Hemoglobina glikowana – jak obniżyć jej poziom?
Badania krwi

Hemoglobina glikowana – jak obniżyć jej poziom?

Hemoglobina glikowana pozwala na określenie średniego stężenia glukozy we krwi nawet z ostatnich 120 dni. Twoje wyniki wskazują na podwyższoną hemoglobinę glikowaną? Dowiedz się, jak obniżyć jej poziom!

Hemoglobina glikowana – norma

American Diabetes Association (ADA) podaje, że norma hemoglobiny glikowanej (HbA1c) powinna być mniejsza niż 5,7%.

Wartość hemoglobiny glikowanej w przedziale: 5,7% – 6,4% wskazuje na stan przedcukrzycowy, natomiast powyżej 6,5% – na cukrzycę.

Spadek hemoglobiny glikowanej już o 1% obniża ryzyko takich chorób jak neuropatie, retinopatie lub nefropatie cukrzycowe (choroby nerek) o 25%! Ponadto cierpiący na cukrzycę typu 2, którym udało się zbić o 1% poziom HbA1c obniżyli również:

  • ryzyko wystąpienia zaćmy o 19%,
  • ryzyko zawału serca o 16%,
  • ryzyko wystąpienia stopy cukrzycowej, skutkującej amputacją kończyny, o 43%.

Jest zatem o co walczyć! Co możesz zrobić, by obniżyć poziom hemoglobiny glikowanej?

Hemoglobina glikowana – jak obniżyć

Podstawowe zasady odżywiania przy wysokim poziomie cukru we krwi

Chcąc obniżyć poziom cukru we krwi i tym samym obniżyć poziom hemoglobiny glikowanej we krwi, zacznij od diety. Przede wszystkim:

  1. Jedz 5 posiłków co 3-4 godziny.
  2. Ogranicz alkohol. Zawiera on dużo kcal, a dodatkowo w towarzystwie słodkich syropów, soków (czyli w postaci drinków) może doprowadzić do podwyższenia poziomu cukru we krwi.
  3. Stosuj zasadę zdrowego talerza: połowę Twojego talerza powinny wypełniać niskoskrobiowe warzywa: szpinak, papryka, marchew, pomidory. ¼ talerza powinny zajmować produkty pełnoziarniste (ryż, makaron, pieczywo), a pozostałą ¼ – źródła zdrowego białka (ryby, drób). Posiłek skrop zdrowym tłuszczem, np. oliwą z oliwek.
  4. Uważaj na sól i słone przekąski. Zalecane łączne spożycie soli to 5-6 g w ciągu dnia (1 płaska łyżeczka).
  5. Pij wodę – to najlepszy zamiennik słodkich napojów. Dowiedz się, ile wody dziennie pić.
zasada zdrowego talerza

Dieta na obniżenie hemoglobiny glikowanej

Jeśli Twoje wyniki wskazują na podwyższony poziom hemoglobiny glikowanej, powinieneś prowadzić dietę dla cukrzyka. W szczególności zadbaj o to, by w Twoich posiłkach stale obecne były:

  • zielone warzywa liściaste (np. szpinak, jarmuż, kapusta, brokuły);
  • produkty pełnoziarniste, takie jak razowe pieczywo, brązowy ryż, komosa ryżowa, kasza bulgur, makaron pełnoziarnisty — mają znacznie niższy IG niż produkty z białej mąki;
  • tłuste ryby — łosoś, makrela, sardynki, tuńczyk i śledź zawierają kwasy DHA, które pomagają regulować poziom cukru we krwi;
  • fasola – jest sycąca i pozwala szybko zaspokoić głód, tym samych ograniczając ilość spożywanych węglowodanów;
  • orzechy – podobnie jak ryby zawierają zdrowe kwasy tłuszczowe;
  • owoce cytrusowe – zawarte w nich hesperydyna i naringina mają działanie przeciwcukrzycowe;
  • bataty – są słodkie, a mają znacznie niższy indeks glikemiczny niż ziemniaki tradycyjne.

Wypróbuj przykładowy jadłospis dla cukrzyka przygotowany przez dietetyka uPacjenta, Agnieszkę Łempicką.

