Czym jest strategia ESG i jak może wspierać zdrowie Twoich pracowników?
Praca i zdrowie

Czym jest strategia ESG i jak może wspierać zdrowie Twoich pracowników?

Już co drugi pracownik nie chce pracować dla organizacji ze złą reputacją [1]. Postrzeganie odpowiedzialności firm i biznesu stale rośnie. Oczekuje się, że firmy będą prowadzić już nie tylko działania CSR-owe, ale także ESG. Co to jest, jakie elementy powinna uwzględniać strategia ESG i co ma do tego zdrowie?

Co to jest ESG?

Za skrótem ESG (Environmental, Social and Corporate Governance) stoją działania firmy prowadzone z troską o środowisko, społeczeństwo oraz ład korporacyjny. Są to obszary, które powinny pozostawać nie bez znaczenia dla firm. Dlaczego? Coraz częściej zależy od tego nie tylko liczba wiernych konsumentów, ale także inwestorów oraz... wieloletnich pracowników czy kandydatów do pracy. Według badania Sustainable Brands 75% millenialsów bierze pod uwagę działalność ekologiczną oraz społeczną podczas podejmowania decyzji o wyborze nowej pracy. Prawie ⅔ z nich zrezygnuje, jeśli organizacja nie działa w tych obszarach.

Co powinna uwzględniać strategia ESG?

1.Środowisko

Pierwsza litera skrótu ESG reprezentuje kwestie środowiskowe. Zastanawiając się nad strategią ESG zastanów się, co Twoja firma może zrobić np. w kwestii zużycia energii, gospodarowania odpadami, zanieczyszczania środowiska, testowania produktów na zwierzętach, czy respektowania europejskich przepisów dotyczących środowiska. Być może jesteś w stanie wprowadzać rozwiązania ograniczające negatywny wpływ na naszą planetę, a w konsekwencji: także na zdrowie zatrudnionych.

2. Ludzi

Społeczna działalność biznesu związana jest z szeroko rozumianą akceptacją różnorodności zarówno wewnątrz organizacji, jak i na zewnątrz. To również troska o pracownika - np. poprzez przeprowadzanie w firmie Akcji zdrowia, służącej profilaktyce zdrowia, a także organizacja szkoleń lub wspieranie organizacji charytatywnych. To tylko niektóre z przykładów, które mogą zawrzeć się w Twojej strategii ESG.

3. Transparentność biznesu

Z kolei działania mające na celu budowanie ładu korporacyjnego to wszystkie kwestie związane z transparentnością: np. struktury zarządu, wynagrodzeń, czy sposobami radzenia sobie z korupcją [2].

Zdrowie - ważny element skutecznej strategii ESG

Działania ESG to nie tylko magnes na nowych kandydatów. Dobrze zaplanowana strategia ESG pomaga ograniczyć rotację pracowników: zadbani pracownicy czują się bardziej docenieni, a przez to z większym zaangażowaniem podchodzą do zlecanych zadań.

Najnowsze popandemiczne badania Personel Service mówią, że już 94% zatrudnionych jest zdania, że pracodawca powinien dbać o ich zdrowie. Wśród oczekiwanych benefitów związanych ze zdrowiem znajdują się:

  • prywatna opieka medyczna,
  • dostęp do pomocy psychologicznej,
  • zdrowe przekąski w pracy,
  • lekarz zakładowy w organizacji,
  • dostęp do darmowych szczepień,
  • karta na siłownię.

Pracodawcy chętnie decydują się na część z wymienionych benefitów - dane mówią, że 69% pracowników otrzymuje przynajmniej 1 benefit. Szkopuł w tym, że wykupienie karty na siłownię niekoniecznie wiąże się z korzystaniem z niej. Dlatego coraz więcej mówi się o tzw. aktywnych benefitach, czyli takich akcjach, które realnie zaangażują zatrudnionych.

Tego typu eventy, grywalizacje lub wyjazdy, w przeciwieństwie do abonamentowego charakteru opieki medycznej czy kart na siłownię, są opłacane per akcja. Często można je dowolnie personalizować i dopasowywać do potrzeb organizacji. W kontekście zdrowia takim aktywnym benefitem jest Akcja zdrowia w firmie, w której trakcie uczestnicy mają okazję wykonać badania krwi, dowiedzieć się więcej o wybranym aspekcie dbania o swoje samopoczucie oraz otrzymują materiały edukacyjne wspierające dobre nawyki. Korzyści są obopólne: pracownicy zyskują wiedzę o swoim zdrowiu oraz sposobach profilaktyki, zaś pracodawca utrzymuje zmotywowany, lojalny oraz silny (dosłownie i w przenośni) zespół.

Dzisiejsze firmy mają nie tylko zapewniać dochód pracownikom. Oczekuje się, że nieobojętne im będą kwestie, które dotyczą nas wszystkich: zdrowie planety, zdrowie indywidualne oraz organizacyjne. Co więcej, pracodawcy nie mają wyłącznie deklarować takich działań, lecz realnie wpływać na dobrostan najbliższego otoczenia. W zamian pracownicy oferują swoją lojalność i zaangażowanie. Coroczne Akcje zdrowia w firmie mogą stać się elementem Twojej strategii ESG.

Akcja Zdrowia - troska i integracja w jednym! Dowiedz się więcej
our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
  • Zaplanuj badania

    Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

  • Zbadaj się u Siebie

    Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

  • Skonsultuj wyniki online

    Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

  • Ciesz się lepszym zdrowiem

    Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.