Sercowy Zespol Postcovidowy.jpg
Choroby

Sercowy zespół postcovidowy - czym jest i jak mu zapobiegać?

Ju
Justyna Błasiak

9 stycznia 2025

4 minut czytania

Towarzyszą Ci duszności, męczliwość lub bóle w klatce piersiowej po przejściu COVID-19? Wiele osób po przebyciu infekcji koronawirusem doświadcza podobnych objawów – niekiedy powiązanych z sercowym zespołem postcovidowym. Dowiedz się, czym jest to powikłanie i czy można mu zapobiec.

bfed33ce-8257-451e-a328-3c3d43be8ddc-1.jpg

Niektórzy ozdrowieńcy doświadczają uszkodzenia serca, nawet jeśli przed COVID-19 nie cierpieli na choroby sercowo-naczyniowe i nie byli hospitalizowani ze względu na koronawirusa. Dlaczego tak się dzieje?

Zespół postcovidowy

Hopkins Medicine tłumaczą, że większość osób po przebyciu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 dochodzi do siebie bez żadnych powikłań. Jednak niektórzy po wyzdrowieniu odczuwają długotrwałe objawy, obniżające samopoczucie i utrudniające codzienne funkcjonowanie. Są to symptomy takie jak: zmęczenie, duszności, kaszel, bóle stawów, klatki piersiowej, głowy czy mgła umysłowa. Zazwyczaj jednak po jakimś czasie od wyzdrowienia objawy te mijają.

Niestety u części ozdrowieńców występują poważniejsze, długoterminowe i zagrażające życiu zaburzenia: neurologiczne, czynności płuc, nerek, problemy z układem sercowo-naczyniowym (w tym zawał serca, udar, zapalenie mięśnia sercowego lub niewydolność serca). I właśnie ta ostatnia grupa zaburzeń określana jest sercowym zespołem postcovidowym.

Dolegliwości sercowe po COVID-19 – sercowy zespół postcovidowy

American Heart Association przywołuje badanie opublikowane w JAMA Cardiology, w którym naukowcy zanalizowali wyniki rezonansu magnetycznego serca 100 ozdrowieńców. W toku badań odkryto nieprawidłowości w mięśniu sercowym u aż 78 osób, a trwające zapalenie mięśnia sercowego u 60 pacjentów. Co więcej, naukowcy podają, że problemy z sercem po COVID-19 nie były uzależnione od stopnia ciężkości przebiegu choroby.

Magazyn Diagnostic and Interventional Cardiology zwraca uwagę także na hiszpańskie badanie dotyczące 139 pracowników służby zdrowia ze zdiagnozowanym COVID-19. Ponad dwa miesiące po zakażeniu poddano ich badaniom laboratoryjnym, rezonansowi magnetycznemu serca oraz EKG. Okazało się, że zapalenie mięśnia sercowego lub osierdzia stwierdzono aż w 40% przypadków.

Hopkins Medicine wyróżnia objawy, które mogą świadczyć o sercowym zespole postcovidowym:

  • kołatanie serca (uczucie szybkiego lub nieregularnego bicia serca);
  • zawroty głowy;
  • uczucie oszołomienia podczas wstawania;
  • ból w klatce piersiowej;
  • trudności z oddychaniem
  • duszność podczas wysiłku;
  • obrzęk kostek;
  • budzenie się w nocy z zadyszką.

Jak COVID-19 uszkadza serce?

Health Harvard podaje, że wirus SARS-CoV-2 może uszkodzić serce na kilka sposobów. Gdy układ odpornościowy nadmiernie reaguje na toczącą się infekcję, uwalnia do krwiobiegu cząsteczki nazywane cytokinami. To z kolei wywołuje burzę cytokinową, w wyniku której serce zostaje osłabione i powiększa się, co prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi i zbierania się płynu w płucach.

Infekcja COVID-19 może także negatywnie wpływać na żyły i tętnice, wywołując zapalenie naczyń krwionośnych oraz zaburzenie procesów krzepnięcia. Natomiast zwiększona skłonność do krzepnięcia może powodować zakrzepy krwi w płucach, a także blokować przepływ tlenu do mięśnia sercowego, co często skutkuje zawałem.

Serce jest zagrożone również u chorych, u których ze względu na COVID-19 rozwinęło się zapalenie płuc. Zapalenie płuc obniża poziom tlenu we krwi, a kiedy zapotrzebowanie na tlen przekroczy podaż, mięsień sercowy ulega uszkodzeniu.

Czy da się zapobiec problemom z sercem po COVID-19?

Harvard Health zwraca uwagę na kilka działań, które pomagają zmniejszyć ryzyko choroby sercowo-naczyniowej. Warto uprawiać aktywność fizyczną, chodzić na spacery, wdrożyć zdrową dietę, np. śródziemnomorską, a także zaopatrzyć się w urządzenie do pomiaru ciśnienia krwi w domu. Co ważne, nadal należy postępować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, czyli utrzymywać dystans społeczny, nosić maseczkę ochronną, unikać dużych zgromadzeń i praktykować higienę rąk oraz unikać dotykania twarzy.

Dr Sandeep Lahoti ze szpitala Houston Methodist zwraca uwagę, że jeśli przeszedłeś zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (nawet w łagodnej formie lub bezobjawowo), ale teraz doskwierają Ci objawy sercowego zespołu postcovidowego - powinieneś skontaktować się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu. Lekarz oceni nasilenie utrzymujących się symptomów i w razie potrzeby skieruje Cię do specjalisty, by sprawdzić, w jakim stanie są Twoje płuca i serce. Jeśli jednak Twoje dolegliwości mają intensywny charakter, nie czekaj na wizytę u swojego lekarza - zadzwoń pod numer alarmowy i poproś o pomoc.

Przeszedłeś zakażenie koronawirusem? Postaraj się obserwować swój organizm pod kątem objawów świadczących o sercowym zespole postcovidowym lub innego rodzaju powikłaniach. Dzięki temu, w przypadku dolegliwości, łatwiej Ci będzie wdrożyć kroki prowadzące do skutecznego leczenia.

Jak wykonać Pakiet Badań dla Kobiet w domu?

1.
Zaplanuj badania

Wybierz badania, datę i adres pobrania.

2.
Zbadaj się u Siebie

Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

3.
Skonsultuj wyniki online

Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

4.
Ciesz się lepszym zdrowiem

Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.

Podobne artykuły

Choroba kociego pazura - objawy i badania

Choroba kociego pazura - objawy i badania

Czy Twój kotek jest milusi, słodko sypia na podusi? Podaruj mu dzisiaj prawdz...

Czytaj więcej
Skaza białkowa — co to jest i jak ją leczyć?

Skaza białkowa — co to jest i jak ją leczyć?

W czasach wszechobecnych alergii rodzice przykładają coraz większą wagę do ob...

Czytaj więcej
13 najbardziej skutecznych sposobów na ból gardła!

13 najbardziej skutecznych sposobów na ból gardła!

Poznaj 13 domowych sposobów na ból gardła i pozbądź się uporczywej dolegliwoś...

Czytaj więcej
Alergia na trawy. 5 sposobów na to, by sobie pomóc

Alergia na trawy. 5 sposobów na to, by sobie pomóc

Wiosna i lato to wyjątkowo trudny czas dla alergików - nieustannie zatkany no...

Czytaj więcej
image

Bądźmy w kontakcie

30% zniżki na start i wiedza w newsletterowej pigułce. Piszesz się na to?