Witaminy i suplementy dla kobiet: ranking 30+, 40+, 50+, 60+

Witaminy i suplementy dla kobiet: ranking 30+, 40+, 50+, 60+

Po wyłączeniu piątej drzemki w końcu wstajesz. Ruszasz w stronę łazienki, a tam wita Cię odbicie bladej twarzy w aureoli matowej czupryny. Postanawiasz coś z tym zrobić - sięgasz po szklankę wody i… magiczną tabletkę, która, jak obiecuje producent, zawiera wszystkie niezbędne dla kobiet witaminy i minerały. Zanim kolejny raz powtórzysz ten rytuał, przeczytaj nasz artykuł - do suplementacji można podejść uważniej i bardziej indywidualnie, a tym samym szybciej i skuteczniej poprawić swoje samopoczucie.

Jak dobrać witaminy i suplementy dla kobiet?

Zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne uzależnione jest od wieku, poziomu aktywności fizycznej, diety oraz indywidualnych potrzeb. Przykładowo, jeżeli intensywnie uprawiasz sport, możesz potrzebować suplementacji żelazem, natomiast jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną, jesteś w większym stopniu narażona na niedobór kwasu foliowego.

Aby ocenić indywidualne zasoby składników odżywczych i dobrać spersonalizowaną suplementację, wykonaj badania w kierunku niedoborów. Możesz zrobić to wygodnie, bez wychodzenia z domu, zamawiając gotowy pakiet, który pokrywa niezbędne dla zdrowia mikro- i makroelementy. Nie podejmuj samodzielnych prób suplementacji - także witaminy można przedawkować, doprowadzając do hiperwitaminozy, która może prowadzić do pogorszenia samopoczucia (nasilonego zmęczenia, omdleń, krwotoków z nosa).

Pakiet badań na niedobór witamin i składników mineralnych (rozszerzony)
Pakiet badań na niedobór witamin i składników mineralnych (rozszerzony)

Pakiet badań na niedobór witamin i składników mineralnych (rozszerzony)

Suplementuj świadomie - wykonaj badania i wspólnie ze specjalistą medycznym dobierz suplementację do swoich potrzeb. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Witaminy dla kobiet w różnym wieku

Witaminy dla kobiet 20+

Młode kobiety powinny postawić przede wszystkim na zdrowy styl życia, w tym dietę bogatą w warzywa, owoce, strączki i nasiona, chude mięso i ryby. Suplementacja może być przydatna w wyjątkowych sytuacjach, podczas różnorodnych wyzwań życiowych (sesja na studiach, pierwsza praca). Dwudziestokilkulatki mogą, z pomocą specjalisty i po uprzednich badaniach krwi, rozważyć suplementację witaminą D (niezbędnej dla wielu procesów w organizmie), magnezem (kluczowym dla kobiet pracujących umysłowo, narażonych na stres, w ciągłym ruchu) oraz  witaminami z grupy B, w tym kwasem foliowym.

Witaminy dla kobiet 30+

Osoby w wieku średnim są w szczególności narażone na presję i pośpiech wynikające z szybkiego tempa życia. Kobiety w tym wieku często łączą obowiązki rodzinne z zawodowymi, mają też za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe, więc ich kariera nabiera tempa. W sprostaniu codziennym obowiązkom może pomóc suplementacja następującymi witaminami i minerałami:

  • Witamina D - wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego i pomaga zachować dobre samopoczucie.
  • Kwasy tłuszczowe omega-3 - poprawiają zdrowie sercowo-naczyniowe i funkcjonowanie mózgu, zmniejszają stany zapalne i mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry.
  • Magnez - Pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi, wspiera zdrowie serca i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśni i nerwów, a także przeciwdziała skutkom stresu.
  • Kwas foliowy - ważny dla prawidłowego tworzenia krwinek i zdrowia sercowo-naczyniowego, a także może pomagać w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia niektórych wad wrodzonych w przypadku ewentualnej ciąży.
  • Kolagen - białko istotne dla dobrej kondycji skóry, wspiera też zdrowie kości i stawów. Suplementacja kolagenem może spowalniać procesy starzenia.

Witaminy dla kobiet 40+

To okres, kiedy pierwsze oznaki starzenia stają się coraz bardziej widoczne. Dla lepszego wyglądu i samopoczucia, poza suplementami wymienionymi w punkcie wyżej, warto rozważyć włączenie dodatkowych witamin z grupy B  - wpływających pozytywnie na sprawność myślenia, poziom energii, a także zdrowie włosów, skóry i paznokci.

