Ile jest ważne skierowanie na badania? Jak dostać skierowanie?
Badania krwi

Ile jest ważne skierowanie na badania? Jak dostać skierowanie?

Skierowanie to dokument, który umożliwi Ci nieodpłatne wykonanie badań lub rozpoczęcie różnego rodzaju leczenia na NFZ. Najczęściej kojarzymy je ze skierowaniami na badania krwi, jednak są wymagane m.in. również do przyjęcia do szpitala lub sanatorium, czy rozpoczęcia rehabilitacji. Ile ważne jest skierowanie na badania? Sprawdź!

Ile jest ważne skierowanie na badania krwi (i nie tylko)?

Oficjalne rządowe informacje podają, że: Zazwyczaj skierowanie jest ważne dopóty, dopóki istnieją przesłanki wskazujące na potrzebę podjęcia działań diagnostycznych lub terapeutycznych. Zachowuje ono swoją ważność do czasu realizacji, np. poprzez ustalenie terminu przyjęcia pacjenta do szpitala. Dotyczy to również skierowań wystawionych online, o ile lekarz konsultujący ma umowę z NFZ.

Zdarza się jednak, że laboratoria po upływie 30 dni proszą o dostarczenie bardziej aktualnego skierowania.

Sentence-neutral card icon
Czasami skierowania funkcjonują również wewnątrz prywatnych sieciówek medycznych. W takiej sytuacji zasady mogą być inne i zależne od sieci.

Jak dostać skierowanie na badania krwi?

Skierowanie na badania na NFZ wystawia lekarz pierwszego kontaktu lub inny lekarz udzielający świadczeń w ramach ważnej umowy z NFZ na podstawie wywiadu z pacjentem. Musisz zatem umówić się na wizytę ze specjalistą, a potem opisać, dlaczego chciałbyś wykonać badania krwi. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarz zadecyduje, czy wystawi Ci skierowanie.

Profilaktyczne badania krwi bez skierowania

Według badania wykonanego na zlecenie uPacjenta w ramach kampanii Pobierz Zdrowie, aż 73% Polaków wykonuje profilaktyczne badania krwi bez skierowania, prywatnie. Dzięki wzrostowi dostępności usługi pobrania krwi w domu, z badań profilaktycznych w wygodny sposób mogą skorzystać także osoby z ograniczeniami ruchowymi, leczone ambulatoryjnie lub nawet seniorzy.

Sentence-neutral card icon
Według badania uPacjenta, po odmowie wystawienia skierowania przez lekarza POZ, aż 86% pacjentów dokonuje zakupu badania krwi bez skierowania.

Ile kosztuje badanie krwi bez skierowania?

Warto wiedzieć, że cena badań krwi różni się w zależności od parametru, który chcesz sprawdzić. Poniżej przedstawiamy orientacyjny cennik badań krwi w domu. Do podanych kwot należy doliczyć cenę dojazdu specjalisty, który pobierze materiał do badania (minimum 49 zł).

Badanie

Cena badania w domu*

Morfologia krwi (pełna)

8,55 zł

TSH

17,1 zł

Kreatynina

5,7 zł

CRP

5,23 zł

Glukoza

5,7 zł

Lipidogram

5,23 zł

Próby wątrobowe

27,55 zł

*  podane najniższe ceny w usłudze domowego pobrania krwi uPacjenta. Ceny różnią się w zależności od regionu. Należy doliczyć do niej kwotę za dojazd do pacjenta.

Na domowych badaniach krwi bez skierowania możesz zaoszczędzić, jeśli zdecydujesz się na Pakiety badań. To zestawy badań dobrane wg rozmaitych kryteriów, takich jak: cel diagnostyczny, wiek pacjenta, choroba, z jaką się mierzy. Sprawdź katalog badań i wybierz Pakiet dla siebie.

PAKIET BADAŃ DLA KAŻDEGO (ROZSZERZONY) Z KONSULTACJĄ
PAKIET BADAŃ DLA KAŻDEGO (ROZSZERZONY) Z KONSULTACJĄ

PAKIET BADAŃ DLA KAŻDEGO (ROZSZERZONY) Z KONSULTACJĄ

Chcesz kompleksowo zadbać o swoje zdrowie? Wykonaj Pakiet Badań dla Każdego (rozszerzony) i skonsultuj wyniki z Opiekunem Zdrowia uPacjenta. Dzięki 18 badaniom zawartym w pakiecie przebadasz się od stóp do głów, a specjalista medyczny zinterpretuje Twoje wyniki, odpowie na pytania i rozwieje wątpliwości. Podpowie też jak uzupełnić ewentualne niedobory oraz, jeśli zajdzie taka konieczność, zaproponuje dalszą diagnostykę. Wszystko w ramach jednego pakietu badań, które wykonasz bez wychodzenia z domu!

our-process-widget-default-icon
Badania krwi w Twoim domu
  • Zamów badania online

    Podaj datę, która Ci pasuje. O wyznaczonej porze przyjedzie do Ciebie specjalista, który pobierze krew.

  • Wykonaj badanie w ulubionym fotelu

    Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

  • Pobierz wyniki online

    Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.