Przed Ciaza Min.jpg
Rodzic i dziecko

Najpopularniejsze mity o porodzie. Przyszła mamo, w to nie wierz!

Ju
Justyna Błasiak

9 stycznia 2025

4 minut czytania

Myślisz o tej szczególnej chwili już od dawna. Z jednej strony cieszysz się, że powitasz na świecie maleństwo, z drugiej - boisz się komplikacji. Wachlarz emocji, który towarzyszy Ci, kiedy myślisz o porodzie, jest naturalny. Chcemy pomóc Ci się przygotować do tego wydarzenia, dlatego przygotowaliśmy listę mitów okołoporodowych, w które nie warto wierzyć!

da3b1c1e-f9e8-442b-a52a-28050a7b6e4b-1.jpg

Do szpitala należy zgłosić się, gdy tylko pojawią się skurcze

Według Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pierwsze skurcze mogą wystąpić nawet 2-3 tygodnie przed datą porodu. Są to tzw. skurcze przepowiadające, które należy odróżnić od skurczy porodowych.

Skurcze przepowiadające:

  • nie są regularne;
  • nie ulegają nasileniu w ciągu 1-2 godzin;
  • są odczuwane jako okresowe, przemijające bóle podbrzusza.

 

Skurcze porodowe:

  • są regularne;
  • nasilają się zarówno pod względem intensywności, jak i częstości;
  • towarzyszy im jednoczesny ból podbrzusza i okolicy krzyżowej.

 

Aby zweryfikować, czy masz do czynienia ze skurczami porodowymi, obserwuj się przed około godzinę-dwie od momentu pojawienia się skurczy. Jeśli odczucia nie nasilą się, prawdopodobnie występują u Ciebie skurcze przepowiadające.

Mitem jest także stwierdzenie, że do szpitala należy zgłosić się tuż po pojawieniu się skurczów porodowych. Lekarze rekomendują, aby do placówki udać się, kiedy skurcze są regularne i powtarzają się co około 10 minut.

Mity o porodzie: wody płodowe odchodzą gwałtownie

Gwałtowne odejście wód płodowych to scena znana głównie z filmów. W rzeczywistości wody płodowe odchodzą stopniowo, często w nocy, kiedy kobiece ciało jest rozluźnione. Może zdarzyć się również, że wody płodowe odejdą dopiero w szpitalu, w czasie porodu.

Poród zawsze nadzoruje lekarz

Według standardów organizacji opieki okołoporodowej poród może odbywać się z udziałem położnej lub lekarza. Jeśli akcja porodowa przebiega we właściwym tempie, bez komplikacji, poród może przyjąć położna - to specjalistka, która ma w tym zakresie pełne kwalifikacje. Nie martw się jednak, że podczas porodu zostaniesz pozbawiona opieki lekarza - zainterweniuje on, kiedy pojawią się komplikacje (np. zaburzenia tętna u dziecka), poród przestanie postępować (skurcze macicy ustaną) lub w sytuacji, w której zostanie Ci podane znieczulenie zewnątrzoponowe.

Drugi poród jest szybszy, niż pierwszy

U kobiet, które rodziły już wcześniej, zazwyczaj mięśnie dna miednicy są rozciągnięte, a szyjka rozwiera się szybciej. Postęp i przebieg porodu zależy jednak od tylu czynników (m.in. ułożenia i wielkości dziecka), że trudno jednoznacznie stwierdzić, że kolejny poród będzie w każdym przypadku szybszy i łatwiejszy.

Jeśli moja mama miała ciężki poród, mogą mnie czekać komplikacje

Do grona mitów porodowych zalicza się kwestię dziedziczenia. Być może Twoja mama wspominała o ciężkim porodzie i boisz się, że Ciebie czekają podobne problemy. Spokojnie - po pierwsze, tempo rozwierania szyjki macicy nie jest dziedziczne, więc Twój poród może mieć zupełnie inną dynamikę niż poród Twojej mamy. Po drugie, jest szereg czynników wpływających na postęp porodu, w tym poczucie komfortu i nastawienie kobiety. Obecnie w szpitalach odchodzi się od porodów w pozycji horyzontalnej, większość placówek umożliwia porody rodzinne, a także oferuje rodzącym różne metody łagodzenia bólu. To wszystko sprawia, że Twoje wrażenia z porodu mogą być zupełnie inne niż u kobiet, które ten moment uważają za jeden z gorszych w ich życiu.

