placeholder-cover
Zdjęcie poglądowe

BRCA1, BRCA2 – badania genetyczne na raka piersi

Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Oceń ryzyko wystąpienia raka piersi lub jajnika wykonując badanie genów BRCA1 i BRCA2 – wykonaj badania genetyczne już dziś, u siebie.

Cena badania od:  
475,00 zł

Komu polecamy badanie BRCA1 i BRCA2?

Każdej kobiecie, która chce sprawdzić, czy nie ma genetycznych predyspozycji do zachorowań na raka piersi czy jajnika. W szczególności polecamy go tym paniom, u których w rodzinie ktoś chorował na raka jajowodu i otrzewnej, tarczycy, jelita lub nerki – zwłaszcza gdy choroba została zdiagnozowana przed 50. r.ż.

Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla zabieganych kobiet, które chcą zaoszczędzić swój czas. Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Materiał do badania:

krew żylna

Metoda badania:

biologii molekularnej

Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:

7-14 dni roboczych

Szacowany okres ważności wyników:

dożywotnio

Pobranie krwi w domu pacjenta

Diagnostyka

Badania wykonywane są przy współpracy z siecią laboratoriów Diagnostyka.

Jak wykonać badania genetyczne na raka piersi w domu?

1
Zaplanuj badania

Wybierz badania, datę i adres pobrania.

2
Zbadaj się u Siebie

Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

3
Skonsultuj wyniki online

Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

Wybierz Pakiet Badań, a konsultację zyskasz gratis. Po zakupie otrzymasz maila ze szczegółami.

4
Ciesz się lepszym zdrowiem

Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.

Dlaczego warto wykonać badania genetyczne na raka piersi?

Rak piersi to jeden z najczęstszych nowotworów diagnozowanych u kobiet. Około 5-8% przypadków może mieć podłoże genetyczne. Dziedziczone mutacje DNA mogą sprawić, że mniej czynników rakotwórczych jest potrzebnych, aby komórki organizmu rozpoczęły proces nowotworzenia. Takie czynniki to np. palenie tytoniu, spożywanie alkoholu czy kontakt z zanieczyszczeniami.

Dowiadując się, że jesteś nosicielem mutacji genetycznych predysponujących do raka, możesz podjąć odpowiednie kroki w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwór. Regularne badania krwi oraz samobadanie piersi są jednymi z tych kroków. Równie ważne są zmiany w stylu życia i diecie.

Badania genetyczne na raka piersi, czyli analiza genów BRCA1 i BRCA2 można przeprowadzić w domu. Umów wizytę specjalisty medycznego, który przyjedzie do Ciebie we wskazanym terminie i pobierze próbkę krwi do badań. Cały ten proces zajmuje zaledwie 15 minut, co pozwoli Ci zaoszczędzić cenny czas.

Badanie mutacji genów BRCA nie należy do badań przesiewowych.
Istnieje więcej genów, których mutacje mogą wiążać się z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka. Badaniami genetycznymi możesz również ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu jelita grubego, żołądka, trzustki, tarczycy, skóry czy nerek. Zbadaj się kompleksowo – wykonaj kilka testów genetycznych na 1 wizycie.

Jak często wykonywać badania genetyczne raka piersi?

Badania genetyczne wystarczy wykonać raz w życiu.

Przygotowanie do badań genetycznych

  • bullet image item #0

    Badania nie wymagają specjalnego przygotowania. Możesz wykonać je o dowolnej porze dnia i nie musisz być na czczo.

  • bullet image item #2

    30 min przed badaniem warto wypić szklankę wody – ułatwi to pobranie krwi.

Do dzieła! Umów pobranie krwi w domu i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Za co odpowiada gen BRCA1, BRCA2?

Prawidłowe geny BRCA1 i BRCA2 pełnią istotną rolę w regulowaniu namnażania się komórek, w tym komórek wyściełających przewody mleczne piersi oraz komórek pokrywających powierzchnię jajnika.

Kiedy dochodzi do mutacji w obrębie genów BRCA1, BRCA2, przestają one działać. W konsekwencji podział komórek mlecznych piersi czy powierzchni jajnika zostaje upośledzony, co prowadzi do ninekontrolowanego namnażania się komórek nowotworowych. Wystarczy jedna kopia genu z mutacją, by ryzyko zachorowania na raka wzrosło.

Mutacje genu BRCA1, BRCA2 – rokowania

Mutacja genów BRCA nie oznacza diagnozy raka. Mutacja wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka piersi (mieszącym się w granicach 31-56% szans na zachorowanie przed 50. r.ż. i 80% przed 70. r.ż.) i raka jajnika (11-27% szans na zachorowanie przed 50.r.ż. i ok. 40% przed 70. r.ż.). W badaniu określana jest mutacja najczęściej występująca w populacji polskiej: c.7913_7917delTTCCT.

Zamów domowe pobranie krwi, a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.

Kategoria:

Badania genetyczne

Newsletter illustration

Zniżki dla subskrybentów! Zapisz się na newsletter i otrzymaj atrakcyjny rabat.

© 2024 uPacjenta