Hormony regulują m.in. przemianę cukrów i tłuszczów, odpowiadają za emocje oraz libido, a także wpływają na łatwość zasypiania. Brak równowagi hormonalnej może wskazywać na zaburzeniach w organizmie, dlatego warto zwracać uwagę na sygnały, wysyłane przez ciało. Sprawdź, jakie badania hormonalne dla kobiet warto wykonać, by mieć hormony pod kontrolą!
Czym są hormony?
Zadaniem układu hormonalnego jest utrzymanie w organizmie homeostazy, czyli stanu, który umożliwia zachowanie wewnętrznej równowagi, dzięki regulacji parametrów życiowych. Hormony oddziałują na różne części ciała i posiadają odrębne zadania. Gdy komórki, wyposażone we właściwe receptory wiążą się z hormonem następuje reakcja biologiczna, wpływająca na sposób działania całego organizmu oraz poszczególnych narządów.
Główne hormony kobiece
Estrogen
To hormon żeński, którego główne źródło znajduje się w jajnikach, a niewielkie ilości wytwarzane są w nadnerczach i komórkach tłuszczowych. Estrogen odgrywa bardzo istotną rolę podczas ciąży, w czasie menopauzy oraz w cyklach miesiączkowych. Wpływa również na mózg, kondycję włosów, układ sercowo-naczyniowy, skórę oraz drogi moczowe. Najbardziej aktywną formą estrogenu jest estradiol i to właśnie jego poziom jest badany w profilu hormonalnym kobiety.
Progesteron
Jest wytwarzany po owulacji przez jajniki oraz w czasie ciąży przez łożysko. Jego rolą jest przygotowanie organizmu kobiety do ciąży oraz hamowanie produkcji estrogenu po owulacji.
Testosteron
To steroidowy hormon, który u kobiet produkowany jest przez jajniki i korę nadnerczy. Podwyższony poziom może objawiać się zaburzeniami miesiączkowania, owłosieniem w nietypowych miejscach, trądzikiem czy otyłością.
Badanie hormonów kobiecych - co jeszcze warto sprawdzić?
FSH
– hormon ten wytwarzany jest przez przysadkę mózgową i stymuluje wzrost niezapłodnionych komórek jajowych.
LH
– hormon luteinizujący stymuluje jajniki, aby wytwarzały estradiol. Jego nieprawidłowe stężenie może oznaczać niewydolność jajników lub zespół policystycznych jajników.
PRL
– prolaktyna reguluje pracę gruczołów rozrodczych i podtrzymuje laktację. Jej niewłaściwy poziom może przyczyniać się do zaburzeń cyklu miesiączkowego.
SHBG
– surowicza globulina zajmuje się wiązaniem hormonów płciowych, a określenie jej poziomu pomaga obliczyć stężenie testosteronu wolnego oraz wolnych androgenów.
DHEA-S
– siarczan dehydroepiandrosteronu produkowany jest w nadnerczach i jajnikach. Jego niewłaściwy poziom skutkuje m.in. zaburzeniami miesiączkowania, nadmiernym owłosieniem, trądzikiem czy przetłuszczaniem się skóry głowy.
TSH
– większe stężenie prolaktyny może mieć swoje źródło w niedoczynności tarczycy, co często prowadzi do zaburzeń układu rozrodczego.
Kiedy w kobiecych hormonach brakuje równowagi
Brak równowagi hormonalnej występuje w momencie, gdy we krwi jest za dużo lub za mało konkretnego hormonu. Poziom hormonów u kobiet zmienia się przez całe życie – wpływa na to m.in. ciąża, karmienie piersią, menopauza czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Brak równowagi hormonalnej może też świadczyć o chorobach toczących się w organizmie.
Kiedy
żeńskie hormony
funkcjonują w nieprawidłowy sposób, może pojawić się m.in. zespół policystycznych jajników (PCOS). Powoduje on nieregularne cykle miesiączkowe i wpływa na płodność, wywołuje również trądzik czy łysienie typu męskiego. Przy nieprawidłowej pracy kobiecych hormonów pojawia się niekiedy hirsutyzm, czyli nadprodukcja włosów na twarzy, klatce piersiowej, brzuchu i plecach.
Objawy skłaniające do badania hormonów kobiecych
Odczuwasz poranne mdłości, posiadasz nieregularne cykle miesiączkowe, a może dostrzegłaś ostatnio problemy dermatologiczne? Masz trudności z zajściem w ciążę? Wykonaj badania hormonów kobiecych i skonsultuj ich wyniki. Pamiętaj, że niepokojącymi oznakami braku równowagi hormonalnej są także bóle miednicy, wypadanie włosów, wahania nastroju, przewlekłe zmęczenie oraz trudności z koncentracją.
Pakiet badań hormonalnych dla kobiet - możesz wykonać go w domu!
Profil hormonalny polega na określeniu poziomów FSH, LH, prolaktyny, estrogenu, testosteronu, SHBG, DHEA-S oraz TSH. Wyniki tych badań hormonalnych pomogą Twojemu lekarzowi określić przyczynę niepokojących objawów i wdrożyć leczenie.
Na naszej platformie wybierz
„e-Pakiet badań hormonalnych dla kobiet”, który umożliwi Ci zbadanie wszystkich najważniejszych hormonów. Możesz także wykupić
voucher na badania profilaktyczne, które następnie zrealizujesz w jednym z punktów pobrań Diagnostyka. Pamiętaj, że weryfikację poziomu FSH, LH oraz estrogenu należy wykonać od 1 do 3 dnia cyklu. Przed pobraniem krwi w przypadku pakietu hormonalnego dla kobiet bądź na czczo, by nie zaburzyć wyników.
Hormony pełnią istotną funkcję w organizmie, dlatego nawet niewielkie zaburzenia równowagi hormonalnej mogą mieć wpływ na Twoje samopoczucie. Badania hormonalne dla kobiet, pomogą Ci znaleźć przyczynę gorszej kondycji i ułatwią diagnozę.
Chcesz podzielić sie swoją opinią anonimowo?