, leczenie

Bostonka – co to, objawy u dzieci i dorosłych, leczenie

Bostonkę łatwo pomylić z ospą i szkarlatyną. Przeczytaj, jakie objawy daje ta...

Czytaj więcej
Refluks: objawy, leczenie. Skąd bierze się ta dolegliwość i jak z nią walczyć?

Refluks: objawy, leczenie. Skąd bierze się ta dolegliwość i jak z nią walczyć?

Refluks żołądkowo-przełykowy to nieprzyjemna dolegliwość, z którą zmaga się o...

Czytaj więcej
Choroba kociego pazura - objawy i badania

Choroba kociego pazura - objawy i badania

Czy Twój kotek jest milusi, słodko sypia na podusi? Podaruj mu dzisiaj prawdz...

Czytaj więcej
13 najbardziej skutecznych sposobów na ból gardła!

13 najbardziej skutecznych sposobów na ból gardła!

Poznaj 13 domowych sposobów na ból gardła i pozbądź się uporczywej dolegliwoś...

Czytaj więcej
image

Bądźmy w kontakcie

30% zniżki na start i wiedza w newsletterowej pigułce. Piszesz się na to?