Witaminy dla kobiet w okresie menopauzy (45-50+)

Menopauza to szczególny okres w życiu kobiety - dochodzi wtedy do wahań hormonalnych oraz, związanym z nimi, obniżeniem gęstości kości (ryzyko osteoporozy). W związku z tym w suplementacji warto szczególnie uwzględnić:

  • Witaminę D - wspomagającą wchłanianie wapnia, kluczowego dla zdrowia kości;
  • Magnez - może łagodzić objawy menopauzy, takie jak bezsenność i wahania nastroju.
  • Kwasy tłuszczowe omega-3 - poprawiają zdrowie sercowo-naczyniowe i funkcjonowanie mózgu, zmniejszają stany zapalne i mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry.
  • Witaminy z grupy B, zwłaszcza witaminę B6 - reguluje ona poziom hormonów, co jest istotne podczas menopauzy. B6 wspomaga także zdrowie mózgu i może pomóc w łagodzeniu objawów depresji i drażliwości.

Warto również podkreślić ogromną rolę diety w okresie okołomenopauzalnym. Odpowiednio zbilansowany jadłospis, uwzględniający odpowiednie ilości wapna i żelaza, pomoże zapobiegać osteoporozie czy anemii.

Witaminy dla kobiet 60+

Zalecenia dotyczące suplementacji dla seniorek uwzględniają wymienione już wcześniej substancje, takie jak:

  • Witamina D - dla zapobiegania osteoporozie i ogólnego wsparcia organizmu;
  • Kwasy Omega-3 - które mogą pomóc zmniejszyć stany zapalne związane z przewlekłymi chorobami.
  • Magnez - ważny dla zdrowia serca oraz prawidłowego poziomu cukru we krwi
  • Witamina B12 - której zdolność wchłaniania obniża się wraz z wiekiem.
Sentence-neutral card icon
UWAGA! Pamiętaj, że suplementacja, w szczególności dla osób z przewlekłymi chorobami, powinna zostać opracowana po wykonaniu zestawu badań i w toku konsultacji z lekarzem, znającym historię chorób pacjenta.

Witaminy dla kobiet do zadań specjalnych

Witaminy i minerały na zmęczenie

Z uczuciem przewlekłego zmęczenia pomaga walczyć suplementacja witaminami z grupy B oraz magnezem. To właśnie ich niedobór może przekładać się na uczucie znużenia i ogólne rozdrażnienie. Innym składnikiem, którego deficyt może powodować spadek energii, jest żelazo. Pamiętaj jednak, że ze zmęczeniem najlepiej walczyć za pomocą zdrowej diety, aktywności fizycznej i - w miarę możliwości - work-life balance. Jeśli te sposoby nie pomagają, kolejnym krokiem powinno być wykonanie badań na zmęczenie.

Suplementy na włosy

Wypadanie włosów i ich osłabienie najczęściej związane jest z niedoborami żelaza, cynku, krzemu, selenu oraz witamin z grupy B. Aby sprawdzić, co jest przyczyną problemu, wykonaj pakiet badań ukierunkowany na kondycję włosów. Potem możesz zadbać o odpowiednią suplementację następującymi substancjami:

  • Cynk - warunkuje prawidłowy wzrost włosów i pracę gruczołów łojowych.
  • Żelazo - mało żelaza to mało tlenu w tkankach, a to pryczynia się do osłabienia i wypadania włosów.
  • Witaminy z grupy B - przy niedostatecznej podaży tych witamin w diecie włosy stają się łamliwe i osłabione. Dodatkowo np. witamina B5, inaczej kwas pantotenowy, pobudza włos do wzrostu oraz wzmacnia jego strukturę.
  • Oleje roślinne - zbawiennie na włosy mogą działać oleje z ogórecznika, lniany czy z czarnuszki.

Witaminy na libido

Rolą suplementów na libido dla kobiet jest dodanie witalności, pobudzanie krążenia, wspieranie wytrzymałości organizmu oraz regulacja gospodarki hormonalnej. Wszystkie te aspekty przekładają się na większą ochotę na seks – choć pamiętajmy, że u kobiet libido to złożone zagadnienie, ze względu m.in. na cykl miesięczny. Wśród skutecznych i często wybieranych suplementów należy wymienić żeń-szeń syberyjski który działa energetyzująco i zwiększa przepływ krwi. Podobne właściwości ma również ginko biloba, maca peruwiańska (korzeń Damiana) oraz L-arginina - ich stosowanie może poprawić ukrwienie narządów płciowych. Oprócz tego w podniesieniu libido przydatne są adaptogeny obniżające poziom stresu, np. ashwagandha.

