CRP, ilościowo

CRP, czyli białko C-reaktywne, to bardzo czuły wskaźnik stanu zapalnego w organizmie. Obserwujesz u siebie objawy stanu zapalnego? Wykonaj badanie CRP. Poziom tego białka wzrasta już po 4 – 8 godzinach od infekcji, co pozwala na szybką i efektywną identyfikację infekcji! Zbadaj się we własnym domu – ogranicz ekspozycję na patogeny i zaoszczędź czas.

Zobacz pełny opis

Cena badania od:13,30 zł

Komu polecamy badanie CRP?

Każdemu, kto chce długo cieszyć się zdrowiem

Osobom w trakcie leczenia stanu zapalnego

Pacjentom z podejrzeniem lub diagnozą chorób serca, reumatycznych, autoimmunologicznych

Pacjentom z podejrzeniem stanu zapalnego lub infekcji pasożytniczej, grzybiczej, wirusowej bądź bakteryjnej w organizmie

Pacjentom po operacji lub przeszczepie narządów

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu pozwala na ograniczenie ekspozycji na patogeny z zewnątrz. Jeśli czujesz się słabo, postaw na komfort i bezpieczeństwo własnego domu. To również wygodne rozwiązanie dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy wykonać badanie CRP?

Wykonaj badanie CRP, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

stan podgorączkowy lub gorączka,

brak apetytu,

katar,

ból gardła,

ból uszu,

biegunka.

bóle głowy,

bóle stawów i mięśni,

kaszel,

powiększone węzły chłonne,

nudności lub wymioty,

Materiał do badania:krew żylna
Metoda badania:immunoturbidymetryczna
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:24h
Szacowany okres ważności wyników:1 tydzień
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Diagnostyka

Badania wykonywane są przy współpracy z siecią laboratoriów Diagnostyka.

Jak wykonać badanie CRP w domu?

1
Zaplanuj badania

Wybierz badania, datę i adres pobrania.

2
Zbadaj się u Siebie

Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

3
Skonsultuj wyniki online

Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

Wybierz Pakiet Badań, a konsultację zyskasz gratis. Po zakupie otrzymasz maila ze szczegółami.

4
Ciesz się lepszym zdrowiem

Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.

Dlaczego warto wykonać badanie CRP?

Czujesz się gorzej? Badanie CRP pomoże ocenić, czy powodem Twojego samopoczucia jest stan zapalny. Z kolei jeśli jesteś po zabiegu lub w trakcie leczenia test CRP służy ocenie skuteczności terapii. Ponieważ CRP to bardzo czuły wskaźnik (pozwala wykryć infekcję nawet 4 godziny od momentu zakażenia!), pozwala na szybką reakcję – a przecież zauważenie choroby w początkowym stadium daje dużą przewagę i przyspiesza proces leczenia.

Warto jednak pamiętać, że CRP to podstawowe badanie diagnostyczne, które samo w sobie nie stwierdza jednoznacznie choroby, a jedynie wskazuje na aktywny stan zapalny toczący się w organizmie. Chcąc potwierdzić lub wykluczyć sugerowaną diagnozę, należy wykonać badania uzupełniające. Wykonaj pakiet badań, który kompleksowo zbada Twoje zdrowie i przyspieszy proces diagnozy!

Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
Zdrowie ogólne
229,00 zł
Pakiet badań profilaktycznych
Ferrytyna

Jakie badania krwi warto zrobić każdego roku? Odpowiedzią na to pytanie jest Pakiet Podstawowych Badań Krwi. Najważniejsze parametry zebraliśmy w jednym miejscu, aby łatwo było Ci wybrać odpowiednie badania oraz abyś zaoszczędził pieniądze, czas i nerwy – bo w zestawie jest taniej, a domowe pobranie krwi to spokój, komfort oraz oszczędność czasu! W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Zakażenia i przeziębienie
179,00 zł
Pakiet badań kontrolnych po chorobie
CRP, ilościowo

Ostre zakażenie dróg oddechowych, grypa, czy COVID-19 mogą wpłynąć na różne organy (np. serce, wątrobę, nerki). Badania w Pakiecie mogą pomóc w monitorowaniu procesu rekonwalescencji oraz identyfikacji ewentualnych powikłań.

Package preview image
Zdrowie ogólne
929,00 zł
Pakiet kompleksowych badań stanu zdrowia
anty-TG anty-TPO

Czy za pomocą jednego pobrania krwi można zbadać wszystko? Tak, z Pakietem Kompleksowych Badań Stanu Zdrowia jest to jak najbardziej możliwe! Pakiet pozwala oznaczyć aż 32 parametry krwi, dzięki czemu identyfikuje ewentualne niedobory, zaburzenia hormonalne, choroby układu krążenia i wiele innych dolegliwości. Kompleksowy przegląd zdrowia wykonasz bez wchodzenia z domu - a wyniki skonsultujesz online!

Jak często wykonywać badanie CRP?

Profilaktycznie raz do roku.

Ustaw mailowe przypomnienie o badaniach

Jak przygotować się do badania CRP?

  • Bullet image

    Badanie CRP możesz wykonać o każdej porze dnia.

  • Bullet image

    Na badaniu CRP nie musisz być na czczo.

