Badania na prostatę
Badania na prostatę stanowią podstawę męskiej profilaktyki zdrowotnej. Nie zawsze muszą wiązać się z małokomfortową wizytą u urologa, bo można je wykonać z krwi! Badania na prostatę z krwi pozwalają wykryć ewentualne nieprawidłowości w funkcjonowaniu gruczołu. Dzięki temu m.in. możliwe jest wykrycie raka prostaty na wczesnym etapie rozwoju. To bardzo dobra i ważna wiadomość – rak prostaty jest najczęściej występującym nowotworem wśród mężczyzn w Polsce, a jego wczesne wykrycie pozwala na pełne wyleczenie!

Jakie wyróżniamy badania na prostatę?
Badania na prostatę z krwi
Badanie krwi na prostatę polega na oznaczeniu stężenia PSA (z ang. Prostate Specific Antigen) – białka wytwarzanego przez gruczoł krokowy (prostatę). Stężenie białka wzrasta w przypadku wielu chorób związanych z gruczołem. Przez to PSA uznawane jest za czuły marker nowotworowy. Nie oznacza to jednak, że każdy wzrost PSA związany jest z nowotworem. Do wzrostu stężenia PSA dochodzi też w stanach zapalnych gruczołu krokowego, przeroście prostaty, mechanicznych urazach, a także podczas zapalenia pęcherza moczowego. Dlatego nieprawidłowy wynik PSA powinien być skonsultowany ze specjalistą medycznym. Diagnostykę warto też poszerzyć o badanie palpacyjne u urologa.
Jak przygotować się do badań na prostatę z krwi?

Do badań na prostatę z krwi nie musisz być na czczo.

Na kilka dni przed zaplanowanym badaniem powstrzymaj się od współżycia. Unikaj również długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej. oraz na kilka dni przed badaniem zrezygnuj z jazdy na rowerze i innych czynności mogących wpłynąć na ucisk gruczołu krokowego.

Unikaj badania do 3 tygodni po przeprowadzeniu inwazyjnych badań na prostacie bądź badania per rectum.

15 minut przed pobraniem krwi zawsze warto wypić szklankę wody.
Badanie prostaty przez odbyt, USG i biopsja
Badanie prostaty przez odbyt (badanie palpacyjne) wykonuje urolog. Jest raczej bezbolesne, ale nieco niekomfortowe – ból może świadczyć o przeroście gruczołu krokowego.
Nieprawidłowe wyniki badań krwi na prostatę oraz wykrycie nieprawidłowości podczas badania palpacyjnego są wskazaniem do pogłębienia diagnostyki. Najczęściej wykonuje się USG połączone z biopsją.
Wykonaj badania na prostatę w swoim domu

Umów badanie online
Wybierz badania, które chcesz wykonać lub wybierz pakiet badań.

Oczekuj wizyty
Mobilny specjalista medyczny przyjedzie do Ciebie w wyznaczony dzień.

Wykonaj badanie
Rozsiądź się wygodnie w ulubionym fotelu i pozwól pobrać sobie krew. Zajmie to tylko chwilę! Jeśli masz jakieś pytania – zadaj je.

Odbierz i skonsultuj wyniki
Wyniki badań sprawdzisz na: wyniki.upacjenta.pl. Jeśli któryś z parametrów Cię niepokoi, możesz umówić się na konsultację online z jednym z naszych diagnostów.
Co zyskasz, wykonując domowe badania krwi?