Suplementy na redukcji

Walczysz z nadwagą lub otyłością? W aptece znajdziesz wiele suplementów, które zawierają zestawy substancji wspierających spalanie tłuszczy. Do składników wspomagających redukcję należą m.in.:

  • Kofeina - pobudza centralny układ nerwowy, zwiększa metabolizm i termogenezę (procesy wytwarzania ciepła przez organizm), co przyspiesza spalanie kalorii.
  • Zielona herbata - zawarte w niej substancje mogą zwiększać metabolizm i wspomagać oksydację tłuszczów.
  • L-karnityna - aminokwas, który pomaga w transporcie kwasów tłuszczowych do mitochondriów, gdzie są one spalane do produkcji energii.
  • CLA (sprzężony kwas linolowy) - rodzaj tłuszczu, który może pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w obszarze brzucha, poprzez zmianę sposobu, w jaki organizm przechowuje i używa energii.
  • Chrom - pomaga regulować poziom cukru we krwi, co może zmniejszać apetyt i pragnienie słodyczy.
  • Probiotyki - stosowanie niektórych z nich (np. Akkermansia muciniphila) może byc pomocne w redukcji.

Dodatkowo możesz wspierać utratę wagi, przyjmując:

  • Suplementy białkowe - wysokie spożycie białka zwiększa uczucie sytości i wspiera zachowanie masy mięśniowej podczas odchudzania.
  • Kwasy tłuszczowe Omega-3  - mogą poprawiać metabolizm tłuszczów i zwiększać czułość na insulinę, co pomaga w kontroli wagi.

Suplementy na siłownię

Suplementy dla kobiety aktywnej powinny zostać dobrane do rodzaju uprawianego sportu, częstotliwości treningów, oczekiwanych rezultatów oraz indywidualnych potrzeb organizmu (w takim celowanym działaniu pomoże wykonanie pakietu badań dla aktywnych). Do najpopularniejszych suplementów stosowanych przez kobiety chodzące na siłownię należą:

  • Wspomniane już suplementy białkowe, wspierające budowanie masy mięśniowej.
  • Kreatyna - pomaga w regeneracji ATP (głównego źródła energii dla mięśni), co pozwala na dłuższe i bardziej intensywne treningi. Kreatyna jest również związana z poprawą siły i przyrostem masy mięśniowej.
  • Magnez - pomaga w regulacji funkcji nerwowo-mięśniowych, utrzymaniu równowagi elektrolitowej i może przyczyniać się do lepszego snu oraz redukcji skurczów mięśniowych.
  • Żelazo - ważne dla kobiet, szczególnie tych, które mogą doświadczać niedoborów z powodu intensywnych treningów lub ciężkich miesiączek. Żelazo jest kluczowe dla transportu tlenu do mięśni.
  • Antyoksydanty (witamina C, E, selen) - pomagają w walce ze stresem oksydacyjnym wywołanym ćwiczeniami i wspierają szybszą regenerację. Zamiast tabletek możesz wybierać naturalne produkty - zieloną herbatę, sok z cierpkiej wiśni, oliwę dobrej jakości.

Kobiety ćwiczące na siłowni nie mogą też zapominać o podstawowych składnikach wspierających organizm, w tym witaminie D oraz kwasach omega-3.

Podsumowanie

Magnez dla kobiet (szczególnie przy intensywnej pracy umysłowej, stresie), witamina D, kwasy omega-3 oraz kwas foliowy to podstawowe suplementy dla kobiet. Każda suplementacja powinna być indywidualnie dobrana, w zależności od wieku, stylu życia i indywidualnych potrzeb zdrowotnych.

Artykuł zweryfikowany przez eksperta

Karolina Wojtkowska
Konsultacja merytoryczna
mgr Karolina Wojtkowska

Tytuł magistra zdobyła na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, z kolei studia podyplomowe z psychodietetyki ukończyła na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu. Głównym obszarem zainteresowań są nutripsychiatria, psychosomatyka oraz zaburzenia odżywiania. Na co dzień niesie pomoc w zakresie zmiany nawyków żywieniowych, błędnych przekonań na temat odżywiania i towarzyszących schematów poznawczych. Pomaga pacjentom w wyjściu z błędnego koła odchudzania, poprzez zrozumienie działań, które ów cykl napędzają.

Pokaż więcej

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
  • Zaplanuj badania

    Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

  • Zbadaj się u Siebie

    Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

  • Skonsultuj wyniki online

    Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

  • Ciesz się lepszym zdrowiem

    Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.