Dieta i suplementacja

Nadmiar witaminy D – objawy

Nadmiar witaminy D – objawy - okładka
Unnamed 1 (1)

Autor artykułu::  Agnieszka Konieczna

Konsultacja merytoryczna::  dr n. med. Karolina Karabin

22 listopada 2024

Przeczytasz w 4 min

Suplementujesz witaminę D i obawiasz się, że możesz ją przedawkować? Spokojnie! Stosując suplementy zgodnie z zaleceniami, nie doprowadzisz do nadmiaru witaminy D w organizmie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kiedy można przedawkować witaminę D i jakie mogą być tego objawy!

Nadmiar witaminy D

Nadmiar witaminy D w organizmie jest zjawiskiem niezwykle rzadkim. U osób zdrowych praktycznie nie jest możliwe rozwinięcie się hiperwitaminozy. Dieta bogata w witaminę D, częste przebywanie na słońcu, a także prawidłowa suplementacja nie doprowadzą do nadmiernego gromadzenia się witaminy D w organizmie. Do hiperwitaminozy może dojść u osób, które są nadwrażliwe na witaminę D lub u których występuje mutacja genu odpowiedzialnego za jej metabolizm.

Czy można przedawkować witaminę D?

Przedawkowanie witaminy D jest niezwykle trudne. Stosowanie suplementów witaminy D zgodnie z zaleceniami nie doprowadzi do przedawkowania.

Dowiedz się, jak prawidłowo suplementować witaminę D.

Toksyczna dawka witaminy D

Stężenie witaminy D 25(OH) w surowicy powyżej 100 ng/l niesie za sobą ryzyko zatrucia. W takim przypadku konieczne jest zaprzestanie suplementacji, a nawet wdrożenie leczenia do momentu uzyskania prawidłowego stężenia – na poziomie 20-50 ng/l.

Wysoki poziom witaminy D powoduje wzrost stężenia wapnia w organizmie. Nieleczona hiperwitaminoza może prowadzić do tworzenia się złogów wapniowych i nieodwracalnych zmian w tkankach serca, płuc i nerek.

Nadmiar witaminy D – objawy

W przypadku wysokiego stężenia witaminy D w organizmie mogą wystąpić następujące objawy:

  • suchość w ustach;
  • metaliczny posmak w ustach;
  • bóle głowy;
  • brak apetytu;
  • nudności i wymioty;
  • biegunki lub zaparcia;
  • problemy z koncentracją;
  • wielomocz;
  • senność.

Objawy nadmiaru witaminy D u dzieci i niemowląt

Medycyna praktyczna podaje, że nawet 20% niemowląt może mieć nadwrażliwość na witaminę D. W tej grupie dzieci przedawkowanie witaminy D może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Nadmiar witaminy D u dzieci i niemowląt wywołuje następujące objawy:

  • nudności,
  • wymioty, 
  • zaburzenia łaknienia, 
  • zaparcia, 
  • odwodnienie, 
  • osłabienie, 
  • zaburzenia orientacji,
  • zaburzenia rytmu serca.
Pamiętaj, że mówimy o przedawkowaniu. Jeśli podajesz dziecku witaminę D w odpowiedniej dawce, zgodnie z zaleceniami, suplementacja witaminy D jest w pełni bezpieczna!

Przedawkowanie witaminy D

Jak już wiesz, witaminę D trudno przedawkować. Objawy jej nadmiaru mogą pojawić się u osób, u których występuje nadwrażliwość. Jeśli przedobrzyłeś z suplementacją, a jakieś symptomy Cię niepokoją, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Z kolei jeśli suplementujesz witaminę D i chcesz się dowiedzieć, czy jej poziom w Twoim organizmie jest optymalny, wykonaj badanie krwi i oznacz poziom metabolitu 25(OH)D. Na podstawie wyników zweryfikujesz, czy suplementujesz witaminę D prawidłowo.

Jak usunąć nadmiar witaminy D z organizmu?

Najprostszym sposobem na usunięcie nadmiaru witaminy D z organizmu jest przerwanie suplementacji i monitorowanie jej poziomu na podstawie badań krwi. Kiedy stężenie witaminy D się unormuje, można wrócić do przyjmowania preparatów.

Potrzebujesz pomocy w interpretacji wyników lub doborze suplementów? Umów się na konsultację online z naszym specjalistą medycznym!

Poczuj się lepiej dzięki konsultacji ze specjalistą medycyny stylu życia
Agnieszka Konieczna

Autor wpisu

Agnieszka Konieczna

Absolwentka biotechnologii na Politechnice Wrocławskiej i studiów podyplomowych z content marketingu na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym. Interesuje ją wszystko, co związane ze zdrowym stylem życia i psychologią. Autorka tekstów o tematyce medycznej i well-beingowej.
Karolina Karabin

Konsultacja merytoryczna

dr n. med. Karolina Karabin

Biolog molekularny, diagnosta laboratoryjny, szkoleniowiec. Jej pasją jest dietetyka i tematy związane ze zdrowiem przewodu pokarmowego. Szczególnie interesuje ją wpływ szeroko pojętego współczesnego stylu życia na procesy molekularne zachodzące w organizmie i długowieczność.

Podobne artykuły

Newsletter illustration

Zniżki dla subskrybentów! Zapisz się na newsletter i otrzymaj atrakcyjny rabat.

© 2025 uPacjenta