Najważniejsze informacje o pakiecie
Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów w organizmie człowieka, nazywana potocznie “centralnym laboratorium ustroju” poprzez pełnione liczne funkcje, które mają wpływ nie tylko na ten narząd, ale również na ogólny stan zdrowia. Do najważniejszych funkcji wątroby należy wszystkim znana zdolność do detoksykacji czyli neutralizacji toksyn, wytwarzania żółci, przemian hemu (składnika hemoglobiny), metabolizmu węglowodanów, lipidów i białek.
Badane parametry
Albumina
HbS Antygen
HbS przeciwciała
HCV przeciwciała
Próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP)
Proteinogram
Wskazania do wykonania pakietu
Wątroba jest odpowiedzialna za gromadzenie zapasów witamin, a także jej działalność wpływa na odporność organizmu. Z racji braku receptorów czuciowych wątroba nie daje dolegliwości bólowych, a jedynie uczucie rozpierania.
Dlaczego warto wykonać pakiet ZDROWA WĄTROBA?
Odpowiednio wczesne wykrycie chorób wątroby jest możliwe poprzez wykonanie badań laboratoryjnych oceniających funkcję wątroby.
Wpływ na wyniki badań
Albumina - jest białkiem transportowym, które występuje w największej ilości we krwi. Jest odpowiedzialna za transport hormonów, witamin, jonów oraz leków. Spadek stężenia albuminy jest najlepszym wykładnikiem uszkodzenia wątroby.
HbS Antygen - badanie wykonywane w surowicy krwi polegające na oznaczeniu antygenu powierzchniowego wirusowego zapalenia wątroby typu B. Badanie to jest wykonywane w celu rozpoznania ostrego lub przewlekłego zapalenia wątroby typu B (HBV). Odpowiednio wczesna diagnostyka zapobiega rozwinięciu się niewydolności wątroby, marskości wątroby czy raka wątrobowo-komórkowego.
HbS przeciwciała - badanie wykonywane w celu oceny odpowiedzi immunologicznej nabytej w wyniku szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz u pacjentów chorych na WZW typu B w celu określenia stadium choroby.
HCV przeciwciała - badanie wykonywane w diagnostyce wirusowego zapalenia wątroby typu C. Reaktywny (dodatni) wynik badania świadczy jedynie o kontakcie z wirusem. Wirus zapalenia wątroby typu C przez bardzo długi okres czasu nie daje żadnych objawów dlatego często jest nazywany cichym zabójcą. Nieleczona postać choroby może prowadzić do marskości wątroby oraz raka wątrobowo-komórkowego.
Próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP) - enzymy wątrobowe są wskaźnikami funkcji wątroby i są wykorzystywane w diagnostyce chorób wątroby. Na podstawie tych oznaczeń lekarz może ocenić przebieg oraz rozległość uszkodzenia wątroby.
Białko całkowite - parametr ten oznaczany jest w przypadku wykonywania proteinogramu. Badanie stężenia białka całkowitego służy do ogólnej oceny stanu zdrowia pacjenta oraz zalecane jest w diagnostyce zaburzeń czynności wątroby. Nieprawidłowe wyniki badań tego parametru mogą świadczyć o marskości wątroby, toksycznym uszkodzeniu wątroby, przerzutach nowotworowych do wątroby, nowotworach wątroby czy wirusowym zapaleniu wątroby.
Proteinogram - jest to rozdział elektroforetyczny białek surowicy mający na celu rozpoznania min. niektórych chorób wątroby. Na wynik proteinogramu składa się stężenie białka całkowitego i poszczególnych frakcji białkowych: albuminy i globulin (α1, α2, Ꞵ1,Ꞵ2, ɣ).
W jakich miastach możesz wykonać pakiet?
Pakiet możesz zamówić w następujących miastach oraz ich okolicach: Warszawa, Kraków, Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot), Wrocław, Poznań, Łódź, Katowice, Chorzów, Tychy, Bytom, Zabrze, Dąbrowa Górnicza, Ruda Śląska, Sosnowiec, Szczecin, Gliwice, Lublin, Rzeszów, Częstochowa, Bielsko-Biała, Białystok, Bydgoszcz