Jak Wspierac Pracownika Z Nowotworem.png
Praca i zdrowie

Rak a praca - jak wspierać pracownika z nowotworem?

Na
Natalia Kryger

9 stycznia 2025

4 minut czytania

Diagnoza nowotworu to trudny orzech do zgryzienia zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Chorzy często pragną kontynuować pracę, jednak m.in. ze względu na brak elastycznego czasu pracy lub osłabienie fizyczne muszą iść na zwolnienie lub urlop. Z kolei pracodawca pragnie ograniczyć absencję pracowników i zwiększać ich wydajność. Jak pogodzić interesy obu stron?

8a139809-8e61-4c8c-92eb-23adb006c279-1.png

Rak to najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. Wśród osób w wieku produkcyjnym współczynnik zachorowalności jest niemal dwukrotnie wyższy u kobiet. Obserwuje się także rosnący trend w zachorowalności dzieci na raka [1] - co nie pozostaje bez znaczenia dla pracodawców. Wiąże się to z częstszymi zwolnieniami z racji opieki nad dzieckiem.

Rak a praca fizyczna i zawodowa

Czy z rakiem można pracować? Tak, jeśli pacjent czuje się na siłach. Jeśli zdrowie na to pozwala, jest to nawet wskazane: według badań [2] wśród osób z chorobą nowotworową praca jest sposobem na uniknięcie izolacji społecznej. Działa również kojąco na poczucie własnej wartości i zachowuje sens życia, a nawet wrażenie kontroli nad życiem. Wielu pacjentom praca pozwala także zapomnieć o trudnych przeżyciach związanych z chorobą. Nie sposób też nie wspomnieć, że jest to sposób na utrzymanie względnego poziomu statusu majątkowego i opłacenia leczenia.

Dzięki rozwojowi medycyny coraz więcej osób wraca do pracy po zdiagnozowaniu choroby i przebytym leczeniu - dotyczy to blisko 60% pacjentów! Jednak ze względu na osłabienie organizmu oraz stres przed reakcją pracodawcy czy pracowników część z nich rezygnuje z powrotu [2].

Wsparcie osoby z nowotworem

Często mimo szczerych chęci, pracownik chory na raka nie jest w stanie pracować równie wydajnie, co przed diagnozą i/lub leczeniem. W takiej sytuacji pracodawca może pozostać otwarty na formę współpracy w niepełnym wymiarze godzin oraz możliwości odbywania badań i konsultacji medycznych w trakcie godzin pracy. Dobrze pamiętać, że chorzy potrzebują stopniowego zwiększania obciążenia obowiązkami [2].

Choć osobie chorej na nowotwór przysługuje wypłacanie 80% pensji przez 33 dni w roku, a dalej: świadczenia ZUS [3], świadczenia finansowe nie są jedyną potrzebną pomocą. Nadzwyczaj ważna pozostaje kwestia wsparcia emocjonalnego, także ze strony organizacji, pracowników i przełożonych [2]. Tutaj może pomóc dostęp do opieki psychologa, jak i rozmowa najpierw z osobą chorą o sposobie poinformowania innych o chorobie (jeśli będzie sobie tego życzyć) i/lub o zmianie np. wymiaru godzin lub charakteru jej pracy. W dalszej kolejności należy przekazać ustalone informacje zespołowi.

Komunikacja z chorym pracownikiem to ważny element, który powinien zwrócić uwagę liderów i managerów zespołów. Chorzy na raka boją się niezrozumienia. Należy zwrócić uwagę najbliższego działu na zachowania, z którymi często mierzą się pracownicy z nowotworem: nadmierne współczucie, zazdrość lub złość wobec „lepszego traktowania”, bądź dyskryminowanie ze względu na chorobę [2].

Okazją do rozmów o poważnych chorobach mogą być dedykowane Akcje zdrowia w firmie. Będzie to wyznaczony dzień (lub więcej, w zależności od potrzeb), podczas którego pracownicy będą mieli okazję zbadać się pod kątem wybranych chorób oraz dowiedzieć się więcej o stopniu zachorowalności, sposobach profilaktyki, jak również możliwego przebiegu choroby.

Opiekę dla osób przewlekle chorych zapewnia jedynie 38% firm, a zaledwie 9% deklaruje posiadanie programów wspomagającym powrót do pracy [2]. Wyróżnij się i spraw, że Twoja firma będzie wspierającym miejscem, w którym dłuższe zwolnienie lekarskie nie przekreśla dalszej kariery, a choroba nie jest powodem do dyskryminacji.

Jak wykonać Pakiet Badań dla Kobiet w domu?

1.
Zaplanuj badania

Wybierz badania, datę i adres pobrania.

2.
Zbadaj się u Siebie

Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

3.
Skonsultuj wyniki online

Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

4.
Ciesz się lepszym zdrowiem

Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.

Źródła:

  1. https://publicum.umed.lodz.pl/fileView.seam?fileName=Sytuacja_zdrowotna_2020_PL_internet.pdf&affil=&entityType=book&fileTitle=Sytuacja_zdrowotna_2020_PL_internet.pdf+%2F+119+MB+%2F+&lang=pl&fileId=AML35821e5109244f0fa34ddea378e13c3e&cid=389568
  2. https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/19343/Magdalena_Pluta_Praca_zawodowa_w_zyciu_osob_z_choroba_nowotworowa.pdf?sequence=1&isAllowed=y 
  3. https://www.zus.pl/swiadczenia/zasilki/zasilek-chorobowy/z-ubezpieczenia-chorobowego/prawo-do-zasilku-i-okres-przyslugiwania 

 

Podobne artykuły

Choroba kociego pazura - objawy i badania

Choroba kociego pazura - objawy i badania

Czy Twój kotek jest milusi, słodko sypia na podusi? Podaruj mu dzisiaj prawdz...

Czytaj więcej
Jak obniżyć ciśnienie? 11 sposobów na zbicie ciśnienia

Jak obniżyć ciśnienie? 11 sposobów na zbicie ciśnienia

Sprawdź, jak szybko obniżyć ciśnienie. Poznaj domowe sposoby i zioła na serce.

Czytaj więcej
Skaza białkowa — co to jest i jak ją leczyć?

Skaza białkowa — co to jest i jak ją leczyć?

W czasach wszechobecnych alergii rodzice przykładają coraz większą wagę do ob...

Czytaj więcej
Nadczynność tarczycy - objawy, badania, dieta

Nadczynność tarczycy - objawy, badania, dieta

Jakie są objawy nadczynności tarczycy u mężczyzn, kobiet i dzieci? Dowiedz si...

Czytaj więcej
image

Bądźmy w kontakcie

30% zniżki na start i wiedza w newsletterowej pigułce. Piszesz się na to?