Pełen komfort
Kanapa, a może łóżko? Bliski trzymający za rękę? Zainspirowani bajką o złotej rybce chcemy spełniać życzenia o idealnym badaniu – i to nie tylko trzy. Zadbamy o Twój komfort na wielu płaszczyznach.
• Mamy czas dla Pacjentów. Rozwiejemy Twoje obawy i wątpliwości.
• Boisz się pobierania krwi? Hemofobia to powszechna przypadłość. Wiemy, jak zadbać o Twój spokój.
• W ramach jednej wizyty możemy zbadać do 3 osób. Dzięki temu możesz szybko przebadać nie tylko siebie, ale i swoich bliskich.
• Badanie krwi możesz umówić także na sobotę, a nawet niedzielę! Wybierz dogodny termin – dostosujemy się do Twojego kalendarza.
Więcej czasu
Domowe badanie krwi zajmie Ci zaledwie 15 minut. W tym czasie specjalista:
• zapuka do drzwi i powita Cię uśmiechem,
• zdezynfekuje ręce we wskazanym miejscu,
przygotuje sprzęt,
• pobierze krew lub inny materiał do badań,
• przekaże informacje na temat odbioru wyników,
• odpowie na Twoje pytania i wątpliwości.
A po wizycie? Zaoszczędzony czas możesz przeznaczyć na śniadanie nieśpiesznie zjedzone z rodziną lub inne przyjemności. Nasi Pacjenci dzięki domowym wizytom oszczędzają średnio aż 2 godziny!
Higiena jak w przychodni
Patrzysz na rozrzucone zabawki, niepozmywane naczynia i zastanawiasz się, czy dom to bezpieczne miejsce na pobranie krwi? Uspokajamy. Nasi specjaliści posiadają środki do dezynfekcji, stosują m.in. maseczki, rękawiczki i podkładki, a w uPacjentowej walizce noszą wszystko, co potrzebne do pobrania krwi.
Po pobraniu próbek nasz specjalista zabezpiecza je w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.
Podejście do dzieci
Twoje dziecko na widok igły krzyczy i płacze? W naszym zespole pracują doświadczone położne, które potrafią odwrócić uwagę malucha od nieprzyjemnej sytuacji. Ale to nie wszystko!
Dla dzielnych małych Pacjentów mamy naklejki ze zwierzakami i barwny katalog, w którym można je kolekcjonować. Każda kolejne pobranie krwi to dla Twojego dziecka okazja, aby poznać kolejnego zwierzęcego bohatera. Sprawdziliśmy taką formę nagrody u wielu dzieci – zapewniamy, że działa!
Wygoda dla osób starszych
Masz pod opieką starszą lub chorą osobę? A może babcia, dziadek czy rodzic coraz częściej miewa problemy z poruszaniem? Nie musisz zamawiać badań w domu dla siebie – możesz to zrobić w imieniu osoby, której taka usługa jest szczególnie potrzebna.
Nie musisz obawiać się o kompetencje naszych specjalistów – potrafią oni pobrać krew od osoby, która ma ,,trudne”, słabo widoczne żyły.
Jak interpretować wyniki badań na prostatę?
Obok wyników badań krwi, podane będą zakresy referencyjne, czyli przedział, w jakim powinien mieścić się wynik badania. W przypadku wyników poniżej lub powyżej zakresu referencyjnego również będzie informacja o nieprawidłowości.
Nie masz pewności, jak odczytać wyniki badań krwi na prostatę? Spieszymy z pomocą! Umów się na konsultację z Opiekunem Zdrowia uPacjenta, który zinterpretuje Twoje wyniki badań i zaleci dalsze kroki.
Objawy chorej prostaty, czyli co powinno Cię zaniepokoić
Badania na prostatę powinien wykonywać regularnie każdy mężczyzna po ukończeniu 20 r.ż., bez względu na to czy doświadcza jakichkolwiek niepokojących objawów, czy też nie. Natomiast pojawienie się pewnych symptomów jest wskazaniem do jak najszybszego wykonania badań i konsultacji ze specjalistą. O chorej prostacie mogą świadczyć następujące objawy:
- częste oddawanie moczu,
- potrzeba oddawania moczu w nocy,
- nagłe parcie na pęcherz,
- uczucie niepełnego wypróżnienia pęcherza moczowego,
- wydłużony czas oddawania moczu,
- oddawanie moczu wąskim strumieniem,
- problemy z erekcją,
- ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
- ból podbrzusza,
- ból odcinka lędźwiowego pleców,
- bolesny wytrysk,
- zaparcia,
- krew w moczu lub spermie.
W jakich miejscowościach wykonasz badanie krwi na prostatę w domu?
Domowe pobrania krwi to wygoda i oszczędność. Mobilni specjaliści medyczni uPacjenta aktualnie działają w:
Białystoku | Bielsko-Białej | Gdańsku | Gdyni | Katowicach | Krakowie | Łodzi | Lublinie | Olsztynie | Poznaniu | Rzeszowie | Szczecinie | Warszawie | Wrocławiu
Dojeżdżamy także na obrzeża tych miast.

Sprawdź, co o uPacjenta mówią klienci!






Dowiedz się więcej o badaniach na prostatę!
Rak prostaty – objawy, rokowania, leczenie
Rak prostaty to jeden z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Dowiedz się więcej o objawach raka prostaty, leczeniu i profilaktyce!
Badanie prostaty z krwi i przez odbyt — kiedy, jak i po co?
Jak przygotować się do badania przez odbyt i do badania krwi na prostatę? Poznaj też inne zasady profilaktyki raka prostaty!
Najważniejsze badania profilaktyczne dla mężczyzn
Poznaj badania dla mężczyzn w każdym wieku i zadbaj o swoje zdrowie! Dowiedz się, jak możesz zbadać się w swoim domu.