Zwolnienie na wypalenie zawodowe – kto wystawia?
W 2024 roku lekarz nie może wystawić L4 z powodu wypalenia zawodowego. Zwolnienie lekarskie może być wystawione tylko na schorzenia, które zostały wpisane do katalogu Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD. Wypalenie zawodowe nadal nie zostało uznane przez WHO za chorobę, tylko za syndrom – przewlekły stres związany z pracą.
Chociaż nie można bezpośrednio otrzymać L4 na wypalenie zawodowe, lekarz może wystawić je osobom doświadczającym objawów wypalenia. WHO jasno podkreśla, że jest to syndrom związany z odczuwaniem przewlekłego stresu w pracy. Zatem lekarz może wystawić zwolnienie z powodu stresu, depresji czy innych zaburzeń psychicznych.
Jak dostać L4 na wypalenie zawodowe?
Jeśli doświadczasz objawów wypalenia zawodowego, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu lub psychiatry.
Czy lekarz rodzinny może wystawić zwolnienie na wypalenie zawodowe?
Obecnie jeszcze żaden lekarz nie może wystawić zwolnienia z powodu wypalenia zawodowego. Może jednak je wystawić z powodu stresu i innych zaburzeń psychicznych.
L4 na wypalenie zawodowe – jak długo?
Długość zwolnienia lekarskiego związanego z wypaleniem zawodowym zależy przede wszystkim od szybkości rekonwalescencji. Niektórym osobom wystarczy już kilka dni zwolnienia, aby zregenerować siły i wrócić do pracy. Część osób będzie potrzebować dłuższego wypoczynku. Na L4 można przebywać maksymalnie 182 dni.
Roczny urlop na wypalenie zawodowe
Alternatywą dla L4 związanego z wypaleniem zawodowym, może być urlop dla poratowania zdrowia, z którego mogą skorzystać niektóre grupy zawodowe. Kto i w jakim wymiarze może z niego skorzystać, regulują przepisy branżowe np. Karta Nauczyciela. Przykładowo nauczyciele mogą udać się na roczny urlop zdrowotny po przepracowaniu 7 lat, a wykładowcy akademiccy po przepracowaniu 10 lat.
Jak pracodawca może uchronić pracowników przed wypaleniem zawodowym?
Wypalenie zawodowe obniża efektywność pracy, a każdy dzień pracownika na zwolnieniu lekarskim generuje dodatkowe wydatki. W końcu pracodawca musi zapłacić za nadgodziny osób wypełniających obowiązki nieobecnego. W przypadku dłuższych nieobecności konieczne może się okazać zatrudnienie kogoś na jego zastępstwo.
Czy zatem jest coś, co jako pracodawca możesz zrobić już teraz, aby uchronić swój zespół przed wypaleniem zawodowym?
Rozwiązaniem może być Akcja Zdrowia w Twojej firmie. Specjaliści uPacjenta wykonają w siedzibie przedsiębiorstwa badania, które dostarczą pracownikom informacji o tym, jak ich organizm radzi sobie ze stresem i natłokiem obowiązków. Dodatkowo każdy pracownik będzie mógł skonsultować wyniki badań online oraz otrzyma materiały edukacyjne wspierające utrzymanie dobrostanu zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
Poznaj inne skuteczne sposoby zapobiegania wypaleniu zawodowemu.
Autor artykułu