Plan i monitoring posiłków

Przygotowanie listy posiłków oraz zakupów pomoże Ci wprowadzać zdrowe nawyki dietetyczne w życie. Dzięki temu trudniej będzie Cię namówić na spontaniczne przekąski, które nie służą obniżeniu hemoglobiny glikowanej. Dodatkowo spożywanie mniejszych porcji posiłków w mniejszych i regularnych odstępach czasowych (np. co 3 godziny), zapobiega gwałtownym zmianom poziomu glukozy (zarówno nagłym spadkom, jak i skokom) i sprzyja utrzymaniu optymalnego poziomu cukru we krwi.

Monitoruj również zawartość swoich posiłków pod kątem:

  • indeksu glikemicznego,
  • liczby węglowodanów (a przede wszystkim cukru) w spożywanych produktach,
  • kaloryczności.

Regularna aktywność fizyczna

Ruch jest szczególnie wskazany dla osób, które mają podwyższony poziom cukru we krwi. Każdy bardziej intensywny wysiłek fizyczny przyczynia się do zużywania glukozy w organizmie, co bezpośrednio wpływa na parametry glukozy we krwi. Jednak tylko regularna aktywność fizyczna przyczyni się do obniżenia poziomu hemoglobiny glikowanej we krwi. To nie jedyna korzyść – ruch sprzyja samopoczuciu psychicznym, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, jak również poprawia metabolizm.

Jaką aktywność fizyczną wybrać? Osobom zmagającym się z podwyższonym poziomem glukozy we krwi zaleca się ćwiczenia aerobowe. To ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, które trwają 30-40 minut bez przerwy. Przykładem takich aktywności są:

  • spacer,
  • bieganie,
  • jazda na rowerze,
  • pływanie,
  • nordic walking.

Wybierz, w czym czujesz się najlepiej!

Odpowiednia opieka medyczna

Jeśli masz podwyższony poziom hemoglobiny glikowanej, powinieneś pozostać pod opieką diabetologa. Ponadto warto regularnie konsultować się z dietetykiem, który pomoże Ci wprowadzać zmiany w swoim żywieniu. Nie masz czasu na tyle wizyt? Pamiętaj, że możesz skorzystać z porad dietetyka online.

Dodatkowo powinieneś regularnie badać krew – badanie hemoglobiny glikowanej zaleca się powtarzać co najmniej co pół roku. Dużym ułatwieniem w utrzymywaniu regularności badań jest usługa pobrania krwi w domu z uPacjenta. Dzięki temu badania możesz z łatwością wpleść w swój kalendarz – a to wszystko w cenie badań w punkcie! Chcąc zaoszczędzić, wybierz Pakiet Badań na Cukrzycę.

Pakiet badań na cukrzycę
Pakiet badań na cukrzycę

Pakiet badań na cukrzycę

Zaplanuj badania służące diagnostyce oraz monitorowaniu zdrowia ogólnego przy cukrzycy. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Natalia Kryger
Autor
Natalia Kryger

Propagatorka zdrowego stylu życia oraz uprawiania sportu. Wolne chwile spędza na sali treningowej, ćwicząc akrobatykę powietrzną. Interesuje się psychologią oraz fizjologią człowieka. Autorka tekstów o tematyce medycznej, well-beingowej oraz lifestyle’owej.

Pokaż więcej

Patryk Rosa
Konsultacja merytoryczna
mgr Patryk Rosa

Swoje doświadczenie w pracy diagnosty zbierał w pracowni serologii transfuzjologicznej oraz pracowni cytogenetycznej. Tytuł magistra uzyskał na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Stara się poszerzać swoją wiedzę poprzez udział w szkoleniach oraz kursach. Diagnostyka laboratoryjna jest dziedziną medycyny, która dynamicznie się rozwija oraz jest istotnym elementem postępowania diagnostycznego, dlatego uważa, że systematyczne wykonywanie badań laboratoryjnych może wspomóc pacjentów we wczesnym wykrywaniu chorób oraz wspierać w utrzymaniu zdrowego stylu życia.

Pokaż więcej

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
  • Zaplanuj badania

    Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

  • Zbadaj się u Siebie

    Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

  • Skonsultuj wyniki online

    Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

  • Ciesz się lepszym zdrowiem

    Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.