  • Bullet image

    Przyjdź na badanie wypoczęty i zrelaksowany.

  • Bullet image

    Zadbaj o nawodnienie organizmu: możesz wypić niewielką ilość wody przed pobraniem. To znacznie ułatwi proces pobrania krwi.

Sentence-positive card icon
Do dzieła! Umów pobranie krwi w domu i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Co to jest CRP?

Co to jest CRP w badaniu krwi? CRP to białko syntezowane w wątrobie pod wpływem cytokin prozapalnych. Rolą CRP jest rozpoznawanie i neutralizowanie obcych patogenów (bakterii, pasożytów i grzybów), a także potencjalnie toksycznych dla organizmu substancji uwalnianych z uszkodzonych tkanek (fragmenty komórek, DNA). Zatem stężenie CRP w surowicy i osoczu wzrasta w odpowiedzi na infekcje oraz stany zapalne bez tła infekcyjnego, takie jak miażdżyca, choroby reumatyczne, uszkodzenie mięśnia sercowego oraz innych tkanek. To bardzo czuły wskaźnik stanu zapalnego: wzrasta już po 4-8 godzinach od pojawienia się przyczyny!

Co oznacza badanie krwi CRP?

CRP wskazuje na obecność stanu zapalnego, nie wyznacza jednak jego bezpośredniej przyczyny – do tego potrzebne są badania uzupełniające, np. morfologia krwi, badanie ogólne moczu. Podwyższone CRP może być też pomocne w leczeniu sepsy, monitorowaniu zaostrzenia chorób przewlekłych oraz ocenie skuteczności leczenia.

CRP a OB – jaka jest różnica między tymi badaniami?

Innym badaniem określającym obecność stanu zapalnego jest OB (Odczyn Biernackiego). OB jest wskaźnikiem mniej czułym – wzrasta oraz normalizuje się dopiero tygodnie lub miesiące po zakażeniu czy leczeniu. Michael Harrison, diagnosta, zwraca też uwagę, że na wynik OB ma wpływ wiele czynników, np. rozmiar kształt i liczba krwinek czerwonych, przez co łatwiej uzyskać wynik fałszywie negatywny. OB wykonuje się przede wszystkim przy podejrzeniu dolegliwości, które rozwijają się powoli i po cichu, np. chorób autoimmunologicznych, zapalenia stawów, nowotworów. Jest też użyteczne do monitorowania skuteczności leczenia zapalenia tętnicy skroniowej i polimialgii reumatycznej. CRP potrafi określić obecność aktywnego stanu zapalnego szybciej: nawet po 4 – 8 godzinach od jego wystąpienia. Z tego względu badanie CRP przeprowadza się np. u pacjentów po operacji chirurgicznej.

CRP – normy

CRP norma u dorosłych nie przekracza 5 mg/dl.
Prawidłowe CRP w ciąży nie powinno być większe niż 10 mg/dl.

Nie wyznaczono osobnych norm CRP u dzieci. Badanie opublikowane w czasopiśmie Nature podaje, że u dzieci poziom CRP jest naturalnie niższy, lecz rośnie z wiekiem.
CRP u noworodka to maksymalnie 5 mg/dl.

Normy mogą różnić się między laboratoriami i są zależne od metody analizy próbki.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

  • Leki redukujące cholesterol (statyny i fibraty) oraz środki stosowane w chorobach serca (betablokery) – substancje te obniżają poziom białka CRP w organizmie.
  • Suplementacja magnezu może dawać wynik fałszywie zaniżony.
  • Palenie tytoniu
  • Doustna antykoncepcja hormonalna lub hormonalna terapia zastępcza
  • Dodatni czynnik reumatoidalny
  • Otyłość – osoby otyłe mogą mieć podwyższony wskaźnik CRP.

Interpretacja wyników CRP

Podwyższone CRP nie musi być groźne. Wysokie CRP  wskazuje na toczący się w organizmie stan zapalny, będący wynikiem np.: choroby Crohna, chorób autoimmunologicznych, chorób reumatycznych, martwicy tkanek, oparzeń, urazów chirurgicznych, zakażeń bakteryjnych (np. borelioza czy chlamydia), niektórych nowotworów, stanów zapalnych miejscowych i uogólnionych, posocznicy, infestacji pasożytniczych, ostrych zespołów wieńcowych, zakażeń wirusowych. Podwyższone CRP może też występować u kobiet w ciąży oraz osób otyłych.

Podwyższone CRP w ciąży jest możliwe, zwłaszcza pod koniec trwania ciąży – sprawdź normy dla ciężarnych powyżej.

Jak wysokie CRP powinno niepokoić?
Przyjmuje się, że CRP w przedziale 10 – 40 mg/dl wskazuje na łagodną infekcję, zaś CRP powyżej 50 mg/dl sugeruje zakażenie bakteryjne. W przypadku chorób nowotworowych CRP może przekraczać 100 mg/dl, ale ujemny wynik CRP nie wyklucza nowotworu.

Niskie CRP nie ma znaczenia diagnostycznego.

Sentence-neutral card icon
Zamów domowe pobranie krwi a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.
Zinterpretuj wyniki krwi ze specjalistą online