Najważniejsze informacje o pakiecie
Zmęczenie jest reakcją fizjologiczną organizmu, w odpowiedzi na zbytnią jego eksploatację. Nigdy nie należy bagatelizować tego stanu ponieważ może być pierwszym symptomem procesu chorobowego toczącego się w naszym organizmie. Ten pakiet powinien znaleźć ewentualną przyczynę przeciążenia naszego organizmu.
Badane parametry
Morfologia krwi (pełna)
OB
CRP ilościowo
TIBC
Ferrytyna
Magnez
Wapń całkowity
Kwas foliowy
Witamina B12
Witamina D metabolit 25 (OH)
Glukoza
Elektrolity (Na, K)
Mocznik
Kreatynina
TSH
Próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, GGTP, BiLT)
Albumina
Białko całkowite
Wskazania do wykonania pakietu
Przewlekłe zmęczenie i ogólne osłabienie to niespecyficzne objawy, których nie należy lekceważyć. Pakiet zalecany jest wszystkim osobom narażonym na przeciążenie organizmu i doświadczających jego negatywnych skutków.
Dlaczego warto wykonać pakiet Zmęczenie?
W pakiecie dobrane są badania umożliwiające rozpoznanie niedokrwistości i identyfikację jej przyczyny (ferrytyna, witamina B12, kwas foliowy). Dzięki oznaczeniu poziomu albuminy, która pozwala ocenić transport hormonów, witamin, jonów, który może być zaburzony w wyniku uszkodzeń wątroby, zaburzeń odżywiania czy odwodnienia. Pakiet zawiera także badanie białka całkowitego, zalecane w stanach długotrwałego, nieadekwatnego do wysiłku zmęczenia.
Wpływ na wyniki badań
Morfologia krwi (pełna) - przy ocenie stanów infekcyjnych i niedokrwistości, mogących mieć związek ze stanami przewlekłego zmęczenia.
Oznaczenie TSH wykonywane przy ocenie prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Uczucie zmęczenia często towarzyszy niedoczynności tarczycy, dlatego wykonanie tego badania ma na celu wykluczenie bądź potwierdzenie jego przyczyny.
Podobnie w przypadku ferrytyna oraz TIBC - parametry te mają istotne znaczenie w ocenie niedokrwistości. Zmęczenie może być objawem anemii na tle niedoboru żelaza lub wynikać z nadmiaru gromadzenia się tego pierwiastka. Oznaczenie poziomu ferrytyny jak i TIBC pozwala nam na wykrycie oraz ocenę przebiegu ciężkości w/w stanów.
Oznaczenie poziomu tych witaminy B12 i kwasu foliowego jest pomocne w przypadku podejrzenia niedokrwistości na tle niedoboru tych związków. Jednym z wczesnych objawów niedokrwistości jest właśnie zmęczenie. Zmiany w wartościach stężeń w/w witamin związany jest z niewystarczającym spożyciem tych związków w diecie, zaburzeniami wchłaniania lub w stanach przebiegających ze zwiększonym ich zapotrzebowaniem.
Zmiany poziomu wapnia mogą być jedną z przyczyn przemęczenia organizmu. Tak się może zdarzyć w przypadku chorób nerek, kości, czy też neurologicznych.
Oznaczenie poziomu cukru we krwi ma swoje uzasadnienie w przypadku odczucia wzmożonego zmęczenia, senności, osłabienia. Te objawy mogą wynikać ze stanu przedcukrzycowego czy cukrzycy.
Wykonanie tego oznaczenia magnezu jest zalecane w stanach wynikających ze zbyt niskiego bądź zbyt wysokiego poziomu tego pierwiastka. Do objawów wynikających z nieprawidłowego stężenia magnezu możemy zaliczyć drażliwość, osłabienie organizmu, objawy ze strony przewodu pokarmowego takie jak biegunki, nudności, oraz zaburzenia rytmu serca.
Witamina D metabolit 25(OH) - Badanie to jest zalecane w celu ustalenia dokładnego stężenia. W przypadku niedoborów może być jednym z objawów zmęczenia, stanów depresyjnych. W sytuacji przedawkowania dochodzi do wystąpienia objawów ze strony układu nerwowego i przewodu pokarmowego.
Albumina - jest białkiem transportowym, które występuje w największej ilości we krwi. Jest odpowiedzialna za transport hormonów, witamin, jonów oraz leków. Zmiany jej stężenia występują w wyniku uszkodzenia wątroby, w stanach zapalnych, zaburzeniach odżywiania, odwodnieniu.
Białko całkowite - badanie to zalecane w stanach przewlekłego zmęczenia, przy podejrzeniu nieprawidłowości ze strony czynności wątroby lub nerek oraz przy nagłej utracie wagi ciała.
W jakich miastach możesz wykonać pakiet?
Pakiet możesz zamówić w następujących miastach oraz ich okolicach*: Warszawa, Kraków, Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot), Wrocław, Poznań, Łódź, Katowice, Jaworzno, Chorzów, Tychy, Bytom, Zabrze, Dąbrowa Górnicza, Ruda Śląska, Sosnowiec, Szczecin, Gliwice, Lublin, Rzeszów, Częstochowa, Bielsko-Biała, Białystok, Bydgoszcz.
*Wprowadź swój adres w katalogu badań, aby sprawdzić dostępność usługi.