Wąskie biodra uniemożliwiają poród naturalny

Termin ,,wąskie biodra” nie ma uzasadnienia medycznego. W ocenie powodzenia porodu naturalnego liczą się stosunki odległości między kośćmi miednicy oraz kształt miednicy. Co ważne, anatomia miednicy zmienia się w czasie ciąży, dlatego powinno się ją weryfikować co najmniej dwukrotnie - w połowie i pod koniec ciąży. Stosunki między punktami orientacyjnymi miednicy ocenia się przy pomocy tzw. pelvimetru (miednicomierza). Na ich podstawie możliwe jest wysnucie wniosku o zwężonej budowie miednicy, która może przełożyć się na postęp porodu.

Pakiet Badań Dla Kobiet W Ciąży - okładka

Pakiet badań dla kobiet w ciąży

11 badań + konsultacja wyników

Ciąża to czas, w którym organizm kobiety pracuje na najwyższych obrotach. Badania zawarte w pakiecie pozwalają ocenić ogólny stan zdrowia przyszłej mamy oraz...

Ciąża i macierzyństwo

cena od: 359,00 zł

Nacinanie krocza jest wykonywane standardowo

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca w miarę możliwości ochronę krocza. Ty jako Pacjentka również możesz zaznaczyć personelowi medycznemu, że chciałabyś uniknąć zabiegu nacinania krocza. Pamiętaj jednak, że to specjaliści są w stanie adekwatnie ocenić postęp porodu i monitorują stan zdrowia dziecka, a tym samym podjąć uzasadnioną decyzję w zakresie ochrony krocza lub jego nacięcia. Niestety, zabieg ten w niektórych sytuacjach bywa konieczny. Wykonuje się go w przypadku: porodu pośladkowego, dystocji barkowej, wyraźnych blizn po pęknięciu III lub IV stopnia podczas poprzednich porodów, konieczności zastosowania kleszczy lub próżniociągu bądź poważnych wahań tętna płodu.

W połogu należy unikać aktywności fizycznej

Kolejne mity okołoporodowe dotyczą uprawiania sportu w czasie połogu. Aktywność fizyczna dostosowana do możliwości kobiety przyspieszy jej powrót do formy. Poza wykonywaniem obowiązków domowych i opieki nad noworodkiem - które same w sobie stanowią pewną dawkę ruchu - można zdecydować się na delikatną gimnastykę. Faktem jest natomiast, że w połogu należy unikać niektórych ćwiczeń - siłowych, opartych na podskokach czy wydolnościowych, mocno angażujących układ oddechowy.

Sprawdź również, jak przygotować organizm do ciąży

Przyszła mamo, życzymy Ci dużo zdrowia! Poród to prawdziwe wyzwanie, pamiętaj jednak, że możesz się do niego przygotować, a personel medyczny pomoże Tobie i maluszkowi w przypadku jakichkolwiek problemów.

Jak wykonać Pakiet Badań dla Kobiet w domu?

1.
Zaplanuj badania

Wybierz badania, datę i adres pobrania.

2.
Zbadaj się u Siebie

Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

3.
Skonsultuj wyniki online

Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

4.
Ciesz się lepszym zdrowiem

Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.

Podobne artykuły

Autyzm - fakty i mity. Jak rozpoznać autyzm u dziecka, skąd się bierze autyzm oraz porady dla rodziców

Autyzm - fakty i mity. Jak rozpoznać autyzm u dziecka, skąd się bierze autyzm oraz porady dla rodziców

Poznaj objawy, podobne choroby i przyczyny. Jak reagować na zachowanie dzieck...

Czytaj więcej
Nadczynność tarczycy - objawy, badania, dieta

Nadczynność tarczycy - objawy, badania, dieta

Jakie są objawy nadczynności tarczycy u mężczyzn, kobiet i dzieci? Dowiedz si...

Czytaj więcej
Pierwsze wspólne wakacje. Jak podróżować z niemowlakiem?

Pierwsze wspólne wakacje. Jak podróżować z niemowlakiem?

Pierwsze wakacje z niemowlakiem to wielkie wydarzenie - zarówno dla dziecka, ...

Czytaj więcej
Alergia na trawy. 5 sposobów na to, by sobie pomóc

Alergia na trawy. 5 sposobów na to, by sobie pomóc

Wiosna i lato to wyjątkowo trudny czas dla alergików - nieustannie zatkany no...

Czytaj więcej
image

Bądźmy w kontakcie

30% zniżki na start i wiedza w newsletterowej pigułce. Piszesz się na to?